Zimní sporty

Novák i Janatová skončili ve sprintu volně na SP v Lillehammeru ve druhé desítce

Michal Novák skončil čtrnáctý ve sprintu volnou technikou Světového poháru v norském Lillehammeru, Kateřina Janatová obsadila 18. příčku. Oba čeští běžci na lyžích vypadli ve čtvrtfinále.

Sprinty v biatlonovém areálu, kam se závodní víkend přesunul kvůli nedostatku přírodního sněhu, vyhráli domácí Johannes Hösflot Klaebo a Švédka Maja Dahlqvistová.

Novák se po postupu ze 14. místa v kvalifikaci v rozjížďce pohyboval na předních pozicích po boku hvězdného Rusa Alexandra Bolšunova. V cílové rovince se ale před něj vedle obhájce triumfu v SP Bolšunova dostal ještě Nor Even Northug, mladší bratr slavného Pettera Northuga. Od postupu časem Nováka dělily čtyři desetiny.

"Dneska tam semifinále mohlo být, takže mě docela mrzí, jak to dopadlo. Cítil jsem se fakt výborně. Navíc jsem měl zase neskutečné lyže. Ve finiši to pak nevyšlo, takže to je zklamání. Na druhou stranu jsem rád za postup ze 14. místa z kvalifikace i za výsledek, který je lepší než minulý týden v Ruce," uvedl v tiskové zprávě svazu Novák, který v Ruce ve sprintu klasicky obsadil 51. příčku.

Janatová, jež se kvalifikovala jako čtyřiadvacátá, dojela v úvodním čtvrtfinále čtvrtá. Postupové příčky v její rozjížďce obsadily pozdější medailistky Jessie Digginsová z USA a domácí Tiril Udnes Wengová. Ani Janatové čas na postup nestačil.

"Trochu mě mrzí, že se mi nepodařilo postoupit z pozice lucky loser do semifinále. Bylo to jen o 0,2 vteřiny. Rozjížďka se mi ale jela dobře, schválně jsem ji začala zezadu, protože jsem věděla, že kopec před koncem je dlouhý, ale bohužel se mi pak nepodařilo najít si lepší pozici a proklouznout dopředu. Přitom jsem ještě síly měla. Ale celkově to hodnotím kladně, umístění v top 20 je pro mě super," řekla.

Žádný další český lyžař v Lillehammeru nezávodí, ženský tým je v dějišti ZOH 1994 kompletní. S výjimkou Janatové ale v kvalifikaci neuspěly. Petru Hynčicovou na 32. a Terezu Beranovou na 35. místě dělila od postupu necelá sekunda. Zuzana Holíková obsadila 38. příčku a Petra Nováková 47. pozici.

I druhý sprint sezony vyhrála Dahlqvistová, která týden po triumfu klasicky ovládla i bruslení. Na 1600 metrů dlouhé trati nenašla od kvalifikace napříč všemi rozjížďkami až do finále přemožitelku. Pozici vítěze kvalifikace potvrdil Klaebo, jenž v závěru finále mohl zamávat divákům a připsal si 26. triumf ve sprintech SP. Za ním skončil další Nor Thomas Helland Larsen, který ani nepatří do reprezentace a startoval v národní skupině. Třetí finišoval Francouz Richard Jouve.

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Krasobruslař Březina po pokažené volné jízdě skončil v Grand Prix v Rusku desátý

Krasobruslař Michal Březina na Grand Prix v Soči nenavázal na vydařený krátký program a po pokažené volné jízdě klesl na desátou příčku. Vyhrál gruzínský reprezentant Morisi Kvitelašvili, který díky náskoku z krátkého programu porazil domácího Michaila Koljadu.

Březina měl na šestém místě minimální odstup do třetí pozice, ale hned první dva skoky ho připravily o šanci na úspěch. Zatímco v krátkém programu čtverný salchow i trojitý axel předvedl suverénně, tentokrát oba skončily pádem. Pak přidal ještě několik drobnějších zaváhání a známka 137,28 bodu byla téměř o patnáct bodů nižší, než jakou dostal v říjnu při prvním letošním startu v Grand Prix v Las Vegas.

V dnešním hodnocení v Soči to byla druhá nejhorší známka a v papírově hůře obsazeném závodě, než byl ten v Las Vegas, znamenala propad na desátou pozici. Při Americké brusli skončil Březina šestý.

Rostelecom Cup, závod seriálu Grand Prix v krasobruslení v Soči:

Muži: 1. Kvitelašvili (Gruz.) 266,33, 2. Koljada (Rus.) 264,64, 3. Tomono (Jap.) 264,19, …10. Březina (ČR) 219,59.

Novák skončil na klasické patnáctce šestnáctý, atakoval své maximum

Běžec na lyžích Michal Novák skončil na úvod Světového poháru šestnáctý na 15 kilometrů klasicky ve finské Ruce. Atakoval své životní maximum v seriálu v distančních závodech, kterým je 14. příčka na volné patnáctce z Falunu 2019. Vyhrál domácí Iivo Niskanen, mistr světa z roku 2017.

Klasickou desítku v Ruce vyhrála švédská běžkyně na lyžích Frida Karlssonová před hvězdnou Norkou Johaugovou. Češky se nedostaly do padesátky.

Novák ukázal, že by se mohl v olympijské sezoně výrazněji prosazovat i v distančních závodech, na což si věřil. Takhle dobře ještě v této disciplíně v Ruce nejel. Poprvé v tomto středisku na klasické patnáctce bodoval, dosud bylo jeho maximem loňské 32. místo. Dnes měl velmi blízko k umístění v první patnáctce, od čtrnáctého Artěma Malceva z Ruska ho dělily dvě desetiny. Novák ztratil na vítěze 1:12,6 minuty a vytvořil si dobrou pozici do nedělního stíhacího závodu.

Další čeští reprezentanti se neprosadili. Jan Pechoušek obsadil 56. příčku, Petr Knop skončil 77. a Luděk Šeller, který bodoval v pátečním sprintu, závod nedokončil.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - 15 km klasicky:

1. Niskanen (Fin.) 33:08,6 min., 2. Červotkin -8,3, 3. Bolšunov (oba Rus.) -14,1, 4. Valnes (Nor.) -15,2, 5. Usťugov -21,1, 6. Semikov (oba Rus.) -26,0, 7. Iversen (Nor.) -28,9, 8. Jakimuškin (Rus.) -29,5, 9. Klaebo -41,7, 10. Golberg (oba Nor.) -45,7, …16. Novák -1:12,6, 56. Pechoušek -2:32,8, 77. Knop -3:18,1, Šeller (všichni ČR) nedokončil.

Pořadí SP (po 2 závodech): 1. Klaebo 119, 2. Valnes 118, 3. Terentěv (Rus.) 115, 4. Niskanen 100, 5. Červotkin 80, 6. Jouve (Fr.) 75, …29. Novák 15, 47. Šeller 4.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Karlssonová (Švéd.) 24:29,4, 2. Johaugová (Nor.) -13,7, 3. Hennigová (Něm.) -15,2, 4. Anderssonová (Švéd.) -31,8, 5. Pärmäkoskiová (Fin.) -35,1, 6. Brennanová (USA) -38,6, 7. Niskanenová (Fin.) -42,4, 8. Sorinová -45,6, 9. Stupaková (obě Rus.) -54,7, 10. H. Wengová (Nor.) -55,7, …52. Nováková -2:50,2, 56. Hynčicová -2:56,6, 57. Janatová -2:57,2, 59. Beranová -3:05,3, 68. Holíková (všechny ČR) -4:25,4.

Pořadí SP (po 2 závodech): 1. Karlssonová 140, 2. Dahlqvistová 112, 3. Hagströmová (obě Švéd.) 88, 4. Johaugová 80, 5. Pärmäkoskiová 71, 6. Fallaová (Nor.) 70, …31. Beranová 11.

Další skokanské trápení. Češi neprošli kvalifikací v Ruce

Bez českých skokanů na lyžích se uskuteční sobotní závod Světového poháru v Ruce. Čestmír Kožíšek ani Viktor Polášek neuspěli ve Finsku v dnešní kvalifikaci a v olympijské sezoně se ani na třetí pokus bodů nedočkají.

Kožíšek, který kvalifikaci nezvládl ani v jednom z úvodních dvou závodů v Nižním Tagilu, obsadil tentokrát se skokem dlouhým 113 metrů 54. místo. Od postupové padesátky ho dělilo 3,4 bodu. Polášek, jenž se v Rusku do závodů dostal, zapsal pokus o dva metry kratší a skončil na 58. příčce.

V kvalifikaci překvapivě ztroskotal i norský obhájce titulu v SP Halvor Egner Granerud. Vítěz druhého závodu sezony v Nižním Tagilu skočil 111,5 metru a skončil těsně před Kožíškem na 53. místě.

Z první pozice postoupil Japonec Rjoju Kobajaši, který předvedl nejdelší let dne 147 metrů. Lídr průběžného pořadí SP Karl Geiger z Německa obsadil šesté místo.