Zimní sporty

Sáblíková už má jistotu, že letos ji velké závody nečekají

Hodně nezvyklý začátek sezony zažívá rychlobruslařka Martina Sáblíková. Trojnásobná olympijská vítězka se sice tento týden přesune do Inzellu, kde začne trénovat na ledě, už nyní ale ví, že ji letos nečeká žádný velký závod. Vedení Mezinárodní bruslařské federace totiž už na konci srpna zrušilo plánované čtyři Světové poháry a nyní definitivně rozhodli, že se neuskuteční ani zvažované náhradní akce v Nizozemsku.

"Dalo se to trochu čekat, všichni jsme počítali s oběma variantami. Když to ale takhle vyjde oficiálně, tak se člověk najednou zamyslí, jestli je to dobře, nebo špatně. Jsme závodníci, chceme závodit, děláme rychlobruslení, protože nás baví a naplňuje, ale samozřejmě je to zvláštní, taková prázdnota, že nemůžeme závodit," uvedla Sáblíková v tiskové zprávě.

Letní biatlonové tituly ve stíhačce získali Krčmář a Charvátová

Domácí letní mistrovské tituly ve stíhacím závodě v biatlonu na kolečkových lyžích získali v Letohradu Michal Krčmář a Lucie Charvátová. Krčmář si polepšil z druhého místa ve sprintu, jeho oddílová kolegyně z SKP Kornspitz Charvátová i přes pět chyb na střelnici přidala k sobotnímu triumfu druhý primát.

Krčmář netrefil jen jeden z 20 terčů a do cíle přijel s náskokem 7,6 sekundy před juniorem Tomášem Mikyskou, který v závěrečném okruhu předběhl vítěze sprintu Ondřeje Moravce. Mezi ženami doběhla 36 sekund za Charvátovou druhá Jessica Jislová, třetí místo obsadila loňská vítězka Markéta Davidová.

"Double je pro mě cenný, protože závody byly velmi náročné. Vydala jsem se úplně do maxima. Víc než dvě výhry bych tedy ocenila své výkony na trati i na střelnici," uvedla Charvátová v tiskové zprávě svazu. "Ze začátku se mi dnes nedařila střelba a musela jsem to stahovat na trati. Při závěrečné střelbě jsem nebyla ve stresu. Byla to už pátá závodní položka tady v Letohradě, potřebovala jsem se do toho dostat," řekla.

Zdroj: ČTK

Světový pohár sjezdařů v Söldenu začne bez diváků

Úvodní díl Světového poháru ve sjezdovém lyžování se v říjnu na ledovci v Söldenu uskuteční kvůli opatřením proti šíření koronaviru bez diváků. Informoval o tom list Tiroler Tageszeitung s odkazem na vyjádření šéfa organizačního výboru Jakoba Falknera. Všechny závodníky i další účastníky seriálu navíc v této sezoně čekají pravidelné testy na covid-19, Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes zveřejnila protokol, podle nějž se budou kontroly řídit.

"Nebudou tam žádní diváci, protože prevence je velice důležitá, navíc to bylo přání FIS i rakouského svazu," citoval rakouský list Falknera. Všechny obvyklé doprovodné akce se tak tentokrát ruší.

Tradiční úvodní obří slalomy se letos v Söldenu uskuteční o týden dřív, než bylo původně plánováno. Ženy pojedou 17. října, muži o den později. Díky posunu bude ledovec k dispozici výhradně závodníkům. Zároveň bude možné oddělit účastníky a pořadatele od turistů.

Podle organizátorů budou v Söldenu účastníci rozděleni do čtyř skupin, které se navzájem nebudou mísit. Jednou z nich budou závodníci a jejich týmy, v dalších budou pořadatelé, zástupci médií a minimální počet pozvaných hostů.

Všichni účastníci budou muset po příjezdu předložit podle manuálu FIS negativní PCR testy staré maximálně 72 nebo 96 hodin. V dějišti se pak budou podrobovat kontrolám každé tři nebo čtyři dny. Upřesněný kalendář sezony SP by měla FIS zveřejnit koncem září.

Zdroj: ČTK

Kvůli koronaviru začne SP v sjezdovém lyžování o týden dřív

Světový pohár ve sjezdovém lyžování začne tradičními obřími slalomy v Söldenu o týden dřív, než bylo původně plánováno. Ženy pojedou na ledovci v Rakousku 17. října, muži o den později. Změnu už schválila Mezinárodní lyžařská federace.

"Díky posunu bude ledovec k dispozici výhradně závodníkům. Zároveň bude možné oddělit účastníky a pořadatele od turistů a zajistit ubytování tak, aby to odpovídalo regulím," zdůvodnili změnu termínu rakouští pořadatelé.

Je pravděpodobné, že kvůli koronaviru bude výrazně omezen počet diváků. Po závodech v Söldenu by měl seriál pokračovat až koncem listopadu ve finském Levi, poté by se měl přesunout na severoamerický kontinent.

Zdroj: ČTK

Kumpošt byl zvolen viceprezidentem lyžařské federace FIS

Roman Kumpošt se stal jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Ve funkci nahradil Slovince Janeze Kocijančiče, který před měsícem zemřel. Mandát bude Kumpošt vykonávat minimálně do jara 2021, kdy je na programu 52. Kongres Mezinárodní lyžařské federace, na němž bude znovu voleno předsednictvo FIS. Informoval o tom Svaz lyžařů ČR.

"Zvolení viceprezidentem Mezinárodní lyžařské federace je pro mne ohromnou poctou. Jsem velmi rád, že mohu ve strukturách FIS pracovat na takto prestižní pozici. Velkou osobní výzvou je navázat právě na Janeze Kocijančiče, který byl velkou osobností a mým dlouholetým mentorem," uvedl v tiskové zprávě Kumpošt, který byl do role viceprezidenta zvolen jednohlasně předsednictvem FIS.

Sedmapadesátiletý Kumpošt je předsedou dozorčí rady Svazu lyžařů ČR, v Mezinárodní lyžařské federaci působí od roku 1989 a posledních deset let je členem předsednictva FIS. V letech 2010-13 vedl úsek severské kombinace.

Aktuálně vede pracovní skupinu, jejímž úkolem je zajištění nejefektivnějšího zavedení zákazu používání fluorovaných vosků do všech lyžařských a snowboardových disciplín, a pracovní skupinu pro koordinaci aktivit klasických disciplín FIS.

Kongres FIS se měl původně konat letos začátkem října v Curychu, ale kvůli pandemii koronaviru byl odložen na 5. června 2021 do slovinské Portorože.

Pokračovat