Basketbal

Utah se díky desáté výhře za sebou dostal do čela NBA

Basketbalisté Utahu zvítězili 116:104 nad Dallasem a připsali si desátou výhru za sebou. Jazz jsou tak už nejlepším celkem celé NBA, neboť v čele Západní konference vystřídali obhájce titulu Los Angeles Lakers. Ti těsně prohráli 106:107 ve Philadelphii, která vládne Východní konferenci. O výhře Sixers rozhodl střelou tři sekundy před koncem Tobbias Harris.

Výsledky NBA:

Atlanta - Brooklyn 128:132 po prodl., Charlotte - Indiana 106:116, Cleveland - Detroit 122:107, Golden State - Minnesota 123:111, Miami - Denver 82:109, New Orleans - Washington 124:106, Orlando - Sacramento 107:121, Philadelphia - LA Lakers 107:106, Phoenix - Oklahoma City 97:102, San Antonio - Boston 110:106, Toronto - Milwaukee 108:115, Utah - Dallas 116:104.

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Utah i díky 21 trojkám vyhrál v NBA pošesté za sebou

Basketbalisté Utahu porazili New Orleans 118:102 a natáhli v NBA aktuálně nejdelší vítěznou sérii na šest utkání. Po desáté výhře v sezoně vyrovnali bilanci losangeleských Clippers (10-4) na druhém místě Západní konference a dotírají na vedoucí tým soutěže Lakers, kteří mají oproti oběma pronásledovatelům na kontě o úspěch víc.

Denver - Oklahoma City 119:101, Utah - New Orleans 118:102.

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Lakers uspěli v Oklahomě a mají klubový rekord

Basketbalisté Los Angeles Lakers vyhráli jasně v Oklahoma City 128:99 a uspěli v NBA poosmé z devíti posledních utkání. Největší měrou k tomu přispěli LeBron James, jenž nasbíral 26 bodů, šest doskoků a sedm asistencí, a náhradník Montrezl Harrell s 21 body. Dallas porazil Charlotte 104:93 při vítězném návratu lotyšského podkošového hráče Kristapse Porzingise.

Charlotte - Dallas 93:104, Detroit - Milwaukee 101:110, LA Clippers - New Orleans 111:106, Minnesota - Memphis 107:118, New York - Brooklyn 109:116, Oklahoma City - LA Lakers 99:128, Sacramento - Portland 126:132.

Utkání Boston - Orlando, Phoenix - Atlanta a Washington - Utah byla odložena.

Devatenáctiletý Ball jako nejmladší v NBA dosáhl na triple double

Basketbalista LaMelo Ball se stal nejmladším hráčem v historii, který si v NBA připsal triple double. Devatenáctiletý rozehrávač přispěl k výhře Charlotte 113:105 nad Atlantou 22 body, 12 doskoky a 11 asistencemi. Hornets pomohl k třetí výhře za sebou, Atlanta naopak černou sérii protáhla na čtyři zápasy.

Dosud nejmladším držitelem cenného dvouciferného zápisu ve třech sledovaných statistikách byl Markelle Fultz, trojka letošního draftu ho ale o 177 dní překonala. Ball už sahal po triple doublu v minulém utkání, kdy mu chyběla jediná asistence. Poti Atlantě už ale historii přepsal. Stal se rovněž teprve pátým nováčkem, kterému se to povedlo v první sezoně v NBA.

"Jsem si vědom toho, čeho jsem schopný, takže tyhle věci mě nijak zvlášť nevyvádějí z míry. Věděl jsem, že se to jednou stane," řekl sebevědomě Ball. "Líbí se mi jeho odhodlání a energie, ale ze všeho nejvíce jeho sebevědomí. Vypadá, jako kdyby NBA hrál už roky," uvedl kouč Hornets James Borrego.

Philadelphia nastoupila proti Denveru, přestože kvůli covidovým opatřením měla k dispozici jen sedm hráčů bez všech hlavních opor. Šanci tak poprvé dostal nováček Tyrese Maxey a zazářil 39 body. Více bodů ve svém prvním zápase v NBA nedal žádný hráč od roku 1970. Porážku oslabeného týmu 103:115 ale neodvrátil. "Musel jsem se více nutit do střel, protože to bylo potřeba kvůli našemu úzkému kádru," řekl Maxey, který odehrál 44 minut.

Milwaukee zvítězilo nad Clevelandem 100:90 i bez své hvězdy Janise Adetokunba, který odpočíval kvůli problémům se zády. Khris Middleton zaznamenal 27 bodů. Cavaliers nepomohlo ani 26 bodů a 24 doskoků v podání Andre Drummonda.

San Antonio zvítězilo nad Minnesotou 125:122 po prodloužení i díky 38 bodům DeMara DeRozena. Jen o dva body méně zaznamenal Tim Hardaway, který svým maximem v sezoně pomohl Dallasu k výhře 112:98 nad Orlandem. Luka Dončič přispěl triple doublem za 20 bodů, 11 doskoků a 10 asistencí.

NBA:

Charlotte - Atlanta 113:105, Dallas - Orlando 112:98, Indiana - Phoenix 117:125, Milwaukee - Cleveland 100:90, Minnesota - San Antonio 122:125 po prodl., Philadelphia - Denver 103:115, Sacramento - Portland 99:125, Washington - Miami 124:128.

Dallas díky Dončičovi porazil Denver v prodloužení

Basketbalisté Dallasu v napínavém utkání porazili Denver 124:117 po prodloužení. Výrazně se o to přičinil Luka Dončič - slovinská hvězda nasbírala 38 bodů, 13 asistencí a devět doskoků. V dalších utkáních čtvrtečního programu NBA si Portland díky triumfu 135:117 nad Minnesotou připsal čtvrtou výhru v sezoně. S 39 body, sedmi doskoky i sedmi asistencemi zazářil rozehrávač Damian Lillard.

NBA:

Brooklyn - Philadelphia 122:109, Denver - Dallas 117:124 po prodl., LA Lakers - San Antonio 109:118, Memphis - Cleveland 90:94, Portland - Minnesota 135:117.

Chicago bez Satoranského podlehlo Sacramentu, Beal dal 60 bodů

Basketbalisté Chicaga stále bez Tomáše Satoranského nestačili v NBA po dvou vítězstvích na Sacramento a v jeho hale prohráli 124:128. Porážku ve druhém utkání ze čtyřzápasové venkovní série neodvrátilo ani duo Coby White a Zach LaVine, které nastřílelo víc než polovinu bodů Bulls (68). Jediný Čech v soutěži Satoranský vynechal páté utkání Chicaga za sebou kvůli koronaviru.

Atlanta - Charlotte 94:102, Golden State - LA Clippers 101:108, Indiana - Houston 114:107, Miami - Boston 105:107, Milwaukee - Detroit 130:115, New Orleans - Oklahoma City 110:111, New York - Utah 112:100, Orlando - Cleveland 105:94, Philadelphia - Washington 141:136, Phoenix - Toronto 123:115, Sacramento - Chicago 128:124.