Cyklistika

SP bikerů v Novém Městě na Moravě se v květnu nepojede

Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě se kvůli pandemii koronaviru v termínu 22. až 24. května nepojede. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) a organizátoři dnes oznámili, že závody na Vysočině byly odloženy na později.

"S lítostí, ale hlavně s pokorou ohlašujeme, že letošní 'svěťák' se v původním plánovaném termínu neuskuteční. Aktuálně čekáme na další vývoj situace a hledáme případný vhodný podzimní termín," uvedli na facebooku organizátoři novoměstské akce, jež byla již osmkrát vyhlášena nejlepším závodem v cross country ve Světovém poháru.

Cyklistická unie dnes zároveň oznámila, že bez náhrady byl zrušen závod SP ve sjezdu ve skotském Fort Williamu 6. a 7. června.

Cyklista přišel na to, jak si odpočinout od koronaviru. Stačí ujet 365 km
Cyklistika

Čtyřnásobný účastník Tour de France Oliver Naesen objel se svým tréninkovým parťákem Maximem Pirardem 365 kilometrů napříč Flandry.
Sport se stěhuje na web. Cyklistické šampiony můžete zkusit prohánět i vy
Cyklistika

Když už sportovci nemůžou kvůli pandemii koronaviru soutěžit ve skutečnosti, měří síly alespoň pomocí počítačových her.
Olympiáda se odloží, myslí Kulhavý. Virus mu výrazně snížil šanci, ale nerozhodil ho
Olympijské hry

Tokio bez olympijského šampiona Jaroslava Kulhavého? Pandemie mu nejspíš uzavřela cestu na páté hry, ale 35letý biker si z toho těžkou hlavu nedělá.
Olympijskému šampionovi Kulhavému se zavřela cesta do Tokia. Boj o hry skončil

Silničáři a dráhaři měli kvalifikační akce za sebou, na horských kolech a v bikrosu se mělo o účast v Tokiu závodit až do 1. června.
Hvězdy cyklistiky pláčou. Po náhlé smrti čtyřicetiletého šéfa nebude Ineos závodit
Cyklistika

"Ztratili jsme někoho, koho jsme všichni velice milovali, a všichni teď potřebujeme čas na truchlení," řekl manažer Ineosu Dave Brailsford.

Sportovní ředitel Ineosu Portal náhle zemřel na srdeční zástavu

Sportovní ředitel cyklistické stáje Ineos Nicolas Portal náhle zemřel ve věku 40 let. Informaci potvrdili zástupci britského týmu. Podle listu L'Equipe utrpěl bývalý francouzský jezdec srdeční zástavu.

"S velkým zármutkem musíme oznámit úmrtí našeho milovaného kolegy a přítele Nica Portala, který zemřel náhle dnes odpoledne ve svém domě v Andoře," uvedl Ineos v oficiálním prohlášení bez upřesnění příčiny smrti.

Portal v minulosti za Ineos, ještě pod názvem Sky, závodil. Takřka celou sezonu 2009 ale musel vynechat kvůli problémům s arytmií a o rok později ukončil kariéru. Stáji Sky zůstal věrný, od roku 2011 v týmu působil jako manažer, o dva roky později se posunul do pozice sportovního ředitele.

Zbláznil se? Průšvihář zase řádil, soupeře praštil kolem a pak roztrhal číslo
Cyklistika

Italský závodník už má za sebou trest za rasistické urážky soupeře nebo vyloučení z Tour de France poté, co udeřil jiného jezdce.
"Nevím, co mi je." König už dva roky nezávodí, příčinu potíží hledá marně
Cyklistika

"Dlouho jsem nechtěl o cyklistice ani slyšet, ale tohle období už je naštěstí za mnou," uvedl jeden z nejúspěšnějších závodníků české historie.
Cyklista Fuglsang je v podezření, že spolupracoval s Ferrarim
Cyklistika

Michel Ferrari mimo jiné pomohl užíváním dopingu získávat Lanci Armstrongovi tituly na Tour de France a dostal doživotní zákaz působení ve sportu.

Junior Zatloukal dojel na MS čtrnáctý, závod ovládli Belgičani

Cyklokrosař Jan Zatloukal nenaplnil v závodě juniorů na mistrovství světa medailové naděje a skončil čtrnáctý. Hned za ním přijel do cíle Matěj Stránský. Deštivý závod v Dübendorfu ovládli belgičtí mladíci v čele s Thibauem Nysem, synem legendárního Svena Nyse.

Sedmnáctiletý Zatloukal měl být jedním z hlavních aspirantů na cenné kovy, jenže hned v úvodním ze čtyř okruhů se na těžké a bahnité trati propadl až za první desítku a jen obtížně se prokousával pořadím vpřed. Mezi nejlepšími deseti se sice na chvilku ocitl, ale jeho časová ztráta na medailové pozice narůstala.

Nakonec dojel čtrnáctý, na vítěze ztratil dvě minuty. Hned za ním dokončil závod Stránský, jenž naopak příjemně překvapil 15. místem mezi 66 startujícími. "Jsem s tím umístěním hodně spokojený, tohle jsem nečekal. Vůbec jsem nepočítal s tím, že bych mohl dojet až takhle dobře," řekl Stránský.

Cyklokrosová velmoc Belgie byla po sobotě bez medaile, zatímco Nizozemci jich posbírali sedm z devíti. Dnes si ale Belgičané hned v prvním závodě spravili chuť. Za sedmnáctiletým Nysem, jenž naznačil, že by mohl jít ve šlépějích svého slavného otce, dojel se ztrátou 31 sekund Lennert Belmans. Bronz získal Emiel Verstrynge. Smůlu měl Švýcar Dario Lillo, jehož vyřadil ze hry o medaile pád v posledním kole.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Dübendorfu (Švýcarsko):

Junioři: 1. Nys 38:50, 2. Belmans -31, 3. Verstrynge (všichni Belg.) -38, …14. Zatloukal -2:01, 15. Stránský -2:17, 27. M. Kopecký -4:07, 43. Jindřich -5:42, 49. Fiala (všichni ČR) -6:27.

Ženy do 23 let: 1. Norbertová-Riberolleová (Fr.) 48:31, 2. Vasová (Maď.) -27, 3. Kayová (Brit.) -40, …23. Švihálková (ČR) -9:49.

14:30 muži elite.

Štybar vyhrál předposlední etapu Vuelty San Juan
Cyklistika

Hned v prvním závodu sezony dokázal cyklista Zdeněk Štybar vybojovat vítězství.

Cyklokrosařka Novotná skončila v závodu juniorek ve třetí desítce

Historicky první závod juniorek na mistrovství světa v cyklokrosu vyhrála ve švýcarském Dübendorfu Shirin van Anrooijová z Nizozemska. Nejlepší z tria českých reprezentantek byla na třiadvacátém místě Aneta Novotná.

Van Anrooijová si na trati postavené na ploše vojenského letiště nadělila nejlepší možný dárek ke středečním osmnáctinám. Zvítězila s takřka minutovým náskokem před krajankou Puck Pieterseovou, pro bronz si dojela Američanka Madigan Munroová.

Novotná nabrala během čtyř okruhů manko pět a půl minuty. Do třicítky se vešla ještě Karolína Bedrníková. Více než sedmiminutovou ztrátu na vítězku měla třiatřicátá Kristýna Zemanová.

"Nejsem moc spokojená, protože mi nohy skoro vůbec nejely. Jen někdy se mi to rozjelo, nakonec jsem ráda, že to mám za sebou a že jsem takhle skončila. Nejtěžší byl asi povrch, hodně sil mě stály schody a rampy," uvedla Novotná.

Zklamaná byla i Bedrníková. "Povedl se mi start a snažila jsem se co nejlépe držet svoji pozici. Snažila jsem se jet takticky a vyvarovat se chyb. Přesto jsem se nemohla vůbec dostat do tempa, nohy mi vůbec nejely do tahu. Bylo to doslova utrpení. Je to trochu zklamání, ale nedá se nic dělat. Příští rok to snad bude lepší, dnes to byly cenné zkušenosti."

Dnes jsou na programu ještě dva závody. Ve 13 hodin odstartoval závod mužů do 23 let (Camrda, Jelínek, Ježek, T. Kopecký, Říman), v 15 hodin začne boj o medaile v elitní kategorii žen (Bajgerová, Havlíková, Nash).

Juniorky (12,7 km): 1. Van Anrooijová 38:34, 2. Pieterseová (obě Niz.) -53, 3. Munroová (USA) -1:18, …23. Novotná -5:29, 27. Bedrníková -5:47, 33. Zemanová (všechny ČR) -7:07.

13:00 muži do 23 let,

15:00 ženy elite.

Tábor bude v roce 2024 opět hostit cyklokrosové mistrovství světa

Tábor uspořádá v roce 2024 mistrovství světa v cyklokrosu. V páteční volbě v dějišti víkendového šampionátu v Dübendorfu dostalo jihočeské město přednost před francouzským Liévine.

V Táboře se bude bojovat o světové medaile počtvrté po letech 2001, 2010 a 2015. Pojede se ale pravděpodobně na výrazně odlišné trati, než na jakou jsou diváci z posledních let zvyklí. "Zvažujeme, že ji ze dvou třetin změníme a zhustíme, aby mohli diváci ještě více přebíhat a viděli toho víc," uvedl dříve při oznámení kandidatury předseda komise cyklokrosu Petr Balogh.

V příštím roce bude dějištěm MS belgické Ostende, v dalších letech se světová elita sejde ve Fayetteville v USA a v nizozemském Hoogerheide. Vedle volby pořadatele pro rok 2024 rozhodla ve Švýcarsku Mezinárodní cyklistická unie, že šampionát v roce 2025 zorganizuje francouzská federace. Pořadatelské město bude vybráno později.

Aspoň jednu medaili, přeje si šéftrenér cyklokrosařů. Na trati MS čeká bláto i kaluže
Ostatní sporty

"Bude potřeba, aby zvládla souboje se světovou elitou především psychicky," říká Petr Dlask o Kateřině Nash, jež by měla patřit k favoritkám.
Praha už jedná o Tour de France. Nádherné město, prohlásil šéf slavného závodu
Tour de France

Odhadované náklady na jednu etapu nejslavnějšího cyklistického závodu činí více než 100 tisíc eur, tedy dva a půl milionu korun.