Kulhavý vyhrál poslední závod kariéry a symbolicky pověsil kolo na hřebík

Vítězstvím v exhibičním závodě v Ostravě-Dolních Vítkovicích se dnes cyklista na horských kolech Jaroslav Kulhavý rozloučil s veleúspěšnou kariérou. Vyhrál během ní vše, co se dalo: v Londýně 2012 se stal olympijským vítězem, v cross country vyhrál mistrovství světa a Evropy i hodnocení Světového poháru a zlaté medaile získal také na světovém a kontinentálním šampionátu v maratonu.

Rozlučka Kulhavého se odehrála v kulisách industriálního areálu v Dolních Vítkovicích a oslavenec závod na 40 minut a jedno kolo vyhrál před Markem Rauchfussem a Janem Zatloukalem. Při vyhlášení pak symbolicky pověsil kolo na hřebík.

Časovku na MS cyklistů senzačně ovládl Nor Foss

Vítězem časovky na mistrovství světa v silniční cyklistice v australském Wollongongu se stal překvapivě Tobias Foss. Pro pětadvacetiletého Nora jde o vůbec první medaili z velkých akcí. Druhý byl Švýcar Stefan Küng, třetí Belgičan Remco Evenepoel.

V závodě na 34,2 kilometru bez české účasti se trojice medailistů vešla do rozmezí pouhých devíti sekund. Držitel bronzu z MS 2020 Küng ztratil na vítězného Fosse jen 2,95 sekundy. Vítěz letošní Vuelty Evenepoel obhájil bronz a z časovky MS má již třetí medaili. Druhý byl v roce 2019.

Zklamáním skončil závod pro Itala Filippa Gannu, který mohl dovršit vítězný hattrick, ale dnes dojel až sedmý s téměř minutovým mankem na nového šampiona.

Mezi ženami obhájila titul v časovce Nizozemka Ellen van Dijková. Získala tak třetí zlato v kariéře ze souboje s chronometrem. Poprvé triumfovala v roce 2013. Druhá byla domácí závodnice Grace Brownová, třetí Švýcarka Marlen Reusserová.

Mistrovství světa v silniční cyklistice ve Wollongongu (Austrálie) - časovka (34,2 km):

Muži elite: 1. Foss (Nor.) 40:02, 2. Küng (Švýc.) -3, 3. Evenepoel (Belg.) -9, 4. Hayter (Brit.) -39, 5. Bissegger (Švýc.) -46, 6. Pogačar (Slovin.) -48, 7. Ganna (It.) -55, 8. Oliveira (Port.) -58, 9. Lampaert (Belg.) -1:08, 10. Armirail (Fr.) -1:09.

Ženy elite: 1. Van Dijková (Niz.) 44:28, 2. Brownová (Austr.) -12, 3. Reusserová (Švýc.) -41, 4. Guazziniová (It.) -52, 5. Thomasová -1:18, 6. Faulknerová (obě USA) -1:25.

Remco Evenepoel poprvé v kariéře ovládne Vueltu

Belgický cyklista Remco Evenepoel uhájil červený dres dres lídra i v předposlední 20. etapě a poprvé v kariéře ovládne Vueltu. Dvaadvacetiletý jezdec stáje Quick-Step Alpha Vinyl vede před nedělním sprinterským dojezdem do Madridu, v němž se už tradičně o celkové pořadí nezávodí, o 2:05 minuty před domácím Enricem Masem.

Etapový vavřín dnes vybojoval ekvádorský cyklista Richard Carapaz. Olympijský šampion měl v závěrečném stoupání nejvíce sil a vyhrál s náskokem osmi sekund před Thymenem Arensmanem z Nizozemska. Evenepoel kontroloval své největší soupeře a dojel šestý s odstupem 15 sekund za vítězem.

Čtvrtou etapu Vuelty vyhrál obhájce Roglič a už vede, Češi ztratili

Čtvrtou etapu cyklistické Vuelty vyhrál ve spurtu do kopce vítěz předchozích tří ročníků Primož Roglič. Slovinský favorit tak hned po první etapě na španělském území získal červený trikot lídra. Oba čeští cyklisté Jan Hirt a Vojtěch Řepa výrazně ztratili.

Dvaatřicetiletý Roglič uspěl po dni volna vyplněném přesunem z Nizozemska do Španělska v dlouhém spurtu v cílovém městě Laguardia. Po 152,5 km v Baskicku za sebou nechal Dána Madse Pedersena, jenž byl druhý potřetí za sebou - v obou víkendových etapách v Nizozemsku ho v hromadném spurtu překonal Ir Sam Bennett. Třetí dnes skončil Španěl Enric Mas.

Roglič si připsal jubilejní desáté etapové vítězství na Vueltě a vede s náskokem 13 sekund před Američanem Seppem Kussem, svým kolegou z týmu Jumbo-Visma. Brit Ethan Hayter ztrácí na třetím místě 26 sekund.

Špatný den zažili oba čeští účastníci. Šestý muž Gira d'Italia Hirt, jenž na Vueltě neusiluje o úspěch v celkovém pořadí, odpadl v průběhu etapy z hlavní skupiny a do cíle přijel mezi posledními na 175. místě se ztrátou 18:51 minuty. Debutant na Grand Tour Řepa měl zhruba deset kilometrů před cílem ve sjezdu pád, když nevybral pravotočivou zatáčku a skončil v příkopu mimo trať. Etapu dokončil otřesený na 114. pozici s odstupem 11:18 minuty.

Také středeční pátá etapa povede Baskickem. Na 187,2 km z Irunu do Bilbaa čeká cyklisty hned dvakrát 4,6 km dlouhé stoupání druhé kategorie na Alto del Vivero s průměrným sklonem osm procent.

Bennett vyhrál na Vueltě hromadný spurt i ve třetí etapě

Irský cyklista Sam Bennett zopakoval ve třetí etapě Vuelty den staré vítězství v hromadném finiši. Závod má opět nového lídra, jímž je Ital Edoardo Affini, další z jezdců stáje Jumbo-Visma, která ovládla v pátek zahajovací týmovou časovku.

Před ním patřil červený dres vedoucího jezdce Robertu Gesinkovi a Mikeu Teunissenovi, kteří si ho užili v etapách v rodném Nizozemsku. Nyní se peloton přesune do Španělska, kde po pondělním volnu bude Vuelta pokračovat v úterý.

Bennett ve spurtu v Bredě po 193 kilometrech předčil Dána Madse Pedersena, který byl druhý i v sobotu, a Brita Daniela McLaye. Jednatřicetiletý člen týmu Bora-hansgrohe si připsal páté vítězství na Vueltě a počet svých triumfů na Grand Tours zaokrouhlil na deset. Víc etap na třech největších závodech vyhrál z irských cyklistů jen Sean Kelly, který nasbíral 21 prvenství, včetně 16 na Vueltě.

Čeští jezdci Jan Hirt a Vojtěch Řepa dokončili etapu v hlavním poli ve stejném čase jako vítěz.

Druhou etapu Vuelty vyhrál Bennet, novým lídrem je Teunissen

Druhou etapu cyklistické Vuelty vyhrál v hromadném finiši v Utrechtu irský jezdec Sam Bennett. Novým lídrem závodu se stal Nizozemec Mike Teunissen, který na prvním místě vystřídal krajana a kolegu z týmu Jumbo-Visma Roberta Gesinka.

Peloton dnes absolvoval 175 kilometrů mezi Hertogenboschem a Utrechtem bez zajímavějších okamžiků. O vítězi rozhodoval hromadný spurt, ve kterém byl nejrychlejší Bennett.

Jednatřicetiletý Ir porazil Madse Pedersena z Dánska a Belgičana Tima Merliera. Na Vueltě si připsal čtvrtý etapový úspěch - první po dvou letech. Celkem jich ze závodů Grand Tour má na kontě devět.

"Věděl jsem, že se mi to může znovu povést. Byla to jen otázka nohou," řekl Bennett, který si připsal druhé letošní prvenství.

Do červeného trikotu se díky čtvrtému místu oblékl Teunissen. Stejný čas jako nový lídr závodu mají další čtyři jezdci včetně vítěze posledních tří ročníků Vuelty Primože Rogliče ze Slovinska na čtvrté příčce.

Cyklistický závod Vuelta - 2. etapa (Hertogenbosch - Utrecht, 175,1 km):

1. Bennett (Ir./Bora-hansgrohe) 3:49:34, 2. Pedersen (Dán./Trek-Segafredo), 3. Merlier (Belg./Alpecin-Deceuninck), 4. Teunissen (Niz./Jumbo-Visma), 5. Ackermann (Něm./SAE Emirates), 6. McLay (Brit./Arkéa-Samsic), 7. Einhorn (Izr./Israel-Premier Tech), 8. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 9. Degenkolb (Něm./DSM), 10. Groves (Austr./BikeExchange-Jayco) všichni stejný čas, …120. Řepa (ČR/Kern Pharma) -43, 176. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -2:58.

Průběžné pořadí: 1. Teunissen 4:14:14, 2. Affini (It./Jumbo-Visma), 3. Oomen (Niz./Jumbo-Visma), 4. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 5. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni stejný čas, 6. Hayter (Brit./Ineos Grenadiers) -12, 7. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 8. Sivakov (Fr./Ineos Grenadiers), 9. Rodríguez (Šp./Ineos Grenadiers) všichni -13, 10. Evenepoel (Belg./Quick-Step Alpha Vinyl) -14, …113. Řepa -1:55, 171. Hirt -4:23.

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

Časovky na ME ovládli Švýcaři, čeští cyklisté neuspěli

Mistrem Evropy v časovce se stal poprvé v kariéře švýcarský silniční cyklista Stefan Bissegger, když na šampionátu v Mnichově porazil o pouhých 53 setin sekundy zkušenějšího krajana Stefana Künga. Čeští reprezentanti neuspěli - Jan Bárta skončil osmnáctý, Jakub Otruba dvaadvacátý. Velký den Švýcarů dovršila mezi ženami úspěšnou obhajobou Marlen Reusserová.