Cyklistika

O vítězství Van Aerta na Amstel Gold Race rozhodly milimetry

Nizozemskou klasiku Amstel Gold Race vyhrál belgický cyklista Wout van Aert, jenž v mimořádně těsném spurtu tří uprchlíků porazil Brita Toma Pidcocka. Třetí dojel Němec Maximilian Schachmann.

Cílovou fotografii rozhodčí dlouhou zkoumali, než vyhlásili vítězem 55. ročníku Van Aerta. O jeho prvenství rozhodly milimetry. Pidcock se stal ve věku 21 let a 262 dní nejmladším jezdcem, který se v prestižním závodě probojoval na stupně vítězů.

Van Aert mu oplatil porážku ze středečního belgického jednorázového závodu Brabantský šíp, v němž si Pidcock připsal premiérové vítězství mezi profesionály na silnici. Další souboj jezdců, kteří se výrazně prosadili i v cyklokrosu, pro sebe rozhodl šestadvacetiletý Belgičan.

Bývalý trojnásobný mistr světa v cyklokrosu vybojoval další cenné vítězství v klasických závodech. Koncem března ovládl Gent-Wevelgem, loni vyhrál odložený monument Milán-San Remo a další italskou klasiku Strade Bianche.

Roglič si dojel pro triumf v závodě Kolem Baskicka

Slovinský cyklista Primož Roglič si v závěrečné 6. etapě dojel pro celkový triumf v závodě WordTour Kolem Baskicka. Dvojnásobný vítěz Vuelty setřásl v průběhu krátké, ale náročné etapy všechny soupeře v boji o konečné pořadí a obsadil druhé místo za kolegou z úniku Davidem Gauduem, jemuž dopřál jedno z největších vítězství kariéry.

Roglič byl před rozhodující etapou průběžně druhý o 23 sekund za Američanem Brandonem McNultym. Už zhruba 70 km před cílem peloton roztrhal ve sjezdu tým Astana a McNulty nabral ztrátu, kterou neměl šanci zlikvidovat, a dojel v poli potažených.

Naopak Roglič zvládl 112 kilometrů přes sedm kategorizovaných stoupání bez zaváhání, v čelní skupině diktoval tempo a při dojezdu do cíle v Arrate si mohl dovolit nechat vyhrát Francouze Gaudua. Skupinu pronásledovatelů i s vítězem Tour de France a McNultyho týmovým kolegou Tadejem Pogačarem dovezl do cíle na třetím místě s odstupem 34 sekund španělský veterán Alejandro Valverde.

Jednatřicetiletý Roglič vyhrál závod s náskokem 52 sekund před kolegou z týmu Jumbo-Visma Jonasem Vingegaardem z Dánska a vynahradil si zklamání z březnového Paříž-Nice, kde naopak triumf v poslední etapě ztratil. Třetí skončil s odstupem 1:07 minuty Pogačar.

Josef Černý, jenž v pátek obsadil po dlouhém úniku druhé místo, závěrečnou etapu nedokončil.

Cyklistický etapový závod Kolem Baskicka (WorldTour) - 6. etapa (111,9 km):

1. Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) 3:05:42, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) stejný čas, 3. Valverde (Šp./Movistar), 4. A. Yates (Brit./Ineos Grenadiers), 5. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates), 6. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) všichni -34, …Černý (ČR/Deceuninck-Quick Step) nedokončil.

Konečné pořadí: 1. Roglič 19:11:36, 2. Vingegaard -52, 3. Pogačar -1:07, 4. A. Yates -1:26, 5. Gaudu -1:27, 6. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -1:28.

Černý dojel při týmovém triumfu v Baskicku těsně druhý

Cyklista Josef Černý skončil po dlouhém samostatném úniku těsně druhý v předposlední 5. etapě závodu Kolem Baskicka za týmovým kolegou Mikkelem Honorém z Dánska. Dvojice ze stáje Deceuninck-Quick Step projela cílem ve městě Ondarroa po 160 km společně bez souboje o vítězství.

Sedmadvacetiletý Černý tak zaznamenal největší úspěch v novém působišti, kam přestoupil po minulé sezoně z týmu CCC. V případě výhry by si připsal druhý triumf v kariéře na závodech WorldTour po říjnovém úspěchu v etapě na Giru d'Italia.

Roglič vyhrál předposlední Paříž-Nice etapu a je blízko triumfu

Dvojnásobný vítěz Vuelty Primož Roglič vyhrál na závodě Paříž-Nice druhou etapu za sebou a třetí celkově a má blízko k celkovému triumfu. Před závěrečným dnem má slovinský cyklista v průběžném pořadí náskok 52 sekund před loňským vítězem Maximilianem Schachmannem z Německa.

Jednatřicetiletý Roglič se v závěru krátké vrchařské 7. etapy přehnal kolem Švýcara Gina Mädera jedoucího v úniku a v posledních metrech ho připravil o životní úspěch. Třetí skončil po 119,5 km Schachmann.

"Objevila se příležitost, tak jsem po ní šel. Dnes to bylo těžké hned od začátku. Na konci to bylo hodně těsné, ale naštěstí jsem zvládl dostat se před cílem na první místo," uvedl Roglič.

Lídr týmu Jumbo-Visma startuje na Paříž-Nice poprvé. Tři etapy v jednom ročníku "Závodu za sluncem" vyhrál naposledy v roce 2006 Belgičan Tom Boonen.

Závod navzdory svému názvu neskončí v neděli v Nice. Vzhledem k uzávěře města na Azurovém pobřeží kvůli koronavirové pandemii bude dojezd po 92,5 km ve městě Levens, jež leží 40 km na sever od Nice.

Cyklistický závod Paříž-Nice (WorldTour) - 7. etapa (119,2 km):

1. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 3:09:18, 2. Mäder (Švýc./Bahrain Victorious) -2, 3. Schachmann (Něm./Bora-hansgrohe) -5, 4. Hamilton (Austr./BikeExchange) -8, 5. Vlasov (Rus./Astana-Premier Tech), 6. Benoot (Belg./DSM) oba -10.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 26:32:01, 2. Schachmann -52, 3. Vlasov -1:11, 4. I. Izagirre (Šp./Astana-Premier Tech) -1:15, 5. Benoot, 6. Hamilton oba -1:34.

Štybar skončil na Omloop Het Nieuwsblad po pádu v druhé stovce

Český cyklista Zdeněk Štybar měl v úvodní belgické jarní klasice Omloop Het Nieuwsblad pád a 76. ročník závodu dokončil se ztrátou ve druhé stovce. Vítězství v hromadném spurtu získal jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Davide Ballerini z Itálie.

Pětatřicetiletý Štybar dvousetkilometrový závod z Gentu do Ninove vyhrál v roce 2019 a dnes znovu útočil na přední umístění. Ještě 26 kilometrů před cílem byl v čelní skupině, kterou se pokoušel roztrhat nástupem jeho týmový kolega a mistr světa Julian Alaphilippe. Pak měl ale na rovném úseku silnice Štybar pád, po němž se jen těžce zvedal ze země. Na kolo nakonec nasedl a dojel na 125. pozici s odstupem čtyř a půl minuty.

Pro nejcennější výhru kariéry si dojel šestadvacetiletý cyklista elitního belgického klasikářského týmu Ballerini. Spurt rozhodl jednoznačným způsobem, za ním dojeli Brit Jake Stewart a Belgičan Sep Vanmarcke.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) - 200,5 km:

1. Ballerini (It./Deceuninck-Quick Step) 4:43:03, 2. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 3. Vanmarcke (Belg./Israel Start-Up Nation), 4. Haussler (Austr./Bahrajn Victorious), 5. Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 6. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech) všichni stejný čas, …125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -4:26.