Atletika

Pražský půlmaraton se letos kvůli koronaviru nepoběží ani v zářijovém termínu

Pražský půlmaraton se kvůli koronaviru nepoběží ani v novém zářijovém termínu, kam byl v lednu přesunut z tradičního data na konci března. V tiskové zprávě o tom informovali pořadatelé seriálu RunCzech, kteří se rozhodli zrušit všechny pražské závody plánované na srpen a září. V přípravě dalších regionálních závodů ale organizátoři pokračují.

"Vzhledem k tomu, že pro akce s masovou účastí stále platí řada omezení a přísných pravidel pro jejich konání, a také vzhledem ke všem nejistotám a hrozbám, které s sebou přináší nové vlny mutací virů, se RunCzech rozhodl zrušit svůj velmi populární Sportisimo 1/2Maraton Praha a Birell Grand Prix Praha, původně plánované na 4. a 5. září 2021, a stejně tak Pražskou štafetu zamýšlenou na 25. srpna 2021," uvedli pořadatelé.

Komplikace pro přípravu pražských závodů představuje mimo jiné nutnost rozložit starty běžců do velkého počtu vln, které by se tak roztáhly na několik hodin. V důsledku toho by byla i nutná uzavírka ulic na mnohem delší dobu, než je obvyklé. Podle prezidenta organizačního výboru RunCzech Carla Capalba by takový postup nebyl vůči Pražanům únosný. "Oslavují s námi, fandí v ulicích, kvitují ekonomický přínos závodu. Ale uzavřít město na celý víkend a blokovat centrum města by bylo nefér vůči běžcům i místním obyvatelům."

Dál naopak pokračují přípravy na závody Generali Česká Red Run v Novém Městě na Moravě (24. července) a Mattoni 1/2Maraton Olomouc (14. srpna). O osudu Volkswagen Maratonu Praha a Mattoni závodů v Ústí nad Labem, Liberci a Českých Budějovicích se zatím nerozhodlo.

Všichni přihlášení běžci, kteří už na zrušené závody zaplatili startovné, si mohou registraci převést na příští rok.

Nová atletická naděje. Kubelík má stříbro z juniorského ME

Sprinter Eduard Kubelík získal na juniorském mistrovství Evropy atletů stříbrnou medaili v běhu na 200 metrů. Časem 20,82 sekundy překonal v Tallinnu o sedm setin vlastní národní rekord této věkové kategorie. Ve finále Kubelík nestačil jen na Brita Dereka Kinlocka, který zvítězil v novém osobním maximu 20,72. Osobní rekord si vytvořil i třetí Ital Federico Guglielmi (20,98).

Jihlavský běžec vylepšil český juniorský rekord na dvoustovce podruhé během necelého měsíce. V červnu v Kladně výkonem 20,89 vymazal z tabulek dvanáct let starý výkon Pavla Masláka z juniorského ME v Novém Sadu.

Osmnáctiletý Kubelík přidal na konto české výpravy v Tallinnu druhé stříbro. O první medailový úspěch se zasloužila Eliška Martínková v chůzi na 10.000 metrů.

"Lepší to být nemohlo. Nebyl jsem si jistý, že to tak dopadne. Ale chtěl jsem tomu dát vše a dal jsem tomu vše. Sezona byla už dost dlouhá, ale ve finále jsem se hecnul. Říkal jsem si, že to musím kousnout a rozjet," řekl Kubelík webu atletického svazu.

Do finále dvoustovky nenastoupil favorizovaný Dán Tazana Mikkel Kamanga-Dyrbak, který má osobní rekord 20,48.

Tyčkařka Švábíková, výškař Štefela a štafeta čtvrtkařek vyhráli ME do 23 let

Tyčkařka Amálie Švábíková, výškař Jan Štefela a štafeta českých čtvrtkařek ovládli mistrovství Evropy atletů do 23 let. Švábíková zvítězila v Tallinnu ve svém letošním maximu 450 centimetrů a vylepšila stříbrnou příčku z předloňského šampionátu této věkové kategorie v Gävle. Štefela skočil 220 centimetrů a překonal o dva centimetry svůj dosavadní osobní rekord. Čtvrtkařky Lada Vondrová a Barbora Malíková, které v sobotu obsadily první dvě místa v individuálním závodě, dnes slavily ve štafetě s Nikoletou Jíchovou a Barborovu Veselou.

Ziskem titulu navázala Švábíková na tři roky starý triumf na juniorském mistrovství světa. Jednadvacetiletá atletka USK Praha má ve sbírce také bronz z evropského šampionátu dorostenců v roce 2016. Ve finále Švábíková jako jediná zdolala 450 cm a porazila o pět centimetrů Britku Molly Cauderyovou. Dva pokusy na 455 a jeden na 460 cm už svěřenkyni trenéra Pavla Berana nevyšly.

"Jsem nadšená, nečekala jsem to. Přála jsem si mít alespoň medaili, ale věděla jsem, že ta soutěž je hrozně našlapaná. První místo je neskutečné," uvedla na webu atletického svazu. "Soutěž byla strašně dlouhá. Jsem ráda, že už je to za mnou. Dneska jsem měla i na víc, mrzí mě ten poslední pokus, který jsem už nezkusila dokončit. Ale byla jsem už hrozně unavená," řekla Švábíková.

Dvacetiletý Štefela uspěl na svém prvním velkém šampionátu v boji s jedenácti soupeři, z nichž většina měla lepší osobní rekordy než on. Ukrajinec Oleh Doroščuk a Belgičan Thomas Carmoy už mají dokonce skočeno 228 cm.

"Doteď nechápu, co se stalo. Nemůžu uvěřit, že jsem vyhrál. Je to něco neskutečnýho," radoval se Štefela.

Plzeňský závodník sice opravoval na úvodních dvou výškách 210 a 214 cm, ale na dalších dvou byl bezchybný. Zkoušel i 223 cm, ale po jednom pokusu soutěž ukončil. Za ním se podělili o stříbro Francouz Nathan Ismar a Ital Manuel Lando výkonem 217 cm.

Čtvrtkařskou štafetu rozběhla výborně vítězka sobotního závodu Vondrová a předávala na první místě. Jíchová s Veselou vedení neudržely, ale Malíková na posledním úseku předvedla drtivý finiš. Do cílové rovinky vbíhala jako čtvrtá, soupeřkám z Francie, Polska a Německa však v posledních metrech nedala šanci.

"Hnali mě diváci, hnaly mě holky, že běžely úplně úžasně. Držely to, co jsme měly. Poslední stovka byla už za odměnu, protože jsem věděla, že je předběhnu," uvedla Malíková, místo které v dopoledním rozběhu nastoupila Věra Holubářová.

České čtvrtkařky ovládly ME do 23 let, Vondrová má zlato a Malíková stříbro

Dvojnásobným českým úspěchem skončil na mistrovství Evropy atletů do 23 let běh žen na 400 metrů. Titul získala Lada Vondrová v osobním rekordu 51,19 sekundy a vylepšila druhé místo z roku 2019. Stříbro tentokrát vybojovala Barbora Malíková, která byla jen o čtyři setiny pomalejší a vyrovnala své maximum z nedávného mistrovství republiky ve Zlíně.

České čtvrtkařky, které se chystají na olympijské hry v Tokiu, předčily ostatní soupeřky jednoznačně. Třetí Silke Lemmensová ze Švýcarska doběhla v čase 52,09.

Jednadvacetiletá Vondrová získala druhou medaili z velké mezinárodní akce po předloňském stříbru. Rok starý osobní rekord překonala o 16 setin. O dva roky mladší Malíková má ve sbírce tituly mistryně světa a Evropy mezi dorostenkami a bronz z kontinentálního šampionátu juniorek.

V běhu na 100 metrů překážek obsadila Martina Štolová sedmé místo. Na čtvrtce překážek byla Nikoleta Jíchová osmá. Zvítězila Slovenka Emma Zapletalová v novém rekordu šampionátu 54,28.

McLaughlinová zaběhla na mistrovství USA světový rekord na 400 m překážek

Sydney McLaughlinová zaběhla na mistrovství USA v Eugene časem 51,90 světový rekord na 400 metrů překážek. Jednadvacetiletá atletka překonala předchozí historické maximum krajanky Daliah Muhammadové o 26 setin sekundy.

Úřadující olympijská vítězka a mistryně světa Muhammadová skončila ve finále druhá v čase 52,42, do Tokia poletí i třetí Anna Cockrellová (53,70). "V Tokiu to bude pořádná bitva," uvedla jednatřicetiletá Muhammadová, jež dosavadní světový rekord 52,16 vytvořila při triumfu na předloňském mistrovství světa v Dauhá.

Kvůli teplotám přes 40 stupňů Celsia musel být program amerického šampionátu v Oregonu upraven a disciplíny posunuty z odpoledne na večer. JuVaughn Harrison i tak vyhrál v neděli soutěže ve skoku do dálky i do výšky a bude jako první od Jima Thorpea v roce 1912 v obou disciplínách reprezentovat USA na olympijských hrách.

Dvoustovku vyhrál mistr světa Noah Lyles v nejlepším letošním času 19,74. Do čela tabulek se dostala také půlkařka Athing Muová vítězným výkonem 1:56,07.

Sprinter Jirka překonal Maslákův český rekord na 200 metrů

Sprinter Jan Jirka vylepšil na mistrovství republiky český rekord v běhu na 200 metrů. Čas Pavla Masláka z roku 2017 posunul o setinu na 20,45 sekundy. Potvrdil tak skvělou aktuální formu. Před dvěma týdny v Ženevě se zařadil na druhé místo českých historických tabulek, když si vylepšil osobní rekord na 20,58. Ve Zlíně z něj dnes s maximální povolenou podporou větru 2,0 m/s ubral dalších 13 setin.

Za novopečeným českým rekordmanem finišoval Tomáš Němejc rovněž ve výborném čase 20,53, což ho řadí na třetí místo v české historii. Bronz získal Jiří Kubeš (20,94). Dosavadní český rekordman Maslák tentokrát na dvoustovce nestartoval, protože běžel svou hlavní trať 400 metrů.

Čtvrtkařka Malíková se kvalifikovala na OH, Špotáková znovu vyhrála

Čtvrtkařka Barbora Malíková se kvalifikovala na olympijské hry v Tokiu. Český titul obhájila v čase 51,23, čímž o dvanáct setin pokořila limit Světové atletiky. Lada Vondrová, která může reálně pomýšlet na postup ze žebříčku, do finále nenastoupila. Čtrnáctý titul přidala do sbírky světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková. Ani v oštěpařském sektoru nedošlo na očekávaný duel, vicemistryně Evropy Nikola Ogrodníková kvůli zablokovanému krku nezávodila.