Atletika

Pražský maraton se kvůli koronaviru přesouvá z května na říjen

Pražský maraton se kvůli koronaviru nepoběží ani na konci května, kam ho pořadatelé posunuli v polovině února z tradiční první květnové neděle. Nový termín organizátoři seriálu RunCzech určili na neděli 10. října. Na 30. května plánují maraton pro elitní běžce, kteří by mohli na poslední chvíli splnit limit pro olympijské hry v Tokiu. Součástí závodu by mohlo být i mistrovství republiky.

Závod pro několik tisíc běžců je za dva měsíce nereálný. "Vzhledem ke stále velmi složité pandemické situaci bohužel není možné zorganizovat tak veliký a prestižní závod v tradičním květnovém termínu. Neustále ale sledujeme epidemiologickou situaci, zůstáváme optimisty a jako vhodný termín pro letošní Volkswagen Marathon Praha jsme zvolili neděli 10. října," uvedl v tiskové zprávě člen pořadatelského týmu Tomáš Coufal. Na říjen organizátoři posunuli maraton i loni, tehdy však koronavirová situace v Česku ani podzimní termín neumožnila.

Vytrvalci usilující o účast na OH v Tokiu ale na říjen čekat nemohou, kvalifikační období skončí 31. května. Pro elitu se proto plánuje maraton na 30. května, uvedli pořadatelé na dotaz ČTK. Přesný formát tohoto závodu by měli zveřejnit v polovině dubna.

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Sprinter Jacobs se na 60 m zařadil na 4. místo evropské historie

Ital Lamont Marcell Jacobs vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy šedesátku ve skvělém čase 6,47 sekundy, jímž se dělí o čtvrté místo evropských historických tabulek s Brity Linfordem Christiem a Jamesem Dasaoluem. Slovenský obhájce titulu Ján Volko tentokrát skončil třetí (6,60), dostal se před něj ještě Němec Kevin Kranz (6,60).

Šestadvacetiletý Jacobs se narodil v USA, ale jeho matka je Italka, takže se rozhodl reprezentovat její vlast. Ve finále si vylepšil osobní maximum o šest setin a dostal se do čela letošních halových světových tabulek. V Evropě se tak rychle běželo naposledy před sedmi lety. "Je to úžasné, splnil se mi sen. V tréninku jsem byl hodně rychlý, ale nečekal jsem čas 6,47. Jsem prostě v šoku," radoval se Jacobs.

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.