Končícího Vettela nahradí v Aston Martinu jiný šampion F1 Alonso

Dvojnásobný mistr světa formule 1 Fernando Alonso bude v příští sezoně jezdit za Aston Martin. Jednačtyřicetiletý španělský pilot v týmu nahradí končícího čtyřnásobného šampiona Sebastiana Vettela.

Alonso podle týmového webu podepsal s Aston Martinem víceletou smlouvu. Po dvou letech tak opustí stáj Alpine, se kterou mu v této sezoně patří v průběžném pořadí desáté místo.

"V současné formuli nemá nikdo větší vizi nebo odhodlání vítězit," řekl Alonso. "A já chci ve sportu ještě něco vyhrát, proto musím dělat taková rozhodnutí, která mi k tomu pomohou," dodal.

Předtím působil v McLarenu, Ferrari a Renaultu, se kterým se v letech 2005 a 2006 stal mistrem světa. Aston Martin ho získal jako náhradu za pětatřicetiletého Vettela, jenž po sezoně ukončí kariéru.

"V naší stáji a především mezi mechaniky zavládlo nadšení, když se dozvěděli, že budou spolupracovat s Fernandem. Všichni se od jezdce takového kalibru a s tolika zkušenostmi můžeme učit," uvedl šéf Aston Martinu Mike Krack.

Kvalifikaci F1 v Maďarsku vyhrál Russell před Ferrari, Verstappen byl desátý

Kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska vozů formule 1 vyhrál překvapivě Brit George Russell z Mercedesu a vybojoval první pole position v kariéře. Čtyřiadvacetiletý jezdec "Stříbrných šípů" porazil na Hungaroringu o 44 tisícin sekundy Carlose Sainze, třetí byl další pilot Ferrari Charles Leclerc. Lídr mistrovství světa Max Verstappen skončil po technických potížích až desátý.

Russell zajel nejlepší čas 1:17,337 v úplném závěru. Jeho maximem v kvalifikaci byla dosud dvě druhá místa a v neděli bude mít ideální výchozí pozici pro zisk premiérového vítězství v MS.

Šanci na první triumf v sezoně živí díky Russellovi také tým Mercedes. Bývalý hegemon šampionátu a vítěz osmi předchozích ročníků Poháru konstruktérů se od začátku sezony potýká po změně pravidel se ztrátou rychlosti. Russell si může polepšit v pořadí jezdců. Nyní mu patří páté místo a od čtvrtého Sainze ho dělí jen bod.

Sainz bude útočit na druhé vítězství v sezoně, Leclerc už z druhé řady na čtvrté. Monacký pilot bude chtít také využít kvalifikační neúspěch Verstappena a snížit jeho náskok v čele pořadí. Rodák z Monte Carla aktuálně ztrácí z druhé příčky 63 bodů.

Úřadující šampion Verstappen zajel nejhorší kvalifikační výsledek v této sezoně. Nizozemský jezdec Red Bullu nejprve při prvním pokusu o rychlé kolo ve finálové části probrzdil a zajel průběžně sedmý čas. Poté si stěžoval na ztrátu výkonu a propadl se na konec pořadí. Na vítězného Russella ztratil takřka sekundu a půl.

Velká cena Maďarska odstartuje v neděli v 15:00.