MOV definitivně potvrdil, že biatlonistky dostanou bronz za štafetu v Soči 2014

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) definitivně potvrdil, že biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dostanou po diskvalifikaci Ruska za doping dodatečně bronz ze štafety na ZOH v Soči 2014. Češky skončily v závodě při vítězství Ukrajiny čtvrté, na druhou pozici místo Rusek se posunou původně třetí Norky.

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na hrách v Soči," uvedl v tiskové zprávě Českého olympijského výboru jeho sportovní ředitel Martin Doktor.

MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4×6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další členka štafety Olga Zajcevová, a proto dnes MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.

Zdroj: ČTK

České biatlonisty povede opět Málek, novým střeleckým koučem bude Emmons

Hlavním trenérem mužské biatlonové reprezentace bude po čtyřech letech opět Michael Málek, v roli střeleckého kouče mu bude nově pomáhat olympijský vítěz ve sportovní střelbě Matthew Emmons.

Bývalý kouč juniorského týmu Málek nahradí ve funkci Ondřeje Rybáře, který se vrátí do role sportovního ředitele.

Ženský výběr povede dál Nor Egil Gjelland s asistentem Jiřím Holubcem. Vedení biatlonového svazu o tom informovalo na svém webu.

Málek působil ve funkci trenéra reprezentačního A-týmu v letech 2016 až 2018. Tým vedl například na olympijských hrách v Pchjongčchangu, kde Michal Krčmář získal stříbrnou medaili ze sprintu. V reprezentaci by měl navázat na předchozí práci s juniory, kteří se při probíhající obměně postupně zapracovávají do A-týmu.

"Český biatlon prochází generační obměnou, během pěti let nám skončilo šest medailistů z mistrovství světa či olympijských her. Úspěchy našich juniorů a dorostenců ukazují, že máme dobře nakročeno. Všechno směřuje k mistrovství světa v Novém Městě na Moravě v roce 2024 a k olympiádě v roce 2026, kde bychom chtěli potěšit české fanoušky. Zároveň ale nezavíráme oči před některými nedostatky, které nás teď trápí. A také chceme dát týmu nový impulz," řekl šéf svazu Jiří Hamza.

Olympijský vítěz ve střelbě z malorážky vleže Emmons působil od roku 2015 u týmu USA. Manžel české olympijské šampionky Kateřiny bude mít v kompetenci také český B-tým, k dispozici by měl být i pro družstvo žen.

"Michal zná nastupující generaci kluků asi nejlépe ze všech, dlouho s nimi pracoval jako trenér juniorů. U Matta zase věřím, že přinese do týmu novou energii a pozvedne střeleckou výkonnost," doplnil Hamza.

U týmu žen, kde by měla být i nadále hlavní hvězdou Markéta Davidová, zůstává Gjelland. Osmačtyřicetiletý norský kouč, jemuž skončila po sezoně smlouva, se dohodl na pokračování.

"Jsem přesvědčený, že můžeme společně dosáhnout na velké věci, když budeme pokračovat v tvrdé práci. Sám se snažím neustále hledat nové možnosti, jak se můžeme posunout. Pokud uděláme kroky správným směrem, tak může být český biatlon se sportovci, které má k dispozici, velmi silný," řekl Gjelland.

Vedle pětičlenných týmů mužů a žen bude k dispozici i čtyřčlenný B-tým. Jeho trenérem je Aleš Ligaun. 

"Týmy jsme sestavili tak, abychom pracovali s co nejhomogennější skupinami. Bylo vidět, že jsou mezi sportovci v běhu velké rozdíly a je s nimi třeba pracovat malinko jinak. Sportovci z B-týmu se na některých soustředěních provážou s áčkem, aby měli kontakt s těmi nejlepšími. Ale jinak pojedou podle vlastního plánu, který vychází z jejich výkonnosti," dodal Rybář.

V reprezentaci již nefigurují Eva Puskarčíková, Tomáš Krupčík, Milan Žemlička nebo Natálie Jurčová, kteří ukončili po minulé sezoně kariéru.

Zdroj: ČTK

Hokejistky ovládly mládežnickou olympiádu, štafeta biatlonistů má stříbro

České hokejistky získaly zlaté medaile na zimním Evropském olympijském festivalu mládeže ve Finsku. Ve finále zdolaly švédský tým 2:1 po samostatných nájezdech. Medaili v závěrečný den soutěží vybojovala také smíšená štafeta biatlonistů, kvarteto Kateřina Pavlů, Kateřina Gotvaldová, Daniel Malušek a Petr Hák skončilo druhé za Francií.

Čeští reprezentanti ve Finsku získali sedm medailí, což je jejich nejlepším výsledkem v historii. Po dvou cenných kovech mají biatlonista Hák, který v úterý vyhrál závod na 7,5 km, a snowboardista Jakub Hroneš. Ten ovládl slopestyle a skončil druhý v Big Airu.

Hokejistky vyhrály oba zápasy ve skupině a ve finále si poradily i se Švédskem. Od 14. minuty vedly díky gólu Adély Šapovalivové, o náskok přišly deset minut před koncem normální hrací doby. Rozstřel rozhodla jediným úspěšným nájezdem Zikmunda Mazancová.

"Českou výpravu hodnotím jako velice úspěšnou. Medailí bylo hodně a stejně tak umístění těsně pod pódii. Z hlediska medailových umístění je tento EYOF nejúspěšnější v historii Českého olympijského týmu. Za to patří obrovský dík především sportovcům, kteří ty medaile získali, ale také realizačním týmům, jejich trenérům, servismanům. Všem, kteří se o sportovce starali nejen tady, ale i doma. Je to zásluha i sportovních klubů a svazů," hodnotil šéf mise Martin Doktor.

Pokračovat