Čas od času je třeba se při psaní deníku zastavit a rozhlédnout kolem. Jinak dopadnete jako Cimrmanova výprava na severní pól překračující donekonečna 70. rovnoběžku.
Zkusme to i u fotbalového šampionátu a slibme si na úvod, že vypneme vuvuzely. Jako by vůbec nebyly. V naší rekapitulaci jde jen a jen o fotbal.
Evropa hraje bídně, Afričané ještě hůř. Mistrovství světa zatím vypadá jako obdoba Copa America. Jihoamerických týmů je na šampionátu jen pět, ale žádný z nich s někým z jiného kontinentu ještě neprohrál. V devíti zápasech získaly stejně bodů (23) jako evropské týmy, kterých je v Jihoafrické republice třináct, tedy skoro třikrát víc.
Evropské potíže se jmenují: Francie, Itálie, Slovensko, Anglie, Španělsko. Hrají opravdu pod psa.
Francouzi nadávají svému neschopnému trenérovi a odmítají trénovat, aby pomstili vyhozeného Anelku.
Italové si neporadili ani se slabým Novým Zélandem a jejich vzájemný zápas se Slovenskem, to bude koukání pro trpělivé oči.
Slovenští hráči hodnotí své výkony slovy, které ve vás vyvolávají dojem, že hrají jiné zápasy, než jaké z jejich utkání přenáší televize.
Buďme milosrdní: Anglie a Španělsko ještě mají šanci se vzpamatovat, hlavně La Furia Rocha odehraje svůj druhý zápas až dnes večer.
Padá málo gólů. To by možná vadilo méně než to, že fotbal často nudí. Nejhorší podívanou z tohoto pohledu byly zápasy Alžírsko - Slovinsko a Francie - Uruguay. Opačně: výbornou zábavu poskytly Kamerun - Dánsko (první z nich to odnesl jistotou, že pojede předčasně domů), Německo - Austrálie nebo druhý poločas zápasu Brazílie - Pobřeží slonoviny (pokud do zábavy počítáte hodně gólů a vzrušení kolem strkanice s červenou kartou na konci).
Rozhodčí jsou nadprůměrní, zejména posuzování ofsajdů v člověku vyvolává dojem, že postranní sudí mají ve sluchátkách spojení s videorozhodčím, i když je to ve fotbale nepřípustné. Ale už začínají dělat i chyby: nejhorší předvedl Francouz Lannoy, který uznal bez mrknutí oka gól volejbalisty Luise Fabiana.
Nadšení z prvního velkého fotbalového turnaje na africkém kontinentě chladí nejen náhlý příchod zimy do JAR, ale i neúspěchy afrických týmů. Čím to? Možná jeden postřeh, který nemusí dávat přesnou odpověď na předcházející otázku: trenéry afrických týmů nejsou Afričané, ale dva Švédové, Brazilec, Francouz a Srb. Pouze Alžírsko vede domorodec.
Brankáři dělají nezvyklý počet hrubých chyb. Záludnosti míče jabulani zatím nejvíc odnesli Angličan Green a Alžířan Čaučí. Stali se z nich dvojky týmů.
Šampionát zatím nezrodil žádnou novou velkou hvězdu, jako při minulém mistrovství třeba Franka Ribéryho. To je škoda.
Kdo se stane mistrem světa, to v tuto chvíli odhadují jen velcí hazardéři. Překvapení už turnaj přineslo tolik, že není možné s jistotou ukázat na jeden tým a říct: to je jistý favorit (snad s výjimkou Brazílie a Argentiny). Jenže vyřazovací část turnaje začíná až v sobotu.
Píšeme fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje
Díl 5: Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak
Díl 6: Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova
Díl 7: Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?
Díl 8: Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve
Díl 9: Co je nudnější? Fotbal sám, nebo přenos z Kavčích hor?
Díl 10: Tři videa pro Slováky. Tohle měli vidět a mohli vyhrát
Díl 11: Fotbal se promítal naruby: ákaK, nociaM, eilízarB, lóG
Díl 12: Trend MS? Safety First. Kdo nedostane gól, neprohraje
Díl 13. Vuvuzela je pýchou JAR. Čína na ní trhne miliony dolarů