Brazílie postupuje. Drogbu a spol. poškodil rozhodčí

20. 6. 2010 22:29
Brazílie - Pobřeží slonoviny 3:1 (1:0)
Druhý gól Brazilců, při kterém si Fabiano pomohl rukou
Druhý gól Brazilců, při kterém si Fabiano pomohl rukou | Foto: Reuters

Johannesburg - Dvojnásobný střelec Luis Fabiano a další autor branky Elano odstranili Brazílii dalšího soupeře na cestě skupinou smrti. Brazilci vyhráli nad Pobřežím slonoviny 3:1, ale při druhém gólu jim k jistotě postupu, kterou už mají, výrazně pomohl rozhodčí.

Závěr zdramatizoval gólem Didier Drogba, ale strkanicí také pár hráčů obou týmů. Po ní odešel do šaten vyloučený Kaká.

Zpočátku to vypadalo na stejně nezáživný a málo útočný fotbal, jakých diváci viděli v Africe už nepočítaně. S podivem to bylo u týmů protkaných takovou ofenzivní silou. Celý první poločas předváděly všechno, jen ne smršť útoků.

Čtěte více o této skupině:

Útočná bouře nenastala, ale párkrát přece zahřmělo. Nejvíc v 25. minutě, kdy Kaká prostrčil mezi obránci nahrávku na Luise Fabiana a ten bombou z blízka nadzvihl poprvé síťku v Barryho brance.  Brazilci vedli 1:0, ačkoliv v úvodu zápasu nebyli výrazně lepším týmem.

Kaká měl potíže přejít přes důrazné záložníky afrického týmu, Luis Fabiano jakoby na hřišti vůbec nebyl. Jenže po uspávacích úvodních minutách oběma stačilo jediné zaváhání obrany Pobřeží slonoviny, aby poslali svůj tým do vedení.

Čtěte více o dnešních zápasech:

Hoši kole Didiera Drogby (kanonýr a kapitán svého týmu nastoupil tentokrát od začátku s rukou ve speciální dlaze) se během první poloviny zápasu dostali jen ke třem střelám, které stály za zmínku. Dindane, Eboue a právě Drogba z volného přímého kopu pálili mimo, Drogba vysloveně pánubohu do oken.

V druhé půlce se přece jen začalo hrát více před brankami. A hlavně: přibyly góly!

Volejbalista Fabiano

Mohl za to opět Luis Fabiano, který pět minut po přestávce postupně přešel tři protihráče. Všechny překonal stejnou fintou - přehodil si přes ně míč horem - a skóroval na 2:0. Rozhodčí mu přitom odpustil dvojnásobný volejbal, přičemž zejména druhý dotek ruky s míčem se měl pískat.

Vzápětí Didier Drogba pálil vedle a moc nechybělo, aby Pobřeží slonoviny vstřelilo svůj první gól na šampionátu.

Fabiano tak donutil Pobřeží Slonoviny víc útočit, čímž se ale otevíraly možnosti pro třetí brazilský úspěch. Byl mu blízko Kaká v 60. minutě, ten ještě neuspěl. O minutu později už Elano zakončil akci gólem. Byl na konci brazilské kombinace, na kterou se stopeři soupeři stačili jen dívat.

Tvrdá hra a červená pro Kaká

Hra se přitvrdila, což odnesl hlavně Elano, který opustil hřiště na nosítkách poté, co mu soupeř kopačkou prozkoumal holenní kost. Místo Elana nastoupil Dani Alves. Ale také Bastose souboj s Keitou bolel - trestem byla žlutá karta pro Afričana.

Tvrdou hru Pobřeží slonoviny nakonec paradoxně červenou kartou odnesl Brazilec Kaká. Neudržel se, loktem praštil do soupeře a po teatrálním pádu Afričana rozhodčí vyprovodil Brazilce ze hřiště s druhou žlutou kartou.

Jedenáct minut před koncem korigoval výsledek mistrovskou hlavičkou Didier Drogba, který si naběhl mezi brazilské stopery. Možná vstřelil pro Pobřeží slonoviny klíčový gól, uvážíte-li, že o postupu rozhoduje v případě rovnosti bodů skóre (a s Portugalci mohou mít Afričané v konečném účtování shodný počet bodů).

Branky: 25. a 50. Luís Fabiano, 62. Elano - 79. Drogba.

Rozhodčí: Lannoy - Dansault, Ugo (všichni Fr.).
ŽK: Kaká - Tiéné, Keita, Tioté. ČK: 88. Kaká.
Diváci: 84.455.

Sestavy:
Brazílie: Júlio Cesar - Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos - Gilberto Silva - Elano (67. Alvés), Kaká, Felipe Melo - Robinho (90. Ramires), Luís Fabiano. Trenér: Dunga.
Pobřeží slonoviny: Barry - Demel, K. Touré, Zokora, Tiéné - Dindane (55. Gervinho), Eboué (72. Romaric), Y. Touré, Tioté, Kalou (68. Keita) - Drogba. Trenér: Eriksson.