Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
9. 6. 2010 14:20
Zapomeňte na básně, na mistrovství světa jsou zakázány
Nekorunovaný král fotbalu.
Nekorunovaný král fotbalu. | Foto: Reuters

Zapomeňte na básně, na mistrovství světa jsou zakázány.

Fotbalová federace FIFA totiž řekla rozhodčím, aby neuznávali při penaltách góly, které vymysleli Brazilci. Střelec v nich využije trik zvaný v portugalštině paradinha. To  znamená v překladu něco jako „malý krok" - exekutor se rozeběhne, před kopem zpomalí nebo zastaví, začaruje třeba nohou nad míčem, počká až se brankář vrhne na jednu stranu a pošle míč tam, kam gólman nepadl.
Pro brankáře je to možná unfair. Dokonce tak, že brankář klubu Brusque si ve snaze chytit „paradinhovou" penaltu zlomil ruku.  Ale my fanoušci jsme přišli o zážitky.

Píšeme fotbalový deník:

Můžete si je tedy aspoň prohlédnout  v následujícím videu. Je to jen ochutnávka pro příklad, na serveru youtube.com jsou takových tuny.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Zmíněný server dokonce přináší i paradinhu v provedení krále kopané Pelého, jemuž je v některých zdrojích vynález tohoto triku připisován. Jeho finta, kterou předvádí v klubovém dresu FC Santos  je však ve srovnání s dnešními brazilskými exekutory hodně jemná, řeklo by se subtilní. Navíc sám Pelé říká, že kopnout penaltu tímto způsobem viděl už dávno před tím, dělal to tak prý jeho spoluhráč Didi (člen hvězdného útoku Didi, Vavá, Pelé, Zagalo zkraje 60. let).   

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

O penaltě se v pravidlech zhruba říká, že nesmí být provedena nesportovním způsobem a někteří vykladači tak paradinhu chápou. A kdo si prohlédne obrázky z tréninku AS Řím, na němž Francesco Toti pokoří brankáře až artistickým výkonem, pochopí, by mohlo být ještě hůř.  

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Ale na druhou stranu. Když při penaltě střelci zesměšnují brankáře, měl by se zakázat Panenkův dloubák? (Ve skutečnosti, jak připomněli nedávno v deníku Sport znalci historie, jde o dloubák, který před Panenkou předvedl jiný hráč pravých Bohemians Ivančík). 

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Anebo: nemá gól platit, když se stane tohle? 

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 27 minutami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy