Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
9. 6. 2010 14:20
Zapomeňte na básně, na mistrovství světa jsou zakázány
Nekorunovaný král fotbalu.
Nekorunovaný král fotbalu. | Foto: Reuters

Zapomeňte na básně, na mistrovství světa jsou zakázány.

Fotbalová federace FIFA totiž řekla rozhodčím, aby neuznávali při penaltách góly, které vymysleli Brazilci. Střelec v nich využije trik zvaný v portugalštině paradinha. To  znamená v překladu něco jako „malý krok" - exekutor se rozeběhne, před kopem zpomalí nebo zastaví, začaruje třeba nohou nad míčem, počká až se brankář vrhne na jednu stranu a pošle míč tam, kam gólman nepadl.
Pro brankáře je to možná unfair. Dokonce tak, že brankář klubu Brusque si ve snaze chytit „paradinhovou" penaltu zlomil ruku.  Ale my fanoušci jsme přišli o zážitky.

Píšeme fotbalový deník:

Můžete si je tedy aspoň prohlédnout  v následujícím videu. Je to jen ochutnávka pro příklad, na serveru youtube.com jsou takových tuny.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Zmíněný server dokonce přináší i paradinhu v provedení krále kopané Pelého, jemuž je v některých zdrojích vynález tohoto triku připisován. Jeho finta, kterou předvádí v klubovém dresu FC Santos  je však ve srovnání s dnešními brazilskými exekutory hodně jemná, řeklo by se subtilní. Navíc sám Pelé říká, že kopnout penaltu tímto způsobem viděl už dávno před tím, dělal to tak prý jeho spoluhráč Didi (člen hvězdného útoku Didi, Vavá, Pelé, Zagalo zkraje 60. let).   

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

O penaltě se v pravidlech zhruba říká, že nesmí být provedena nesportovním způsobem a někteří vykladači tak paradinhu chápou. A kdo si prohlédne obrázky z tréninku AS Řím, na němž Francesco Toti pokoří brankáře až artistickým výkonem, pochopí, by mohlo být ještě hůř.  

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Ale na druhou stranu. Když při penaltě střelci zesměšnují brankáře, měl by se zakázat Panenkův dloubák? (Ve skutečnosti, jak připomněli nedávno v deníku Sport znalci historie, jde o dloubák, který před Panenkou předvedl jiný hráč pravých Bohemians Ivančík). 

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Anebo: nemá gól platit, když se stane tohle? 

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy