Tři videa pro Slováky. Tohle měli vidět a mohli vyhrát

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
16. 6. 2010 12:05
Historie matka moudrosti. Co se stalo v roce 1982?
Nemuselo k tomu dojít, kdyby prohlíželi správná videa.
Nemuselo k tomu dojít, kdyby prohlíželi správná videa. | Foto: Reuters

Omlouváme se Slovákům, ale tohle jsme jim asi ve fotbalovém deníku měli ukázat o dva dny dříve. I když zřejmě "sledovali soupeře na videu", na tato asi zapomněli.

Kdybychom je pustili dřív, utvrdili bychom sice Slováky ve skálopevném přesvědčení, že Nový Zéland je při vší úctě takzvaně hratelný soupeř a že se ním musí udělat tři body, aby se mohlo myslet na postup ze skupiny. Ale mohli mít aspoň návod, jak na to.

Novozélanďané jsou, pardon, trochu fotbaloví exoti, hrajou takový nekomplikovaný farmářský fotbal. Už to trvá léta, jak vidět z obrázků, kdy byl tým ze Zélandu - tak jako teď Slováci - poprvé na mistrovství světa. Psal se rok 1982 a bylo to ve Španělsku.

Píšeme fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje
Díl 5: Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak
Díl 6: Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova
Díl 7: Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?
Díl 8: Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve
Díl 9: Co je nudnější? Fotbal sám, nebo přenos z Kavčích hor?

Nový Zéland tam skončil po třech zápasech, všechny prohrál, dostal pět, tři a pak čtyři góly, dal dva.

Skotové je v zápase s výsledkem 5:2 přehráli silou.

Brazilci použili na výsledek 4:0 svoji klasiku. Sokratés například dovedl míč až k vápnu, tam se otočil, deset metrů se vrátil, šoupl míč do strany, náhrávka na křídlo, centr na malé vápno a Zicův gól.

Se Sověty Nový Zéland v Seville prohrál 0:3. Reportáž z toho zápasu je rozvláčná, jak tehdejší pověstná uspávací rozehrávka před gólmanem Dasajevem, takže ji dáváme slovenskému týmu jenom jako hodně nepovinný proklik.

Účast Sovětů v tomto improvizovaném školení  Jak na Zéland však zároveň otevírá Slovákům příležitost, aby se z hrozné úterní 93. minuty rychleji oklepali, protože u trapasu s outsiderem už jednou, a právě ve Španělsku, asistovali.

Z jedné kvalifikační skupiny se SSSR totiž tehdy postoupil do Španělska federální tým Československa. Rozhodlo se o tom ve vzájemném zápase, který skončil remízou, jež trochu smrděla, a na mistrovství to pak skončilo totálním fiaskem - ČSSR nedokázalo porazit Kuvajt.

Byla to fotbalová hrůza a takto vypadala. V základní sestavě se na ní vedle osmi Čechů podíleli Ladislav Jurkemik, Jozef Barmoš a Jozef Kukučka. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy