Tři videa pro Slováky. Tohle měli vidět a mohli vyhrát

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
16. 6. 2010 12:05
Historie matka moudrosti. Co se stalo v roce 1982?
Nemuselo k tomu dojít, kdyby prohlíželi správná videa.
Nemuselo k tomu dojít, kdyby prohlíželi správná videa. | Foto: Reuters

Omlouváme se Slovákům, ale tohle jsme jim asi ve fotbalovém deníku měli ukázat o dva dny dříve. I když zřejmě "sledovali soupeře na videu", na tato asi zapomněli.

Kdybychom je pustili dřív, utvrdili bychom sice Slováky ve skálopevném přesvědčení, že Nový Zéland je při vší úctě takzvaně hratelný soupeř a že se ním musí udělat tři body, aby se mohlo myslet na postup ze skupiny. Ale mohli mít aspoň návod, jak na to.

Novozélanďané jsou, pardon, trochu fotbaloví exoti, hrajou takový nekomplikovaný farmářský fotbal. Už to trvá léta, jak vidět z obrázků, kdy byl tým ze Zélandu - tak jako teď Slováci - poprvé na mistrovství světa. Psal se rok 1982 a bylo to ve Španělsku.

Píšeme fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje
Díl 5: Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak
Díl 6: Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova
Díl 7: Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?
Díl 8: Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve
Díl 9: Co je nudnější? Fotbal sám, nebo přenos z Kavčích hor?

Nový Zéland tam skončil po třech zápasech, všechny prohrál, dostal pět, tři a pak čtyři góly, dal dva.

Skotové je v zápase s výsledkem 5:2 přehráli silou.

Brazilci použili na výsledek 4:0 svoji klasiku. Sokratés například dovedl míč až k vápnu, tam se otočil, deset metrů se vrátil, šoupl míč do strany, náhrávka na křídlo, centr na malé vápno a Zicův gól.

Se Sověty Nový Zéland v Seville prohrál 0:3. Reportáž z toho zápasu je rozvláčná, jak tehdejší pověstná uspávací rozehrávka před gólmanem Dasajevem, takže ji dáváme slovenskému týmu jenom jako hodně nepovinný proklik.

Účast Sovětů v tomto improvizovaném školení  Jak na Zéland však zároveň otevírá Slovákům příležitost, aby se z hrozné úterní 93. minuty rychleji oklepali, protože u trapasu s outsiderem už jednou, a právě ve Španělsku, asistovali.

Z jedné kvalifikační skupiny se SSSR totiž tehdy postoupil do Španělska federální tým Československa. Rozhodlo se o tom ve vzájemném zápase, který skončil remízou, jež trochu smrděla, a na mistrovství to pak skončilo totálním fiaskem - ČSSR nedokázalo porazit Kuvajt.

Byla to fotbalová hrůza a takto vypadala. V základní sestavě se na ní vedle osmi Čechů podíleli Ladislav Jurkemik, Jozef Barmoš a Jozef Kukučka. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy