Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
13. 6. 2010 15:11
Fotbalový deník Aktuálně.cz, díl sedmý
Zápis do historie. Ale čí?
Zápis do historie. Ale čí? | Foto: Sport

Fotbalový šampionát má hned po druhém hracím dnu štěpné téma k debatě: Může za minelu anglického gólmana Roberta Greena v zápase s USA nevypočitatelnost míče Jabulani, nebo šlo čistě o brankářovo selhání? Greenovi slouží ke cti, že Jabulanimu krátce po zápase nepřipsal ani stín viny, internetová fóra přesto v globálním měřítku ožila diskusí nad chováním mundialové meruny.

Klíčový verdikt v dané otázce vynese kouč Fabio Capello, a to tím, zda pošle Greena do branky také v pátečním zápase Anglie s Alžírskem. Prozatímní obrázek „souboje" Green - Jabulani může poskytnout jen největší světový plebiscit odehrávající se permanentně na internetu.

Ať se podíváte na statistiku zadaných dotazů do vyhledávače Google, anebo tu, v níž Google měří četnost zmínek ve zprávách na internetu, Jabulani - zatím - jednoznačně vítězí. Jeho internetová „popularita" se dramaticky zvedla se začátkem šampionátu.

Foto: Aktuálně.cz

Zmínek o Robertu Greenovi přibývalo jen velmi pozvolna, dnešní pohyb na světové síti však může jeho statistikou výrazně zamíchat.

Foto: Aktuálně.cz

Zkušenější Greenův kolega David James, který v zápase proti USA skončil jen na lavičce, vyjádřil Greenovi elementární podporu, mezi řádky se však Capellovi nabídl pro další duely. Zdůraznil přitom, že na šampionátu není poprvé a něco už pamatuje.

To je poměrně eufemistický popis toho, že v srpnu dovrší 40 let. Je tak skoro o celý rok starší než nynější ministr financí v konzervativně-liberální britské vládě George Osborne, čehož si krátce před šampionátem povšiml prestižní týdeník Economist. Jestliže k záchraně krachující státní pokladny vlády Jejího Veličenstva byl povolán devětatřicetiletý ministr, není důvod, proč by k záchraně postupových šancí anglické fotbalové reprezentace nemohl být povolán skoro čtyřicetiletý brankář.

Tomu z Čechů, který stále lituje, že se národní tým na jihoafrickém šampionátu neprezentuje, mohl pocit nostalgie lehce osladit deník New York Times. Ten totiž ve svém referátu ze sobotního duelu USA - Anglie připomněl, že zatímco Steven Gerrard překonal amerického gólmana poprvé ve čtvrté minutě, na předchozím šampionátu v Německu to česká reprezentace dokázala zásluhou Jana Kollera až o minutu později. Ke štěstí Američanů, včera - na rozdíl od čtyři roky starého duelu - to byl gól v jejich síti poslední.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů

Mezi hlavními cenami mexické národní loterie budou letos i dvě rezidence zabavené známým narkobaronům Joaquínovi Guzmánovi a Amadovi Carrillovi. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Slosování se uskuteční na státní svátek 15. září, informovala agentura EuropaPress.

Vyhrát bude možné vilu mrtvého narkobarona Amada Carrilla v mexickém hlavním městě. Nemovitost má zastavěnou plochu 3000 metrů čtverečních, krytý bazén a saunu a její hodnota je odhadována na několik milionů dolarů. Vila narkobarona Guzmána, který má přezdívku El Chapo (Prcek) a odpykává si trest vězení v USA, se nachází v hlavním městě státu Sinaloa Culiacán. Vila se proslavila tím, že z ní v roce 2014 Guzmán uprchl při policejní razii za použití podzemního tunelu. Odhadovaná hodnota nemovitosti je ale podstatně nižší - 200 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

iRozhlas: dotace na linku na toastový chleba pro Penam byla v pořádku, píše rezort průmyslu do Bruselu

"Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) … projekt byl inovativní," píše server iRozhlas. Spor vede Česko s unijními institucemi ohledně příspěvku na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb. Na ten získala firma Penam z koncernu Agrofert 100 milionů korun. Česko už firmě dotaci vyplatilo, naopak Evropská komise opakovaně říká, že do Prahy sumu nepošle. "Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo," dodává iRozhlas. 

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari už dříve řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Jedná se kromě 100 milionů korun na stavbu linky firmy Penam také o 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea. Informaci zveřejnil v dubnu server iRozhlas.

Zdroj: Domácí , ČTK
před 31 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy