Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
13. 6. 2010 15:11
Fotbalový deník Aktuálně.cz, díl sedmý
Zápis do historie. Ale čí?
Zápis do historie. Ale čí? | Foto: Sport

Fotbalový šampionát má hned po druhém hracím dnu štěpné téma k debatě: Může za minelu anglického gólmana Roberta Greena v zápase s USA nevypočitatelnost míče Jabulani, nebo šlo čistě o brankářovo selhání? Greenovi slouží ke cti, že Jabulanimu krátce po zápase nepřipsal ani stín viny, internetová fóra přesto v globálním měřítku ožila diskusí nad chováním mundialové meruny.

Klíčový verdikt v dané otázce vynese kouč Fabio Capello, a to tím, zda pošle Greena do branky také v pátečním zápase Anglie s Alžírskem. Prozatímní obrázek „souboje" Green - Jabulani může poskytnout jen největší světový plebiscit odehrávající se permanentně na internetu.

Ať se podíváte na statistiku zadaných dotazů do vyhledávače Google, anebo tu, v níž Google měří četnost zmínek ve zprávách na internetu, Jabulani - zatím - jednoznačně vítězí. Jeho internetová „popularita" se dramaticky zvedla se začátkem šampionátu.

Foto: Aktuálně.cz

Zmínek o Robertu Greenovi přibývalo jen velmi pozvolna, dnešní pohyb na světové síti však může jeho statistikou výrazně zamíchat.

Foto: Aktuálně.cz

Zkušenější Greenův kolega David James, který v zápase proti USA skončil jen na lavičce, vyjádřil Greenovi elementární podporu, mezi řádky se však Capellovi nabídl pro další duely. Zdůraznil přitom, že na šampionátu není poprvé a něco už pamatuje.

To je poměrně eufemistický popis toho, že v srpnu dovrší 40 let. Je tak skoro o celý rok starší než nynější ministr financí v konzervativně-liberální britské vládě George Osborne, čehož si krátce před šampionátem povšiml prestižní týdeník Economist. Jestliže k záchraně krachující státní pokladny vlády Jejího Veličenstva byl povolán devětatřicetiletý ministr, není důvod, proč by k záchraně postupových šancí anglické fotbalové reprezentace nemohl být povolán skoro čtyřicetiletý brankář.

Tomu z Čechů, který stále lituje, že se národní tým na jihoafrickém šampionátu neprezentuje, mohl pocit nostalgie lehce osladit deník New York Times. Ten totiž ve svém referátu ze sobotního duelu USA - Anglie připomněl, že zatímco Steven Gerrard překonal amerického gólmana poprvé ve čtvrté minutě, na předchozím šampionátu v Německu to česká reprezentace dokázala zásluhou Jana Kollera až o minutu později. Ke štěstí Američanů, včera - na rozdíl od čtyři roky starého duelu - to byl gól v jejich síti poslední.

 

Právě se děje

Další zprávy