Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak

Jan Lipold Jan Lipold
11. 6. 2010 12:00
Fotbalový deník Aktuálně.cz, díl pátý
Foto: Reuters

Praha - K úvodním zápasům mistrovství světa vzhlížejí fanoušci s nedůvěrou. Obvykle je to nuda, srovnatelná s předchozím slavnostním ceremoniálem. Padá málo gólů, hra na jistotu vítězí.

Letos navíc hrají mužstva, ze kterých průměrný český expert zná tak obránce Marqueze (Mexičan z Barcelony) a záložníka Pienaara (Jihoafričan z Evertonu). Jestli vám do včerejška něco říkala obranná čtveřice Gaxa, Mokoena, Khumalo, Twala, pak jste nadprůměrní.

Není to ale právě důvod k domněnce, že letošní první zápas nebude tak špatný? A vůbec, my eurocentristi bychom si měli raději hned na začátku turnaje sundat růžové euroligové brýle a připravit se na příjemné překvapení, že pěkný fotbal se hraje i jinde.

Abychom nezapomněli - ještě jednoho z aktérů dobře známe. Na lavičce domácích Bafana bafana sedí slovutný Carlos Alberto Parreira, kterého onehdá čeští bufuňáři na nezapomenutelné tiskové konferenci málem přetáhli k nároďáku místo Brücknera. Chybělo tak málo… Zavzpomínejte si.

Fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje

Testem globální kvality fotbalu bude nepochybně i úvodní trojice sudích: Uzbek (hlavní) - Uzbek (pomezní) - Kyrgyz (pomezní). Jestli se jim povede udělat nějaké chyby, je polemika o zapojení „fotbalově rozvojových zemí" nasnadě. Navrhujeme nedělat předčasné závěry - viz boty údajně špičkových rozhodčích v Lize mistrů a Evropské lize.

Tady je jeden exemplární případ:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

A tady celý seriál:

Jako obvykle se z mistrovství světa radují obchodníci s televizory. Letos s 3D televizory, což je vynález, o kterém se naší rodině, když před MS v hokeji 1972 zakoupila černobílý přístroj východoněmecké výroby značky Stassfurt, ani nesnilo.

Protože chápeme nadšení pro vše nové, připojujeme i varování lékařů: Naše oči nejsou na každodenní několikahodinové sledování 3D přenosů stavěné. V žádném případě vás nechceme od žádného zápasu odrazovat. Jen doporučujeme alespoň střídat 3D a 2D, abyste se pak nedivili, že vás bude bolet hlava. Dobrou zábavu!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy