Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak

Jan Lipold Jan Lipold
11. 6. 2010 12:00
Fotbalový deník Aktuálně.cz, díl pátý
Foto: Reuters

Praha - K úvodním zápasům mistrovství světa vzhlížejí fanoušci s nedůvěrou. Obvykle je to nuda, srovnatelná s předchozím slavnostním ceremoniálem. Padá málo gólů, hra na jistotu vítězí.

Letos navíc hrají mužstva, ze kterých průměrný český expert zná tak obránce Marqueze (Mexičan z Barcelony) a záložníka Pienaara (Jihoafričan z Evertonu). Jestli vám do včerejška něco říkala obranná čtveřice Gaxa, Mokoena, Khumalo, Twala, pak jste nadprůměrní.

Není to ale právě důvod k domněnce, že letošní první zápas nebude tak špatný? A vůbec, my eurocentristi bychom si měli raději hned na začátku turnaje sundat růžové euroligové brýle a připravit se na příjemné překvapení, že pěkný fotbal se hraje i jinde.

Abychom nezapomněli - ještě jednoho z aktérů dobře známe. Na lavičce domácích Bafana bafana sedí slovutný Carlos Alberto Parreira, kterého onehdá čeští bufuňáři na nezapomenutelné tiskové konferenci málem přetáhli k nároďáku místo Brücknera. Chybělo tak málo… Zavzpomínejte si.

Fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje

Testem globální kvality fotbalu bude nepochybně i úvodní trojice sudích: Uzbek (hlavní) - Uzbek (pomezní) - Kyrgyz (pomezní). Jestli se jim povede udělat nějaké chyby, je polemika o zapojení „fotbalově rozvojových zemí" nasnadě. Navrhujeme nedělat předčasné závěry - viz boty údajně špičkových rozhodčích v Lize mistrů a Evropské lize.

Tady je jeden exemplární případ:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

A tady celý seriál:

Jako obvykle se z mistrovství světa radují obchodníci s televizory. Letos s 3D televizory, což je vynález, o kterém se naší rodině, když před MS v hokeji 1972 zakoupila černobílý přístroj východoněmecké výroby značky Stassfurt, ani nesnilo.

Protože chápeme nadšení pro vše nové, připojujeme i varování lékařů: Naše oči nejsou na každodenní několikahodinové sledování 3D přenosů stavěné. V žádném případě vás nechceme od žádného zápasu odrazovat. Jen doporučujeme alespoň střídat 3D a 2D, abyste se pak nedivili, že vás bude bolet hlava. Dobrou zábavu!

 

Právě se děje

před 9 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy