Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak

Jan Lipold Jan Lipold
11. 6. 2010 12:00
Fotbalový deník Aktuálně.cz, díl pátý

Praha - K úvodním zápasům mistrovství světa vzhlížejí fanoušci s nedůvěrou. Obvykle je to nuda, srovnatelná s předchozím slavnostním ceremoniálem. Padá málo gólů, hra na jistotu vítězí.

Letos navíc hrají mužstva, ze kterých průměrný český expert zná tak obránce Marqueze (Mexičan z Barcelony) a záložníka Pienaara (Jihoafričan z Evertonu). Jestli vám do včerejška něco říkala obranná čtveřice Gaxa, Mokoena, Khumalo, Twala, pak jste nadprůměrní.

Není to ale právě důvod k domněnce, že letošní první zápas nebude tak špatný? A vůbec, my eurocentristi bychom si měli raději hned na začátku turnaje sundat růžové euroligové brýle a připravit se na příjemné překvapení, že pěkný fotbal se hraje i jinde.

Abychom nezapomněli - ještě jednoho z aktérů dobře známe. Na lavičce domácích Bafana bafana sedí slovutný Carlos Alberto Parreira, kterého onehdá čeští bufuňáři na nezapomenutelné tiskové konferenci málem přetáhli k nároďáku místo Brücknera. Chybělo tak málo… Zavzpomínejte si.

Fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje

Testem globální kvality fotbalu bude nepochybně i úvodní trojice sudích: Uzbek (hlavní) - Uzbek (pomezní) - Kyrgyz (pomezní). Jestli se jim povede udělat nějaké chyby, je polemika o zapojení „fotbalově rozvojových zemí" nasnadě. Navrhujeme nedělat předčasné závěry - viz boty údajně špičkových rozhodčích v Lize mistrů a Evropské lize.

Tady je jeden exemplární případ:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

A tady celý seriál:

Jako obvykle se z mistrovství světa radují obchodníci s televizory. Letos s 3D televizory, což je vynález, o kterém se naší rodině, když před MS v hokeji 1972 zakoupila černobílý přístroj východoněmecké výroby značky Stassfurt, ani nesnilo.

Protože chápeme nadšení pro vše nové, připojujeme i varování lékařů: Naše oči nejsou na každodenní několikahodinové sledování 3D přenosů stavěné. V žádném případě vás nechceme od žádného zápasu odrazovat. Jen doporučujeme alespoň střídat 3D a 2D, abyste se pak nedivili, že vás bude bolet hlava. Dobrou zábavu!

Aktualizováno před 1 hodinou

Razýmová v Ruce loňskou senzaci nezopakovala, vyhráli Klaebo a Johauhová

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová skončila sedmadvacátá na klasické desítce Světového poháru ve finské Ruce. Michal Novák doběhl v závodu na 15 km jako nejlepší z Čechů těsně za bodovanou třicítkou na 32. místě. Zvítězila favorizovaná Norka Therese Johaugová, mužům kraloval její krajan Johannes Hösflot Klaebo.

Razýmová před rokem šokovala v Ruce na stejné trati pátým místem, ale letos se jí tolik nedařilo. Na všech mezičasech se pohybovala ve třetí desítce, chvilku jí hrozilo, že z bodované třicítky vypadne, ale nakonec dojela na 27. pozici.

"S výsledkem určitě nemůžu být spokojen. Doufal jsem, že se budeme pohybovat výš. Nejde ale dělat závěry na základě jednoho závodu, podrobné hodnocení budeme dělat až po první periodě," řekl trenér žen Jan Franc v tiskové zprávě.

Na Johaugovou česká jednička ztratila přes minutu a půl. Druhá za Norkou skončila Švédka Frida Karlssonová a třetí byla její krajanka Ebba Anderssonová. "Tratě jsou tady hodně těžké, ale zvládla jsem to a jsem strašně ráda, jak dobře jsem novou sezonu odstartovala," řekla Johaugová po 74. vítězství v závodu SP.

Novák závod rozběhl nadějně. V první polovině se pohyboval ve třetí desítce, nakonec ho od bodované třicítky dělilo 3,3 sekundy. Další body po pátečním sprintu nepřidal ani Luděk Šeller, který doběhl na 71. místě.

"Dnes se povedla máza na stoupání. Děkuju servisu! Myslím, že jsem podal velmi dobrý výkon. Čekal jsem, že to vyjde do 30. místa. Bohužel nevyšlo," posteskl si Novák v tiskové zprávě. "Na prvních závodech je vždy každý v top formě a je skutečně náročné se prosadit. Mrzí mě to, byli prostě lepší," dodal.

Trojnásobný olympijský vítěz Klaebo po druhém místě v úvodním sprintu vyhrál s náskokem 15,2 sekundy před Rusem Alexejem Červotkinem, připsal si 38. úspěch v SP v kariéře a do nedělní stíhačky vyrazí jako lídr finské trojdílné minisérie z prvního místa s náskokem 26 sekund před Rusem Alexandrem Bolšunovem. Obhájce křišťálového glóbu dnes doběhl třetí.

Kateřina Janatová obsadila 55. místo, Petra Nováková 61., o čtyři pozice za ní skončila Petra Hynčicová a Tereza Beranová byla poslední 72. Adam Fellner skončil mezi muži na 63. příčce.

Závody SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - 15 km klasicky:

1. Klaebo (Nor.) 34:04,6, 2. Červotkin -15,2, 3. Bolšunov (oba Rus.) -18,0, 4. Iversen (Nor.) -19,8, 5. Niskanen (Fin.) -21,7, 6. Musgrave (Brit.) -32,8, 7. Semikov -33,2, 8. Bělov -37,7, 9. Poroškin (všichni Rus.) -42,3, 10. Holund (Nor.) -47,2, …32. Novák -1:37,0, 63. Fellner -3:05,6, 71. Šeller (všichni ČR) -3:58,4.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Klaebo 36:10, 2. Bolšunov -26, 3. Iversen -31, …30. Novák -2:12, 63. Fellner -3:50, 69. Šeller -4:32.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Klaebo 96, 2. Bolšunov a Iversen oba 86, 4. Hakola (Fin.) 54, 5. Valnes 50, 6. Taugböl (oba Nor.) 48, …34. Šeller 9, 40. Novák 2.

Ženy - 10 km klasicky:

1. Johaugová (Nor.) 25:01,4, 2. Karlssonová -21,8, 3. Anderssonová (obě Švéd.) -26,0, 4. Sorinová -26,1, 5. Něprjajevová (obě Rus.) -30,3, 6. Niskanenová (Fin.) -44,9, 7. T. Wengová (Nor.) -45,5, 8. Brennanová (USA) -46,6, 9. Fosseholmová (Nor.) -50,2, 10. Dahlqvistová (Švéd.) -52,5, …27. Razýmová -1:33,9, 55. Janatová -2:55,3, 61. Nováková -3:11,4, 65. Hynčicová -3:46,9, 72. Beranová (všechny ČR) -4:27,3.

Průběžné pořadí Ruka Triple: 1. Johaugová 28:06, 2. Karlssonová, 3. Něprjajevová obě -16, …30. Razýmová -1:43, 56. Janatová -3:00, 61. Nováková -3:23, 65. Hynčicová -4:00, 70. Beranová -4:33.

Pořadí SP (po 2 z 33 závodů): 1. Svahnová (Švéd.) 74, 2. Dahlqvistová 72, 3. Něprjajevová 65, 4. Karlssonová 62, 5. Sorinová 60, 6. L. Wengová (Nor.) 58, …37. Razýmová 4.