Fotbal se promítal naruby: ákaK, nociaM, eilízarB, lóG

Zdeněk John
17. 6. 2010 9:35
Fotbalový deník, díl 11.
Foto: Reuters

Maiconův gól do sítě severokorejského brankáře, úplně první brazilský na mistrovství světa, nedává pořád spát fanouškům na celém světě. Především proto, že byl úžasný (podívejte se na naši animaci níže), ale také proto, že jinak na šampionátu padá gólů jak šafránu. Natož tak pěkných.

FIFA si pochopitelně hlídá, aby záznam z žádného zápasu neunikl mimo její výsostné území. Vysílací práva jsou skvěle prodejný artikl, a proto Mezinárodní fotbalová federace přísně střeží všechna místa, kde by se pirátské sestřihy mohly objevit. V Česku je jediným místem, kde překvapivou branku brazilského beka můžete znovu zhlédnout, web veřejnoprávní televize, které každý měsíc přispíváte svým koncesionářským poplatkem. Ale nic není zadarmo.

Den po slavné Maiconově střele, která málem popřela fyzikální zákony, se přesto na několik minut dal gól na serveru youtube.com promítnout. Kdo ho tam umístil, není známo, ale pokus to byl marný.

Autor videa totiž šot s krásnou akcí stranově obrátil. Maicon nenabíhal po pravém křídle, ale po levém, na zádech brazilských hráčů jste si mohli přečíst jmenovky ákaK nebo epileF oleM a i logo televizní společnosti a zkratky týmů v rohu obrazovky vypadaly jako v zrcadle.

Píšeme fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje
Díl 5: Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak
Díl 6: Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova
Díl 7: Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?
Díl 8: Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve
Díl 9: Co je nudnější? Fotbal sám, nebo přenos z Kavčích hor?
Díl 10: Tři videa pro Slováky. Tohle měli vidět a mohli vyhrát

Videotrik nebyl nic platný. FIFA zakročila a také video, které se vydávalo z pohledu autorského práva za jiný záznam než originál Maiconovy střely, bylo zablokováno.

Přesto na youtube.com stopy vedoucí k Maiconovi zůstávají. On totiž nebyl první, kdo takovou střelou ohromil diváky mistrovství světa, jak nás upozornil znalý čtenář Aktuálně.cz - fotbalový pamětník.

Už v roce 1962 na mistrovství světa v Chile hrál Maiconův předchůdce jménem Amarildo. A obětí jeho střely byl československý brankář Vilém Schrojf.

Běžela 17. minuta utkání Brazílie - Československo a Amarildo zatáhl míč po levé straně (tentokrát opravdu po levé, nikoliv jako na zrcadlovém videu s Maiconem). Místo centru do vápna přišla střela a Brazilci srovnali na 1:1. Sen o titulu se Čechoslovákům začal rozplývat. A mohla za to střela "maiconovka".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy