Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve

Jakub Unger
14. 6. 2010 8:59
Fotbalový deník Aktuálně.cz, díl osmý
Jak mě slyšíte?
Jak mě slyšíte? | Foto: Reuters

Ze všeho nejvíc to připomíná svěží, provoněná letní víkendová rána na českém maloměstě. Skrz záclony už se dere světlo, ale ještě se chce spát. Ovocné stromy jemně šumí, ptáčci cvrlikají, a pak je po všem: "...Uuuuiiii grrrrrrr eeeeeeeeee...."

Je volný den, tak je hned od rána nutno přiložit ruku k dílu. Trávník posekat. Pár špalků na cirkulárce pořezat. Anebo, co takhle v osm ráno rozbruskou naostřit manželce ztupělé nože?

Jihoafrickým fanouškům by rána na českém maloměstě nejspíš zněla fádně. Jen jako výzva, že už je čas.

Jekot afrického bakelitového "rohu" vuvuzela, který po prvních třech dnech zápasů docela otrávil dojem z mistrovství světa, dosahuje 127 decibelů. Motorová pila u vašeho ucha se vzmůže sotva na stovku, porovnali účinek specialisté z nadace Hear the World, organizace upozorňující na příčiny ztrát sluchu.

Jiná studie doplnila další kvalitu - podle lékařů umělohmotné trubky rozšiřují po stadionu a jeho návštěvnících bacily a viry chřipky.

Co je prozatím bezkonkurenčně nejsledovanějším videem mistrovství světa v jižní Africe? Možná sázíte na perfektní trefu domácí JAR v úvodním zápase proti Mexiku. Branka, kterou pustil anglický brankář Green Američanům byla taky moc pěkná. Anebo německá kanonáda proti Austrálii?

Ale kdeže. "The Vuvuzela - Legendary horn!". K pondělnímu ránu 409 460 shlédnutí na YouTube...

Adidas, Puma, Nike i další sportovní koncerny očekávají, že prodej sportovního zboží s fotbalovými motivy bude v natěšené JAR trhat historické rekordy.

Vuvu vs. zbytek světa

190 decibelů - možné smrtelné poranění

127 decibelů - zvuk trubek vuvuzela

125 decibelů - start tryskáče

120 decibelů - hranice poškození sluchu

110 decibelů - rockový koncert

90 decibelů - cirkulárka

86 decibelů - hekání tenistky Marie Šarapové

Zdroj: WSJ, Ringier

Zatím však prodavači světových značek blednou závistí před náporem, jakému musejí čelit místní majitelé obyčejných mini-marketů.

"Prodal bych včera 300 párů, kdybych je měl na skladě. A dnes je to stejné. Bohužel jich mám jen dvě stovky," povzdechl si v magazínu Wall Street Journal jeden z obchodníčků.

"Nemáme šanci tomu zájmu odolat," přisadil si jiný, který podle svých slov prodal už tisíc párů.

Čeho? No jistě - balíčků "Vuvu-Stop" neboli špuntů do uší, které lokální výrobce na začátku mistrovství vydal ve speciální edici.

Na zadní straně obalu stojí: "Vysoce účinná redukce hluku. Lze použít při fotbale i rugby. Anebo při domácím odpočinku k utlumení mrmlání vaší ženy." Výrobce garantuje, že špunty snižují hluk až o 31 decibelů.

Takže to máme už jen 96 decibelů, skvělé. Jak pro Wall Street Journal lakonicky shrnul jeden z prodejců Vuvu-Stop: "My už jsme stejně ohluchli."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy