O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
10. 6. 2010 12:05
Fotbalový deník Aktuálně.cz, díl čtvrtý

Největší sportovní akce světa už je za dveřmi, fanoušci však místo toho, aby počítali její největší hvězdy, počítají hvězdy, které se fotbalového šampionátu v JAR nezúčastní. 

Angličané David Beckham (achilovka) a Rio Ferdinand (koleno), Němci Michael Ballack (vazy v kotníku) a brankář René Adler (žebra), Ghaňan Michael Essien (meniskus), Portugalec Nani (rameno), Nigérijec John Obi Mikel (kotník) i chilský sudí Pablo Pozo Quinteros.

Píšeme fotbalový deník:

To je výčet hráčů, kteří na šampionát ani neodjeli, popřípadě těch, co byli nuceni dějiště MS opustit. Navíc je tu ještě seznam hvězd, které se zranily těsně před mundiaem a jejich účast na něm je ohrožena.

Do této skupiny patří Ital Andrea Pirlo (lýtko), Didier Drogba z Pobřeží Slonoviny (zlomenina ruky), Nizozemec Arjen Robben (stehno), brazilský brankář Júlio César (záda), Švýcar Alexander Frei, nebo Slovák Martin Škrtel (oba kotník).

Podívejte se na to, jak se zranil Robben 

Okradeni byli novináři i fotbalisté

Druhou, mnohem závanější otázkou před roztáhnutím opony šampionátu je, zda se bez vážnějších komplikací, a jestli vůbec, dohraje. Vždyť během dvou posledních dnů agentury vydaly zprávy, že bylo okradeno, či dokonce napadeno sedm novinářů.

Ve noci na středu byl oloupen portugalský fotograf. Když se ve svém hotelovém pokoji probudil, dva lupiči ho s pistolí přiloženou k hlavě donutili zůstat ležet v posteli a vzali mu vybavení za zhruba 35 tisíc dolarů (více než 750 tisíc korun).

Policie bude mít s udržením pořádku hodně práce
Policie bude mít s udržením pořádku hodně práce | Foto: Reuters

Okradli i jeho dva kolegy z Portugalska a Španělska, kteří spali ve vedlejších pokojích. Ti postrádají peníze a kreditní karty, laptopy a mobilní telefony.

Včera zase byli v Johannesburgu okradeni čtyři čínští novináři. Když se autem vraceli z natáčení rozhovoru, přišli o neupřesněnou finanční hotovost a kameru v ceně zhruba 1300 eur (34 tisíc korun).

Okradena byla i kolumbijská výprava, která se v Johannesburgu připravovala. Z hotelu se jim ztratilo zhruba dva tisíce dolarů (asi 41 tisíc korun).

Minulý týden pak byl nedaleko míst, kde jsou ubytováni fotbalisté Pobřeží slonoviny a Mexika, zastřelen jihoafrický policista a další utrpěl těžké zranění. Oba se střetli s ozbrojenými zloději, kteří ujížděli s ukradenou dodávkou převážející peníze.

Bosák: Myslím, že se šampionát nedohraje

Své obavy za všechny své kolegy vyjádřil televizní komentátor Jaromír Bosák, který se zúčastní pátého světového šampionátu.

"Mistrovství by se mělo konat pořád dokola v pěti až šesti zemích. Dát ho do Afriky je politické a přitom nešťastné rozhodnutí. Reálně jsem uvažoval o neprůstřelné vestě. A myslím, že se šampionát nedohraje," řekl serveru idnes.cz před odjezdem.

Jaromír Bosák by se raději viděl na parketu
Jaromír Bosák by se raději viděl na parketu | Foto: Jiří Hermann - Hermina.cz

"Angličtí rowdies neposlechnou nařízení, aby nechodili tam, kam nemají. A když se potkají se skupinou domorodců, může to skončit masakrem. Stačí se podívat, co se stalo na Africkém poháru, kde ozbrojenci napadli autobus fotbalistů Toga a zabili tři členy výpravy," dodal. 

Obavy o bezpečnost fanoušků má i slovenský velvyslanec v Jihoafrické republice Ladislav Straka.

"Městská hromadná doprava v evropském stylu prakticky neexistuje a používání sběrných taxíků se cizincům nedoporučuje. Řidič vás může odvézt mimo město a už ho nikdy v životě neuvidíte, hrozí velké bezpečnostní riziko," řekl serveru Aktuálne.sk.

"Doporučujeme všem fanouškům, aby se nepohybovali sami v centru města a všechny doklady si nechávali v hotelovém trezoru. A to dokonce i pas; policie tu uznává jeho fotokopii, takže originál je lepší mít někde schovaný v bezpečí," dodal Straka.

Recept na vlastní bezpečnost našel i Bosák.  

"Občas se svezeme s českým velvyslancem, s ním bychom měli být v bezpečí. Ale ten nás neochrání pořád. Já už proto delší dobu pracuji na vzhledu trhana, teď jsem v docela dobré formě, takže snad nebudu pro místní vypadat jako lákavý cíl."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

před 43 minutami

Čínská centrální banka považuje veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné

Čínská centrální banka označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné. Uvedla rovněž, že tyto transakce musí být zakázané. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Zpráva vedla k oslabení nejznámější kryptoměny bitcoin. Centrální banka považuje za nezákonné rovněž poskytování služeb zahraničních kryptoměnových burz v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy