O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
10. 6. 2010 12:05
Fotbalový deník Aktuálně.cz, díl čtvrtý

Největší sportovní akce světa už je za dveřmi, fanoušci však místo toho, aby počítali její největší hvězdy, počítají hvězdy, které se fotbalového šampionátu v JAR nezúčastní. 

Angličané David Beckham (achilovka) a Rio Ferdinand (koleno), Němci Michael Ballack (vazy v kotníku) a brankář René Adler (žebra), Ghaňan Michael Essien (meniskus), Portugalec Nani (rameno), Nigérijec John Obi Mikel (kotník) i chilský sudí Pablo Pozo Quinteros.

Píšeme fotbalový deník:

To je výčet hráčů, kteří na šampionát ani neodjeli, popřípadě těch, co byli nuceni dějiště MS opustit. Navíc je tu ještě seznam hvězd, které se zranily těsně před mundiaem a jejich účast na něm je ohrožena.

Do této skupiny patří Ital Andrea Pirlo (lýtko), Didier Drogba z Pobřeží Slonoviny (zlomenina ruky), Nizozemec Arjen Robben (stehno), brazilský brankář Júlio César (záda), Švýcar Alexander Frei, nebo Slovák Martin Škrtel (oba kotník).

Podívejte se na to, jak se zranil Robben 

Okradeni byli novináři i fotbalisté

Druhou, mnohem závanější otázkou před roztáhnutím opony šampionátu je, zda se bez vážnějších komplikací, a jestli vůbec, dohraje. Vždyť během dvou posledních dnů agentury vydaly zprávy, že bylo okradeno, či dokonce napadeno sedm novinářů.

Ve noci na středu byl oloupen portugalský fotograf. Když se ve svém hotelovém pokoji probudil, dva lupiči ho s pistolí přiloženou k hlavě donutili zůstat ležet v posteli a vzali mu vybavení za zhruba 35 tisíc dolarů (více než 750 tisíc korun).

Policie bude mít s udržením pořádku hodně práce
Policie bude mít s udržením pořádku hodně práce | Foto: Reuters

Okradli i jeho dva kolegy z Portugalska a Španělska, kteří spali ve vedlejších pokojích. Ti postrádají peníze a kreditní karty, laptopy a mobilní telefony.

Včera zase byli v Johannesburgu okradeni čtyři čínští novináři. Když se autem vraceli z natáčení rozhovoru, přišli o neupřesněnou finanční hotovost a kameru v ceně zhruba 1300 eur (34 tisíc korun).

Okradena byla i kolumbijská výprava, která se v Johannesburgu připravovala. Z hotelu se jim ztratilo zhruba dva tisíce dolarů (asi 41 tisíc korun).

Minulý týden pak byl nedaleko míst, kde jsou ubytováni fotbalisté Pobřeží slonoviny a Mexika, zastřelen jihoafrický policista a další utrpěl těžké zranění. Oba se střetli s ozbrojenými zloději, kteří ujížděli s ukradenou dodávkou převážející peníze.

Bosák: Myslím, že se šampionát nedohraje

Své obavy za všechny své kolegy vyjádřil televizní komentátor Jaromír Bosák, který se zúčastní pátého světového šampionátu.

"Mistrovství by se mělo konat pořád dokola v pěti až šesti zemích. Dát ho do Afriky je politické a přitom nešťastné rozhodnutí. Reálně jsem uvažoval o neprůstřelné vestě. A myslím, že se šampionát nedohraje," řekl serveru idnes.cz před odjezdem.

Jaromír Bosák by se raději viděl na parketu
Jaromír Bosák by se raději viděl na parketu | Foto: Jiří Hermann - Hermina.cz

"Angličtí rowdies neposlechnou nařízení, aby nechodili tam, kam nemají. A když se potkají se skupinou domorodců, může to skončit masakrem. Stačí se podívat, co se stalo na Africkém poháru, kde ozbrojenci napadli autobus fotbalistů Toga a zabili tři členy výpravy," dodal. 

Obavy o bezpečnost fanoušků má i slovenský velvyslanec v Jihoafrické republice Ladislav Straka.

"Městská hromadná doprava v evropském stylu prakticky neexistuje a používání sběrných taxíků se cizincům nedoporučuje. Řidič vás může odvézt mimo město a už ho nikdy v životě neuvidíte, hrozí velké bezpečnostní riziko," řekl serveru Aktuálne.sk.

"Doporučujeme všem fanouškům, aby se nepohybovali sami v centru města a všechny doklady si nechávali v hotelovém trezoru. A to dokonce i pas; policie tu uznává jeho fotokopii, takže originál je lepší mít někde schovaný v bezpečí," dodal Straka.

Recept na vlastní bezpečnost našel i Bosák.  

"Občas se svezeme s českým velvyslancem, s ním bychom měli být v bezpečí. Ale ten nás neochrání pořád. Já už proto delší dobu pracuji na vzhledu trhana, teď jsem v docela dobré formě, takže snad nebudu pro místní vypadat jako lákavý cíl."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Dvě nehody aut na náledí uzavřely dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice byla uzavřená několik hodin, směr na Strakonice byl zprůjezdněn po 13:00, směr na Prahu zhruba o dvě hodiny dříve. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Příčiny a okolnosti havárii policisté vyšetřují, podle Truxy řidiči zřejmě nepřizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky.

Dokumentování nehod, odstraňování jejich následků a uklízení vozovky trvalo až do odpoledních hodin. Ve směru na Prahu i na Strakonice se tvořily na dálnici kolony. Na Strakonice se zatím jezdí jedním pruhem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy