Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci

Jan Lipold Jan Lipold
7. 6. 2010 12:00
Horečka stoupá. Otvíráme fotbalový deník.
Afričtí hooligans. Střet civilizací se blíží.
Afričtí hooligans. Střet civilizací se blíží. | Foto: Reuters

Na začátek máme jednu dobrou, a jednu špatnou zprávu. Nejdřív ta špatná. Oficiálním pivem mistrovství světa je Budweiser, ta s prominutím globální močka. Jestli jedete do JAR, nic jiného vám na stadionu nenačepují.

A teď ta dobrá. Jelikož 99 procent z vás šampionát uvidí jen v televizi, může si u fotbalu pít, co chce. Našli se dokonce i nadšenci, kteří doporučují, jakou značku si dopřát k jakému zápasu.

Na tomto blogu je ale bohužel znát povrchní znalost evropských reálií, protože se tu navrhuje třeba řecký Mythos (skupina B, sobota 12. června 13:30) nebo slovinské Laško (skupina C, neděle 13. června 13:30) - ale kdo jezdíte na dovolenou do Středomoří, víte, že ani jedno ani druhé není žádná sláva.

Sombreros (v tmavých dresech) v přípravě porazili Itálii. Proti domácím budou v pátek mírným favoritem.
Sombreros (v tmavých dresech) v přípravě porazili Itálii. Proti domácím budou v pátek mírným favoritem. | Foto: Reuters

K zahajovacímu mači JAR - Mexiko (pátek 11. června) se samozřejmě nabízí Corona. Jenže Mexiko má určitě lepší, jen v Evropě ne tak známá piva, jedno z nich se dokonce jmenuje Bohemia a je to vážně ta naše Bohemia. Umění vařit dobré ležáky se do Mexika dostalo ještě za koloniální nadvlády a snad přežije i nadvládu Heinekenu, který pivovar Cuauhtémoc Moctezuma ve městě Monterrey kolonizoval letos v lednu. Ale to jsme trochu odbočili.

Mistrovství světa ve fotbale je i tentokrát nejopěvovanější událostí roku. Z hymen a chorálů pro tuto příležitost zkomponovaných by se hravě poskládalo několik cédéček (ostatně asi už jsou na trhu, že). Tak za všechny vybíráme:

1. Po fujarové fanfáře následuje jánošíkrock řízný jako Škrtel před malým vápnem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com
 

2. Neuvěřitelný sentimentální hiphop nebo co to je. Takhle nějak Němci bohužel hrají i fotbal. Až doteď jsme si mysleli, že správný fussball-song je určený pro vyřvávání na stadioně, ale u tohohle by člověk spíš usnul, a když vyřvával, tak zoufalstvím.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

3. Zato tohle. Tuc tuc jaké známe z barů pod alpskými sjezdovkami - ale Alpy to tentokrát nejsou. Shout for England! Prudce návykové.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

4. Z alba kuriozit: španělský chorál. Něco jako Ktož sú boží bojovníci v karaoke úpravě.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Australští dřevorubci, familiérně zvaní socceroos, nebudou chybět ani letos a my jim přejeme, aby pomstili zářez z roku 2006, kdy osmifinále s Itálií prohráli španělským rozhodčím vymyšlenou penaltou v 95. minutě… (Nebýt toho, Itálie by možná teď nejela do JAR obhajovat titul.)

Socceroos nehrají fotbal, ale soccer, pochopitelně. Fotbal má ale v průměru asi tak pětkrát lepší úroveň než soccer, který je dobrý tak na to, aby si jím borci jako Pelé nebo Luboš Kubík šli pozlatit svá stará kolena. Soccer to je Budweiser, fotbal Prazdroj.

Nic dobrého z tohoto pohledu nevěstí, že pořadatelé hlavní stadion v Johannesburgu pojmenovali Soccer City. To vypadá na pěknou holomajznu. Pořadatelská organizace se nicméně pořád jmenuje FIFA, a ne FISA. My si myslíme, že se bude hrát mistrovství světa, ale ve skutečnosti se tomu má správně říkat FIFA Světový pohár. Snad se socceristi i fotbalisti tím zmatením pojmů prokličkují k všeobecné spokojenosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy