Vuvuzela je pýchou JAR. Čína na ní trhne miliony dolarů

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
20. 6. 2010 10:21
Fotbalový deník, díl třináctý
Vuvuzely kam se podíváš
Vuvuzely kam se podíváš | Foto: Reuters

Praha - Túúúúúú, vzzzzzzzzzz... Tyto zvuky provází letošní fotbalový šampionát a zůstanou zřejmě nejsilnější vzpomínkou na něj.

Nyní už celosvětově proslulé trubky vuvuzely rozdělují fanoušky na dva nesmiřitelné tábory.

Jedni je proklínají, druhým se líbí. Ať už jako fandící prostředek nebo tradiční prvek jihoafrické kultury.

Místní obyvatelé jsou na ni samozřejmě náležitě pyšní.

A tak by se mohlo zdát, že si Jižní Afrika musí přijít díky jejich popularitě a závratnému prodeji na velké peníze. Jenže chyba lávky.

Jak už to tak bývá, valná většina těchto komerčních plastových imitací pochází z Číny. Podle listu National Business Daily se v šesti čínských firmách vyrábí až 90 procent celé produkce. Manažer jedné z nich Wu Yijuan očekává zisk až 20 milionů dolarů.

Vuvuzely však nejdou na dračku jen v dějišti mistrovství. Například v Británii zavedla jejich prodej skupina supermarketů Sainsbury's a nyní si nemůže tento tah vynachválit. Od 19. května se jich prodalo přes 40.000 kusů.

Už vás to štve? Pořiďte si devuvuzelátor

Přestože je jejich popularita nesporná, najde se hodně lidí, především televizních diváků, kteří zvuk ´vosího hnízda´ nemohou ani vystát. I na tento neduh je však už vyvinut ´lék. Britská televize BBC nabízí na internetu ke stáhnutí program, který bzučení snižuje nebo úplně eliminuje. Okamžitě si vysloužil trefné přízvisko ´devuvuzelátor´.

A jak tento hit ovlivní celosvětovou fotbalovou kulturu do budoucna? Pro obchodníky jsou vuvuzely bezpochyby vděčný a přínosný artikl. Atmosféře na stadionech to však ubírá na pestrosti a také hra rázem není tak záživná. Jedno je ale jisté. I po skončení šampionátu vám bude bzučení znít v uších ještě hodně dlouho.

Píšeme fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje
Díl 5: Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak
Díl 6: Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova
Díl 7: Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?
Díl 8: Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve
Díl 9: Co je nudnější? Fotbal sám, nebo přenos z Kavčích hor?
Díl 10: Tři videa pro Slováky. Tohle měli vidět a mohli vyhrát
Díl 11: Fotbal se promítal naruby: ákaK, nociaM, eilízarB, lóG 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy