Vuvuzela je pýchou JAR. Čína na ní trhne miliony dolarů

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
20. 6. 2010 10:21
Fotbalový deník, díl třináctý
Vuvuzely kam se podíváš
Vuvuzely kam se podíváš | Foto: Reuters

Praha - Túúúúúú, vzzzzzzzzzz... Tyto zvuky provází letošní fotbalový šampionát a zůstanou zřejmě nejsilnější vzpomínkou na něj.

Nyní už celosvětově proslulé trubky vuvuzely rozdělují fanoušky na dva nesmiřitelné tábory.

Jedni je proklínají, druhým se líbí. Ať už jako fandící prostředek nebo tradiční prvek jihoafrické kultury.

Místní obyvatelé jsou na ni samozřejmě náležitě pyšní.

A tak by se mohlo zdát, že si Jižní Afrika musí přijít díky jejich popularitě a závratnému prodeji na velké peníze. Jenže chyba lávky.

Jak už to tak bývá, valná většina těchto komerčních plastových imitací pochází z Číny. Podle listu National Business Daily se v šesti čínských firmách vyrábí až 90 procent celé produkce. Manažer jedné z nich Wu Yijuan očekává zisk až 20 milionů dolarů.

Vuvuzely však nejdou na dračku jen v dějišti mistrovství. Například v Británii zavedla jejich prodej skupina supermarketů Sainsbury's a nyní si nemůže tento tah vynachválit. Od 19. května se jich prodalo přes 40.000 kusů.

Už vás to štve? Pořiďte si devuvuzelátor

Přestože je jejich popularita nesporná, najde se hodně lidí, především televizních diváků, kteří zvuk ´vosího hnízda´ nemohou ani vystát. I na tento neduh je však už vyvinut ´lék. Britská televize BBC nabízí na internetu ke stáhnutí program, který bzučení snižuje nebo úplně eliminuje. Okamžitě si vysloužil trefné přízvisko ´devuvuzelátor´.

A jak tento hit ovlivní celosvětovou fotbalovou kulturu do budoucna? Pro obchodníky jsou vuvuzely bezpochyby vděčný a přínosný artikl. Atmosféře na stadionech to však ubírá na pestrosti a také hra rázem není tak záživná. Jedno je ale jisté. I po skončení šampionátu vám bude bzučení znít v uších ještě hodně dlouho.

Píšeme fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje
Díl 5: Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak
Díl 6: Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova
Díl 7: Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?
Díl 8: Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve
Díl 9: Co je nudnější? Fotbal sám, nebo přenos z Kavčích hor?
Díl 10: Tři videa pro Slováky. Tohle měli vidět a mohli vyhrát
Díl 11: Fotbal se promítal naruby: ákaK, nociaM, eilízarB, lóG 

 

Právě se děje

před 55 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 57 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy