Trend MS? Safety First. Kdo nedostane gól, neprohraje

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
18. 6. 2010 7:00
MS v JAR je rekordní v počtu (ne)vstřelených gólů
David Villa se nedokázal prosadit přes Philippeho Senderose
David Villa se nedokázal prosadit přes Philippeho Senderose | Foto: Reuters

Praha - Nudí vás fotbalový šampionát? Pokud nejste milovníkem propracovaných obran, tak se vám ani nedivím. Ospravedlňují vás totiž statistiky. Vždyť během 80leté historie MS padlo na tom letošním průměrně suverénně nejméně gólů.

Během úvodních 16 zápasů, tedy v prvním kole základních skupin, padlo jen 25 branek, což dělá průměr 1,56 gólu na zápas.

Šampionát v Jižní Africe tak zatím zcela válcuje předchozího 'rekordmana' v nejmenším počtu nastřílených gólů - MS v Itálii v roce 1990. Během 51 zápasu tehdy padlo 115 branek, což dělá průměr 2,21 gólu na zápas.

Píšeme fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje
Díl 5: Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak
Díl 6: Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova
Díl 7: Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?
Díl 8: Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve
Díl 9: Co je nudnější? Fotbal sám, nebo přenos z Kavčích hor?
Díl 10: Tři videa pro Slováky. Tohle měli vidět a mohli vyhrát
Díl 11: Fotbal se promítal naruby: ákaK, nociaM, eilízarB, lóG

Premiéra MS na africkém kontinentu tak jen potvrzuje trend posledních let. Z fotbalistů se stávají atleti a hlavní je co nejméně inkasovat. Pokud totiž neinkasujete, tak logicky neprohrajete, a o to jde drtivé většině trenérů.

Samozřejmě že se trenéři i samotní hráči mohou vymlouvat, že v Jižní Africe panuje nezvyklá zima, že je při komunikaci ruší bzukot vuvuzel, že jim vadí Jabulani, podle Brazilců 'míč ze supermarketu'. Ale vše jsou opravdu jen výmluvy.

Jen čtyři týmy z 32 totiž v prvním kole daly více než jednu branku a to ještě průměr zvedly čtyři branky Německa do sítě Austrálie. Patnáct dalších týmů vstřelilo po gólu a třináct se netrefilo vůbec.

Čtveřice Uruguay (3 góly), Argentina (4), Řecko (2), Mexiko (2) sice ve druhém kole trochu průměr zvedla, přesto se neočekává, že by ofenzivní směr měl pokračovat.

Chcete důkaz? Fotbalový svět se vyrovnává, lépe řečeno, vyrovnává se s Evropou. Až na výjimky hrají hvězdy z většiny týmů v Evropě a tam se razí jasné heslo: Safety First. Bezpečnost především.

A zmíněným důkazem je produktivita v Lize mistrů, tedy nejlepší klubové soutěži světa. Gólu nepadá tolik jako dříve, v posledních třech finálových zápasech padly vždy jen dvě branky.

A nebo ještě jinak - evropský šampionát v roce 2004 vyhráli Řekové díky defenzivě, o dva roky později ovládli Italové světový šampionát stejným způsobem. Až Španělé před dvěma lety na Euru vyhráli kvůli ofenzivnímu fotbalu.

Zajímavá je i statistika na světových šampionátech. V roce 1994 v USA byl brankový průměr šampionátu 2,71, ve Francii 2,67, v Japonsku a Koreji 2,52 a v Německu 2,3. Je tedy pochopitelné, že by měl být průměr v Jižní Africe ještě nižší.

Jenže divíte se hráčům a vlastně i trenérům? Klubová sezona je neskutečně dlouhá a hned jak šampionát skončí, tak okamžitě začne ta další. Největší hvězdy, které hrály až 60 zápasů za sezonu, melou z posledního a těžko po nich chtít ještě přídavek.

Jak z toho ven? Aby se diváci na stadionech a u televizních obrazovek zase bavili, musí se světová federace FIFA zamyslet, zda hrát v sezoně tolik zápasů.

Nebo zda přesunout světový šampionát na začátek sezony, třeba na září, jak je tomu v basketbalu a volejbalu.

Připomeňte si proto (v zajímavém provedení - viz video) alespoň ty zápasy, které dělaly v prvním kole divákům radost:

Jako první nabízím dosud nejsledovanější zápas šampionátu Anglie - USA, ve kterém udělal obrovskou hrubku anglický brankář Robert Green, a 'daroval' tak Američanům remízu.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com
 

Dalším na řadě je skvělý výkon Německa v zápase proti Austrálii. Jedním ze čtyř střelců se stal německý snajpr Miroslav Klose, který vyrovnal jedenáctým gólem na MS svého někdejšího kouče v národním týmu a Bayernu Jürgena Klinsmanna.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Dalším na řadě je úvodní zápas šampionátu mezi domácím týmem a Mexikem. Úvodním a zároveň nejhezčím gólem šampionátu se ukázal záložník JAR Siphiwe Tshabalala, který se zároveň se spoluhráči blýskl výborným oslavným tanečkem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Nejkurióznější gól inkasovali Dánové. Vstřelili si ho totiž sami. Obránce Poulsen se pokusil hlavou odvrátit míč do bezpečí, trefil však jen záda spoluhráče Aggera, od nichž se míč odrazil do tyče a poté do brány. A Nizozemci se mohli radovat.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

A nakonec největší překvapení. Největší favorit na zisk titulu ze Španělska podlehl 0:1 Švýcarsku, za které se trefil záložník se španělskými předky Gelson Fernandes.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy