Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova

Michal Růžička
12. 6. 2010 9:30
Fotbalový deník Aktuálně.cz, díl šestý
Wayne Rooney se v utkání znovu poranil
Wayne Rooney se v utkání znovu poranil | Foto: Sport

Už je to tady: Anglie samou touhou vyhrát znervózněla sebe samu.

Zatímco Fabio Capello, italský trenér anglického týmu vyhazoval fotografy z tréninkového centra způsobem tak cholerickým, že koučovu „ztrátu kontroly" analyzují anglická média doteď (přestal si snad věřit?), některá média rozšířila zprávu, že FIFA rozdala rozhodčím slovníček anglických fotbalových nadávek.

Světová fotbalová federace to popřela, ale brazilský sudí Altemir Hausmann, který bude běhat s praporkem po čáře v utkání Anglie - USA, brazilské televizi přiznal: „Musíme se naučit, jaké nadávky kteří hráči užívají. Abychom sprostá slova rozeznali. Jsem si jistý, že jich pár uslyšíme."

Píšeme fotbalový deník:

Jeho kolega z protější postranní čáry, Roberto Braatz, jen kývl na souhlas: „Nemůžeme znát nadávky v jedenácti jazycích, ale nejméně v angličtině bychom měli." Někteří angličtí blogeři si (právem) stěžují: anglicky umí skoro každý, naši chlapci jsou v nevýhodě. Cožpak může za nadávky rozhodčímu vyloučit brazilský rozhodčí třeba Slováka? Stěží. Diskutér jinius12 na stránkách BBC ale sebekriticky píše: „Dovolili jsme svým hvězdám běžně házet po rozhodčích sprostá slova a myslíme si, že to svět jen tak přejde?"

Ať už seznam sprosťáren existuje nebo ne, anglický kapitán Gerrard ví zřejmě své: raději s trenérem Capellem rychle promluvili k týmu: Budeme zticha, boys, a hlavně Wayne.

Že se Rooney nechá vyprovokovat snadněji, než rozzuřený býk, vědí například Američané. Hry provokací už začaly: Rozhodně nezaložíme taktiku na likvidaci Rooneyho, prohlásili nejbližší soupeři Angličanů. Ale Wayne je zvyklý. Prý to ustojí. Ale pro jistotu: neměla by FIFA nařídit, aby se na trávníku nadávalo rozhodčím pouze anglicky? Bylo by to fér, navrhuje anglický fanoušek. Už je to tady: Proč, s…? Kleje natěšený Argentinec. Ve finále si budeme nadávat, jak chceme. Tedy: španělsky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Dvě nehody aut na náledí uzavřely dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice byla uzavřená několik hodin, směr na Strakonice byl zprůjezdněn po 13:00, směr na Prahu zhruba o dvě hodiny dříve. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Příčiny a okolnosti havárii policisté vyšetřují, podle Truxy řidiči zřejmě nepřizpůsobili jízdu stavu a povaze vozovky.

Dokumentování nehod, odstraňování jejich následků a uklízení vozovky trvalo až do odpoledních hodin. Ve směru na Prahu i na Strakonice se tvořily na dálnici kolony. Na Strakonice se zatím jezdí jedním pruhem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy