Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova

Michal Růžička
12. 6. 2010 9:30
Fotbalový deník Aktuálně.cz, díl šestý
Wayne Rooney se v utkání znovu poranil
Wayne Rooney se v utkání znovu poranil | Foto: Sport

Už je to tady: Anglie samou touhou vyhrát znervózněla sebe samu.

Zatímco Fabio Capello, italský trenér anglického týmu vyhazoval fotografy z tréninkového centra způsobem tak cholerickým, že koučovu „ztrátu kontroly" analyzují anglická média doteď (přestal si snad věřit?), některá média rozšířila zprávu, že FIFA rozdala rozhodčím slovníček anglických fotbalových nadávek.

Světová fotbalová federace to popřela, ale brazilský sudí Altemir Hausmann, který bude běhat s praporkem po čáře v utkání Anglie - USA, brazilské televizi přiznal: „Musíme se naučit, jaké nadávky kteří hráči užívají. Abychom sprostá slova rozeznali. Jsem si jistý, že jich pár uslyšíme."

Píšeme fotbalový deník:

Jeho kolega z protější postranní čáry, Roberto Braatz, jen kývl na souhlas: „Nemůžeme znát nadávky v jedenácti jazycích, ale nejméně v angličtině bychom měli." Někteří angličtí blogeři si (právem) stěžují: anglicky umí skoro každý, naši chlapci jsou v nevýhodě. Cožpak může za nadávky rozhodčímu vyloučit brazilský rozhodčí třeba Slováka? Stěží. Diskutér jinius12 na stránkách BBC ale sebekriticky píše: „Dovolili jsme svým hvězdám běžně házet po rozhodčích sprostá slova a myslíme si, že to svět jen tak přejde?"

Ať už seznam sprosťáren existuje nebo ne, anglický kapitán Gerrard ví zřejmě své: raději s trenérem Capellem rychle promluvili k týmu: Budeme zticha, boys, a hlavně Wayne.

Že se Rooney nechá vyprovokovat snadněji, než rozzuřený býk, vědí například Američané. Hry provokací už začaly: Rozhodně nezaložíme taktiku na likvidaci Rooneyho, prohlásili nejbližší soupeři Angličanů. Ale Wayne je zvyklý. Prý to ustojí. Ale pro jistotu: neměla by FIFA nařídit, aby se na trávníku nadávalo rozhodčím pouze anglicky? Bylo by to fér, navrhuje anglický fanoušek. Už je to tady: Proč, s…? Kleje natěšený Argentinec. Ve finále si budeme nadávat, jak chceme. Tedy: španělsky.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy