Oslo – Co se pokazilo? Na tuto otázku se ptá po biatlonovém mistrovství světa široká veřejnost. Tým kolem Gabriely Soukalové, který na každém podniku Světového poháru sbíral vavříny, vyšel teď medailově zcela na prázdno. Odpovědět na slůvko "proč" není úplně snadné.
Střelba
V souhrnném číselném vyjádření byla střelba českých reprezentantů skvělá. Celkem na terče vypálili 568 nábojů, z nichž 490 našlo cíl. Průměrná úspěšnost tak byla excelentních 86 procent, jenže... Zrovna když to bylo nejvíce potřeba, muška zradila.
V živé paměti ještě zůstává včerejší jediná chyba Soukalové v závodě s hromadným startem. Milimetrová nepřesnost ji stála cenný kov. Medailové naděje měla smíšená štafeta, kterou však pěti chybami pohřbila Veronika Vítková. Obdobnou situaci pak prožila i štafeta ženská. Tu zase potopila Lucie Charvátová.
Třiadvacetiletá rodačka z Hradce Králové, to je vůbec kapitola sama o sobě. Studentka Technické univerzity v Liberci si držela solidní běžeckou formu, avšak střelecky totálně selhala. V Oslu startovala poprvé na velké seniorské akci a nervozita byla patrná. Její úspěšnost s puškou v ruce byla pouhých 74 procent.
Střelbou si pokazila i individuální závody, nejvíc ji však mrzí zkažená štafeta, za kterou si stále sype popel na hlavu i na sociálních sítích:
Vysoký střelecký standard si udržely Soukalová s Vítkovou. Úspěšnost obou se nakonec vyšplhala až k devadesáti procentům. Když ale chybovaly, opět to bylo v ten snad nejméně vhodný moment.
Z mužské části týmu si jednoznačně největší pochvalu zaslouží ten nejmladší z nich. Michal Krčmář střílel v sezoně s úspěšností okolo osmdesáti procent. Na MS v Oslu však patřil k těm absolutně nejlepším střelcům. Cíl totiž našlo hned 93 procent jeho nábojů!
Slova chvály měl pro Bimba, jak se Krčmářovi přezdívá, i šéftrenér českého biatlonu Ondřej Rybář. "Obstál výborně. I když se mu poslední závod nepovedl úplně podle představ, rozhodně mu nic vyčítat nebudu."
Výbornou střelbou se prezentoval i Michal Šlesingr. Bohužel, když byl na lyžích pomalejší, zastřílel skvěle, a když po trati letěl, na střelnici chyboval. Jeho nejlepším umístěním tak byla pouze 12. příčka ze stíhacího závodu.
Běh
I na lyžích se českým závodníkům vedlo slušně. Například Soukalová svými běžeckými časy byla v každém závodě mezi osmi nejrychlejšími. Na tu absolutní špičku jí však prostě krok chyběl. Fantasticky jí jely lyže zejména ve stíhačce, v níž však pětkrát chybovala na střelbě a bylo po nadějích.
Dobrými časy se prezentovaly i Vítková s Charvátovou. Na lepší než 4. místo Vítkové to však nebylo.
Běh jako na houpačce byl k vidění u Michala Šlesingra. Sprint a stíhačka bída, individuál a "masák" absolutní špička v podobě třetího a pátého nejlepšího běžeckého času. Předčil dokonce i rychlíky Schemppa se Šipulinem nebo oba bratry Böovy. Bohužel z toho nakonec nebyla nikdy ani desítka.
Fyzicky se naopak trápil Krčmář, jehož skvělá čísla ze střelby srážel právě pomalejší běh. "Nevím, čím to bylo. Prostě mi došly síly. Musím se o tom pobavit s trenérem. Nevím, jestli to bylo přetrénováním, nebo bych si měl naopak ještě přidat. Vážně nevím," divil se.
Ostudu neudělali ani další Češi. Jaroslav Soukup po bronzu z evropského šampionátu obsadil 23. místo ve vytrvalostním závodě, kde se mu povedla jak střelba, tak i běh. Těžko hodnotitelné jsou pak výkony Ondřeje Moravce, který se před mistrovstvím potýkal s nemocí a delším tréninkovým výpadkem.
Vědět o sobě dala i česká naděje do dalších let Jessica Jislová. Mladou závodnici však ještě čeká kus práce jak na běžeckém projevu, tak se zbraní v ruce.
Super výkony soupeřů
Pro české biatlonisty se bohužel skvělými výkony prezentovali soupeři, kteří potvrdili papírové předpoklady a top formu si přivezli i do Osla. Ohromila zejména Francie. Pět medailí získal Martin Fourcade, šest Marie Dorinová Habertová.
A neztratili se ani domácí Norové. Ve sprintu žen sahala po medaili Soukalová, jenže všem favoritkám vypálila rybník jindy tragická střelkyně Tiril Eckhoffová. A vidět byl také legendární Ole Einar Björndalen, který na šampionátu získal čtyři medaile a celkem už jich má ve sbírce neuvěřitelných čtyřiačtyřicet.
Příliš mnoho překvapení letošní MS nepřineslo. Za zmínku stojí snad jen sprinterský bronz Ukrajince Semenova a bronz kanadských mužů ze závodu štafet.
Největším negativním překvapením tak zůstává prázdná krabice na medaile české, ale také ruské výpravy, pro kterou to byl vůbec nejhorší šampionát v historii.