NBA

NBA

Nejprestižnější basketbalová soutěž, kterou hrají týmy v Severní Americe. Soutěže se účastní třicet týmů, které jsou rozděleny do dvou konferencí Západní a Východní. Hraje se už od roku 1946.

Basketbalisté Golden State vyhráli klíčový pátý zápas finále NBA a sahají po titulu

Basketbalisty Golden State dělí jedna výhra od zisku sedmého titulu v NBA. V pátém utkání finále porazili doma Boston 104:94 a ujali se vedení v sérii 3:2. Warriors uspěli i bez trojek své hvězdy Stephena Curryho, který se poprvé po 233 soutěžních zápasech netrefil z dálky. Zastoupil ho ale Andrew Wiggins, který dovedl tým k výhře 26 body a 13 doskoky.

"Andrew ukázal, že nebyl v zahajovací sestavě Utkání hvězd náhodou. Čím větší před něj postavíme výzvu, tím hlasitěji odpovídá. Každý chce mít takového hráče, který čím je důležitější zápas, tím hraje lépe. A to přesně on dělá," ocenil Wigginse spoluhráč Draymond Green.

Za vyrovnaného stavu 2:2 na zápasy chtěli Warriors, kteří usilují o čtvrtý titul za posledních osm let, maximálně využít domácího prostředí a na soupeře vletěli. Už v první čtvrtině si vypracovali náskok 16 bodů, který musel Boston pracně dotahovat. Když pak Warriors v poločase vedli o 12 bodů, nevypadalo to s Celtics dobře. Zvláště když v dosavadním průběhu série vždy prohráli třetí čtvrtinu.

Tentokrát se ale Boston v poločase namotivoval a po přestávce soupeře přehrával. Šňůrou 10:0 na začátku třetí čtvrtiny se vrátil do hry a dokonce šel do pětibodového vedení, jenže ani to Warriors nevyvedlo z míry. Na startu čtvrté čtvrtiny naopak pod taktovkou náhradníka Jordana Poolea získali šňůrou 11:0 dvouciferné vedení a to už nepustili.

Právě náhradníci Poole a Gary Payton Jr. byli pro výhru Golden State klíčoví, jelikož sami přestříleli lavičku soupeře 29:4. Pro Warriors je výhra o to cennější, že Curry minul všech devět střeleckých pokusů za tři body, což se mu za poslední dvě sezony stalo poprvé. V play off dokonce nedal trojku poprvé po 132 zápasech. Nakonec ale byl s 16 body třetím nejlepším střelcem týmu a k tomu přidal osm asistencí. Klay Thompson dal 21 bodů.

Boston tradičně táhl Jayson Tatum s 27 body a 10 doskoky. "Teď jsme dotlačeni zády ke zdi a je na nás, abychom ukázali, co je v nás. Rozhodně nic nevzdáváme," řekl pivot Bostonu Al Horford před šestou finálovou bitvou, která je v Bostonu na programu ve čtvrtek večer amerického času.

Boston skvělou poslední čtvrtinou otočil první finálový zápas NBA

V prvním utkání finále play off NBA zvítězili basketbalisté Bostonu díky skvělému závěru na hřišti Golden State 120:108. Warriors neuspěli doma ve vyřazovací části poprvé po devíti výhrách.

Boston po třech čtvrtinách prohrával 80:92, ale závěrečnou dvanáctiminutovku jasně ovládl poměrem 40:16. Deset ze svých 24 bodů v ní nastřílel Jaylen Brown. Nejlepším střelcem vítězů v zápase byl šestatřicetiletý Al Horford, který dal 26 bodů. Derrick White v roli náhradníka přispěl 21 body.

Basketbalistům Golden State, kteří téměř celý zápas vedli, nepomohlo ani 34 bodů Stephena Curryho. Lídr domácího týmu se blýskl 21 body v úvodní čtvrtině, v které proměnil šest z osmi tříbodových střel, čímž stanovil nový rekord finálových zápasů.

Druhé utkání série na čtyři vítězství se hraje v neděli znovu v San Francisku.

Boston v sedmém semifinále uspěl v Miami a po 12 letech je ve finále NBA

Basketbalisté Bostonu v sedmém semifinále vyhráli 100:96 v Miami a po 12 letech si v NBA zahrají o titul. Ve finále Celtics nastoupí proti Golden State, první zápas je na programu ve čtvrtek v San Francisku.

Boston sérii s Miami vyhrál 4:3 a proti Warriors bude usilovat o první titul od roku 2008. Cenu Larryho Birda pro nejužitečnějšího hráče play off ve Východní konferenci převzal Jason Tatum,

Právě on byl klíčovým hráčem Celtics v rozhodujícím utkání, kdy k výhře přispěl 26 body, 10 doskoky a 6 asistencemi. Miami nestačilo ani 35 bodů Jimmyho Butlera, který však v závěru minul možnou vítěznou střelu.

Boston mohl rozhodnout za stavu 3:2 doma, ale Miami si vynutilo sedmý zápas a Celtics hrozilo, že popáté za sebou vypadnou v semifinále. Boston se však vzchopil a na soupeřově palubovce rázně vykročil za postupem.

Hosté si už v první čtvrtině vytvořili náskok 15 bodů a celý zápas vedli. Jenže v posledních čtyřech minutách už Celtics nedali ani jeden koš ze hry a Miami začalo mohutně stahovat dvouciferný náskok soupeře.

Dokonce se dostalo 50 vteřin před koncem na rozdíl pouhých dvou bodů a ubránilo útok hostů. Po doskoku si vzal míč Butler a hned po přechodu do útoku vypálil trojku, která mohla poslat Heat do vedení 16 vteřin před koncem, jenže míč skončil jen na obroučce.

Celtics poté proměnili trestné hody a Boston už výhru a postup uhájil. "Je to úžasné. Konečně se nám podařilo tuto metu překonat a budeme hrát finále," radoval se Marcus Smart, který k postupové výhře přispěl 24 body stejně jako Jaylen Brown. Oba byli u předchozích porážek v semifinále v letech 2017, 2018 a 2020.

"Bohužel to nevyšlo. Prohrát tak těsně sedmý zápas série je jeden z nejhorších pocitů, jaké se dají ve sportu prožívat. Mám ale opravdu velký respekt ke každému v naší šatně. I když jsme nepostoupili, tak je to pro nás sezona, kterou si budeme všichni pamatovat," řekl kouč Miami Erik Spoelstra.

Pro Boston šlo o první výhru v sedmém utkání série na hřišti soupeře od roku 1974, kdy Celtics vyhráli v Milwaukee. Do finále navíc došel jako první celek od Houstonu v roce 1981, který měl po 50 zápasech základní části vyrovnanou bilanci výher a porážek.

Potom ale Boston předvedl velké zlepšení, základní část zakončil bilancí 26-6 a v play off zejména zásluhou skvělé obrany vyřadil Brooklyn, obhájce titulu Milwaukee a nyní i Miami.

"Mnoho lidí nám nevěřilo. Rozhodně jsme neměli lehkou cestu, ale ukazujeme, že si to zasloužíme," řekl Tatum. "Dnes to byl nejtěžší test nejen této sezony, ale celých našich kariér. Už nastal čas, abychom se do finále dostali a my to vybojovali," přidal Brown.

Boston vyhrál v Miami a sahá po postupu do finále NBA

Basketbalisté Bostonu jsou blízko prvnímu postupu do finále NBA po dvanácti letech. V pátém utkání semifinále v Miami vyhráli 93:80 a ujali se vedení v sérii 3:2 na zápasy.

Miami se v domácím prostředí drželo do třetí čtvrtiny, jenže v jejím závěru přišel velký tlak Celtics. Hosté si šňůrou 24:2 zajistili vedení o 23 bodů a bylo po zápase, potom už si Boston výhru v klidu pohlídal.

"Dokážeme na soupeře vytvořit mentální tlak naší velmi dobrou obranou a opět nám to vyšlo," těšilo trenéra Bostonu Ime Udoku, jehož tým bude mít první šanci ukončit sérii v sobotu na domácí palubovce.

Nejlepším střelcem Bostonu byl Jaylen Brown s 25 body. Jayson Tatum přidal 22 bodů, 12 doskoků a devět asistencí a těsně mu unikl triple double. Miami, které proměnilo jen sedm ze 45 pokusů za tři body, táhl Bam Adebayo s 18 body a 10 doskoky.

Boston nebyl ve finále od roku 2010. Od té doby čtyřikrát prohrál v semifinále, z toho dvakrát s Miami. Poslední titul získal v roce 2008. "Máme blízko k tomu, abychom dosáhli něčeho velkého. Jen si nesmíme myslet, že už máme hotovo," řekl Brown.

Dallas v NBA snížil stav série proti Golden State, opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu ve čtvrtém utkání finále Západní konference odvrátili vyřazení, na domácím hřišti porazili Golden State 119:109 a snížili stav série na 1:3. Zářil především Luka Dončič. Slovinská hvězda Mavericks nasbírala za 37 minut 30 bodů, 14 doskočených míčů a devět asistencí. Série se nyní přesune na páté utkání opět do San Francisca.

Dončič zaznamenal už 17. zápas v play off, v němž nasbíral aspoň 30 bodů. V této statistice se před dovršením 24. narozenin vyrovnal Kobemu Bryantovi a Kevinu Durantovi. Rekordmanem je s 21 duely LeBron James. Dončič, jenž tentokrát trefil jen 10 z 26 střel, přidal také dva zisky i bloky.

"Naše obrana byla skvělá. Když pominu poslední čtvrtinu, bránili jsme výborně a to je něco, co si musíme přenést i do dalších zápasů. Pokud bráníme a zároveň si v útoku půjčujeme míč, jsme velmi nebezpečným týmem. Teď budeme věřit, že uspějeme i ve zbytku série," řekl Dončič po zápase.

Boston razantním nástupem přehrál Miami a vyrovnal semifinálovou sérii

Basketbalisté Bostonu vyrovnali semifinále NBA s Miami na 2:2 na zápasy. Ve čtvrtém duelu na domácím hřišti si po razantním nástupu už v první čtvrtině vytvořili náskok 22 bodů a utkání následně bez potíží dovedli k výhře 102:82. Jayson Tatum k tomu přispěl 31 body. Klíčový pátý zápas se hraje v noci ze středy na čtvrtek v Miami.

Boston věděl, že musí doma vyhrát, pokud chce mít reálnou šanci na postup. A začátek utkání podle toho vypadal, když Celtic v úvodu vedli 26:4. Miami minulo 15 z úvodních 16 střel a za prvních osm minut hry dalo jediný bod. Už po první čtvrtině tak bylo v podstatě jasno o vítězi.

"Věděli jsme, jak moc důležité utkání to je. Proto jsme do něj vstoupili s ještě mnohem větším nasazením a naléhavostí," řekl Tatum. "Je srovnáno, takže teď se z toho stává série na dvě výhry ze tří zápasů. Podle toho musíme příští zápas zvládnout a ne jen zabrat, až zase budeme prohrávat. Musíme hrát se stejnou energií jako dnes," uvedl kouč Bostonu Ime Udoka.

Boston postupně navýšil vedení až na 32 bodů. Miami pak už šetřilo své opory a nechalo hrát náhradníky, kteří v závěru alespoň kosmeticky zmírnili porážku. A to hlavně zásluhou Victora Oladipa, který byl s 23 body nejlepším střelcem Heat.

"Vletěli na nás. Nemá smysl hledat výmluvy, prostě nás dnes přehráli. Vůbec jsme se nedostali do hry," připustil kouč Miami Erik Spoelstra. Mohl už sice využít Jimmyho Butlera, který z předchozího utkání odstoupil pro zranění, ale velkou část jeho kádru limitovaly zdravotní problémy. Nejlepší náhradník Tyler Herro dokonce ani nenastoupil. Bostonu zas chyběl rozehrávač a nejlepší obránce sezony Marcus Smart.

Dallasu výkon Dončiče nestačil, Golden State je krok od finále NBA

Basketbalisté Golden State porazili Dallas i ve třetím utkání finále Západní konference a po výhře 109:100 je dělí jedno vítězství od postupu do finále NBA. Domácím Mavericks nestačilo ani 40 bodů a 11 doskoků Luky Dončiče.

Hosté rozhodli ve třetí části, po které odskočili Dallasu na rozdíl deseti bodů. Hlavní hvězdou Golden State byl Stephen Curry, který k 31 bodům přidal 11 asistencí a pět doskoků.

V dresu vítězů soutěže z let 2015, 2017 a 2018 mu sekundoval Andrew Wiggins, jenž si s 27 body vytvořil nový osobní rekord v play off. Navíc se blýskl i krásnou smečí přes Dončiče.

"Jsem trochu potlučený, ale smeč byla ohromující. Nebudu lhát. Když jsem po utkání viděl záznam, sám jsem říkal, že byla famózní," řekl po utkání novinářům Dončič.

Domácí hvězda zaznamenala v play off osmé utkání se ziskem alespoň 40 bodů, ale nikdo z dalších hráčů Dallasu nepřidal víc než devět bodů. Zápas se nepovedl především Reggiemu Bullockovi, který netrefil ani jednu z deseti střel, což se mu v play off stalo poprvé od roku 2018.

Golden State může o postupu do šestého finále za posledních osm let rozhodnout ve středečním druhém utkání na palubovce Dallasu. Warriors si naposledy zahráli o titul v roce 2019, kdy podlehli Torontu.

Boston si poradil s Miami a v semifinále NBA srovnal na 1:1 na zápasy

Basketbalisté Bostonu ve druhém finále Východní konference NBA vyhráli 127:102 v Miami a stav semifinálové série srovnali na 1:1. Nejlepším střelcem zápasu byl domácí lídr Jimmy Butler s 29 body.

Boston v úvodních minutách nabral desetibodové manko a prohrával 8:18, zbytek první čtvrtiny ale hostující celek ovládl 27:6. Druhé dějství Celtics vyhráli 35:21 a bylo prakticky rozhodnuto.

"Věděli jsme, že máme na mnohem víc. A podle toho jsme dneska hráli," řekl trenér Bostonu Ime Udoka, který oproti prvnímu utkání nasadil uzdravenou dvojici Marcus Smart, Al Horton.

Právě Smart byl hlavní hvězdou Bostonu, když ho s 24 body, 12 asistencemi a devíti doskoky dělil jen jeden doskok od ceněného triple doublu. Jaylen Brown přidal 24 bodů, Jayson Tatum měl na kontě 27 bodů.

Miami tentokrát nevycházela střelba z pole, jejíž úspěšnost měli domácí na hranici 44 procent. "Stále se je to jen jedna porážka. Zkušení hráči a realizační tým to dobře ví," uvedl trenér Heat Erik Spoelstra.

Domácí se mohli spolehnout na Butlera, nikdo z jeho spoluhráčů však nedal víc než 14 bodů. Také proto Miami v probíhajícím play off poprvé prohrálo na domácí palubovce.

Heat navíc nebyli daleko od prohry rekordním rozdílem (36 bodů), od které ho zachránil jen lepší závěr. "V play off je úplně jedno, jestli prohrajete o bod, nebo o dvacet," řekl rozehrávač Gabe Vincent.

Warriors vydařeným týmovým výkonem na úvod semifinále NBA přehráli Dallas

Basketbalisté Golden State Warriors vstoupili vítězně do semifinále play off NBA a doma přehráli Dallas Mavericks jasně 112:87. Přivedl je k tomu povedený týmový výkon, protože sedm hráčů mělo dvouciferný počet bodů. Stephen Curry nasbíral 21 bodů a 12 doskoků, Andrew Wiggins a Jordan Poole přidali po 19 bodech. Warriors se navíc povedlo přibrzdit hvězdu Dallasu Luku Dončiče, který na 20 bodů potřeboval 18 střel a navíc měl sedm ztrát.

Finále Východní konference NBA otevřelo lépe Miami, zdolalo Boston

Basketbalisté Miami uspěli v prvním utkání finále Východní konference NBA, v němž na domácí palubovce porazili Boston 118:107. Hvězdou duelu byl zkušený křídelník Jimmy Butler, jenž nastřílel 41 bodů, když trefil mimo jiné 17 z 18 trestných hodů, a přidal také devět doskoků a pět asistencí. V sérii hrané na čtyři vítězná utkání se tak floridský celek a nasazená jednička konference ujal vedení 1:0.

Milwaukee titul v NBA neobhájí, padlo s Bostonem. Dončič s Dallasem vyřadil vítěze základní části Phoenix

Basketbalisté Milwaukee titul v NBA neobhájí. Ve čtvrtfinále play off nestačili na Boston, který vyhráli rozhodující sedmý zápas jednoznačně 109:81. O první finálovou účast po 12 letech si Celtics zahrají s Miami. O ještě větší překvapení se postaral Dallas, který v sedmém utkání zvítězil na palubovce favorizovaného Phoenixu 123:90 a prošel do semifinále na úkor nejlepšího týmu základní části. Luka Dončič k tomu přispěl 35 body.

Dallas přitom prohrával 2:3 na zápasy, ale dokázal sérii otočit jednoznačnými výhrami. Nejprve doma zvítězil 113:86 a v neděli triumfoval i ve Phoenixu, kde prohrál předchozích sedm zápasů od listopadu 2019.

Tentokrát v utkání ani jednou neprohrával. Po první čtvrtině vedl o 10 bodů, v poločase už o 30 bodů, a když druhou půli začal šňůrou 17:0, nebylo o vítězi pochyb. Phoenix debakl alespoň trochu zmírnil v poslední čtvrtině, kdy dal 40 ze svých 90 bodů.

Suns selhaly všechny opory a nikdo nedal více než 12 bodů včetně Devina Bookera a Chrise Paula. Dallas se mohl opřít o autora 30 bodů Spencera Dinwiddieho a zejména o Dončiče. Slovinský basketbalista 35 body a 10 doskoky opět ukázal, že Phoenix udělal chybu, když v první volbě draftu 2018 dal přednost Deandremu Aytonovi, který v neděli zaznamenal jen pět bodů. Dončič má aktuálně nejlepší statistiky v historii play off. Za poločas dal 27 bodů, stejně jako celý tým Phoenixu dohromady.

Dallas si zahraje semifinále poprvé od roku 2011. Jeho soupeřem budou Golden State Warriors. "Omlouvám se, ale nemohu se přestat smát. Mám opravdu velkou radost. Ale zasloužili jsme si to," řekl Dončič. "Je to šokující výsledek, že?" uvedl Dinwiddie.

Stali se prvními spoluhráči za posledních 20 let, kteří v rozhodujícím zápase dali přes 30 bodů. Naposledy se to povedlo Shaquillu O'Nealovi a Kobemu Bryantovi v roce 2002.

Phoenix je teprve druhým týmem v historii soutěže, který vyhrál alespoň 64 zápasů základní části a pak nepostoupil ani do semifinále play off. Tím jediným dosud byl právě Dallas v roce 2007. Suns musejí dál čekat na první titul v historii klubu sahající do roku 1968.

Nečekaného hrdinu našel Boston v Grantu Williamsovi, který si v sedmém zápase s Milwaukee vylepšil osobní rekord na 27 bodů a měl lví podíl na postupu. Zatímco Bucks se soustředili v obraně zejména na Jaysona Tatuma s Jaylenem Brownem, Williams zůstával na trojce nehlídaný, a tak vystřelil 18 trojkových pokusů, z nichž sedm proměnil. K tomu přidal i dobrou obranu Janise Adetokunba. Řecká hvězda sice nasbírala 25 bodů, 20 doskoků a devět asistencí, ale obhájcům titulu to nepomohlo.

Boston trefil 22 trojek, což je nový rekord sedmých zápasů play off. "Takový je basketbal. Jim to padalo, nám tam bohužel nepadlo to, co obvykle. Vítěz může být jen jeden a tentokrát to nejsme my. Musíme s tím dokázat žít," řekl Adetokunbo. "Když jsme prohráli pátý zápas doma, tak to hodně bolelo. Ale zároveň jsme věděli, že je v našich silách sérii otočit. Semkli jsme se a hráli jsme přesně tak, jak jsme chtěli. A teď nás čeká Miami," řekl Tatum, který k výhře pomohl 23 body.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 7. zápas: Boston - Milwaukee 109:81, konečný stav série 4:3.

Západní konference - 7. zápas: Phoenix - Dallas 90:123, konečný stav série 3:4.

Miami v NBA porazilo Philadelphii a postupuje, Dallas drží naději

Basketbalisté Miami ve druhém kole play off NBA porazili 99:90 Philadelphii a sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Šesté utkání série ovládl také Dallas, který po výhře 113:86 srovnal proti Phoenixu na 3:3.

Miami v klíčovém klání vedli v Pensylvánii až o 20 bodů a do finále konference postupují podruhé během tří let a podeváté v historii klubu. Utkají se v něm buď s Milwaukee, nebo s Bostonem.

Pro duel byla rozhodující třetí část, kterou Heat ovládli 25:15. Jimmy Butler, který do Miami přišel v roce 2019 právě z Philadelphie, během ní nastřílel 14 bodů a byl i při šňůře 16:2. Nakonec byl s 32 body nejlepším střelcem utkání.

Sekundoval mu Max Strus s 20 body včetně čtyř trojek. Domácím nestačilo 20 bodů a 12 doskoků Joela Embiida. James Harden zůstal na 11 bodech a devíti asistencích, když za 43 minut vystřelil pouze devětkrát.

"Od chvíle, kdy k nám (Harden) přišel, všichni čekali, že bude hrát tak, jako hrával v Houstonu. Jenže to už očividně není on," řekl zklamaný Embiid. Trenér Doc Rivers, který ještě v půlce čtvrté části tým hecoval, dodal: "Ke konci jsem si uvědomil, že zkrátka nejsme k poražení Miami dost dobří."

Sixers tak musí čekat na první finále konference od roku 2001 minimálně do příští sezony. To Miami nadále sní o prvním titulu od roku 2013 a dalším odehraném finále. V posledním byli v roce 2020, kdy podlehli Lakers.

Dallas si rozhodující zápas vynutil díky drtivé výhře 113:86. Největší zásluhu na vítězství měl hvězdný slovinský rozehrávač Luka Dončič, který nasbíral 33 bodů, 11 doskoků a osm asistencí.

Mavericks v zápase ztratili jen sedm míčů, naopak k 22 ztrátám donutili soupeře a trefili 16 trojek, zatímco Suns jen šest. Navíc stříleli hned o 15 šestek více a devět jich proměnili.

Rozhodující utkání série je na programu pozítří. Suns čeká první sedmý zápas od roku 2006, kdy se Stevem Nashem v sestavě porazili v prvním kole Lakers i ve druhém Clippers. Mavericks naposledy hráli sedmý zápas loni, kdy v prvním kole nakonec podlehli Clippers.

NBA - 2. kolo play off:

Východní konference - 6. zápas: Philadelphia - Miami 90:99, konečný stav série 2:4.

Západní konference - 6. zápas: Dallas - Phoenix 113:86, stav série 3:3.