NBA

NBA

Nejprestižnější basketbalová soutěž, kterou hrají týmy v Severní Americe. Soutěže se účastní třicet týmů, které jsou rozděleny do dvou konferencí Západní a Východní. Hraje se už od roku 1946.

Miami je výhru od finále, nováček Herro útočil na rekord Johnsona

Basketbalisté Miami jsou pouhé jedno vítězství od finále NBA. Ve čtvrtém utkání zdolali Boston 112:109 a v sérii se ujali vedení 3:1. Hrdinou zápasu se stal dvacetiletý nováček Tyler Herro, který nastřílel 37 bodů včetně pěti trojek. V dresu Celtics se nejvýrazněji prosadil Jayson Tatum, jenž zaznamenal 28 bodů - všechny ve druhém poločase - a devět doskoků.

Zmiňovaných 37 bodů je nejvíc, kolik kdy nováček v konferenčním finále nasázel. Herro, který proměnil 14 z 21 střel a všechny čtyři trestné hody, se stal po Donovanu Mitchellovi z Utahu druhým hráčem, jenž ve svém prvním play off nasbíral alespoň 35 bodů a pět doskoků.

Po Earvinu "Magicu" Johnsonovi, jenž v šestém finálovém duelu v roce 1980 nastřádal 42 bodů, se Herro stal druhým nejlepším střelcem ve vyřazovacích bojích před 21. narozeninami. "Cítil jsem se dobře, ale pořád je před námi spousta práce. Jen vedeme 3:1," řekl Herro.

Murray dovedl basketbalisty Denveru k první výhře nad Lakers

Basketbalisté Denveru zdramatizovali semifinálovou sérii NBA s Los Angeles Lakers a výhrou 114:106 snížili na 1:2 na zápasy. Ukončili tak šestizápasovou vítěznou sérii Lakers, kterým nepomohl ani triple double LeBrona Jamese za 30 bodů, deset doskoků a jedenáct asistencí. Triple double měl ale na dosah i rozehrávač Denveru Jamal Murray s 28 body, osmi doskoky a 12 asistencemi, který měl navíc větší podporu spoluhráčů.

Denver byl blízko výhře už v minulém zápase, který prohrál střelou v poslední vteřině. Tentokrát musel zvítězit, jelikož prohrávat 0:3 v sérii na čtyři vítězství už by se téměř rovnalo vyřazení. V úvodu vedli Lakers, ale ve druhé čtvrtině přišel velký nápor Denveru, který šňůrou 17:2 získal zápas pod kontrolu a vybudoval si až osmnáctibodové vedení.

Ještě na začátku poslední části vedli Nuggets dokonce o 20 bodů, pak ale Lakers přeci jen zabojovali a šňůrou 19:2 snížili za tři minuty na pouhé tři body. Pak však několik útoků po sobě neskórovali, Denver se dokázal vzpamatovat a trojka Murrayho 137 vteřin před koncem mu dodala klid. Vzápětí navíc Murray přidal další trojku a zařídil minutu před koncem náskok 12 bodů, na což už Lakers neměli odpověď.

"Opět jsme ukázali naší mentální sílu. I když nás soupeř tlačil, tak jsme nezkolabovali. Zastavili jsme jejich šňůru, postavili jsme se zpět na nohy a koncovku jsme zvládli dobře," řekl trenér Denveru Michael Malone, jehož svěřenci v letošním play off už několikrát zvládli těžké chvíle a otočili obě předchozí série.

Satoranského bude v Chicagu trénovat Donovan

Novým trenérem jediného českého basketbalisty v NBA Tomáše Satoranského bude Billy Donovan. U týmu Chicaga nahradil Jima Boylena, kterého vedení Bulls po nepříliš vydařené sezoně v srpnu odvolalo.

Pětapadesátiletý Donovan působil v uplynulých pěti letech v Oklahomě a s Thunder dokázal pokaždé postoupit do play off. V klubu měl pětiletou smlouvu, která vypršela.

"Úspěchy, které sbíral během své trenérské kariéry, ho staví na jinou úroveň. Jeho schopnost pomoci hráčům naplnit jejich potenciál, individuálně i kolektivně, k našemu týmu dobře pasuje. Jako hráč i jako trenér vítězil všude, kam ho jeho kariéra zavedla, a my doufáme, že to bude pokračovat i tady v Chicagu," uvedl viceprezident klubu pro basketbalové záležitosti Arturas Karnišovas.

Chicago si v této sezoně, kterou v březnu přerušila pandemie koronaviru, připsalo 22 vítězství a 43 porážek a bylo jedenácté ve Východní konferenci. Do dohrávky ročníku v Orlandu pro 22 týmů tak nepostoupilo. V play off Bulls chyběli počtvrté z posledních pěti ročníků.

Boston zabral a snížil semifinálovou sérii NBA s Miami

Basketbalisté Bostonu Celtics se udrželi v boji o postup do finále NBA, Miami porazili 117:106 a snížili stav semifinálové série na 1:2 na zápasy. Pro Miami to byla teprve druhá porážka v letošním play off po deseti výhrách. Čtyři hráči Bostonu se dostali na alespoň 20 bodů, nejvíce měl Jaylen Brown 26.

Play off NBA v Orlandu:

Finále Východní konference - 3. zápas:

Miami - Boston 106:117 (stav série 2:1).

Adetokunbo je druhý rok po sobě nejlepším basketbalistou NBA

Janis Adetokunbo byl druhým rokem po sobě vyhlášen nejlepším basketbalistou NBA. Řecká opora Milwaukee letos získala i ocenění pro nejlépe bránícího hráče, což se v jedné sezoně povedlo v minulosti jen legendám Michaelu Jordanovi a Hakeemu Olajuwonovi.

Pětadvacetiletý Adetokunbo zaznamenal v tomto ročníku vynikající statistiky: průměrně si za zápas připsal 29,5 bodu, 13,6 doskoku a 5,6 asistence. V tomto ohledu neměl aténský rodák v historii NBA konkurenci: i když velké postavy minulosti Wilt Chamberlain a Elgin Baylor měly ve svých nejlepších letech lepší čísla v bodech a doskocích, nedosáhly na Adetokunbův průměr v asistencích.

Syn nigerijských imigrantů přitom ke svým výkonům nepotřeboval trávit na palubovce nadměrné množství času. Byl pátý v bodech, druhý v doskocích, ale až 71. v počtu odehraných minut.

Adetokunbo dovedl Milwaukee k vítězství v základní části NBA, play off v uzavřeném komplexu Disney Worldu na Floridě pro Bucks skončilo vyřazením v semifinále Východní konference s Miami.

Zbylými dvěma finalisty na zisk prestižního ocenění byli jiní bývalí vítězové LeBron James z Los Angeles Lakers a James Harden z Houstonu.

Adetokunbo je čtrnáctým hráčem v historii, jenž byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem NBA minimálně dvakrát. Z basketbalistů mimo USA to dokázal už jen Kanaďan Steve Nash.

Lakers přehráli Houston o deset bodů a vedou 3:1 na zápasy

Basketbalisté Los Angeles Lakers zdolali Houston Rockets 110:100 a ve čtvrtfinálové sérii NBA vedou už 3:1 na zápasy. Mají tak blízko k tomu, aby po deseti letech prošli mezi čtyři nejlepší celky zámořské soutěže. Naposledy se jim to povedlo v roce 2010, kdy získali šestnáctý titul.

Lakers ve čtvrtek dokázali dobře využít malé sestavy Houstonu, kterému se nedařilo bránit prostor pod košem. To trestal zejména pivot Anthony Davis, který byl s 29 body a 12 doskoky nejlepším střelcem zápasu. Sekundoval mu LeBron James s 16 body, 15 doskoky a devíti asistencemi.

Hned sedm hráčů Lakers zaznamenalo minimálně devět bodů, hodně vidět byli i náhradníci Alex Caruso s 16 body a Rajon Rondo s 11 body, deseti doskoky a osmi asistencemi. Díky tomu žluto-fialoví vedli po celé utkání, v poločase už o 16 bodů.

V poslední čtvrtině narostlo manko Houstonu už na 23 bodů, ale Rockets se nevzdali a ještě dokázali zápas zdramatizovat. Tři minuty před koncem to bylo už jen o deset a do poslední minuty šli se ztrátou pouhých pěti bodů. Jenže pak trefil trojku Caruso, vzápětí Rondo při brejku nahodil Jamesovi míč o desku na smeč a bylo rozhodnuto.

Toronto si v druhém prodloužení vybojovalo sedmý zápas s Bostonem

Basketbalisté Toronta byli v semifinále Východní konference NBA krůček od vyřazení, nakonec ale Boston po druhém prodloužení zdolali 125:122. Obhájci titulu si tak vynutili rozhodující sedmý zápas, třebaže na konci základní hrací doby i prvního prodloužení neproměnili střely, které jim mohly vynést vítězství dříve. Los Angeles Clippers na západě vedou 3:1, ve čtvrtém střetnutí porazili Denver 96:85.

Hrdinou Toronta se stal Norman Powell, jenž zaznamenal 23 bodů, z toho 15 v nastavených deseti minutách, což byla v prodloužení více než polovina bodů vítězného celku. Sedmadvacetiletý náhradník také 39 sekund před koncem vyslal klíčovou tříbodovou střelu. "Díky, Norme, to bylo slušné. Potřebovali jsme to," ocenil spoluhráče rozehrávač Kyle Lowry, jenž za 53 a půl minuty nasbíral 33 bodů včetně šesti trojek, osm doskoků a šest asistencí.

Poprvé od roku 2009 se stalo, že tým, kterému hrozilo vyřazení, uspěl v klíčovém šestém duelu po více než jednom nastaveném čase. Naposledy si tehdy vybojovalo sedmý duel Chicago, které zdolalo právě Boston 128:127 po třetím prodloužení. Celtics nicméně sérii nakonec zvládli.

"Měli jsme dnes spoustu šancí rozhodnout, ale dostatečně jsme si jich nevážili. Nevadí, jdeme do sedmého utkání. Pořád se cítíme dobře," prohlásil Jaylen Brown, nejlepší střelec Celtics s 31 body a 16 doskočenými míči, jenž nicméně proměnil pouze 11 z 30 střel.

Basketbalisté Milwaukee vypadli s Miami, James má rekord play off

Nejlepší tým základní části NBA Milwaukee vypadlo z play off již ve čtvrtfinále s Miami. Bez zraněného lídra a loňského nejužitečnějšího hráče ligy Janise Antetokounmpa, jehož na kurt nepustil poraněný kotník, basketbalisté Bucks prohráli pátý zápas 94:103 a sérii ztratili v poměru 1:4.

Rekordní 162. vítězství v play off si v úterý připsal LeBron James. Trojnásobný šampion NBA dovedl Los Angeles Lakers k výhře nad Houstonem 112:102 i k vedení v sérii 2:1. James ve třetím duelu zaznamenal 36 bodů, přidal sedm doskoků, pět asistencí a překonal dosavadní rekord někdejšího rozehrávače Lakers Dereka Fishera.

Basketbalisté Miami se do finále Východní konference probojovali poprvé od roku 2014. Jejich dalším soupeřem bude buď Boston, nebo mistrovské Toronto. Celtics vedou v sérii 3:2.

Celtics dělí jediná výhra od postupu přes šampiony NBA z Toronta

Basketbalisty Bostonu dělí v NBA jediná výhra od postupu do finále Východní konference přes obhájce titulu z Toronta. Celtics v pondělí zvítězili 111:89 a v sérii 2. kola play off vedou 3:2 na zápasy. Do vedení se vrátili také Los Angeles Clippers, kteří v uzavřeném komplexu na Floridě porazili Denver 113:107, a stav série je 2:1.

Boston po dvou porážkách za sebou zabral hlavně v obraně a má postupový mečbol. A dostal se k němu suverénně. V pátém utkání svěřenci kouče Brada Stevense ani jednou neprohrávali, vedli až o 30 bodů a třeba v úvodní dvanáctiminutovce inkasovali jen 11 bodů.

Basketbalisté Toronta srovnali v NBA sérii s Bostonem

Basketbalisté Toronta srovnali stav 2. kola play off NBA s Bostonem na 2:2 na zápasy. Obhájci titulu Raptors po dvou úvodních porážkách dvakrát zvítězili, v sobotu 100:93. Vyrovnáno je také mezi Denverem a Los Angeles Clippers, protože Nuggets vyhráli 110:101 a stav série je 1:1.

Čtvrté semifinále Východní konference mezi Bostonem a Torontem rozhodla úspěšnost střelby za tři body. Celtics trefili sedm z 35 trojek, zatímco basketbalistům kanadského celku jich obroučkou propadlo 17 ze 44 pokusů. Například bostonský Jaylen Brown uspěl až na desátý pokus.

Toronto se mohlo spolehnout na sebevědomého Pascala Siakama, kamerunský křídelník se postaral o 23 bodů a 11 doskoků. Nejvíce mu pomohl Kyle Lowry s 22 body, 11 doskoky a sedmi asistencemi, náhradník Serge Ibaka přispěl 18 body.

Jeden den volna stačil hráčům Denveru na to, aby se dali fyzicky a psychicky dohromady po úvodní porážce, která přišla necelých 24 hodin po konci náročné sedmizápasové série 1. kola s Utahem. Na sobotní vítězství nad Clippers dosáhli hlavně díky vstupu do utkání, protože úvodní čtvrtinu ovládli 44:25 a mohli si tak dovolit další tři mírně prohrát.

Milwaukee podlehlo Miami i podruhé, Houston postoupil

Basketbalisté Milwaukee prohráli ve druhém kole play off NBA s Miami překvapivě i druhé utkání. Nejvýše nasazený tým Východní konference podlehl 114:116, když zápas rozhodl trestnými hody po vypršení časového limitu Jimmy Butler.

Posledním postupujícím do druhého kola se stal Houston, který v sedmém utkání zdolal Oklahoma City 104:102. V další sérii Rockets vyzvou nasazenou jedničku Západní konference Los Angeles Lakers.

1. kolo:

Západní konference - 7. zápas: Houston - Oklahoma City 104:102 (konečný stav série 4:3).