Krásná rána a šťastná reakce. Bellingham dvěma góly otočil El Clásico, Real vede ligu

Aktualizováno 28. 10. 2023 23:16
Real Madrid ovládl po obratu v Barceloně slavné El Clásico a po vítězství 2:1 se vrátil do čela španělské fotbalové ligy. Šlágr rozhodl autor obou gólů "Bílého baletu" Jude Bellingham, který si s deseti brankami upevnil vedení v tabulce střelců. V anglické lize bylo k vidění vysoké vítězství Arsenalu, v Německu vstřelil Bayern i díky hattricku Harryho Kanea osm gólů.
Jude Bellingham a Antonio Rüdiger slaví gól Realu v El Clásicu proti Barceloně.
Jude Bellingham a Antonio Rüdiger slaví gól Realu v El Clásicu proti Barceloně. | Foto: Reuters

Barcelona šla do vedení už v šesté minutě zásluhou Gündogana. Německý záložník se v dresu katalánského giganta prosadil poprvé od letního přestupu z Manchesteru City. "Barca" byla v prvním poločase nadále lepším týmem, převahu ale nedokázala přetavit v góly.

To se Kataláncům vymstilo ve druhém poločase. Real zvýšil aktivitu a odměnou mu byla Bellinghamova vyrovnávací trefa v 68. minutě. Anglický záložník překonal brankáře Ter Stegena tvrdou ranou zpoza vápna. Ve druhé minutě nastavení Modrič ve snaze zpracovat Carvajalův centr šťastně protečoval míč na Bellinghama, který z bezprostřední blízkosti podruhé propálil Ter Stegena.

Střelecký výkon svého krajana sledovali z hlediště Olympijského stadionu i členové slavné britské skupiny Rolling Stones Mick Jagger a Ronnie Wood. Ikonické logo kapely s vyplazeným jazykem dnes zdobilo při příležitosti vydání nového alba Hackney Diamonds přední stranu speciálních barcelonských dresů, kde nahradilo tradičního sponzora.

Real vede tabulku opět o skóre před Gironou, která už v pátek udolala Celtu Vigo 1:0. Třetí Barcelona na oba soupeře ztrácí čtyři body a v neděli se před ni může posunout Atlético Madrid.

Španělská fotbalová liga - 11. kolo:

Almería - Las Palmas 1:2 (72. Ramazani - 23. Haddádí, 90.+4 Kaba), FC Barcelona - Real Madrid 1:2 (6. Gündogan - 68. a 90.+2 Bellingham), Mallorca - Getafe 0:0,Cádiz - FC Sevilla 2:2 (8. Ramos, 28. Machís - 37. Ocampos, 60. Rakitič).

Premier League

Fotbalisté Arsenalu porazili v 10. kole anglické ligy i díky hattricku Eddieho Nketiaha 5:0 poslední Sheffield United. "Kanonýři" se posunuli na druhé místo tabulky dva body za londýnského rivala Tottenham, který v páteční předehrávce vyhrál derby na hřišti Crystal Palace.

Čtyřiadvacetiletý Nketiah skóroval ve 20., 50. a 58. minutě, kdy zkompletoval hattrick krásnou dalekonosnou střelou. Londýnský rodák, jenž si před dvěma týdny odbyl debut za anglickou reprezentaci, tak důrazně ukončil střelecký půst trvající od srpna. V závěrečných minutách výhru týmu trenéra Mikela Artety zpečetili Fábio Vieira z penalty a Takehiro Tomijasu.

Arsenal se v tabulce odpoutal o tři body od mistrovského Manchesteru City, jenž se na něj může znovu dotáhnout v případě výhry v nedělním derby proti United. Nováček Sheffield prohrál popáté za sebou a po deseti zápasech zůstal s pouhým jedním bodem na dně tabulky.

Chelsea prohrála 0:2 s Brentfordem, který na Stamford Bridge uspěl ve třetí sezoně za sebou a vystřídal londýnského rivala na desátém místě. Domácí "Blues" měli po většinu zápasu herní převahu, ale čtvrtou porážku v sezoně a propad do dolní poloviny tabulky neodvrátili.

V jejich největší šanci trefil Madueke už v desáté minutě pouze břevno. Na gól se čekalo téměř hodinu a dali ho hosté po přesném centru Mbeuma a hlavičce Pinnocka. Domácí svěřenci Mauricia Pochettina v úplném závěru zahrávali rohový kop, na který si naběhl i brankář Sánchez, ale místo vyrovnání z následného brejku skóroval do prázdné branky Mbeumo.

Chelsea vyhrála pouze jeden z posledních 13 domácích ligových zápasů. Nelichotivá série se táhne od minulé sezony. Speciálně s Brentfordem se Chelsea před vlastními diváky nedaří. V dubnu s ním doma prohráli rovněž 0:2 a v předminulé sezoně dokonce 1:4. Naposledy vzájemný zápas vyhráli v prosinci 2021.

Wolverhampton doma zaskočil Newcastle a vybojoval s účastníkem Ligy mistrů remízu 2:2. Hosté dvakrát vedli zásluhou Wilsona, který podruhé skóroval v nastavení první půle z penalty za faul. Z opakovaných záběrů se zdálo, že údajný viník Hwang Hi-čchan se protihráče Schära vůbec nedotkl, ale videorozhodčí nezasáhl. Jihokorejský útočník si pak po změně stran částečně spravil chuť vyrovnávací brankou. Wolves pod vedením Garyho O'Neila neprohráli už pět kol a jsou s 12 body na dvanáctí, Newcastle natáhl sérii neporazitelnosti na šest zápasů a je se 17 body šestý.

V záchranářském souboji otočil Bournemouth utkání s Burnley a po výsledku 2:1 si připsal první výhru sezony. Utkání rozhodl v 76. minutě Philip Billing obloučkem ze 40 metrů přes vyběhnutého brankáře hostů. Bournemouth se posunul z pásma sestupu na 17. pozici, Burnley je předposlední.

Anglická fotbalová liga - 10. kolo:

Chelsea - Brentford 0:2 (58. Pinnock, 90.+6 Mbeumo), Arsenal - Sheffield United 5:0 (29., 50. a 58. Nketiah, 88. Vieira z pen., 90+7. Tomijasu), Bournemouth - Burnley 2:1 (22. Semenyo, 76. Billing - 11. Taylor), Wolverhampton - Newcastle 2:2 (36. Lemina, 71. Hwang Hi-čchan - 22. a 45.+4 z pen. Wilson).

Bundesliga

Při návratu brankáře Manuela Neuera po téměř roční pauze zaviněné zlomeninou nohy deklasovali fotbalisté Bayernu Mnichov 8:0 Darmstadt. Harry Kane nastřílel hattrick, všech osm branek padlo v druhém poločase. V tom prvním byly pro změnu k vidění tři červené karty za zmaření vyložených brankových šancí.

Už ve čtvrté minutě musel do šatny domácí Kimmich, ale početní převaha hostů dlouho netrvala, protože rozhodčí poslal ze hřiště Gjasulu a pak i Maglicu. Bayern naložil z přesilovkou lépe, ale těsně před pauzou ještě Saného gól neplatil kvůli ofsajdu.

Kanonáda tak začala až v 51. minutě a odstartoval ji Kane. Kapitán anglické reprezentace zahájil cestu k druhému hattricku v sezoně a pokračoval v ní famózní trefou z 60 metrů na 5:0, kterou přehodil brankáře Schuhena z vlastní poloviny, a v závěru uzavřel skóre. Letní posila Bayernu vsítila v prvních devíti zápasech německé nejvyšší soutěže dvanáct branek, což se dosud nikomu nepodařilo. Dvěma góly se blýskli Sané a Musiala, jednu branku si připsal Müller.

Neuer si při návratu po dlouhodobém zranění připsal čisté konto a Bayern se ujal vedení v tabulce. V neděli se před něj může vrátit Leverkusen, pokud doma uspěje proti Freiburgu.

Gólové hody sledovali fanoušci i v Lipsku, kde domácí Red Bulls porazili Kolín nad Rýnem 6:0. Třetí tým minulé sezony od úvodní porážky 2:3 na hřišti Leverkusenu poosmé za sebou bodoval a pošesté vyhrál. Dvěma góly k tomu pomohl belgický útočník Openda, který se od letního přestupu z Lens trefil v lize už osmkrát a patří mu třetí místo v tabulce střelců. Hosté nedokázali navázat na první ligovou výhru z minulého kola nad Mönchengladbachem (3:1) a se čtyřmi body jsou předposlední.

Neuspěl dosud druhý Stuttgart, který doma podlehl Hoffenheimu 2:3 a skončila mu šestizápasová vítězná série. Domácí postrádali nejlepšího ligového střelce Guirassyho. Pavel Kadeřábek odehrál v dresu vítězů 52 minut.

Mönchengladbach porazil Heidenheim 2:1 a připsal si druhou výhru v sezoně. Tomáš Čvančara nastoupil za Borussii za rozhodnutého stavu v 87. minutě. To samé platilo pro Václava Černého, který v dresu Wolfsburgu zasáhl krátce do utkání na hřišti Augsburgu při porážce 2:3. Brémy bez brankáře Jiřího Pavlenky, který chyběl kvůli poranění třísel, porazily Union Berlín 2:0. Desáté soutěžní porážce hostů nezabránil ani Alex Král, který hrál od 65. minuty.

Německá fotbalová liga - 9. kolo:

Augsburg - Wolfsburg 3:2 (17. Tietz, 79. vlastní Bornauw, 82. Engels - 35. Wind, 43. Majer z pen.), Bayern Mnichov - Darmstadt 8:0 (52., 69. a 88. Kane, 56. a 64. Sané, 60. a 76. Musiala, 72. Müller), Brémy - Union Berlín 2:0 (38. vlastní Knoche, 75. Duksch), Mönchengladbach - Heidenheim 2:1 (4. a 52. Pléa - 38. Dinkci), Stuttgart - Hoffenheim 2:3 (61. Führich, 74. Undav - 5. Promel, 21. Weghorst z pen., 66. Skov), Lipsko - Kolín nad Rýnem 6:0 (40. a 45.+3 Openda, 15. Werner z pen., 43. vlastní Schwäbe, 88. Šeško, 90.+2 Baumgartner).

Serie A

Fotbalisté Juventusu Turín v italské lize porazili Veronu 1:0 gólem Andrey Cambiasa ze sedmé minuty nastavení a ujali se vedení v neúplné tabulce. "Starou dámu" mohou v případě výhry v neděli opět předstihnout oba milánské kluby. Inter bude hostit doma AS Řím, který ve čtvrtek porazil pražskou Slavii, AC Milán zavítá do Neapole.

Smolařem utkání v Turíně byl domácí útočník Moise Kean, jemuž videorozhodčí odvolal dvě branky. Italově první trefě z 13. minuty předcházel ofsajd a zásahu z 53. minutě faul. Rozhodl až Cambiaso svým prvním gólem v dresu Juventusu po letním přestupu z Boloni a turínský velkoklub vyhrál potřetí v řadě.

Verona poosmé v řadě nedokázala zvítězit.

Italská fotbalová liga - 10. kolo:

Sassuolo - Boloňa 1:1 (44. Boloca - 3. Zirkzee), Lecce - FC Turín 0:1 (42. Buongiorno), Juventus Turín - Hellas Verona 1:0 (90.+7 Cambiaso).

1. Juventus Turín 10 7 2 1 16:6 23
2. Inter Milán 9 7 1 1 24:5 22
3. AC Milán 9 7 0 2 16:9 21
4. Neapol 9 5 2 2 20:10 17
5. Fiorentina 9 5 2 2 18:13 17
6. Bergamo 9 5 1 3 15:8 16
7. Boloňa 10 3 6 1 11:8 15
8. AS Řím 9 4 2 3 20:12 14