Zlín po historickém zápase a vyhazovu Vrby překvapil remízou v Olomouci

28. 10. 2023 16:56
Fotbalisté Zlína ve 13. kole první ligy nečekaně remizovali v Olomouci bez branek a prožili úspěšnou premiéru pod novým trenérem Bronislavem Červenkou, který v týdnu nahradil odvolaného Pavla Vrbu. Hradec porazil Teplice, Slovácko remizovalo s Libercem a Pardubice uspěly na hřišti Českých Budějovic.
Fotbalisté Zlína (ilustrační fotografie).
Fotbalisté Zlína (ilustrační fotografie). | Foto: Václav Volf

Olomouc měla většinu času více ze hry a dvakrát trefili brankovou konstrukci, "Ševci" mířili do tyče jednou.

Zlínští po minulém historickém debaklu 5:9 doma s Mladou Boleslaví potřetí z posledních čtyř kol remizovali, na vítězství ale čekají už sedm ligových zápasů. "Ševci" zůstali v neúplné tabulce na posledním místě. Olomoučtí si připsali druhý nerozhodný výsledek po sobě a poskočili na třetí příčku, kterou však mohou po dalších zápasech kola zase opustit.

Červenka, který už ve Zlíně v minulosti hrával a dělal asistenta, udělal při své prvoligové premiéře v roli hlavního kouče oproti poslednímu kolu čtyři změny v sestavě. Po debaklu s Mladou Boleslaví a historicky nejgólovějším utkání samostatné nejvyšší soutěže posadil na lavičku brankáře Rakovana a mezi tyče poslal uzdraveného Dostála. V zahajovací jedenáctce byl nově i bývalý olomoucký středopolař González. Do základní sestavy Hanáků se po zranění vrátil jejich nejlepší střelec Juliš.

První zajímavá situace přišla v deváté minutě, kdy z voleje vypálil Zorvan, ale trefil jen prostředek brány a Dostál jeho ránu vyrazil. Sigma celé utkání častěji držela míč a snažila se dostat do zlínského defenzivního bloku. Velkou šanci měl v 19. minutě po rohu Beneš, ale jeho hlavičku vyrazil Dostál.

O dvě minuty později poprvé zahrozil také Zlín. Dlouhý nákop přeletěl Beneše a Vukadinovič trefil z úhlu tyč. Ve 24. minutě domácím pořádně zatrnulo. Brankář Digaňa špatným odkopem trefil Tkáče, svoji chybu ale ještě dokázal napravit včasným vyběhnutím a míč před zlínským hráčem odkopl do autu. Čtyři minuty před přestávkou zůstal domácí Fortelný úplně sám ve vápně, ale Chvátalův centr hlavou usměrnil jen těsně vedle.

Ani ve druhé půli se obraz hry nezměnil. Sigma držela balon a dobývala zlínskou obranu. V 52. minutě Zorvanova lehce tečovaná střela mířila do tyče. Hned nato měl obrovskou šanci Juliš, který nabídku od Chvátala poslal z malého vápna do Dostála, jenž mu dobře zmenšil úhel.

Na druhé straně se mohl proti bývalému klubu prosadit González, ale jeho pokus z vápna zablokoval Beneš. Na další šanci pak diváci čekali až do 84. minuty, kdy z voleje napálil břevno domácí Chvátal. Odražený míč si zpracoval Beneš, ale z malého vápna přestřelil. Zlín v lize proti Olomouci bodoval po dvou zápasech, v minulé sezoně nejvyšší soutěže oba vzájemné duely o gól prohrál.

Hradec v tabulce předskočil Teplice

Hradec Králové zdolal doma 1:0 Teplice. Souboj sousedů v tabulce rozhodl v 41. minutě premiérovou brankou v ročníku nejvyšší soutěže slovenský záložník Lukáš Čmelík. Domácí se vítězstvím posunuli na 10. místo o bod před dnešního soupeře.

Východočeši uspěli v lize po třech zápasech a předchozích dvou porážkách. Teplice nenavázaly na triumf 1:0 z posledního vzájemného duelu, v lize prohrály potřetí za sebou a na tříbodový zisk čekají pět zápasů. V posledních pěti soutěžních utkáních navíc neskórovaly.

Královéhradečtí byli v úvodním dějství lepším týmem a v 17. minutě si vypracovali první gólovou příležitost, Kučerova hlavička ale skončila na břevně. Po půlhodině hry vytáhl brankář hostů Grigar skvělý zákrok proti tečované hlavičce Krejčího. Dnešní kapitán "Votroků", jenž zastoupil vykartovaného Kodeše, zároveň utrpěl v souboji s Chaloupkem zranění v obličeji a musel vystřídat.

Nejvíce vzruchu přinesla závěrečná pětiminutovka první půle. Nejprve Chaloupek prudkou hlavičkou těsně minul, v 41. minutě už ale 6412 diváků vidělo úvodní branku, když Čmelík nacentroval z pravé strany a míč se snesl až za záda překvapeného Grigara. Uzdravený slovenský záložník stylově oslavil návrat do sestavy po šestitýdenní absenci. Severočeši se záhy radovali z vyrovnání po Knapíkově dorážce, sudí Všetečka ale nakonec po poradě s videorozhodčím gól neuznal kvůli ofsajdu Vachouška, který se zapojil do hry.

Teplice vstoupily druhé půle se dvěma změnami a zvýšenou aktivitou. V 50. minutě protáhl Bajzu hlavičkou k tyči Jásir a následně Beránek z úhlu nedokázal usměrnit míč do sítě. Na další šance ale "Skláři" čekali marně a jen potvrzovali, že před tímto kolem měli nejhorší ofenzivu soutěže spolu s Pardubicemi a Jabloncem (10 gólů).

V 67. minutě opět zaváhal Grigar, když neodhadl centr na zadní tyč a střídající Hais poslal míč do sítě. Také v tomto případě ale zasáhl kvůli ofsajdu videorozhodčí, který zkoumal i situaci po rohovém kopu o tři minuty později. Všetečka nejprve udělil Knapíkovi červenou kartu po souboji s Čihákem, následně však svůj verdikt opravil na kartu žlutou. V případě vyloučení by Severočeši dohrávali v oslabení páté z posledních šesti soutěžních utkání.

Východočeši v závěrečné čtvrthodině ani v nastavení soupeře do žádné větší gólové příležitosti nepustili a s přehledem si došli pro třetí čisté konto v ligovém ročníku. Ve všech případech se jim to povedlo doma na novém stadionu. Teplickému trenérovi Frťalovi nevyšel 50. ligový zápas v roli hlavního kouče a duel proti bývalému klubu, který dovedl v roce 2021 zpět do nejvyšší soutěže.

Liberec dál čeká na venkovní výhru

Slovácko remizovalo s Libercem 1:1. Domácí poslal do vedení v 10. minutě Milan Petržela, o šest minut později vyrovnal Lubomír Tupta. Slovácko v nejvyšší soutěži ztratilo na vlastním stadionu body po předchozích třech výhrách. Slovan nezvítězil ani v šestém venkovním utkání této ligové sezony a získal tam jen čtyři z celkových 13 bodů. V neúplné tabulce poskočil tým z Uherského Hradiště na šesté místo, Severočeši zůstali devátí.

Opatrný a rozkouskovaný úvod přerušila 10. minuta. Rozehrávku libereckého gólmana Bačkovského vystihl Havlík, který nastoupil ke 300. ligovému zápasu. Jeho centr z levé strany propadl mezi hostujícími stopery a veterán Petržela měl cestu k prvnímu gólu v ligové sezoně usnadněnou.

Slovácko se z vedení dlouho neradovalo. Po pěkné kombinaci na pravém křídle přistál centr Ghaliho na hlavě Preislera, jeho pokus domácí gólman Fryšták vyrazil před sebe a pohotový Tupta jej poslal do sítě. Slovenský útočník se trefil počtvrté v sezoně nejvyšší soutěže.

V dalším průběhu první půle měli sice více ze hry domácí, ale Slovan využil každou možnost k brejkům. Šance na vedoucí gól tak vznikly na obou stranách. Dlouhán Vecheta na hrotu útoku Slovácka zakroutil svůj pokus těsně nad, na druhé straně minul Žambůrek jen o kousek tyč po střele z hranice šestnáctky. Ve 34. minutě podržel Slovácko Fryšták, když chytil vyloženou šanci Tupty. Ve 45. minutě pak Bačkovský vytáhl od tyče trestný kop Havlíka.

Úvod bojovné druhé půle se odehrával spíše ve středu pole. Pokusů, směřujících k ohrožení jedné či druhé branky, bylo velmi málo. V 66. minutě po průniku Petržely přestřelil Mihálik nejen branku, ale i tribunu.

Slovácko s přibývajícím časem zvýšilo svoje útočné úsilí, v 72. minutě pálil těsně nad Doski. Osmělili se i hosté, střelu Tupty chytil spolehlivý Fryšták. Závěrečný nápor hosté se štěstím ustáli, zejména hlavička Daníčka v nastavení měla gólové parametry, jenže Bačkovský bod pro Slovan udržel.

Slovácko neprohrálo šestý z posledních sedmi vzájemných ligových utkání. Severočeši nezvítězili v sedmém z minulých osmi kol, podruhé za sebou však bodovali.

Důležité vítězství pro Pardubice

Pardubice vyhrály v Českých Budějovicích 1:0. Jediný gól v souboji sousedů z dolní poloviny tabulky vstřelil v deváté minutě Tomáš Zlatohlávek, který se premiérově prosadil v nejvyšší soutěži.

Východočeši v sedmém vzájemném ligovém duelu poprvé zvítězili, naplno bodovali po pěti kolech a v neúplné tabulce poskočili na 12. místo. Dynamo podruhé za sebou prohrálo a ze 14. příčky ztrácí na Pardubice tři body.

Hosté poprvé Jihočechy varovali v osmé minutě, kdy Daňkova střela ještě skončila mimo branku. O minutu později už Pardubičtí otevřeli skóre. Rychlá kombinační akce vyvrcholila souhrou Hlavatého se Zlatohlávkem, jenž přetlačil v souboji bránícího Jakuba Horu a střelou levou nohou překonal gólmana Šípoše. Pro třiadvacetiletého útočníka to byla premiérová trefa v nejvyšší soutěži.

Dynamo se dlouho nemohlo dostat do žádné nebezpečnější šance. Až ve 27. minutě využil chybu pardubické defenzivy Šigut, jehož střela však těsně minula hostující branku. Českobudějovičtí trenéři se pokusili nevýraznou hru bez nápadu oživit dvojím střídáním ještě před přestávkou. Na hřiště se místo Čermáka dostal Adediran a Hellebranda nahradil Suchan. Krátce po příchodu na trávník dal o sobě vědět Adediran, ale jeho střelu ve 41. minutě pardubický brankář Budinský bez potíží chytil.

Do druhé části opět vstoupili lépe hosté. V 57. minutě po další povedené akci netrefil míč Míšek a následně mířil mimo Vacek. V 62. minutě se podobně vedlo i Daňkovi. Pak se podruhé v utkání mohl trefit Zlatohlávek, ale poté, co se dostal za českobudějovickou obranu, ve velké šanci nezamířil přesně.

Pardubičtí byli nadále nebezpečnější. V 72. minutě mohl zvýšit pro změnu střídající Solil, ale Šípoše neprostřelil. Jihočeši dohrávali v křeči a srovnat už nedokázali ani po několika rohových kopech v závěru.

Pardubičtí po předchozích třech remízách 1:1 v lize počtvrté za sebou bodovali. Jihočeši naopak potvrdili výsledkové trápení. Dynamo z posledních šesti kol jen jednou zvítězilo a dvakrát za sebou neskórovalo.

13. kolo první fotbalové ligy:

Sigma Olomouc - FC Zlín 0:0

Rozhodčí: Kvítek - Kříž, Cichra - Hocek (video). ŽK: Janetzký (Zlín). Diváci: 3044.

Sestavy:

Olomouc: Digaňa - Chvátal, Pokorný, Beneš, Zmrzlý - Ventúra (65. Pospíšil), Breite - Fortelný (65. Zifčák), Zorvan, Navrátil (65. Sláma) - Juliš. Trenér: Jílek.

Zlín: Dostál - Cedidla, Černín, Didiba, Čelůstka (59. Reiter) - Fantiš (85. Dramé), Tkáč (72. Slončík), Janetzký, González (59. Bužek), Bartošák - Vukadinovič (85. Žák). Trenér: Červenka.

FC Hradec Králové - FK Teplice 1:0 (1:0)

Branka: 41. Čmelík. Rozhodčí: Všetečka - Caletka, Pospíšil - Kocourek (video). ŽK: Chaloupek, Knapík, Křišťan (všichni Teplice). Diváci: 6412.

Sestavy:

Hradec: Bajza - Klíma, Čihák, Čech, Horák - Kučera, Dancák - Čmelík (83. Pudhorocký), Pilař (83. Harazim), Krejčí (35. Šašinka) - Vašulín (65. Hais). Trenér: Kotal.

Teplice: Grigar - Mareček, Chaloupek, Knapík - Radosta (63. Bílek), Havelka (46. Křišťan), Jukl, Beránek - Trubač - Vachoušek (63. Cykalo), Hronek (46. Jásir, 79. Dramé). Trenér: Frťala.

1. FC Slovácko - Slovan Liberec 1:1 (1:1)

Branky: 10. Petržela - 16.Tupta. Rozhodčí: Berka - Vlček, Vyhnanovský - Volek (video). ŽK: Valenta, Juroška - Žambůrek, Tupta, Frýdek, Horský, Purzitidis. Diváci: 4523.

Sestavy:

Slovácko: Fryšták - Reinberk, Hofmann, Kadlec - Mihálik (68. Sinjavskij), Valenta (68. Kim sung-pin), Trávník (90. Daníček), Doski - Petržela (68. Juroška), Havlík - Vecheta. Trenér: Svědík.

Liberec: Bačkovský - Mikula, Chaluš, Purzitidis - Ghali, Červ, Žambůrek (90. Prebsl), Preisler (71. Horský) - Frýdek (71. Višinský) - Rabušic (60. Fukala), Tupta (90. Doumbia). Trenér: Kozel.

Dynamo České Budějovice - FK Pardubice 0:1 (0:1)

Branka: 9. Zlatohlávek. Rozhodčí: Petřík - Dresler, Bureš - Adámková (video). ŽK: Skalák, Adediran (oba Č. Budějovice). Diváci: 2238.

Sestavy:

Č. Budějovice: Šípoš - Havel, Matouš Nikl, Králik, Trummer - J. Hora (61. Hubínek), Hellebrand (34. Suchan) - Šigut (61. Osmančík), Čermák (34. Adediran), Alli - Skalák (84. V. Hora). Trenér: Marek Nikl.

Pardubice: Budinský - Icha, Halinský, Ortiz, Tischler - Vacek - Daněk, Hlavatý (87. Darmovzal), Míšek (71. Mukwelle), Sychra (60. Helešic) - Zlatohlávek (71. Solil). Trenér: Kováč.