La Liga

La Liga

Nejvyšší španělská fotbalová soutěž, kterou hraje každoročně 20 týmů. Pořádá se se od roku 1929.

Mužstva hrají dvakrát každý s každým a po 38 kolech je vyhlášen mistr Španělska. Tři nejhorší celky sestupují do nižší soutěže, odkud zase následně tři nejlepší postupují do La Ligy.

Úřadujícím šampionem Barcelona. Nejvíce titulů v historii soutěže ale získal Real Madrid. Celkem vyhrál 32krát.

V současnosti ve španělské lize nepůsobí žádný český fotbalista, naposledy zde hrál Jiří Jarošík.

Aktuální tabulku sezony 2015-16 najdete zde.

Vaclík vychytal Seville výhru v derby s Betisem
Zahraniční ligy

Český brankář Tomáš Vaclík pomohl Seville ve španělské fotbalové lize k výhře 2:1 v derby na hřišti Betisu.
Messi si spravil chuť hattrickem, Benzema předstihl Puskáse

Fotbalisté Barcelony si spravili náladu po úterní bezgólové remíze s pražskou Slavií v Lize mistrů vítězstvím 4:1 v domácí soutěži nad Celtou Vigo.

San Sebastian se dotáhl na vedoucí Barcelonu s Realem

Fotbalisté San Sebastianu ve dvanáctém kole španělské ligy vyhráli 2:1 na hřišti Granady a bodově se dotáhli na vedoucí dvojici Barcelona, Real Madrid. Oba velkokluby však mají k dobru vzájemný zápas, který byl odložen na prosinec.

O výhře hostů rozhodl dvěma góly Cristian Manzanera. Na jeho první zásah ještě dokázal odpovědět Álvaro Vadillo, ale druhý z 89. minuty o výsledku rozhodl. San Sebastian je v tabulce třetí za první Barcelonou a druhým Realem, naopak Granada po druhé porážce za sebou promarnila šanci ujmout se vedení.

Pamplona si poradila 4:2 s Alavésem, hned tři góly padly z penalt. V nastavení úvodního poločasu zvýšil z prvního pokutového kopu na 3:1 domácí 4:1 Roberto Torres, chvíli po přestávce snížil Lucas Lucas Pérez, který se trefil v šestém utkání za sebou, ale pojistku z další penalty přidal vzápětí Juan Villar.

Španělská fotbalová liga - 12. kolo:

Valladolid - Mallorca 3:0 (40. Fernández, 50. Ünal z pen., 90.+3 Ramírez), Villarreal - Bilbao 0:0, Pamplona - Alavés 4:2 (20. García, 26. Chimy Ávila, 45.+6 Torres z pen., 55. Villar z pen. - 27. Laguardia, 51. Pérez z pen.), Leganés - Eibar 1:2 (6. En-Nesjrí - 17. Charles, 84. Kike), Vigo - Getafe 0:1 (37. Kenedy), Granada - San Sebastian 1:2 (36. Vadillo - 21. a 89. Manzanera).

Barcelona před duelem se Slavií podlehla Levante, Vaclík chytil penaltu
Fotbal

Fotbalová Barcelona podlehla na hřišti Levante 1:3. Se Slavií se utká v úterý večer na domácím hřišti.
Barcelona vede ligu. Atlético Madrid ztratilo, s Alavésem jen remizovalo

Fotbalisté Barcelony v jedenáctém kole španělské ligy rozstříleli 5:1 Valladolid a posunuli se na první místo tabulky.

Nováček z Granady se ujal vedení v La Lize, Vaclík vychytal nulu

Fotbalisté Granady v andaluském derby porazili 1:0 Betis Sevilla a v neúplné tabulce španělské ligy se posunuli na první místo. Nováček soutěže vede o bod před čtveřicí Barcelona, jenž má však zápas k dobru, San Sebastian, Atlético Madrid a FC Sevilla, které k vítězství 2:0 nad Getafe pomohl čistým kontem brankář Tomáš Vaclík.

Český reprezentační gólman zaznamenal pátou nulu v probíhajícím ročníku La Ligy a celkově šestou v sezoně. O vítězství domácího celku rozhodli ve druhém poločase Lucas Ocampos a Javier Hernández, pro nějž šlo o první ligový gól od zářijového přestupu z West Hamu.

Jedinou branku Granady vstřelil v 61. minutě odchovanec Betisu Álvaro Vadillo a tým trenéra Diega Martíneze doma vyhrál počtvrté za sebou bez inkasované branky. Granada, jejímž nejlepším výsledkem v nejvyšší soutěži jsou dvě šestá místa ze 70. let, je navíc prvním nováčkem od Raya Vallecana v sezoně 1999/2000, který dokázal po deseti kolech vést španělskou ligu.

Na druhém místě je Barcelona, která má však kvůli odložení duelu s Realem Madrid o zápas méně. Díky dnešnímu vítězství 1:0 na hřišti Celty Vigo je třetí San Sebastian. Atlético Madrid je čtvrté, Real je o další bod zpět pátý, ale má k dobru přeložené El Clásico.

San Sebastian dnes hrál od 66. minuty v početní výhodě poté, co domácí záložník Pape Cheikh dostal druhou žlutou kartu během pouhých šesti minut a byl vyloučen. Hosté toho ale dokázali využít až osm minut před koncem, kdy se prosadil Alexander Isak.

Španělská fotbalová liga - 10. kolo:

Vigo - San Sebastian 0:1 (82. Isak), Granada - Betis Sevilla 1:0 (61. Vadillo), Levante - Espaňol Barcelona 0:1 (38. Bernardo), FC Sevilla - Getafe 2:0 (69. Hernández, 78. Ocampos), Pamplona - Valencie 3:1 (34. Oier, 48. Rubén García, 80. Estupiňán - 14. Rodrigo Moreno).

Atlético Madrid porazilo Bilbao 2:0 a posunulo se na druhé místo

Atlético Madrid vyhrálo nad fotbalisty Bilbaa 2:0 a ukončilo sérii tří ligových remíz. Nejméně do neděle se tak svěřenci Diega Simeoneho posunuli na druhé místo tabulky.

O výhře Atlética rozhodl v 28. minutě záložník Saúl, který se nachomýtl k odraženému míči uvnitř pokutového území. Po přestávce pak na konečných 2:0 upravil po stříleném centru Alváro Morata.

Bilbao tak znovu nedokázalo na hřišti Atlética vyhrát. Naposledy se mu to podařilo v lednu 2011.

Španělská fotbalová liga - 10. kolo: Leganés - Mallorca 1:0 (31. Braithwaite), Valladolid - Eibar 2:0 (10. Guardiola, 39. Salisu), Atlético Madrid - Bilbao 2:0 (28. Saúl, 64. Morata).

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Real poprvé v sezoně v lize prohrál, na čele ho vystřídala Barcelona

Páté soutěžní vítězství za sebou zajistili katalánskému velkoklubu v 9. kole španělské ligy hvězdní útočníci Griezmann, Messi a Suárez.

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Naštvaný a zmatený Bale už toho má dost. Dusno mezi ním a Zidanem zase houstne

Realu Madrid pomohl k deseti trofejím, byl u čtyřech slavných triumfů v Lize mistrů, nasázel přes sto gólů. Ale není mu to nic platné.
Vaclík čtyřikrát inkasoval a Sevilla prohrála v Barceloně, Atlético hledá střelce

Český brankář Tomáš Vaclík inkasoval v 8. kole španělské fotbalové ligy čtyři góly od obhájce titulu Barcelony a Sevilla prohrála na Camp Nou 0:4.

Vaclík dvakrát inkasoval, Sevilla přesto vyhrála

Český brankář Tomáš Vaclík dvakrát inkasoval, přesto Sevilla po dvou porážkách ve španělské fotbalové lize vyhrála. V 7. kole si poradila na svém stadionu se San Sebastianem 3:2 a na šestém místě ho bodově dohnala.

Vaclík lovil poprvé míč ze své sítě už ve čtvrté minutě, kdy využil díru v obraně Mikel Oyarzabal a sám před českým brankářem nezaváhal. V 18. minutě ale vyrovnal povedeným halfvolejem Nolito a andaluský celek po změně stran skóre otočil. Ve 47. minutě se prosadil střelou z úhlu Lucas Ocampos a deset minut před koncem z dorážky po pouhé minutě na hřišti střídající Franco Vázquez.

Vaclík vzápětí inkasoval podruhé, když nedosáhl na křížnou střelu Portua, na třech bodech pro Sevillu už se ale nic nezměnilo.

Barcelona zažehnala venkovní krizi, v madridském derby branka nepadla

Fotbalisté Barcelony v sedmém kole španělské ligy porazili Getafe 2:0 a na pátý pokus v sezoně zvítězili venku.
Eibar vstřelil Vaclíkovi rychlé tři góly a překvapivě otočil utkání se Sevillou

Sevilla, která z předchozích pěti zápasů nestačila pouze na Real Madrid, na hřišti Eibaru přes hodinu vedla 2:0. Nakonec však prohrála 2:3.
Barcelona po blamáži porazila Villarreal, Messi v poločase střídal

Tři dny po překvapivé porážce s nováčkem španělské ligy Granadou fotbalisté Barcelony zvítězili v domácí soutěži nad Villarrealem 2:1.
Fotbalový gigant v problémech. V Barceloně bují neklid, Valverde je na odstřel

Katalánský velkoklub zažívá hrozivý start do sezony. Nejhorší za posledních pětadvacet let.
Vaclík proti Realu čaroval, Sevilla přesto prohrála po brance Benzemy
Fotbal

Fotbalisté Sevilly v pátém kole španělské ligy prohráli 0:1 s Realem Madrid a promarnili šanci jít na první místo tabulky.
Průšvih Barcelony. Katalánci prohráli s nováčkem, nepomohl ani návrat Messiho
Fotbal

Fotbalisté Barcelony prohráli v 5. kole španělské ligy na hřišti nováčka Granady 0:2 a už potřetí v sezoně ztratili body.

Barcelona bude prvním klubem na světě s obratem přes miliardu eur

Fotbalová Barcelona se stane prvním sportovním klubem na světě, jehož obrat přesáhne miliardu eur. Celkové příjmy úřadujícího španělského mistra dosáhly v minulé sezoně rekordních 990 milionů eur a v té aktuální by se měly vyšplhat na 1,047 miliardy (27,1 miliardy korun). Klub to oznámil v prohlášení na svém webu.

Soupeř pražské Slavie v základní skupině Ligy mistrů přesáhne hranici miliardy eur oproti původnímu plánu o rok dříve. Barcelona, kterou vlastní fanoušci, podle odhadu vydělá po zdanění 11 milionů eur (285 milionů korun). Dluh katalánského celku činí 217,2 milionu eur (5,6 miliardy korun).

Vedení klubu utratilo v létě za posily 255 milionů eur (6,6 miliardy korun). Za 120 milionů eur přivedlo Antoinea Griezmanna z Atlética Madrid a za 75 milionů eur Frenkieho de Jonga z Ajaxu Amsterodam.

Výkonný ředitel Oscar Grau prohlásil, že se Barcelona snažila získat i De Jongova někdejšího spoluhráče z Ajaxu Matthijse de Ligta, který ale upřednostnil Juventus Turín. Stejně tak usiloval klub o návrat Brazilce Neymara z Paris St. Germain.

"Hodně jsme o něj stáli, udělali jsme všechno možné. Učinili jsme dvě nabídky. Podle nás ho ale PSG nechtělo prodat," řekl Grau.