La Liga

La Liga

Nejvyšší španělská fotbalová soutěž, kterou hraje každoročně 20 týmů. Pořádá se se od roku 1929.

Mužstva hrají dvakrát každý s každým a po 38 kolech je vyhlášen mistr Španělska. Tři nejhorší celky sestupují do nižší soutěže, odkud zase následně tři nejlepší postupují do La Ligy.

Úřadujícím šampionem Barcelona. Nejvíce titulů v historii soutěže ale získal Real Madrid. Celkem vyhrál 32krát.

V současnosti ve španělské lize nepůsobí žádný český fotbalista, naposledy zde hrál Jiří Jarošík.

Aktuální tabulku sezony 2015-16 najdete zde.

Depay ani García Barcelonu neposílili

Nizozemský fotbalový útočník Memphis Depay z Lyonu a španělský obránce Manchesteru City Eric García si nakonec za Barcelonu nezahrají. Přestože se jejich příchod do katalánského velkoklubu bral ve Španělsku za hotovou věc, prezident Barcelony Josep Maria Bartomeu se v pondělí večer, tedy krátce před uzávěrkou přestupového období, rozhodl, že příchod ani jednoho z hráčů nezrealizuje.

Barcelona v lize dál vítězí, stejně jako Sevilla bez Vaclíka

Fotbalisté Barcelony pokračují v dobrém vstupu do španělské ligy. Po úvodním vítězství nad Villarrealem porazili v druhém utkání sezony Celtu Vigo 3:0. Také Sevilla uspěla podruhé a opět bez brankáře Tomáše Vaclíka zdolala Levante 1:0.

Barcelonu dál táhne mladík Ansu Fati, sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 11. minutě. Favoritovi se utkání zkomplikovalo těsně před poločasem, protože po druhé žluté kartě za udeření soupeře loktem se ze hřiště poroučel obránce Clement Lenglet.

I v oslabení se katalánskému týmu v druhé půli podařilo potvrdit tři body. Přízemní centr Lionela Messiho si nejprve do vlastní branky srazil Lucas Olaza a skóre v nastaveném čase uzavřel Sergi Roberto.

Sevilla, která vynechala úvodní dvě kola kvůli pozdní dohrávce evropských soutěží z minulé sezony, byla po celé utkání aktivnější. Branku se jí podařilo vstřelit až v 67. minutě, kvůli předcházejícímu faulu ale nebyla videorozhodčím uznána. Vítěz Evropské ligy strhl vedení na svoji stranu až v nastaveném čase, kdy se po centru do vápna trefil Júsuf En-Nesjrí. Vaclík zůstal stejně jako v prvním utkání na lavičce.

I přes převahu proti oslabenému Cádizu, který téměř celý druhý poločas hrál v deseti a posledních dvacet minut po dalším vyloučení dokonce v devíti hráčích, nezvládlo Bilbao získat body proti nováčkovi soutěže. Utkání rozhodla vlastní branka Unaie Lópeze z 57. minuty.

Španělská fotbalová liga - 4. kolo:

FC Sevilla - Levante 1:0 (90.+2 En-Nesjrí), Vigo - FC Barcelona 0:3 (11. Fati, 51. vlastní Olaza, 90.+5 Roberto), Bilbao - Cádiz 0:1 (57. vlastní López).

Atlético Madrid po šestigólové premiéře neskórovalo proti Huesce

Fotbalisté Atlética Madrid nedokázali ve druhém zápase v sezoně španělské ligy skórovat a na hřišti Huescy remizovali 0:0. Neprosadil se ani uruguayský útočník Luis Suárez, který o víkendu při premiérovém startu po přestupu z Barcelony přispěl dvěma brankami k vysoké výhře 6:1 nad Granadou. Druhé vítězství ve třetím utkání v lize vydřel Real Madrid, který zdolal Valladolid 1:0. O těsné výhře úřadujících mistrů rozhodl gólem brazilský útočník Júnior Vinícius.

Atlético si proti Huesce vypracovalo řadu šancí. Suárez, jenž tentokrát nastoupil v základní sestavě, měl blízko ke gólu ve druhém poločase, po sprinterském souboji s Andreasem Fernándezem už ale míč nedokázal protlačit kolem brankáře.

K sedmibodovým týmům v čele tabulky se přidal vedle Realu Madrid i Villarreal, který ve čtvrtém zápase v sezoně porazil Alavés 3:1. Dvěma góly k výhře přispěl Paco Alcácer.

Real se musel obejít bez zraněného Edena Hazarda. Favorita zachránil až Vinícius, jenž vystřídal Luku Joviče. Ten sice donutil brankáře hostů ke dvěma skvělým zákrokům, gólově se ale neprosadil. Brazilský útočník uklidil v 65. minutě do branky míč, který se k němu v pokutovém území odrazil od soupeřova obránce.

Španělské lize vládne Getafe, ještě nedostalo gól

Fotbalisté Getafe nedostali gól ani ve třetím utkání ve španělské lize a po domácí výhře 3:0 nad Betisem Sevilla vedou se sedmi body tabulku, poznamenanou pozdějším startem favoritů. Druhá je o skóre Valencie, která ve čtvrtém kole připravila San Sebastianu první porážku: na soupeřově hřišti zvítězila 1:0.

Getafe rozhodlo zápas už v první půli. Nejprve se v akrobatické pozici prosadil Ángel Rodríguez, který pak krátce před poločasem přidal po přečíslení i třetí gól. Mezitím výstavní ránou pod břevno skóroval Marc Cucurella.

Valencie se v San Sebastianu dostala do vedení v 75. minutě, kdy se zblízka trefil uruguayský útočník Maxi Gómez. Domácí, kteří na počátku ligy neprohráli ani s mistrovským Realem Madrid, mohli v nastaveném čase vyrovnat, videorozhodčí ale po jejich gólu odhalil hraní rukou.

San Sebastian - Valencie 0:1 (75. M. Gómez), Getafe - Betis Sevilla 3:0 (13. a 43. Ángel, 39. Cucurella).

Vidal odešel z Barcelony za bývalým trenérem Contem do Interu

Chilský fotbalista Arturo Vidal přestoupil z Barcelony do Interu Milán. Třiatřicetiletý záložník se dohodl se španělským velkoklubem, jehož nový trenér Ronald Koeman už s ním nepočítal, na rozvázání smlouvy. V Interu by měl dvojnásobný vítěz Copy América podle médií podepsat dvouletý kontrakt s opcí na třetí sezonu.

V Miláně se Vidal znovu setká s trenérem Antoniem Contem, pod nímž hrál už v letech 2011-2015 za Juventus. Stopatnáctinásobný chilský reprezentant po příchodu do Evropy v roce 2007 působil také v bundeslize v Leverkusenu a Bayernu Mnichov. V Itálii, Německu a Španělsku se celkem osmkrát radoval z ligového titulu.