Serie A

Serie A

Nejvyšší italská fotbalová soutěž, kterou hraje 20 týmů. Pořádá se od roku 1929. Týmy hrají systémem dvakrát každý s každým a po 38 kolech je vyhlášen mistr. Tři nejhorší týmy sestupují do Serie B.

Úřadujícím mistrem uplynulého ročníku (2015-16) je Juventus Turín, který je s 32 tituly nejúspěšnějším týmem Itálie. V managementu tohoto klubu také působí bývalý český záložník Pavel Nedvěd.

Tabulku pro sezonu 2015-16 najdete zde.

Fotbalisté Lazia ztratili body remízou ve Veroně a přišli o třetí místo tabulky

Fotbalisté Lazia Řím v dohrávce 21. kola italské ligy pouze remizovali 1:1 na hřišti sestupem ohrožené Verony a přišli o třetí místo v tabulce. Svěřenci trenéra Maurizia Sarriho klesli bod za městského rivala AS Řím, ale získali bod náskok na páté Bergamo a šestý AC Milán, které o víkendu prohrály.

Lazio se ujalo vedení krátce před přestávkou, kdy se krásně z otočky trefil španělský veterán Pedro. Šest minut po pauze vyrovnal svým prvním gólem za Hellas Belgičan Cyril Ngonge, jenž přišel v lednu z Groningenu. Dvě minuty nato mohl otočit skóre Darko Lazovič, ale trefil jen pravou tyč.

Verona zůstala v tabulce třetí od konce, na záchranu ztrácí čtyři body. Na 18. místě tabulky má Hellas čtyřbodový náskok před Sampdorií, která po čtyřech porážkách za sebou sahala po vítězství v Monze. Přišla o něj v deváté nastavené minutě, kdy z penalty vyrovnal na 2:2 Matteo Pessina.

Italská fotbalová liga - 21. kolo: Hellas Verona - Lazio Řím 1:1 (51. Ngonge - 45. Pedro), Monza - Sampdoria Janov 2:2 (32. Petagna, 90.+9 Pessina z pen. - 12. a 58. Gabbiadini).

20. Cremona 21 0 8 13 15:37 8

Poznámka: Juventusu bylo odečteno 15 bodů kvůli finančním podvodům.

Juventus se odvolal proti odpočtu bodů k tribunálu Italského olympijského výboru

Fotbalový Juventus se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru proti odpočtu 15 ligových bodů za falšování účetnictví. Turínský klub o tom informoval na webu.

Tribunál italského svazu "Starou dámu" před dvěma týdny potrestal za to, že její vedení si v letech 2018 až 2020 z přestupů fotbalistů bralo protiprávní provize a investorům vykazovalo falešné zisky.

AC Milán zachránil ve druhém poločase bod ze hřiště Lecce

Fotbalisté AC Milán v 18. kole italské ligy smazali dvoubrankové manko, na hřišti dvanáctého Lecce přesto jen remizovali 2:2 a podruhé za sebou ztratili. Obhájci titulu z druhého místa ztrácejí na vedoucí Neapol devět bodů. Čtvrtý Inter Milán je za městským rivalem o bod, doma si poradil 1:0 s Veronou.

Zima pomohl Turínu k výhře nad Sampdorií, Barák byl u vítězství Fiorentiny

Fotbalisté FC Turín s obráncem Davidem Zimou v základní sestavě zdolali ve 14. kole italské ligy 2:0 Sampdorii Janov. Střídající záložník Antonín Barák byl u výhry Fiorentiny 2:1 nad Salernitanou. Inter Milán se vysokou výhrou 6:1 nad Boloňou dostal na třetí místo před Bergamo, které podlehlo 1:2 nováčkovi Lecce.

Turínu zařídili třetí výhru ve čtyřech zápasech svými góly Radonjič a Vlašič. "Býci" jsou devátí o bod před Fiorentinou, které zajistil třetí triumf v řadě v 82. minutě střídající Jovič. Srbský útočník přišel na hřiště v 77. minutě společně s Barákem. Za Salernitanu se prosadil senegalský útočník Dia, jenž nasázel šest branek v úvodních 14 zápasech sezony Serie A jako první hráč Salernitany v historii.

Interu k jasnému vítězství pomohlo pět různých střelců, dvakrát se trefil levý obránce Dimarco. "Nerazurri" jsou o skóre před Bergamem.

Italská fotbalová liga - 14. kolo:

Lecce - Bergamo 2:1 (28. Baschirotto, 30. Di Francesco - 40. Zapata), Sassuolo - AS Řím 1:1 (85. Pinamonti - 80. Abraham), FC Turín - Sampdoria Janov 2:0 (29. Radonjič, 59. Vlašič), Fiorentina - Salernitana 2:1 (15. Bonaventura, 82. Jovič - 55. Dia), Inter Milán - Boloňa 6:1 (36. a 48. Dimarco, 26. Džeko, 42. Martínez, 59. Calhanoglu z pen., 76. Gosens - 22. Lykogiannis).

AS Řím zachránil ve Veroně osmnáctiletý debutant

Fotbalisté AS Řím v závěru otočili duel 12. kola italské ligy na hřišti sestupem ohrožené Verony a po výhře 3:1 jsou čtvrtí v tabulce. Vítězný gól vstřelil v 88. minutě při svém prvním ligovém startu v sezoně osmnáctiletý Cristian Volpato.

Domácí Hellas se proti favoritovi ujal vedení ve 27. minutě, když Pawel Dawidowicz tečoval střelu Davide Faraoniho. Devět minut nato však polský obránce svůj tým oslabil faulem, za který dostal rovnou červenou kartu, a hosty čekala dlouhá přesilovka.

Svěřenci trenéra Josého Mourinha díky dorážce Nicola Zaniola po střele Tammyho Abrahama do tyče ještě v nastavení prvního poločasu srovnali, v druhé půli však dlouho usilovali o obrat marně. Zachránil je až dvě minuty před koncem normální doby střídající Volpato, jenž se trefil technickou střelou zpoza vápna. Vítězství Římanů pečetil v nastavení také svým prvním gólem v sezoně Stephan El Shaarawy.

Úřadující vítěz Konferenční ligy je v tabulce těsně před městským rivalem Laziem, s nímž se v neděli střetne v derby. Verona je po sedmé porážce za sebou předposlední.

Italská fotbalová liga - 12. kolo:

Hellas Verona - AS Řím 1:3 (27. Dawidowicz - 45.+2 Zaniolo, 89. Volpato, 90.+2 El Shaarawy), Monza - Boloňa 1:2 (57. Petagna z pen. - 60. Ferguson, 73. Orsolini).

Neapol díky hattricku Osimhena vyhrála potřinácté v řadě

Zejména díky hattricku Victora Osimhena deklasovali fotbalisté Neapole v italské lize 4:0 Sassuolo a vyhráli třináctý soutěžní zápas v řadě. V čele tabulky mají náskok šesti bodů před obhájcem titulu AC Milán, který hraje v neděli na hřišti FC Turín. Inter Milán si na San Siru bez problému poradil s trápící se Sampdorií Janov 3:0, Juventus zvítězil nejtěsnějším rozdílem 1:0 na hřišti Lecce díky prvnímu gólu Nicola Fagiolioho.