Komentář: Úspěch, kterého by si Češi měli vážit. Výhry potřebují nejen při vrcholech

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 11. 2019 8:15
Čeští hokejisté rozjeli druhou sezonu pod trenérem Milošem Říhou třemi výhrami na turnaji Karjaly. Předpokládaní tahouni skutečně plnili role lídrů, všichni hráči přistoupili k zápasům nesmírně zodpovědně. Pošklebky, že se jedná pouze o Euro Hockey Tour, nejsou v tomto případě na místě.
Čeští hokejisté poprvé pod vedením Miloše Říhy vyhráli některý z turnajů Euro Hockey Tour.
Čeští hokejisté poprvé pod vedením Miloše Říhy vyhráli některý z turnajů Euro Hockey Tour. | Foto: Lukáš Caha

Jistě, reprezentační sezona se bude hodnotit podle toho, jestli Češi na jaře na mistrovství světa ve Švýcarsku uspějí ve čtvrtfinále a pak přidají ještě alespoň jednu medailovou výhru, nicméně v současném stavu by měl český hokej docenit i víkendový triumf na finském turnaji.

První akce sezony Čechům tradičně nevycházela, listopadový termín mívali fanoušci spojený se sychravým počasím a sledováním trpkých porážek od televize. Ve 25 ročnících Karjaly do roku 2018 zvedli Češi pohár nad hlavu jednou. Desetkrát, nejčastěji ze všech, byli poslední.

Letos ovšem navázali na jízdu kapitána Petra Nedvěda a několika hráčů NHL ve výlukové sezoně 2012/13 a prošli turnajem bez porážky. V Euro Hockey Tour se to stalo poprvé od loňského nástupu trenéra Říhy.

Český tým nejprve dominantním výkonem přehrál Švédy na jejich ledě v Leksandu 3:1, v sobotu byl v Helsinkách vyrovnaným soupeřem Finům s 12 úřadujícími mistry světa v sestavě a vyhrál 3:2 na nájezdy. V neděli už docházely síly, ale i tak se Češi zmáčkli a skolili Rusko 3:0.

Říha postavil na úvod sezony i díky exportu mnoha hráčů ze zámoří do KHL silné mužstvo a vtiskl mu vítěznou mentalitu. "Ano, bojujete o místo v národním týmu vzhledem k MS, ale hlavně jste sem přijeli vyhrát." Na ledě to pak vypadalo, že by se Češi pro výhru rozkrájeli.

Samozřejmě, vítězství z Karjaly nevyřeší problémy českého hokeje, při neúspěchu na MS si na něj málokdo vzpomene. Ale při dlouhatánském medailovém půstu musí být Češi hladoví v každém zápase. Ať už je to čtvrtfinále MS, nebo přátelák s Rakouskem. Musí být na této vlně.

Jedině pokorou, respektem a tvrdou prací se můžou vrátit na ztracené pozice. Proto se nehodí hledět ani na Euro Hockey Tour s despektem.

Zodpovědný přístup s touhou vítězit, ne si na turnaji zahrát, chválil také Říha. A když po výhře nad Finy věděl, že hraje o celkový triumf, sám tomu přizpůsobil sestavu na nedělní zápas s Ruskem. Oproti původnímu plánu vsadil na bratrský útok Zohornových, chytat šel odpočatý Roman Will.

Utkání proti sborné zvládli Češi tak, jak bylo pro vítězství potřeba. Věděli, že mají v nohách těžký zápas s Finy s minimem času na obnovení sil a od začátku se nikam nehnali. Will neudělal jedinou chybičku, Češi odbránili celkem tři minuty a 19 sekund při hře tři na pět a dočkali se odměny.

Will vychytal výhry nad Švédy a Rusy, Marek Langhamer doslova zářil v duelu proti mistrům světa Finům. V těžkých situacích z něj nevypadávaly puky a výkon korunoval pěti suverénně chycenými nájezdy. Velmi dobrý návrat do reprezentace zažili obránci Andrej Šustr a Jakub Jeřábek.

Elitní řada ve složení Andrej Nestrašil, Jan Kovář a Michal Řepík je trefou do černého. To kolem nich se v útoku bude stavět evropský základ týmu. Příslibem jsou rozhodně výkony Dmitrije Jaškina a Lukáše Sedláka.

Tomáš a Hynek Zohornovi potvrdili, že jsou v reprezentaci právem, byť se tomu na šampionátu v Bratislavě mnoho lidí divilo. Konečně se ukázal i nejmladší Radim, kterému Říha minulou sezonu věřil v nelehké době a jeho nominace k bratrům byly brány z velké části jako reklamní tah.

Do hry zasáhly neokoukané tváře z extraligy a nedá se říct, že by někdo z celého výběru zklamal. Hlavně proti Švédům a Finům se zdála být slabou stránkou hra v prostoru před brankou, vpředu i vzadu. Proti Rusům zase vynikla nedisciplinovanost a osm prohřešků proti pravidlům.

Důležité je, že komplexní kvalitou Češi tyto mezírky zacelili. Mimo jiné se poprali s nepříjemným cestováním z Leksandu do Helsinek, dvakrát hráli proti domácím. V tom měli vůbec nejtěžší roli z evropské čtyřky.

V prosinci budou naopak ruský turnaj Channel One Cup zahajovat proti Finům doma v Plzni. Kabina načichla vítěznou atmosférou, hráči se teď budou do národního mužstva rádi vracet. Ve Skandinávii zažili příjemné povzbuzení v pořád ještě první fázi jejich sezony v klubech.

Triumf na Karjale, bronzová sedmnáctka na World Hockey Challenge v Kanadě nebo stoprocentní ženská reprezentace na Turnaji pěti zemí v Rusku. Pro český hokej to všechno znamená lehký čerstvý větříček.

Už by to chtělo na dílčí úspěchy navázat a rozfoukat něco většího.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

před 42 minutami

Čínská centrální banka považuje veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné

Čínská centrální banka označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné. Uvedla rovněž, že tyto transakce musí být zakázané. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Zpráva vedla k oslabení nejznámější kryptoměny bitcoin. Centrální banka považuje za nezákonné rovněž poskytování služeb zahraničních kryptoměnových burz v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy