Komentář: Úspěch, kterého by si Češi měli vážit. Výhry potřebují nejen při vrcholech

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
11. 11. 2019 8:15
Čeští hokejisté rozjeli druhou sezonu pod trenérem Milošem Říhou třemi výhrami na turnaji Karjaly. Předpokládaní tahouni skutečně plnili role lídrů, všichni hráči přistoupili k zápasům nesmírně zodpovědně. Pošklebky, že se jedná pouze o Euro Hockey Tour, nejsou v tomto případě na místě.
Čeští hokejisté poprvé pod vedením Miloše Říhy vyhráli některý z turnajů Euro Hockey Tour.
Čeští hokejisté poprvé pod vedením Miloše Říhy vyhráli některý z turnajů Euro Hockey Tour. | Foto: Lukáš Caha

Jistě, reprezentační sezona se bude hodnotit podle toho, jestli Češi na jaře na mistrovství světa ve Švýcarsku uspějí ve čtvrtfinále a pak přidají ještě alespoň jednu medailovou výhru, nicméně v současném stavu by měl český hokej docenit i víkendový triumf na finském turnaji.

První akce sezony Čechům tradičně nevycházela, listopadový termín mívali fanoušci spojený se sychravým počasím a sledováním trpkých porážek od televize. Ve 25 ročnících Karjaly do roku 2018 zvedli Češi pohár nad hlavu jednou. Desetkrát, nejčastěji ze všech, byli poslední.

Letos ovšem navázali na jízdu kapitána Petra Nedvěda a několika hráčů NHL ve výlukové sezoně 2012/13 a prošli turnajem bez porážky. V Euro Hockey Tour se to stalo poprvé od loňského nástupu trenéra Říhy.

Český tým nejprve dominantním výkonem přehrál Švédy na jejich ledě v Leksandu 3:1, v sobotu byl v Helsinkách vyrovnaným soupeřem Finům s 12 úřadujícími mistry světa v sestavě a vyhrál 3:2 na nájezdy. V neděli už docházely síly, ale i tak se Češi zmáčkli a skolili Rusko 3:0.

Říha postavil na úvod sezony i díky exportu mnoha hráčů ze zámoří do KHL silné mužstvo a vtiskl mu vítěznou mentalitu. "Ano, bojujete o místo v národním týmu vzhledem k MS, ale hlavně jste sem přijeli vyhrát." Na ledě to pak vypadalo, že by se Češi pro výhru rozkrájeli.

Samozřejmě, vítězství z Karjaly nevyřeší problémy českého hokeje, při neúspěchu na MS si na něj málokdo vzpomene. Ale při dlouhatánském medailovém půstu musí být Češi hladoví v každém zápase. Ať už je to čtvrtfinále MS, nebo přátelák s Rakouskem. Musí být na této vlně.

Jedině pokorou, respektem a tvrdou prací se můžou vrátit na ztracené pozice. Proto se nehodí hledět ani na Euro Hockey Tour s despektem.

Zodpovědný přístup s touhou vítězit, ne si na turnaji zahrát, chválil také Říha. A když po výhře nad Finy věděl, že hraje o celkový triumf, sám tomu přizpůsobil sestavu na nedělní zápas s Ruskem. Oproti původnímu plánu vsadil na bratrský útok Zohornových, chytat šel odpočatý Roman Will.

Utkání proti sborné zvládli Češi tak, jak bylo pro vítězství potřeba. Věděli, že mají v nohách těžký zápas s Finy s minimem času na obnovení sil a od začátku se nikam nehnali. Will neudělal jedinou chybičku, Češi odbránili celkem tři minuty a 19 sekund při hře tři na pět a dočkali se odměny.

Will vychytal výhry nad Švédy a Rusy, Marek Langhamer doslova zářil v duelu proti mistrům světa Finům. V těžkých situacích z něj nevypadávaly puky a výkon korunoval pěti suverénně chycenými nájezdy. Velmi dobrý návrat do reprezentace zažili obránci Andrej Šustr a Jakub Jeřábek.

Elitní řada ve složení Andrej Nestrašil, Jan Kovář a Michal Řepík je trefou do černého. To kolem nich se v útoku bude stavět evropský základ týmu. Příslibem jsou rozhodně výkony Dmitrije Jaškina a Lukáše Sedláka.

Tomáš a Hynek Zohornovi potvrdili, že jsou v reprezentaci právem, byť se tomu na šampionátu v Bratislavě mnoho lidí divilo. Konečně se ukázal i nejmladší Radim, kterému Říha minulou sezonu věřil v nelehké době a jeho nominace k bratrům byly brány z velké části jako reklamní tah.

Do hry zasáhly neokoukané tváře z extraligy a nedá se říct, že by někdo z celého výběru zklamal. Hlavně proti Švédům a Finům se zdála být slabou stránkou hra v prostoru před brankou, vpředu i vzadu. Proti Rusům zase vynikla nedisciplinovanost a osm prohřešků proti pravidlům.

Důležité je, že komplexní kvalitou Češi tyto mezírky zacelili. Mimo jiné se poprali s nepříjemným cestováním z Leksandu do Helsinek, dvakrát hráli proti domácím. V tom měli vůbec nejtěžší roli z evropské čtyřky.

V prosinci budou naopak ruský turnaj Channel One Cup zahajovat proti Finům doma v Plzni. Kabina načichla vítěznou atmosférou, hráči se teď budou do národního mužstva rádi vracet. Ve Skandinávii zažili příjemné povzbuzení v pořád ještě první fázi jejich sezony v klubech.

Triumf na Karjale, bronzová sedmnáctka na World Hockey Challenge v Kanadě nebo stoprocentní ženská reprezentace na Turnaji pěti zemí v Rusku. Pro český hokej to všechno znamená lehký čerstvý větříček.

Už by to chtělo na dílčí úspěchy navázat a rozfoukat něco většího.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy