Jan Kovář

Jan Kovář

Český hokejový útočník se narodil 20. března 1990. V současnosti hraje v KHL za Metallurg Magnitogorsk.

Píseckého rodáka si v dorosteneckém věku vytáhla Plzeň, za níž v sezoně 2008/09 začal hrát pravidelně extraligu. Zároveň občas hrál v prvoligových týmech Chomutova, Ústí nad Labem a druholigových Klatovech. V roce 2013 vyhrál s Plzní extraligový titul. Zároveň se stal nejproduktivnějším hráčem play off a Hokejistou sezony.

Následně se vydal do KHL, kde jej angažoval Magnitogorsk. S ním hned ve své první sezoně vyhrál Gagarinův pohár.

S českou reprezentací jel na mistrovství světa v letech 2013 i 2014.

Jeho bratrem je hokejový brankář Jakub Kovář.

Kovář zůstane další sezonu v Zugu

Kapitán hokejové reprezentace na mistrovství světa v Rize Jan Kovář bude nastupovat i v příští sezoně za Zug, kterému letos pomohl získat mistrovský titul. Švýcarský klub dnes oznámil, že český útočník nevyužil výstupní klauzuli, která mu umožňuje po konci sezony odejít do KHL. Smlouvu má Kovář až do roku 2023.

Generálního manažera Zugu Reta Kläye Kovářovo rozhodnutí potěšilo. "Jan je příkladný lídr nejen na ledě, ale i v kabině. Spoluhráčům pomáhá k lepším výkonům," uvedl Kläy na klubovém webu.

Jednatřicetiletý centr nasbíral v uplynulém ročníku švýcarské ligy v 65 zápasech včetně play off 17 gólů a 61 asistencí a byl nejproduktivnějším hráčem základní části i vyřazovacích bojů.

Kovář má za sebou dvě sezony v Zugu. V minulosti byl oporou Magnitogorsku, se kterým dvakrát získal Gagarinův pohár. Titul získal také v extralize s Plzní. V roce 2018 se neúspěšně snažil prorazit do NHL.

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

Jan Kovář ovládl produktivitu švýcarské hokejové ligy, napodobil Kubalíka

Český hokejový útočník Jan Kovář z Zugu sice v závěrečném utkání v základní části při výhře nad Bielem 3:1 nebodoval, přesto uhájil vítězství v produktivitě NLA. V 52 zápasech nasbíral 63 bodů za 16 branek a 47 asistencí a napodobil Dominika Kubalíka. Tomu se to podařilo jako prvnímu českému hokejistovi v sezoně 2018/19 v barvách celku Ambri-Piotta před odchodem do Chicaga do NHL.

Za Kovářem skončil druhý o dva body Švéd Linus Omark ze Ženevy, který si díky dvěma gólům a asistenci při domácím vítězství nad Luganem 5:2 polepšil na 61 bodů (22+39) ze 49 duelů.

Jednatřicetiletý Kovář vyhrál kanadské bodování v dlouhodobé části poprvé v kariéře. V roce 2013 byl při zisku titulu Plzně s 26 body z 20 utkání nejproduktivnějším hráčem play off extraligy.

Kubalík v předminulé sezoně kraloval NLA s 57 body za 25 branek a 32 asistencí z 50 utkání.

Pokračovat