Smír a dres pod stropem. Král byl uznán za právoplatnou legendu, na ledě pořád září

Legendární útočník Richard Král (vlevo) se navzdory dřívějším sporům vrátil do Třince jako hrdina.
Hokejový klub z Třince slaví letos 90 let od svého založení. Na reprezentační přestávku si připravil retro party ve velkém stylu.
V pátek večer se v exhibičním utkání utkaly HC Železárny Třinec a HC Petra Vsetín v repríze finále extraligy 1998. Třineckým organizátorům se povedlo sehnat většinu hráčů z kádrů tehdejších finalistů a show mohla začít.
Na třinecký led se vrátil také Richard Král. Nejproduktivnější hráč třinecké historie (208+359), nejlepší nahrávač, držitel extraligového stříbra (1998) a bronzu (1999) se přitom s Oceláři neloučil po deseti letech v dobrém...
... a spory s prezidentem Třince Jánem Moderem přerostly až v soudní pře. Ale při oslavě 90 let se vztahy minimálně částečně narovnaly, Král pozvánku přijal a v exhibičním zápase zazářil dvěma góly a dvěma asistencemi.
Foto: Dalibor Sosna
Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 11. 2019 10:26
Třinec v rámci oslav 90 let založení hokejového klubu porazil v pátečním exhibičním zápase Vsetín 8:4 a před utkáním vyvěsil pod strop haly čtyři dresy. Poctěn byl i Richard Král, navzdory dřívějším sporům s prezidentem Ocelářů.

Bývalý útočník se do dějin třineckého hokeje zapsal nesmazatelným způsobem. Dodnes je s bilancí 208 gólů a 359 asistencí (567 bodů v 498 zápasech) nejproduktivnějším hokejistou a nejlepším nahrávačem v historii Slezanů. Získal s Třincem extraligové stříbro a bronz.

Po odchodu v roce 2005 však jeho vztahy s šéfem Ocelářů, prezidentem Jánem Moderem výrazně ochladly. Důvodem byly půjčky uvnitř mužstva, zpožděné výplaty a Králův návrh klubu k insolvenci. Zdálo se, že smutné tahanice po soudech přebijí to, co Král v nejlepší formě ukazoval na ledě.

"Králův dres ve Werk Aréně viset nebude, leda by v něm visel on." Podle Krále tuto silnou větu pronesl prezident Moder. Třinecký boss se naopak dušoval a přísahal i na vlastní děti, že z jeho úst nic takového nevyšlo. "Král zklamal jako člověk," říkal přední člověk Třineckých železáren.

Třinečtí fanoušci však Krále i dál uctívali jako klubovou ikonu a letos si v anketě k 90 letům hokeje v Třinci pardubického rodáka zvolili na pozici centra nejlepší šestky Ocelářů všech dob. Před páteční exhibicí legend proti Vsetínu, jež připomněla extraligové finále z roku 1998, potom Královo číslo 91 skutečně zamířilo ke stropu haly.

Nikdo v budoucnosti Třince už si dres s tímto číslem neobleče. To platí i pro čtrnáctku Radka Bonka, jedenáctku Jana Peterka a slavné numero 77, které nosil na zádech slovenský obránce Ľubomír Sekeráš.

"Říká se, že k velkým mužům patří i velkorysost. Nevidím důvod, proč bychom měli Richarda nějak mazat z historie. Už dávno jsme počítali s tím, že mezi dresy, které vyvěsíme, bude i Richardova 91," vysvětloval v rozhovoru pro Deník Sport své rozhodnutí prezident Ocelářů Moder.

Vztahy obou mužů se zřejmě narovnaly, minimálně částečně.

"Ten dres tam visí zcela po právu. Richard v třineckých barvách dvakrát vyhrál bodování celé extraligy, odehrál tady 500 zápasů. Jednoznačně si to zaslouží," poznamenal dlouholetý brankář Třince Radovan Biegl.

Biegl jako jeden z dalších účastníků retro zápasu Vsetín dlouho trápil a do poloviny utkání, než přepustil místo Vlastimilu Lakosilovi, dokonce udržel čisté konto a skóre 3:0. Vedle toho sledoval Královu dominanci, neboť legendární útočník v 49 letech zapsal dva góly a dvě nahrávky.

Král v Třinci po letech udělal čest svému jménu a své hokejové pověsti.

Richarde, dočkal jste se v Třinci bouřlivého přivítání. Jaké to bylo?

Bylo to skvělé. Pokaždé, když jsem se vrátil do Třince, ať už jako hráč, nebo později jako trenér, to přijetí bylo vždycky úžasné. Chtěl bych všem fanouškům poděkovat, tahle oslava byla velká pecka.

Zapsal jste dva góly a dvě asistence, byl jste vidět hlavně v akcích s Janem Peterkem. Je znát, že v Pardubicích trénujete juniory.

Jsem každý den na ledě, sem tam si zahraju s veterány. Takže nějaký pohyb tam je, i když fyzička už není žádná. Ale řekl bych, že celkově byl zápas v Třinci, co se týče výkonů všech kluků, slušný.

Vypadá to, že vás zápas na 3×15 minut ani moc nezmohl. Je to tak?

Bylo to rozdělené častými pauzami, tempo nebylo nijak zvlášť náročné a dalo se to zvládnout. Kdyby to tempo bylo jinačí, asi bychom všichni čudili daleko více.

Když jste se sešli s bývalými spoluhráči v kabině, probleskly vám hlavou vzpomínky na finálovou sérii z roku 1998, ve které Vsetínští vyhráli 3:0 a získali svůj čtvrtý titul?

Většinou jsem se s klukama strašně dlouho neviděl. Jsou to všechno krásné vzpomínky, je to hezké setkání. V play off toho roku jsem hrál s Láďou Lubinou a Viktorem Ujčíkem a myslím, že play off nám vyšlo úplně parádně. Bohužel jsem se zranil v posledním semifinále ve Vítkovicích, Roman Kaděra byl také zraněný. Naopak Vsetín byl v takové sestavě, že se mu v té době moc konkurovat nedalo.

Přišla vám na zápas osobní pozvánka od prezidenta Modera, byť jste se při vašem konci v Třinci nerozcházeli v dobrém?

Přišla mi pozvánka mailem od klubu. Jančí (Ján Moder) byl samozřejmě pod pozvánkou pro všechny hráče podepsaný a já jsem si říkal, že se rád zúčastním. Protože potkat se s hráči, které jsem třeba 15 let neviděl, to byla obrovská výzva, a navíc zahrát si před třineckými fanoušky. Další věc, která se neodmítá.

Dlouho se diskutovalo o vyvěšení vašeho dresu pod strop. Co se vám vybavilo, když jste viděl plachtu s vaším číslem 91?

Beru to jako ocenění práce, kterou jsem pro Třinec odvedl. Hrál jsem tady deset sezon, myslím, že nějakou stopu jsem tady zanechal. Beru to jako vyústění mého působení tady, samozřejmě mě to potěšilo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

V hlavním městě Burkiny Faso se střílí a v ulicích jsou vojáci. Zřejmě dochází k pokusu o převrat

V Burkině Faso zřejmě dochází k pokusu o převrat, píše zpravodajský web BBC. Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se v pátek rozléhala těžká střelba, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k úřadům a státní televizi, která přerušila vysílání. S mluvčím armády se agentuře Reuters nepodařilo spojit. Vláda na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP.

V pátek dopoledne byl podle zpravodajů Reuters v blízkosti prezidentského paláce slyšet silný výbuch. Vojenská vozidla podle BBC zablokovala přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize. Ta na chvíli přerušila vysílání, později jej sice obnovila, ale o událostech v hlavním městě neinformuje. Místo toho odvysílala reportáž o pěstiteli bavlny. Agentura Reuters píše, že události v Burkině Faso nesou znaky minulých převratů v západní a centrální Africe. Agentura AP píše o možné vojenské vzpouře devět měsíců po vojenském puči.

Armáda letos v lednu svrhla prezidenta Rocha Kaborého, zdůvodnila to jeho neschopností vypořádat se se skupinami islamistických radikálů. V bojích s nimi umíralo mnoho vojáků. Vůdce pučistů Paul-Henri Damiba následně složil přísahu jako nový prezident a slíbil, že bezpečnostní situaci zlepší. Zda je Damiba nyní v zemi, podle agentury AP není jasné. Ve čtvrtek měl projev na severu ve městě Djibo a minulý týden promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Damiba ve svém projevu obhajoval svůj lednový převrat jako "otázku přežití našeho národa", ačkoliv mohl podle něj být mezinárodním společenstvím považován za "odsouzeníhodný".

"Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí, včetně plukovníka vládních revolučních gard, uvedla státní televize

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Belgická policie zadržela radikálního muslimského vůdce hledaného ve Francii

Belgická policie zadržela muslimského vůdce, kterého francouzské úřady viní z podněcování nenávisti v duchu radikálního islámu. Agentuře AFP to sdělilo belgické ministerstvo spravedlnosti. Na Maročana Hasana Ikuiusena Francie v srpnu vydala mezinárodní zatykač.

Paříž chtěla osmapadesátiletého kazatele už od konce července vyhostit ze země, muž ovšem po výnosu rozhodnutí zmizel. Předtím už byl několik měsíců na seznamu osob sledovaných úřady kvůli podezření z radikalizace.

Ikuiusen se sice narodil ve Francii, ale má marockou státní příslušnost. Ve svých promluvách k věřícím podle francouzských soudů šířil nenávist a zastával antisemitské postoje, hlásal také podřadnost žen a jejich podřízenost mužům. Jeho kanál na sociální síti YouTube sleduje 178 tisíc odběratelů. V příkazu k vyhoštění je obviněn z "proselytismu (verbování nových věřících), podněcování k nenávisti a diskriminaci a šíření vize islámu, která je v rozporu s hodnotami republiky".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bouře Ian udeřila na pobřeží Jižní Karolíny. Má sílu hurikánu prvního stupně

Rychlost větru dosahuje až 137 kilometrů za hodinu. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce auta s tramvají na pražských Vinohradech se zranily dvě ženy. Řidič byl opilý a zdrogovaný

Auto skončilo na střeše na kolejích u zastávky MHD Vinohradské hřbitovy. Nehoda na více než hodinu zablokovala provoz několika linek tramvají a autobusů.

Nehoda se stala kolem 19:00. "Vážná dopravní nehoda vozidla, které skončilo na střeše na tramvajových kolejích a za jehož volantem seděl muž pod vlivem alkoholu a drog, komplikuje dopravu u Vinohradského hřbitova v Praze 10," oznámila na twitteru policie.

Mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová řekla, že v autě byly zraněny dvě ženy ve věku kolem 20 let. Jednu z nich museli z auta vyprostit hasiči. Vyprošťovaná žena utrpěla zlomeniny ruky a nohy a také pohmožděniny hlavy a hrudníku. Druhá žena byla také pohmožděná a měla úraz hlavy. V tramvaji, ve které podle hasičů jelo v danou chvíli asi 50 lidí, se nezranil nikdo.

Nehoda na více než hodinu zastavila provoz tramvají linek 16, 19 a 26 a autobusových linek 188 a 199. Tramvaje i autobusy musely jezdit podle webu pražského dopravního podniku po odklonových trasách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy