MS v hokeji

MS v hokeji

Soutěž reprezentačních mužstev členských zemí IIHF.

První MS se konalo v roce 1920 coby součást olympijských her v Antverpách. Pravidelně se hraje každou sezonu od roku 1930 (výjimku tvořilo období 2. světové války, do roku 1968 bylo MS v roce ZOH jejich součástí, ve třech případech pak kvůli kolizi s olympijským rokem odpadlo).

Systém šampionátu se během let měnil. V současnosti jsou týmy rozděleny do čtyř výkonnostních skupin, mezi nimiž se sestupuje a postupuje. Od roku 1992 vrcholí závěrečné boje o medaile v play off.

Od roku 2012 se turnaj šestnáctičlenné elity hraje ve dvou skupinách po osmi týmech. Čtyři nejlepší postupují přímo do play off a poslední z každé skupiny přímo sestupuje do Divize I.

Nejúspěšnější zemí na MS je (v součtu s 22 tituly předchůdce SSSR) Rusko, které jej vyhrálo 27krát. Kanada má na kontě o jedno zlato méně, třetí je (v součtu s 6 tituly Československa) Česko.

Úřadujícími mistry světa jsou Finové.

Kanadské hokejistky otočily finále MS s USA a získaly rekordní jedenáctý titul

Kanadské hokejistky porazily ve finále domácího mistrovství světa v Calgary Američanky 3:2 v prodloužení. V souboji dvou hlavních favoritů turnaje měly po první třetině dvoubrankové manko, přesto nakonec daly zapomenout na zklamání v podobě třetího místa z minulého šampionátu a získaly rekordní jedenáctý titul. Rozhodl o tom gól Marie-Philip Poulinové v čase 67:22.

Pokračovat