KHL

KHL

Nadnárodní východoevropská liga, která je po NHL považována za druhou nejlepší hokejovou soutěž na světě. Byla založena v roce 2008 jakožto nástupkyně ruské Superligy.

V současné době je složena z 28 klubů (z Ruska 22 a po jednom z Běloruska, Lotyšska, Finska, Slovenska, Kazachstánu a Chorvatska). Česko ve dvou sezonách zastupoval Lev Praha, který ale musel kvůli finančním trablům po finále v roce 2015 skončit.

Liga je rozdělena podle geografické polohy na dvě konference – východní a západní, každá z nich má dvě divize. Osm nejlepších týmů z každé konference po základní části postupuje do play off, kde hraje o vítěznou trofej, jíž je Gagarinův pohár.

Úřadujícím mistrem Kontinentální ligy CSKA Moskva.

Kvůli jménu se mu v Rusku smáli, před Crosbym dal Pivko přednost extralize
Hokej

Libor Pivko se v neděli stal čtyřicátníkem. Vstřelil gól ve finále zlatého MS juniorů a vyhrál extraligu. Do NHL se neprosadil, ale zážitků má plno.

Kvůli pandemii koronaviru byl zrušen zbytek ročníku KHL

Vedení Kontinentální hokejové ligy rozhodlo vzhledem k vývoji pandemie koronaviru o zrušení zbytku sezony. Gagarinův pohár tak nepozná vítěze. Soutěž byla minulý týden v úterý přerušena před startem čtvrtfinálových duelů do 10. dubna.

"Bohužel musíme ukončit sezonu před jejím dohráním. Nebylo to jednoduché rozhodnutí. Jsem si jistý, že by fanoušci i my rádi viděli pokračování boje o Gagarinův pohár. V tuto chvíli je ale zdraví hráčů a jejich blízkých, zaměstnanců klubů i stadionů a samozřejmě fanoušků na prvním místě," uvedl na oficiálním webu KHL prezident soutěže Alexej Morozov.

Vedení ligy původně uvažovalo o dokončení play off třeba i v červnu a červenci, ale nakonec od tohoto nápadu ustoupilo.

Zrušit MS bylo správné, vzkazuje z Ruska kapitánka. Šance na olympiádu je pořád velká
Hokej

Alena Mills si pochvaluje angažmá v Ufě, přestože pro ni sezona nekončí šťastně. Ve finále ruské ligy podlehla Číňankám a MS kvůli pandemii nebude.
KHL sklidila kritiku, play off nakonec stopla. Hokejisté mají z koronaviru strach
Hokej

Poslední velkou soutěží, která kvůli koronaviru podnikla rázný krok, je ruská KHL, která přerušila svůj chod na měsíc.
KHL vyhlásila kvůli pandemii týdenní pauzu, ale neplánuje play off zrušit
Hokej

KHL přerušila na týden play off kvůli pandemii koronaviru, jež donutila k odstoupení Jokerit a Barys. Bude hledat alternativní formát pro dohrání.

Po Jokeritu ukončil sezonu v KHL kvůli koronaviru i Barys

Kazašský Barys Nur-Sultan jako druhý účastník čtvrtfinále play off Kontinentální hokejové ligy po Jokeritu Helsinky přečasně ukončil sezonu kvůli pandemii koronaviru. Vedení soutěže o jejím osudu jedná, ale zatím na rozdíl od všech ostatních elitních lig neoznámilo přerušení či zrušení ročníku.

"V návaznosti na rozhodnutí prezidenta Kazachstánu o uzavření hranic od 15. března do 15. dubna a zákazu sportovních akcí nemůže Barys hostit zápasy play off KHL v Kazachstánu. Proto se rozhodl odstoupit z boje o Gagarinův pohár v sezoně 2019/20," uvedl klub v prohlášení na svém webu.

Barys před týdnem dovršil domácí výhrou 5:2 nad Magnitogorskem vítězství v sérii 1. kola 4:1 na zápasy. Tehdy se ještě hrálo před 10.910 diváky. V úterý měl druhý nejlepší tým Východní konference začít doma souboj s Novosibirskem.

Druhou dvojici semifinále Východní konference tvoří Kazaň s Ufou. V Západní konference po odstoupení Jokeritu přišel o soupeře Petrohrad a zbyla dvojice CSKA Moskva - Dynamo Moskva. V CSKA působí Jiří Sekáč a v Dynamu další český útočník Dmitrij Jaškin.

KHL pokračuje, ale bez Jokeritu. Finský klub kvůli koronaviru odstoupil
Hokej

Hokejisté Jokeritu Helsinky s českým obráncem Davidem Skleničkou ukončili sezonu.

Kovář s Jekatěrinburgem vypadl v osmifinále play off KHL

Pro reprezentačního brankáře Jakuba Kováře skončila sezona Kontinentální hokejové ligy v prvním kole play off. Jekatěrinburg dnes podlehl doma Novosibirsku 1:2 a osmifinálovou sérii prohrál 1:4. Útočník Dmitrij Jaškin pomohl gólem a přihrávkou Dynamu Moskva k vítězství 4:1 nad Spartakem a vedení 3:2 na zápasy.

Jekatěrinburg sice dnes přestřílel hosty 37:16, ale gól dal jen veterán Pavel Dacjuk, který v 41. minutě snížil na konečných 1:2. Jednačtyřicetiletý útočník, který má ve sbírce zlato z olympijských her i mistrovství světa a dvě vítězství ve Stanley Cupu, možná odehrál poslední zápas v kariéře. Podle svého agenta se Dacjuk o budoucnosti rozhodne až v létě.

Avtomobilist doplatil v play off na bídnou produktivitu. V úvodních dvou zápasech neskóroval, na domácím ledě se poprvé prosadil až dnes. Celkem dal v pěti zápasech devět gólů.

V sérii Dynama se Spartakem dál platí výhoda domácího prostředí. Jaškin, který v minulém utkání poprvé v play off vyšel naprázdno, tentokrát naopak odehrál nejproduktivnější zápas. V závěru druhé třetiny parádně připravil první gól pro Vadima Šipačova a v 60. minutě gólem do prázdné branky zpečetil výhru Dynama. Z pěti zápasů play off má pět bodů. Spartak při vyloučení Jaškina a Semjona Pankratova snížil v přesilovce šesti proti třem v 58. minutě na 1:2, ale pak v power play dvakrát inkasoval do prázdné klece.

Osmifinále Kontinentální hokejové ligy:

Východní konference - 5. zápas:

Jekatěrinburg - Novosibirsk 1:2, konečný stav série 1:4.

Západní konference - 5. zápas:

17:30 Dynamo Moskva - Spartak Moskva.

Petrohrad vybojoval v KHL postup až gólem ze 114. minuty

Až díky gólu ze 114. minuty postoupili hokejisté Petrohradu do čtvrtfinále KHL. Viťaz Podolsk vyřadili hladce 4:0 na zápasy, čtvrtý duel se však protáhl až do třetího prodloužení. Rozhodující branku na 3:2 pro hosty vstřelil v přesilovce švédský obránce Lukas Bengtsson.

Petrohradský favorit se dostal do vedení hned v úvodní minutě, ale Viťaz po přihrávce českého zadáka Jakuba Jeřábka vyrovnal. V třetí třetině šlo domácí mužstvo do vedení, ale těsný náskok neudrželo. Hosté nakonec po 53 a půl minutách prodloužení Bengtssonovou střelou od modré čáry sérii ukončili.

V historii KHL byly delší jen čtyři zápasy. Rekord drží CSKA Moskva a Jokerit Helsinky, které spolu předloni hrály 142 minut a devět sekund.

Jokerit v Jaroslavli prohrál 3:4 a čtvrté vítězství nepřidal. Může nicméně rozhodnout v příštím utkání stejně jako Barys Nur-Sultan v sérii s Magnitogorskem.

Východní konference - 4. zápasy:

Ufa - Omsk 1:5, stav série 2:2; Magnitogorsk - Barys Nur-Sultan 0:2, stav série 1:3.

Západní konference - 4. zápasy:

Jaroslavl - Jokerit Helsinky 4:3, stav série 1:3; Viťaz Podolsk - Petrohrad 2:3 v třetím prodl. (za domácí Jeřábek 0+1), konečný stav série 0:4.

Orct: Dříve se bál, aby týmu nepodělal zápas. Teď se z Francouze stává hvězda NHL
NHL

Zdeněk Orct komentuje formu a kariéru svého kamaráda, který se dříve bál, aby týmu nepodělal zápas. Aktuálně se jeho jméno ve velkém skloňuje v NHL.

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Jaškin v KHL poprvé nasázel hattrick a rozhodl přestřelku v Rize
Hokej

Český útočník Dmitrij Jaškin nastřílel v Kontinentální hokejové lize poprvé hattrick.
Vary potupily Kometu devíti góly. Třinec rozdrtil Hradec, Dynamo se odlepilo ze dna
Extraliga

Karlovy Vary deklasovaly Kometu 9:1 a přiblížily se její šesté příčce. Pardubice opustily poslední místo extraligy a Kladno prohrálo poosmé v řadě.
Brankáři, věčná opora českého hokeje. Na MS můžeme mít evropské trio, říká Prusek
Reprezentace

Ač český hokej stagnuje, skvělých brankářů má habaděj. Své o tom ví Martin Prusek, jenž zažil éru Čechmánka či Vokouna a na MS chytal až po třicítce.

Hokejový obránce Jurčina podepsal novou smlouvu se Spartou

Hokejový obránce Milan Jurčina bude i nadále hrát za Spartu. Šestatřicetiletý slovenský bek podepsal s Pražany novou smlouvu na příští sezonu.

"Byla to velice rychlá dohoda, zájem byl oboustranný. Milan je ohromně pozitivní článek v naší kabině, jeden z velkých lídrů," řekl sportovní manažer Jaroslav Hlinka na klubovém webu.

Urostlý obránce Jurčina přišel do Sparty v polovině října. Nejprve podepsal zkušební smlouvu, v listopadu se pak s Pražany domluvil na spolupráci do konce sezony. Doposud odehrál za Spartu 23 zápasů, ve kterých vstřelil tři branky a přidal čtyři asistence.

Jurčina v minulosti v extralize hrál i za Chomutov. Více než 400 zápasů odehrál v NHL, ve které nastupoval za Boston, Washington, Columbus a New York Islanders. Účastník tří olympijských turnajů a pěti světových šampionátů hrál v Evropě také ve Finsku, Švýcarsku, KHL a Německu.

"Má obrovské zkušenosti i schopnost pomáhat našim mladým klukům. Takového hráče ve svém týmu potřebujeme. Je to obrovský profesionál, věříme, že si nejmladší hokejisté vezmou co nejvíce z jeho přístupu." dodal Hlinka na adresu Jurčiny, který je momentálně zraněný a do sestavy Sparty se má vrátit koncem února.

Proč jsou Češi ve Švédsku s béčkem? Kluby mají na hráče páky, tvrdí bývalí trenéři

Rusové musí přijet na sraz, kde případně podstoupí vyšetření. Česká praxe je jiná, a tak přišel Miloši Říhovi před Švédskými hrami štos omluvenek.

Jaškin v KHL skóroval počtvrté v řadě, s 27 góly vládne střelcům

Útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva skóroval v KHL ve čtvrtém utkání za sebou a s 27 góly vede tabulku střelců. Český reprezentant, který se však po dohodě Dynama s trenérem Milošem Říhou nadcházejících Švédských her nezúčastní, pomohl k vítězství 3:1 nad hokejisty Jaroslavle ještě asistencí.

Jaškin se v 17. minutě po průniku obranou hostů prosadil bekhendovou střelou a vyrovnal na 1:1. Šestadvacetiletý rodák z Omsku ve čtyřech posledních duelech vstřelil pět branek, jeden gól ze sobotního derby se Spartakem mu statistici posléze upřeli.

V čele tabulky střelců má Jaškin náskok dvou branek před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva. V kanadském bodování ligy je český reprezentant s bilancí 27+32 druhý o tři body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem, kterému v 29. minutě přihrál na vítězný druhý gól Dynama.

KHL:

Vladivostok - Chabarovsk 0:4, Novosibirsk - Jekatěrinburg 3:2 po sam. nájezdech, Magnitogorsk - Omsk 2:1 v prodl., Nižněkamsk - Čerepovec 6:2, Dynamo Moskva - Jaroslavl 3:1 (Jaškin 1+1), Kazaň - Viťaz Podolsk 5:2, Spartak Moskva - Petrohrad 0:1, Dinamo Riga - Jokerit Helsinky 2:4.

Švédové námi pohrdají, tvrdí boss Hradce před finále. Lize mistrů mnohé vyčítá
Hokej

Před dvěma a půl lety Miroslav Schön pobouřil vedení Ligy mistrů ostrou kritikou. Teď je jeho Hradec ve finále, ale šéf klubu má stále své výhrady.
Lenost mu odvála NHL, v Davosu zářil. Teď mi nevěří a už se to nezlomí, říká Tatíček