KHL

KHL

Nadnárodní východoevropská liga, která je po NHL považována za druhou nejlepší hokejovou soutěž na světě. Byla založena v roce 2008 jakožto nástupkyně ruské Superligy.

V současné době je složena z 28 klubů (z Ruska 22 a po jednom z Běloruska, Lotyšska, Finska, Slovenska, Kazachstánu a Chorvatska). Česko ve dvou sezonách zastupoval Lev Praha, který ale musel kvůli finančním trablům po finále v roce 2015 skončit.

Liga je rozdělena podle geografické polohy na dvě konference – východní a západní, každá z nich má dvě divize. Osm nejlepších týmů z každé konference po základní části postupuje do play off, kde hraje o vítěznou trofej, jíž je Gagarinův pohár.

Úřadujícím mistrem Kontinentální ligy CSKA Moskva.

Jaškin vstřelil při výhře Dynama 35. gól a vyrovnal český rekord

Útočník Dmitrij Jaškin pomohl 35. gólem v sezoně k výhře Dynama Moskva 6:4 nad ledě Dinama Minsk a vyrovnal český střelecký rekord v Kontinentální hokejové lize. Pětatřicet branek zaznamenali Jan Marek a Pavel Brendl v premiérovém ročníku soutěže 2008/09.

Sedmadvacetiletý Jaškin se dnes prosadil ve 32. minutě, kdy ho domácí obrana nechala úplně volného před gólmanem Dominikem Furchem. Odchovanec Vsetína před krajanem zamíchal pukem a forhendovou střelou zvýšil na 4:2. Furch zápas nedochytal, po pěti inkasovaných gólech ho od třetí třetiny nahradil Danny Taylor.

Nejužitečnější hráč minulé sezony Jaškin také zaznamenal dvě asistence, včetně efektní fotbalové patičky před gólem Dmitrije Kagarlického v závěru druhé třetiny. Vedle 35 gólů, díky nimž suverénně vládne tabulce střelců základní části, má český reprezentační útočník na kontě 19 přihrávek.

Ve zbývajících čtyřech zápasech základní části může Jaškin zaútočit také na druhý nejlepší střelecký výkon v historii soutěže 36 branek, které nastříleli Američan Steve Moses a kanadský útočník reprezentující Kazachstán Nigel Dawes. Rekord drží Sergej Mozjakin z Magnitogorsku, jenž v sezoně 2016/17 zaznamenal 48 gólů.

Sekáč rozhodl gólem v prodloužení o výhře Omsku v šlágru v Ufě

Útočník Jiří Sekáč rozhodl desátým gólem v sezoně Kontinentální hokejové ligy o vítězství Omsku 6:5 v prodloužení na ledě Ufy. K výhře Avangardu v duelu dvou nejlepších týmů Černyševovy divize pomohl 29 zákroky brankář Šimon Hrubec.

Omsk v Ufě v normální hrací době čtyřikrát vedl, ale domácí dokázali pokaždé jednogólovou ztrátu srovnat. Naposledy se jim to podařilo při power play 67 sekund před třetí sirénou, kdy Hrubce podruhé v zápase překonal Markus Granlund.

Šlágr tak nakonec ukončil v čase 63:32 střelou bez přípravy v přesilové hře Sekáč. Osmadvacetiletý český útočník, jenž si dnes připsal i asistenci, se trefil v druhém utkání po sobě a celkově počtvrté ze čtyř zápasů. Omsk zvítězil po dvou porážkách a v čele tabulky divize má před Ufou čtyřbodový náskok. Lepší je ve Východní konferenci jen Kazaň.

Vítězství dnes vychytal také Jakub Kovář, jenž 30 zákroky pomohl Jekatěrinburgu k výhře 2:1 po nájezdech na ledě nejlepšího týmu Západní konference CSKA Moskva. Český gólman navíc neinkasoval ani jednou z pěti pokusů domácích v rozstřelu. Vedle Kováře byl hrdinou duelu dvaačtyřicetiletý Pavel Dacjuk, který skóroval v řádné hrací době a jako jediný uspěl i v nájezdech.

KHL:

Ufa - Omsk 5:6 v prodl. (za hosty Sekáč 1+1), CSKA Moskva - Jekatěrinburg 1:2 po sam. nájezdech, HK Soči - Jokerit Helsinky 0:5 (Sklenička 0+1), Jaroslavl - Novosibirsk 3:2, Kunlun Red Star - Čerepovec 2:4, Nižněkamsk - Nižnij Novgorod 1:0 po sam. nájezdech, Dinamo Minsk - Petrohrad 4:3 v prodl.

Vitásek se po konci angažmá v Dinamu Riga vrátil do Liberce

Hokejisty Liberce posílil po předčasném ukončení angažmá v Dinamu Riga z rodinných důvodů reprezentační obránce Ondřej Vitásek. Do týmu Bílých Tygrů se třicetiletý odchovanec Prostějova vrací po necelých čtyřech sezonách v Kontinentální lize a podepsal smlouvu do 30. dubna 2023 s roční opcí. Pokud klub stihne vyřídit všechny legislativní náležitosti, mohl by Vitásek nastoupit už dnes proti Litvínovu.

Účastník mistrovství světa v roce 2014 v Minsku a olympijských her v Pchjongčchangu o čtyři roky později odešel před sezonou 2017/18 do Chanty-Mansijsku. Potom v KHL působil v čínském Kunlunu, v Chabarovsku a Dinamu Riga.

"Jsme rádi, že se Ondra po čtyřech letech strávených v KHL rozhodl pro návrat k Bílým Tygrům. Znamená pro nás velké zkvalitnění naší obrany. Získáváme v něm výborného obránce se spoustou zkušeností z české reprezentace a KHL. Podepsáním víceleté smlouvy se Ondra stává stavebním kamenem našeho týmu do dalších let," uvedl v tiskové zprávě sportovní manažer a hlavní trenér Liberce Patrik Augusta.

Vitásek si v této sezoně připsal v dresu Dinama Riga v 19 zápasech pět bodů za gól a čtyři asistence. Celkově v KHL sehrál 160 utkání a nasbíral 37 bodů za 11 branek a 26 asistencí. V české extralize má na kontě 209 duelů a 39 bodů za 12 tref a 27 přihrávek. S Libercem získal v roce 2016 titul a o rok později stříbro.

V dresu české reprezentace v této sezoně nechyběl na nedávném Channel One Cupu v Moskvě. Celkově má v národním týmu na kontě 42 zápasů, v nichž vstřelil dvě branky.

Tomáš Zohorna vyrovnáním v závěru zajistil Chabarovsku aspoň bod

Gól Tomáše Zohorny přinesl hokejistům Chabarovsku alespoň bod v dnešním utkání Kontinentální ligy na ledě Novosibirsku, kde Amur prohrál 2:3 po samostatných nájezdech. Český útočník se mezi střelce zapsal po deseti zápasech a pošesté v sezoně, jeho trefa z 54. minuty poslala zápas do prodloužení.

Tomáš Zohorna pak měl možnost v nájezdech dokonat obrat, ale při vedení 1:0 nevyzrál v poslední sérii rozstřelu na finského brankáře Harriho Säteriho. Na druhé straně vzápětí vyrovnal Alexandr Širov a stejný hráč uspěl i napodruhé, zatímco chabarovský Denis Golubjev gólový úspěch ze čtvrtého kola nezopakoval.

Na Štědrý den se mohl radovat Andrej Nestrašil z Magnitogorsku, který asistencí u první branky zápasu pomohl k vítězství 3:2 nad Dinamem Minsk, za které chytal Dominik Furch. Jeho kolega Jakub Kovář přispěl 18 zákroky k výhře Jekatěrinburgu 3:2 nad Ufou a další český gólman Roman Will kryl 20 střel hokejistů Nižněkamsku, na jehož ledě zvítězil Čeljabinsk rovněž 3:2.

Těžkou porážku musel naproti tomu strávit nejproduktivnější Čech v soutěži Dmitrij Jaškin. Dynamo Moskva na domácím ledě utrpělo debakl 2:7 od nejlepšího týmu ligy Kazaně. Český útočník zaznamenal asistenci u gólu na 2:1, pak ale hosté ve druhé třetině čtyřmi góly zápas otočili a vybojovali osmé vítězství za sebou a jubilejní třicáté v sezoně.

Po výhře s reprezentací se Hrubcovi dařilo i za Omsk

Útočník Jiří Sekáč přispěl v KHL dvěma góly a přihrávkou k výhře hokejistů Omsku 5:1 na ledě Kunlunu. Šimon Hrubec měl v brance vítězného mužstva 37 úspěšných zákroků.

Sekáč, jenž se trefil proti čínskému klubu i na konci listopadu, se prosadil v 35. minutě zblízka po přihrávce zpoza branky. Krátce po svém vítězném gólu se český útočník podílel asistencí v početní výhodě na třetím zásahu Avangardu, v závěru třetí třetiny završil skóre v další přesilovce. Tříbodový zápas odehrál Sekáč v sezoně poprvé.

Hrubec, který v neděli vychytal české reprezentaci na závěr Channel One Cupu v Moskvě výhru 4:1 nad Švédskem, nastoupil proti svému bývalému klubu. Za poražené Red Star poprvé po návratu do KHL hrál obránce Vojtěch Mozík.

KHL:

Kunlun Red Star - Omsk 1:5 (Sekáč 2+1), Nižnij Novgorod - Barys Nur-Sultan 2:3 v prodl., Viťaz Podolsk - Jokerit Helsinky 2:1 (za domácí Jeřábek 0+1), Dinamo Riga - HK Soči 5:6 v prodl.