ženský hokej

Kanadské hokejistky otočily finále MS s USA a získaly rekordní jedenáctý titul

Kanadské hokejistky porazily ve finále domácího mistrovství světa v Calgary Američanky 3:2 v prodloužení. V souboji dvou hlavních favoritů turnaje měly po první třetině dvoubrankové manko, přesto nakonec daly zapomenout na zklamání v podobě třetího místa z minulého šampionátu a získaly rekordní jedenáctý titul. Rozhodl o tom gól Marie-Philip Poulinové v čase 67:22.

České hokejistky prohrály na MS s Japonkami 2:3, o páté místo si nezahrají

České hokejistky prohrály na mistrovství světa v Calgary s Japonkami 2:3 a na turnaji končí. Přišly tak o možnost posunout se do skupiny A na příštím šampionátu elitní skupiny. Japonky čeká zápas o 5. místo proti Ruskám, jimž se stejným výsledkem podařilo zdolat Němky.

Zatímco v utkání základní skupiny Češky dominovaly a zvítězily před týdnem 4:0, tentokrát tahaly za kratší konec. Na konci 14. minuty otevřela v přesilovce skóre Hanae Kubová. Už o tři minuty později sice Dominika Lásková dorážkou dostala puk za brankovou čáru, po trenérské výzvě ze strany japonské střídačky však gól nebyl uznán kvůli kontaktu s brankářkou.

České hokejistky vyslaly během celého zápasu na Nanu Fudžimotovou celkem 33 střel, ale v souladu s pravidly se dočkaly úspěchu až ve 25. minutě, kdy vyrovnala Alena Mills. Ještě před druhou přestávkou však vrátila díky další využité početní výhodě vedení na stranu Japonek Rui Ukitaová. V následném oslabení trefila Kateřina Mrázová tyčku.

Osm minut před koncem zazvonily na brankovou konstrukci krátce po sobě Michaela Pejzlová a Lásková. Místo vyrovnání však v čase 58:02 zvýšila Akane Šigaová. Už za 43 sekund sice dokázala při power play v českém podání odpovědět Daniela Pejšová, na vyrovnání už však svěřenkyně kouče Tomáše Paciny nedosáhly.

MS hokejistek bylo krátce před začátkem zrušeno kvůli obavám z koronaviru

Kvůli obavám ze šíření koronaviru bylo zrušeno mistrovství světa hokejistek v Kanadě, které mělo začít za účasti českého týmu 6. května. Mezinárodní hokejová federace (IIHF) chce jednat o náhradním termínu, aby se vrcholná akce mohla uskutečnit.

Šampionát byl dva týdny před začátkem zrušen z rozhodnutí vlády provincie Nové Skotsko. Konat se mělo ve městech Halifax a Truro. "Je to nepříjemná zpráva, kterou jsme dostali krátce před začátkem turnaje," řekl prezident IIHF René Fasel, který věřil, že byla připravena adekvátní bezpečnostní opatření pro hráčky, funkcionáře, fanoušky i obyvatele obou kanadských měst.