Komentář: Mně jako mladému nadávali, Myšáka podrží. Erat bude zase platný

Richard Farda
26. 9. 2018 12:20
Richarda Fardu zaskočila na začátku extraligové sezony forma Litvínova, naopak po čtyřech úvodních kolech zklamali Oceláři. Bývalý útočník, mistr světa z roku 1972 a olympijský medailista bude na Aktuálně.cz pravidelně komentovat extraligové dění.
Litvínov na startu sezony překvapivě válí i se šestnáctiletým útočníkem Janem Myšákem.
Litvínov na startu sezony překvapivě válí i se šestnáctiletým útočníkem Janem Myšákem. | Foto: ČTK

Komentář - Hokejová extraliga se rozjela ve velkém tempu, jak to bývá na začátku sezony skoro pokaždé. Každý má dost sil, hokej je rychlý a tvrdý, ale trochu na úkor krásných kombinací. Viděl jsem pár pěkných zápasů, zato v některých to byla zase holomajzna. Je to bojovný.

Asi každého včetně mě velice překvapily výkony Litvínova, jede jim to moc hezky. Zdá se, že hráči oproti minulé sezoně změnili myšlení a věří si. Mají silné mužstvo. Trenéra Milana Razýma dobře znám, v Plzni mi dělal asistenta. Zřejmě teď postavil v Litvínově dobrou taktiku.

Zase dávají hodně gólů jako kdysi a oprávněně se hodně mluví o Janu Myšákovi, je to veliký talent. Co jsem viděl v televizi jeho momenty, v 16 letech vypadá velice dobře. Je důležité, že ho podrží mazáci Lukeš a Hübl. To samý se stalo v Kometě Nečasovi, kterého vyzvedl Erat.

Dneska je to vůbec s mladými jinak než za mých časů. V extralize jsem hrál poprvé v 17 letech za brněnskou Zbrojovku. Dostal jsem k sobě do útoku dva nejstarší hráče, a ti mně dávali. Neměl jsem to lehký.

Drbali mě vysloveně za každou špatnou přihrávku, vždycky jsem byl na vině jenom já. Teď dávají starší hráči mladýmu najevo, že je dobrej, že s ním počítají. Tak je to správně a věřím, že o Myšákovi ještě uslyšíme.

Sparta do toho vlítla, Třinec se musí vybabrat

V letošní sezoně by měla mezi favority znovu patřit Sparta. Sbírá body a rozjezd soutěže chytila dobře. Jak velký vliv má nový trenér, to se ještě ukáže, stále jsme na začátku. Ale Sparta do toho vlítla na 100 procent.

Každopádně je vidět, že Uwe Krupp přinesl do kabiny nové impulzy. Je to Němec, který hrál dlouhá léta v Americe, má úplně jinou mentalitu než my. A pokud zavedl v týmu nový řád a žije s ním, je to jedině dobře.

Kdo mě na začátku sezony zklamal, jsou Třinec a Mladá Boleslav. Třinec na jaře skončil druhý, v létě ještě dokázal mužstvo posílit, ale v Liberci se mi jeho výkon vůbec nelíbil. Je na ně větší tlak, třikrát prohráli a musí se z toho teď vlastními silami vybabrat.

Také Boleslav doplnila tým velmi dobře, třikrát prohrála a divím se, že uspěla zrovna v Brně. Trenér Vladimír Kýhos už se musel trochu bát o místo, teď aby doufal, že Boleslav na první výhru naváže.

Na dně je Chomutov bez bodu a bude mít těžké, aby se škrábal nahoru. Nikdo neví, co s tím Vláďa Růžička provede. Asi je více méně daný, že o záchranu budou hrát Karlovy Vary. Potřebují dělat body hlavně doma, od začátku. Nesmí se propadnout a pak to honit, to je špatné na psychiku.

Až se Erat vrátí, bude brzy v top formě

Kometa sice o víkendu lehce ztratila, ale může zůstat v pohodě. Zase má zkušené mužstvo a čtyři vyrovnané lajny. Zábranský to má pod kontrolou. Přichází mladý Karabáček ze zámoří, mužstvo by měl čase doplnit Erat. Kometa ví, že základní část se rozhodne po Vánocích.

Martin Erat je hráč, který si tohle čekání může dovolit. Nastoupí, až bude chtít, a vůbec o něho nemám strach. Je to lehký bruslař, po 14 dnech na ledě bude hned v top formě. To svoje si pořád bezpečně uhraje.

U Komety mi však připadá zvláštní, že hrála o víkendu dvakrát po sobě v sobotu a v neděli. Ani jsem nevěděl, že ji to za pár dní proti Pardubicím a Třinci čeká znovu, potřetí. Možná to Kometu stálo proti Boleslavi body, nevím. Je divný, že to kvůli televizi takhle odnesla zrovna ona.

I pro ostatní týmy je těžký chytnout správný rytmus, protože zatím chybí vložená úterní kola. Hráči mají plno sil, ale čekají na zápasy celý týden.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat MAFRA. Vadil střet zájmů i cena, komentuje hejtmanka

Středočeský kraj vypovědělo smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. Ten vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše MAFRA. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen střetem zájmů premiéra Babiše, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení.

„Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů,“ řekla Deníku N hejtmanka Pecková. „Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodává v narážce na propojení své předchůdkyně a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy