Vladimír Růžička

Vladimír Růžička

Jedna z největších postav českého hokeje. Bývalý skvělý útočník, reprezentační kouč a nyní trenér extraligových hokejistů Chomutova se narodil 6. června 1963.

Začátek kariéry odehrál kromě vojny v Trenčíně za Litvínov. V roce 1989 se vydal do NHL, kde působil v Edmontonu, Bostonu a Ottawě. Aktivní kariéru, kterou ukončil v roce 2000, dohrál ve Slavii.

V pražském klubu následně přijal funkci sportovního (posléze generálního) manažera a brzy se stal také jeho trenérem. Mužstvo vedl nepřetržitě do roku 2014, nyní působí v Chomutově. S přestávkami trénoval také českou reprezentaci, v červnu 2015 rezignoval v důsledku tzv. kauzy "Růžičkovo video".

Jako hráč byl v roce 1985 mistrem světa a v roce 1998 kapitánem zlatého týmu na olympiádě v Naganu. 4x byl nejproduktivnějším hráčem ligy, 5x nejlepším střelcem, 2x nejlepším nahrávačem. V letech 1986 a 1988 získal Zlatou hokejku.

Coby trenér vyhrál se Slavií dva tituly, s národním mužstvem v letech 2005 a 2010 mistrovství světa.

Růžička zůstává i přes neúspěšnou sezonu trenérem hokejistů Litvínova

Hokejisty extraligového Litvínova povede i nadále Vladimír Růžička. Osmapadesátiletý kouč podepsal s klubem novou smlouvu, přestože tým Vervy nepostoupil do play off. S vedením Severočechů se olympijský vítěz z Nagana dohodl na ročním kontraktu s roční opcí. Klub o tom informoval v tiskové zprávě.

Bývalý vynikající útočník se do Litvínova vrátil loni v listopadu po dlouhých 31 letech poprvé v roli kouče, když nahradil odvolaného slovenského trenéra Vladimíra Országha. Na litvínovské střídačce odkoučoval 35 utkání základní části, klub však po nevyrovnaných výkonech obsadil až 13. místo a těsně mu unikl postup do předkola play off.

Pokračovat