Kometě hraje jen první lajna. Plekanec a Erat budou údernou silou, předpokládá Farda

Richard Farda
4. 12. 2018 6:26
Richard Farda pro Aktuálně.cz pravidelně komentuje extraligové dění. Pozastavuje se nad Kometou, kde za výkony prvního útoku zbytek mužstva výrazně zaostává, vítěznou šňůrou Třince nebo bídou Pardubic, které mají poslední dobou nejen herní potíže.
Martin Erat, který dovedl Kometu ke dvěma titulům, se vrací na extraligovou scénu.
Martin Erat, který dovedl Kometu ke dvěma titulům, se vrací na extraligovou scénu. | Foto: Lukáš Filipec

Komentář - Návrat Tomáše Plekance domů je velkou událostí. Určitě lidi očekávali, že s ním Kladno půjde nahoru. V prvním zápase dal gól a asi dal klukům kolem sebe takovou tu chuť do hry. V neděli vyhráli podruhé, takže se Plekanec uvedl dobře. Uvidíme, co teď předvede v Brně.

Kometa prohrála v Liberci, takže si ho povolala, asi se jí teď bude hodit. Nejspíš budou hrát spolu s Martinem Eratem už ve čtvrtek proti Spartě. To by měla být velká úderná síla. Záleží, jak na tom Erat po dlouhé pauze bude. Ale je zkušený, určitě by si s tím měl poradit.

Libor Zábranský říkal, že by k nim rád strčil nějakého mladého hráče, asi to vychází na Karla Pláška, to by bylo dobrý. Kometa už potřebuje určité povzbuzení, prohrála pět z posledních sedmi zápasů a zklamala mě. Má teď akorát tu první lajnu, zbylé tři jsou špatné. Nedávají góly a inkasují.

Je to nějaký útlum. Já jsem vždycky říkal, že v Kometě by hráči ze čtvrté lajny mohli hrát v první, ale teď se to změnilo. První řada dostává hodně prostoru, ale Kometa má teď hodně zápasů, vedle extraligy ještě Ligu mistrů, chtělo by to přehodit sílu na všechny lajny. Je to namačkaný.

Trochu mě překvapil Libor Kašík. Ať už prohráli ve Varech, nebo doma s Olomoucí, pokaždé šly dva góly za ním. Potom sice něco chytil, ale je to k ničemu, když pustí nějakou sračičku. Lukáš Kašpar odešel do Litvínova a asi uvolnil místo Plekancovi, někdo to musel odnést, to bylo jasný.

Parádně se rozjel Třinec, v Plzni hrál naposled moc dobře a všiml jsem si, že hraje výborně dozadu. Oceláři mají zabezpečené střední pásmo, nějaké góly dají, takže je to super. Vyhráli desetkrát v řadě, pořád bodují, je to dobrý počin. Když chytí mužstvo formu, je třeba toho využít.

Trenér Václav Varaďa za chvilku tým opustí kvůli šampionátu dvacítek, po Vánocích navíc hraje Třinec ve Švýcarsku Spengler Cup, uvidíme, co to s ním udělá. Je to dost vysoko v horách, hrají tam kvalitní týmy, takže člověk si tam neodpočine. Musí tam makat naplno, ale právě Třinci teď jedou všechny čtyři lajny, takže si myslím, že rozvrhnou síly a bude to dobrý.

Šokem jsou Pardubice. Že doma dají jen jeden gól a prohrají osmkrát v řadě, to je hrozně špatný. Vždycky tam chodil vyprodaný stadion, je to škoda. S tou ztrátou se pořád dá něco dělat, ale musí vyhrávat, a to se jim nedařilo ani pod trenérem Břetislavem Kopřivou. Je vidět, že to není jen v trenérovi, ale hlavně v hráčích. Ti se musí domluvit a plnit úkoly.

Vedení zkouší přivádět nové hráče, ale mají tam i jiný problémy. Uvidíme, jak dopadne celá ta věc s Petrem Čáslavou a drogami. Za našich časů tohle nebylo, a hlavně jsme si takové věci jako hráči hlídali sami. Aby se před zápasem moc nechlastalo, aby byla příprava v pořádku.

V Kanadě jsem zažil, že několik hráčů chodilo o přestávce kouřit, u nás v Brně kouřilo jen pár lidí a v kabině to bylo už tehdy zakázané. Dneska je to v tomhle směru přísnější, průsery se neutají. V Pardubicích taky máte pár hospod a fanoušci ví, kam hráči chodí. Musí si dávat majzla.

Jsem zvědavý, jak v Brně zahraje Sparta. Trochu se tabulkou propadla tam, kam asi svým herním projevem patří. Předvádí takový kanadský styl, s Kometou to bude zajímavé srovnání a určitě vyhecovaný zápas.

A musím zmínit Olomouc. Ta vyhrává doma i venku, tým se dal pěkně dohromady, chytá jim gólman. Může se to rychle změnit, ale zatím to drží. Zbyňa Irgl pořád válí, pamatuju si ho ještě z Vítkovic. Když jsem tam trénoval, zrovna přicházel z juniorky. Je to poctivý kluk, zůstalo mu to. Dělá všechno pro to, aby co nejdéle vydržel.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ve věku 92 let zemřela někdejší televizní a rozhlasová hlasatelka Kamila Moučková

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Indie zakáže dalších 43 čínských mobilních aplikací, kromě TikToku omezuje i Alibabu

Indie v úterý zakázala 43 mobilních aplikací, které z většiny patří čínským softwarovým firmám. Podle indického ministerstva informačních technologií představovaly nebezpečí pro "svrchovanost a celistvost" země. Na černé listině se ocitly také čtyři aplikace čínského internetového prodejce Alibaba, uvedla agentura AP.

Krok přichází měsíc poté, co Indie zakázala desítky aplikací čínských technologických společností, včetně populární aplikace na přehrávání krátkých videí TikTok či videohry PUBG. Indické úřady uvedly, že aplikace slouží ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie. Peking se tehdy vůči zákazu ostře ohradil.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára. V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Další zprávy