Hokej

Sparta kvůli šíření covidu v Česku nejspíš přijde o Spenglerův pohár

Hokejisté Sparty zřejmě nebudou startovat v závěru prosince na Spenglerově poháru v Davosu. Důvodem jsou aktuální pandemická opatření ve Švýcarsku. Tamní vláda totiž zařadila Českou republiku na seznam rizikových zemí a všichni čeští občané musí bez ohledu na očkování při vstupu do Švýcarska předložit negativní test a nastoupit desetidenní karanténu.

A právě povinná karanténa reálně hráčům Sparty brání v účasti na slavném turnaji. Spenglerův pohár startuje v neděli 26. prosince a Pražané mají ve čtvrtek 23. prosince naplánovaný zápas 34. kola extraligy proti Třinci.

Podle prezidenta turnaje Marca Gianoly organizátoři momentálně zvažují všechny možnosti. "Důležité je, že turnaj se může v nějaké podobě uskutečnit," řekl Gianola. Spartu by podle informací deníku Tages-Anzeiger mohl nahradit některý ze švýcarských týmů.

Podle aktuálního plánu bude na Spenglerově poháru vedle domácího Davosu startovat tým Ambri-Piotta. Dalšími účastníky jsou Kanada, švédská Frölunda a KalPa Kuopio z Finska.

Penguins budou mít nové majitele, Lemieux v klubu zůstává

Hokejový klub Pittsburgh Penguins koupí Fenway Sports Group, jež už vlastní baseballový tým Boston Red Sox a fotbalový Liverpool. Společnost za většinový podíl v týmu NHL zaplatí zhruba 900 milionů dolarů (20,5 miliardy korun).

Součástí skupiny vlastníků zůstanou dosavadní majitelé, klubová legenda Mario Lemieux a Ron Burkle. Ve funkcích budou pokračovat také členové současného vedení včetně generálního manažera Rona Hextalla či hlavního trenéra Mikea Sullivana. Dohodu musí ještě posvětit rada guvernérů NHL, mělo by k tomu dojít do konce roku.

Lemieux společně s Burklem koupili Penguins v roce 1999 a zachránili ho před krachem. Slavný kanadský útočník dovedl Pittsburgh v roli kapitána v letech 1991 a 1992 ke Stanley Cupu a z dalších tří triumfů v NHL se radoval jako majitel v letech 2009, 2016 a 2017. V roce 2010 se také Tučňáci přestěhovali do nové PPG Paints Areny.

"Zatímco Penguins vstupují do nové kapitoly, já zůstanu aktivní a zaangažovaný v týmu jako vždycky a budu se těšit, že navážeme na naše úspěchy s budoucími partnery FSG. Jejich filozofie odráží přístup, který v minulých 22 letech fungoval dobře pro mě a pro Rona," uvedl Lemieux, jenž po comebacku v roce 2000 působil pět let v neobvyklé roli hráče a majitele.

Fenway Sports Group, jejímž vlastníkem je miliardář John Henry, koupila Red Sox v roce 2001 a FC Liverpool o devět let později. Letos v březnu majetkově do společnosti vstoupil slavný basketbalista LeBron James.

Zdroj: ČTK

Extraliga se i při omezené návštěvnosti bude hrát dál

Hokejová extraliga pokračuje přes omezení návštěvnosti kvůli covidu podle původního rozpisu. Během dnešní koordinační schůzky se na tom dohodlo vedení soutěže zastoupené ředitelem extraligy Josefem Řezníčkem s představenstvem Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH). Svaz o tom informoval v tiskové zprávě.