Černý se gólem postaral o remízu Wolfsburgu, Češi byli také u výhry Leverkusenu

Aktualizováno 13. 1. 2024 23:09
Václav Černý ozdobil návrat na bundesligový trávník po zimní přestávce parádním gólem a postaral se o remízu fotbalistů Wolfsburgu v Mohuči 1:1. Bayer Leverkusen zvítězil v Augsburgu 1:0 až gólem v nastavení, který vstřelil Argentinec Palacios. Udržel tak čtyřbodový náskok před Bayernem Mnichov, který má ale zápas k dobru.
Václav Černý se spoluhráči oslavují gól Wolfsburgu.
Václav Černý se spoluhráči oslavují gól Wolfsburgu. | Foto: Reuters

Na všech stadionech drželi minutu ticha na počest zesnulé legendy Franze Beckenbauera.

Černý se už po dvanácti minutách šikovně zbavil obránce, pronikl do šestnáctky a střelou z 15 metrů nedal brankáři šanci. Byl to jeho druhý ligový gól, první dál v listopadu Brémám. Po hodině hry Švýcar Widmer vyrovnal, nicméně Mohuč zůstává už sedm kol bez vítězství v pásmu ohrožení.

Augsburg potvrdil, že je pro Bayer nepříjemným soupeřem, v minulém ročníku s ním vyhrál oba zápasy a i tentokrát dlouho vzdoroval. V útoku Leverkusenu se při neúčasti zraněného Bonifaceho a dalších tří hráčů, kteří odletěli na africký šampionát, poprvé v sezoně sešli už v základní sestavě Patrik Schick a Adam Hložek.

Schick, který před Vánoci oslavil návrat do základní sestavy v bundeslize po vleklém zranění hattrickem, měl největší šanci v 19. minutě. Šel sám na brankáře Dahmena, ale klička se mu nepovedla. Chvíli po něm orazítkoval břevno domácí branky Španěl Grimaldo a po hodině hry mířila Schickova hlavička vedle branky. Už se zdálo, že Augsburg ukončí černou sérii, v níž dostal gól v každém z 19 zápasů, ale Palacios byl proti.

Union Berlín s Alexem Králem v základní sestavě uhrál bezbrankovou remízu ve Freiburgu a byl to teprve čtvrtý bod, který si v této sezoně přivezl ze soupeřových hřišť. V Kolíně nad Rýnem začal nový trenér Timo Schultz remízou 1:1 s Heidenheimem. Ligový nováček předtím tři zápasy po sobě vyhrál.

Lipsko v repríze minulého pohárového finále prohrálo doma s Eintrachtem Frankfurt 0:1 a stalo se tak vůbec poprvé v historii. Už v sedmé minutě se trefil Knauff. Všechny šance domácích pak zlikvidoval skvělý brankář Trapp.

Borussia Dortmund ukončila sérii šesti zápasů bez vítězství napříč soutěžemi a v Darmstadtu deklasovala ligového nováčka 3:0. Domácí nevyhráli od začátku října deset ligových zápasů a klesli na poslední místo.

Německá fotbalová liga - 17. kolo:

Augsburg - Leverkusen 0:1 (90.+4 Palacios), Freiburg - Union Berlín 0:0, Kolín nad Rýnem - Heidenheim 1:1 (29. Selke - 55. Busch), Mohuč -Wolfsburg 1:1 (61. Widmer - 12. Černý), Lipsko - Eintracht Frankfurt 0:1 (7. Knauff), Darmstadt - Dortmund 0:3 (24. Brandt, 77. Reus, 90.+2 Moukoko).

Premier League

Obhájce titulu Manchester City ve 20. kole anglické ligy vyhrál v Newcastlu 3:2, přestože ještě dvacet minut před koncem prohrával 1:2. K obratu zavelel uzdravený Belgičan Kevin De Bruyne, který jeden gól dal a vítězný v nastaveném čase připravil. V tabulce Citizens postoupili na druhé místo, na Liverpool ztrácejí dva body.

Newcastle po třech ligových porážkách na přelomu roku opustil pohárové pozice, ale před týdnem vyhrál v poháru v Sunderlandu a dnes v lize potrápil i mistra. Přitom zápas se pro něj nevyvíjel dobře, musel dotahovat náskok, který hostům zařídil Portugalec Silva efektní patičkou. Pak ale německý brankář Ortega, který musel mezi tyče poté, co se Brazilec Ederson hned v úvodu utkání zranil, během tří minut dvakrát inkasoval. Švéd Isak, který v září vyprovodil Citizens z Ligového poháru, vyrovnal a Gordon přidal druhý gól.

Až dvacet minut před koncem zvedl trenér Guardiola z lavičky De Bruyneho. Belgický záložník nastoupil v Premier League poprvé od srpnového zranění a potřeboval jen pět minut na to, aby sólovou akcí vyrovnal. V nastavení pak připravil pro Bobba vítěznou branku. Pro norského mladíka to byl první gól v Premier League

Chelsea porazila v londýnském derby Fulham 1:0. Vyhrála třetí ligový zápas v řadě a v neúplné tabulce postoupila na osmé místo. V nastavení prvního poločasu proměnil penaltu Cole Palmer. Fulham potvrdil, že se mu na soupeřových hřištích nedaří, venku vyhrál jediný z 11 zápasů.

Chelsea v úterý prohrála v prvním semifinále Ligového poháru na hřišti druholigového Middlesbrough, ale dnes se vrátila na vítěznou vlnu. Po Diopově faulu na Sterlinga zužitkoval pokutový kop Palmer a byl to jeho devátý ligový gól od zářijového přestupu z Manchesteru City. Alespoň částečně tak napravil své zahozené šance z Ligového poháru. V závěru mohl Gallagher ještě zvýšit, ale jeho střelu zastavila tyč.

21. kolo anglické fotbalové ligy:

Chelsea - Fulham 1:0 (45.+4 Palmer z pen.), Newcastle - Manchester City 2:3 (35. Isak, 37. Gordon - 26. Silva, 84. De Bruyne, 90.+1 Bobb).

20. Sheffield United 20 2 3 15 15:49 9

Poznámka: Everton přišel o 10 bodů jako trest za porušení finančních pravidel.

La Liga

Bilbao porazilo ve 20. kole španělské fotbalové ligy v baskickém derby San Sebastian 2:1 a díky úspěšné sérii se v tabulce posunulo už na třetí místo. Oba góly vítězů vstřelil už v prvním poločase Álex Berenguer.

Bilbao je už třináct zápasů bez porážky. Tři výhry za sebou bez inkasovaného gólu vynesly Valverdemu ocenění pro trenéra měsíce a dnes jeho svěřenci vyhráli počtvrté v řadě, i když tentokrát čisté konto neudrželi. Tři minuty před koncem je o ně připravil Oyarzabal. I tak Sebastianu oplatili zářijovou prohru 0:3.

Fotbalisté Las Palmas vyhráli nad Villarrealem 3:0 a po dvou porážkách si připsali tříbodový zisk. Ligový nováček tak svého mnohem slavnějšího soupeře zdolal v obou zápasech tohoto ročníku.

Dva góly vstřelil Rodríguez a ve své premiérové sezoně v nejvyšší soutěži už má na kontě pět zásahů, další gól přidal Herzog. Tým z Kanárských ostrovů se přiblížil k pohárovým příčkám a je na tom v tabulce výrazně lépe než účastník jarní fáze Evropské ligy.

Celta Vigo vedla na Mallorce díky šestatřicetiletému Aspasovi, pro nějž to byl teprve druhý gól v sezoně, ale celkově jubilejní 150. v La Lize. Kanaďan Larin však ještě do přestávky vyrovnal na konečných 1:1.

Betis Sevilla čekal od listopadové porážky na Spartě v Evropské lize na vítězství šest ligových zápasů. Až v utkání s předposlední Granadou ukončil černou sérii čtvrthodiny před koncem Isco.

20. kolo španělské fotbalové ligy:

Las Palmas - Villarreal 3:0 (8. a 63. Rodriguez, 51. Herzog), Mallorca - Celta Vigo 1:1 (43. Larin - 10. Aspas), Bilbao - San Sebastian 2:1 (30. a 42. Berenguer - 87. Oyarzabal), Betis Sevilla - Granada 1:0 (76. Isco).

Serie A

Inter Milán vyhrál ve 20. kole italské fotbalové ligy v Monze 5:1 a upevnil si vedení v tabulce. Po dvou gólech vítězů dali Turek Hakan Calhanoglu a Argentinec Lautaro Martínez. Obhájce titulu z Neapole sice zvítězil doma nad Salernitanou 2:1 gólem v šesté minutě nastavení, ale na šestém místě ztrácí na začátku druhé poloviny soutěže na lídra Serie A propastných dvacet bodů.

Inter je jediným týmem soutěže, který v této sezoně ještě nikdy neprohrával v poločase, a ani tentokrát si to nepokazil. Už během úvodní čtvrthodiny vstřelil dvě branky. Argentinský mistr světa Martínez to v čele tabulky střelců dotáhl už na 18 zásahů. Domácí Pessina z penalty jen zmírnil krutost prohry.

Neapol byla už tři kola bez vítězství a vedení začalo shánět posily. V týdnu projevilo zájem o Antonína Baráka z Fiorentiny. Ani zápas s poslední Salernitanou nezačal dobře. Hosty poslal pod Vesuvem do vedení Candreva povedenou střelou z dálky přesně do šibenice, ale v závěru prvního poločasu Politano z penalty vyrovnal. Domácím chyběl nejlepší střelec Osimhen, který je s Nigérií na mistrovství Afriky. V nastavení ho zastoupil kosovský obránce Rrahmani.

Nováček z Janova je už pět zápasů bez porážky, ale proti Turínu chtěl víc než jen bezbrankovou remízu. Hosté však mají s 18 inkasovanými góly jednu z nejlepších obran v lize a čisté konto udrželi. David Zima se na tom nepodílel, zůstal na lavičce.

Verona porazila v zápase týmů ze spodních pater tabulky Empoli 2:1. Náskok uhájila i poté, co byl vyloučen Slovák Duda, který během pěti týdnů uviděl červenou kartu už podruhé.

20. kolo italské fotbalové ligy:

FC Janov - FC Turín 0:0, Neapol - Salernitana 2:1 (45.+2 Politano z pen., 90.+6 Rrahmani - 29. Candreva), Hellas Verona - Empoli 2:1 (3. Djurič, 56. Ngonge - 64. Žurkowski), Monza - Inter Milán 1:5 (68. Pessina z pen. - 12. z pen. a 60. Calhanoglu, 14. a 84. z pen. Martínez, 88. Thuram).

1. Inter Milán 20 16 3 1 49:10 51
2. Juventus Turín 19 14 4 1 29:12 46
3. AC Milán 19 12 3 4 35:20 39
4. Fiorentina 19 10 3 6 27:19 33
5. Boloňa 19 8 8 3 22:16 32
6. Neapol 20 9 4 7 30:25 31
7. Bergamo 19 9 3 7 29:21 30
8. Lazio Řím 19 9 3 7 23:20 30