Londýnské derby pro Arsenal. Na hřišti Tottenhamu rozhodl Brazilec Gabriel

15. 9. 2024 17:18
Fotbalisté Arsenalu vyhráli v londýnském derby na hřišti Tottenhamu 1:0 zásluhou brazilského obránce Gabriela a posunuli se na druhé místo tabulky anglické ligy. Poprvé od roku 2013 zvítězili v šestém zápase na půdě soupeře v řadě. Na stoprocentní Manchester City ztrácejí dva body, o které přišli v minulém kole při domácí remíze s Brightonem.
Gabriel slaví gól Arsenalu v derby s Tottenhamem.
Gabriel slaví gól Arsenalu v derby s Tottenhamem. | Foto: Reuters

Fotbalisté Newcastlu zvítězili ve Wolverhamptonu 2:1 a posunuli se na třetí místo.

Trenér Arsenalu Arteta, který v týdnu prodloužil smlouvu do roku 2027, postrádal dvě opory středové řady. Rice byl v minulém kole vyloučen, norský kapitán Ödegaard se vrátil z reprezentačního srazu s poraněným kotníkem.

Na rozdíl od jarního utkání, které Arsenal vyhrál 3:2, čekali diváci na gól více než hodinu. Oba brankáři - Ital Vicario ve službách domácích a Španěl Raya na druhé straně - se přesto nenudili. O bodech pro hosty rozhodla po Sakově rohovém kopu přesná Gabrielova hlavička.

Tottenham vyhrál jen jeden z posledních osmi vzájemných zápasů a ani start do nové sezony nemá ideální, se čtyřmi body je až třináctý. Po zranění se do jeho sestavy vrátil kanonýr Solanke, který dal v minulém ročníku v dresu Bournemouthu 19 ligových branek, ale v nové sezoně se ještě neprosadil.

Wolves jsou v nové sezoně stále bez vítězství a už 16 zápasů v řadě se jim nepodařilo udržet čisté konto. Tentokrát s dosud neporaženým Newcastlem ještě čtvrthodiny před koncem vedli zásluhou gabonského záložníka Leminy, ale pak Švýcar Schär spolu s Barnesem výsledek otočili.

Anglická fotbalová liga - 4. kolo:

Tottenham - Arsenal 0:1 (64. Gabriel), Wolverhampton - Newcastle 1:2 (36. Lemina - 75. Schär, 80. Barnes).

La Liga

Fotbalisté Barcelony si ve španělské lize udrželi stoprocentní bilanci. V katalánském derby uštědřili Gironě na jejím hřišti debakl 4:1, oplatili jí dvě porážky z minulého ročníku a upevnili si vedení v tabulce o čtyři body před Realem a Atléticem Madrid, které zdolalo Valencii 3:0.

Ladislav Krejčí byl nejspíš rád, že i tentokrát zůstal jen na lavičce Girony. Domácí obrana si v prvním poločase nevěděla rady hlavně s Yamalem. Barcelonský klenot nejprve šikovně obral o míč obránce Lópeze a přesně zakončil, pak zužitkoval Lewandowského centr. Po změně stran se prosadili další hrdinové z týmu mistrů Evropy Del Olmo z ostrého úhlu a Pedri po kličce gólmanovi Gazzanigovi.

Ten zabránil ještě větší prohře, když zmařil Lewandowského sólo. Až deset minut před koncem po špatném vyběhnutí brankáře Ter Stegena vstřelil Stuani jediný gól domácích. I tak to byla pro Gironu hodně nepovedená generálka na vstup do Ligy mistrů a vyrovnání nejtěžší domácí porážky v historii klubu.

Naposledy prohrála stejným výsledkem před šesti lety s Realem Madrid. Naopak Barcelona po sedmi gólech v síti Valladolidu opět koncertovala a její nový trenér Hansi Flick dosud nepoznal nic jiného než vítězství. Jedinou kaňkou byla v závěru červená karta pro Torrese.

Celta Vigo po dvou porážkách za sebou zdolala nováčka z Valladolidu 3:1. Hosté po třech kolech ukončili čekání na gól, ale na body znovu nedosáhli. S 13 inkasovanými brankami mají nejhorší obranu v La Lize. Svůj první ligový gól vstřelil ve Vigu Álvarez, který zatím hrál většinou jen za béčko. Druhý přidal Iglesias a po návratu z ročního hostování v Leverkusenu se trefil ve třetím utkání po sobě.

Do druhého poločasu vyběhl v dresu hostů Moro a už po pěti minutách se zapsal mezi střelce. Ale sedmatřicetiletý brankář Guaita, který se vrátil mezi tyče po vleklém zranění ramena, vyrovnání nepovolil. Naopak po vyloučení Martína zpečetil výhru domácích Duvikas.

Bilbao vyhrálo v Las Palmas 3:2 především díky bratrské dvojici Williamsových. Starší Iňaki připravil první gól pro Sanceta, druhý pro svého slavnějšího bratra Nica a třetí pro Paredese. Za domácí snížil parádním přímým kopem Sandro Ramírez. To už hráli hosté v deseti bez vyloučeného Jauregizara. V závěru Alex Muňoz ještě zápas zdramatizoval, ale trenér Luis Carrión si musí na první výhru v La Lize ještě počkat.

Základ k výhře Atlética položil Angličan Gallagher svým prvním gólem po přestupu z Chelsea, po změně stran náskok zvýšil Francouz Griezmann a v nastavení se poprvé prosadila i nejdražší posila z Manchesteru City Argentinec Álvarez. Svěřenci trenéra Simeoneho hráli počtvrté v řadě bez inkasovaného gólu, což se jim povedlo naposledy v prosinci 2020. Valencie je od dubna 12 zápasů v lize bez vítězství, to je nejdelší série od roku 2016, a v tabulce je s jedním bodem poslední.

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Celta Vigo - Valladolid 3:1 (22. Álvarez, 36. Iglesias, 90.+1 Duvikas - 50. Moro), Girona - FC Barcelona 1:4 (80. Stuani - 30. a 37. Yamal, 47. Olmo, 64. Pedri), Las Palmas - Bilbao 2:3 (58. S. Ramírez, 83. A. Muňoz - 7. Sancet, 30. N. Williams, 76. Paredes), Atlético Madrid - Valencie 3:0 (39. Gallagher, 54. Griezmann, 90.+4 Álvarez).

Serie A

Fotbalisté Neapole zvítězili v italské lize v Cagliari 4:0, využili remízy Interu Milán v Monze a vyhoupli se do čela tabulky. U tří branek vítězů byla nová posila Belgičan Romelu Lukaku. Fotbalisté AS Řím hráli v Janově 1:1, o první vítězství v sezoně přišli v šesté minutě nastavení. Atalanta Bergamo zdolala Fiorentinu 3:2 díky obratu v závěru prvního poločasu.

Neapol si na Sardinii připsala třetí výhru v řadě. Hlavní postavou byl Lukaku, který hrál poprvé od příchodu z Chelsea v základní sestavě. První gól připravil pro Lorenza, druhý pro Gruzínce Kvaraccheliju a třetí dal sám. Na Cagliari má obzvlášť spadeno, během svého dřívějšího působení v italské lize mu dal šest branek.

Inter při poslední návštěvě Monzy na cestě k mistrovskému titulu zvítězil v lednu 5:1, což byla pro soupeře nejhorší domácí prohra v historii. Tentokrát ale byl rád, že v závěru odvrátil porážku. Střídající Portugalec Mota deset minut před koncem hlavičkou překonal švýcarského brankáře Sommera. Nizozemec Dumfries ještě stihl vyrovnat, přesto má trenér Inzaghi před zápasy s Manchesterem City v Lize mistrů a derby s AC Milán o čem přemýšlet.

Hráči AS Řím nepřipustili v Janově opakování loňského scénáře, který pro ně na stejném stadionu skončil debaklem 1:4. Vedení jim zařídil Ukrajinec Dovbyk a ke koruně krále střelců španělské ligy v dresu Girony tak přidal premiérový gól v Serii A. První výhra byla na dosah, ale v hektickém závěru dostal červenou kartu trenér hostů De Rossi, který se příliš vehementně domáhal ukončení zápasu, a Belgičan De Winter vzápětí přesnou hlavičkou vyrovnal.

Atalanta Bergamo se poprvé představila fanouškům na svém stadionu po dokončení letní rekonstrukce a hostům z Florencie přesně oplatila porážku 3:2 z posledního jarního kola. Přitom návrat domů nezačal dobře, soupeř dvakrát vedl. Postarali se o to Argentinec Martínez Quarta a Kean.

Retegui svým čtvrtým gólem v sezoně vrátil Atalantu do hry a v závěru prvního poločasu Belgičan De Ketelaere a Nigerijec Lookman strhli vedení na stranu domácích. Ve druhém poločase už gól nepadl a nový trenér Fiorentiny Palladino ani v šestém utkání na lavičce "Fialek" radost z výhry nezažil. Po pěti remízách v italské a Konferenční lize musel skousnout první porážku.

Zápas FC Turín s Lecce skončil bezbrankovou remízou. Hosté ani popáté ve vzájemných zápasech nedali gól, ale s bodem byli určitě spokojenější než domácí, kteří propásli šanci přeskočit v tabulce městského rivala Juventus.

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

FC Janov - AS Řím 1:1 (90.+6 De Winter - 43. Dovbyk), Bergamo - Fiorentina 3:2 (21. Retegui, 45. De Ketelaere, 45.+2 Lookman - 15. Martínez Quarta, 32. Kean), FC Turín - Lecce 0:0, Cagliari - Neapol 0:4 (18. Di Lorenzo, 66. Kvaracchelija, 71. Lukaku, 90.+3 Buongiorno), Monza - Inter Milán 1:1 (80. Mota - 88. Dumfries).

Bundesliga

Po třech kolech německé bundesligy jsou oba nováčci bez bodu u dna tabulky. Ke Kielu, který v sobotu schytal doma debakl 1:6 od Bayernu Mnichov, se dnes přidal tým FC St. Pauli, když prohrál v Augsburgu 1:3. Oba soupeři se v nejvyšší soutěži utkali poprvé. Brémy zvítězily v Mohuči 2:1, přestože hrály půl hodiny v deseti.

Augsburg se jen těžko vzpamatovává z nevydařeného konce minulého ročníku, v němž prohrál pět posledních zápasů. V tom novém dosud získal jediný bod, ale dnes konečně vyhrál. Postarali se o to po změně stran nová posila z Dortmundu Wolf, Tietz a Kabadayi, který před sezonou přišel z regionální ligy z béčka Schalke. Pro hosty může být útěchou, že po dvanácti letech dali gól v bundeslize. Čtvrt hodiny před koncem ho vstřelil Boukhalfa.

Mohuč spolu se závěrem minulého ročníku byla už jedenáct zápasů bez porážky, ale po restartu soutěže zatím sbírala jen remízy a dnes prohrála s Brémami. Na rychlý Duckschův gól z penalty ještě odpověděl Korejec I Če-song, ale střídající Kohn vstřelil vítězný gól, přestože hosté už hráli bez vyloučeného Rakušana Friedla. Pro Werder to byla první výhra po dvou remízách.

Německá fotbalová liga - 3. kolo:

Augsburg - St. Pauli 3:1 (47. Wolf, 67. Tietz, 90.+6 Kabadayi - 75. Boukhalfa), Mohuč - Brémy 1:2 (27. I Če-song - 8. Ducksch z pen., 69. Kohn).

1. Bayern Mnichov 3 3 0 0 11:3 9
2. Dortmund 3 2 1 0 6:2 7
3. Lipsko 3 2 1 0 4:2 7
4. Heidenheim 3 2 0 1 8:4 6
5. Leverkusen 3 2 0 1 9:6 6
6. Freiburg 3 2 0 1 5:4 6
Frankfurt 3 2 0 1 5:4 6
8. Brémy 3 1 2 0 4:3 5