Top 50 nejvlivnějších z fotbalu: Od Pelty a Vrby k Horníkovi

Sport Sport
7. 1. 2015 6:00
Nejvlivnějším mužem českého fotbalu je předseda asociace Miroslav Pelta. Vyplývá to z žebříčku, který sestavuje reportér Aktuálně.cz Luděk Mádl.
Sehnat peníze, to je Peltova nejsilnější disciplína. A teď jsou blízko i ty za účast na Euru 2016
Sehnat peníze, to je Peltova nejsilnější disciplína. A teď jsou blízko i ty za účast na Euru 2016 | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Natahovat ruku k veřejným rozpočtům umí kdekdo. Fotbalová asociace ČR byla loni v tomto ohledu úspěšnější než kdy předtím.

A především proto se její předseda Miroslav Pelta objevuje na první příčce nejnovějšího vydání Top 50 nejvlivnějších osob českého fotbalu. Tento žebříček, ve kterém si Pelta oproti jeho minulému vydání polepšil o jedno místo, sestavuje průběžně pro deník Aktuálně.cz jeho sportovní šéfreportér Luděk Mádl.

Druhou pozici v jeho novém rankingu vlivných obsadil reprezentační kouč Pavel Vrba, bronzovou pak Roman Berbr, český místopředseda FAČR.

Nový žebříček Top 50 nejvlivnějších ve fotbale NAJDETE ZDE

Oproti minulému pořadí se Miroslav Pelta posunul o jednu pozici dopředu. I jeho četní kritikové, připomínající korupcí prosycenou atmosféru "ivánkovských" časů, již Pelta spoluvytvářel, mu přiznávají jednu velkou, pro fotbal cennou přednost: umí sehnat peníze.

Z takřka dvoumiliardového balíku investičních dotací ministerstva školství se loni na konto FAČR stěhovalo hned 258 milionů korun, o 17 více nežli v roce předchozím. A jako milý bonus navíc i dalších 20 milionů jako příspěvek na uspořádání mistrovství Evropy hráčů do 21 let. Toho se v Česku dočkáme letos v druhé polovině června.

Pelta loni pro fotbal jakožto nejsilnější český sport vyjednal i grandiózní podíl na finančních prostředcích, které sázkové kanceláře a loterijní firmy směly "odklonit" ze své daňové zátěže a namísto účtu finančního úřadu je poukázat na konto Českého olympijského výboru. Sešlo se tu celkem 430 milionů a plných 31 procent získala na financování svých mládežnických programů fotbalová asociace. Konkrétně 133,5 milionu korun. (Více zde.)

Národní stadion? Zatím ne, ale...

Část těchto prostředků by měla být nasměrována do projektu fotbalových akademií, přičemž Pelta získal i příslib hejtmanů, že právě na mládežnické akademie pro nejtalentovanější juniory a dorostence přispějí velmi významně i jejich krajské rozpočty.

Za Peltovými úspěchy v "dobývání" veřejných peněz stojí přízeň ministra školství Marcela Chládka (ČSSD, v žebříčku pátý) a spojenectví s Miroslavem Janstou, významným politickým lobbistou a předsedou České unie sportu (v žebříčku dvanáctý).

Národní stadion na Strahově se sice zatím nejeví jako průchozí, ale ministr financí Andrej Babiš už naznačil, že si od aplikace nového zákona o hazardu slibuje větší daňovou výtěžnost. A poznamenal, že tři takto získané miliardy by mohly od roku 2016 zdvojnásobit státní dotaci, která ročně do českého sportu míří. Pak už by mnozí mohli vidět kontury nového stadionu na větrném pražském kopci jako mnohem reálnější než dnes.

K tomu připočítejme skutečnost, že se loni vysílací práva na tuzemskou nejvyšší fotbalovou soutěž prodala na další čtyřleté období o 25 procent  výhodněji než v minulosti. A že liga získala i nového titulárního sponzora. Společnost Synot podepsala s fotbalem čtyřletou smlouvu s opcí na další čtyři roky, přičemž její předchůdce v této roli Plzeňský Prazdroj sice snížil svůj příspěvek, ale sponzorský pool soutěže zcela neopustil.

"V horizontu čtyř let se v součtu jedná o navýšení sponzorského plnění v řádech stovek milionů korun," řekl Dušan Svoboda, místopředseda FAČR za ligu. Klíčový podíl na uzavření smluv měl ovšem Miroslav Pelta.

Klokaní smír se nakonec nepovedl

Aby předseda nesklízel jen samou chválu: jeden problém se mu vyřešit nepodařilo, jiný stále odkládá a o třetím se tváří, že neexistuje.

Vyjednání smíru v případu Bohemians stálo kasu asociace 10 milionů korun. Jenže Peltu kvůli metodě, kterou při řešení tzv. klokaní války použil, začala vyšetřovat policie (více zde). Navíc se ona metoda ukázala jako neúčinná, protože někteří členové tzv. skupiny Vejsada navzdory ujednáním nakonec válečné sekery nezakopali. A vyřešení konkurzu - poté, co nakoupili další pohledávky - i nadále komplikují.

Nevyřešená zůstává nadále otázka tzv. samostatnosti ligové soutěže. Její představitel v užším vedení FAČR Dušan Svoboda zůstává zapřen v nesmiřitelném klinči s českým místopředsedou Romanem Berbrem - a nezdá se, že by tento nekonečný příběh spěl k nějakému rozuzlení. I proto, že to v něm předseda Pelta hraje na obě strany a průtahy mu vyhovují.

Problémem číslo tři je pak otázka korupce v českém fotbale, kterou na podzim 2012 rozdmýchala kauza tzv. Křetínského tašky. Vše skončilo patem a totální fraškou při soudním přelíčení, kdy majitel Sparty prohlásil, že ve svých obviněních vycházel z informací, které měly charakter "nepřímosti druhé kategorie". (více zde)

Že by se tím ale rozehnaly mraky pochyb o čistotě českého fotbalu, se říci nedá. Ačkoli Pelta prezentuje český fotbal jako očištěný, mnozí se obávají, že právě tady tiká vzhledem k jeho budoucnosti časovaná bomba.

Vrba sbírá body, Berbr nešetří jedem

Minulý žebříček Top 50 nejvlivnějších sestavoval deník Aktuálně.cz loni na jaře. V jeho nové podobě se ze čtvrté na druhou příčku vyšvihl reprezentační kouč Pavel Vrba. Po sérii ne zcela přesvědčivých jarních přípravných utkání totiž na podzim přišel v jeho podání kvalifikační uragán. Čtyři zápasy, čtyři vítězství, dvanáct bodů v tabulce. To nečekal opravdu nikdo.

Postup na Euro 2016 je tedy vskutku blízko a s ním i výhled na zhruba 300 milionů korun, což by orientačně mohla být prémie pro každého ze 24 účastníků turnaje, který napřesrok uspořádá Francie.

Třetí pozici v žebříčku vlivných drží významný zákulisní hráč Roman Berbr. Zatímco Pelta shání peníze, Berbr v mnoha ohledech asociaci fakticky řídí. Dohlíží na realizaci stavby nového strahovského sídla FAČR, Pelta mu svěřil i projekt akademií. Tady ovšem narazila kosa na kámen, protože ligové kluby, respektive jejich zástupci ve výkonném výboru, první návrh smetli ze stolu.

Jedovaté slovní války, které spolu na stránkách médií nevybíravě vedou místopředsedové Berbr se Svobodou v otázce samostatnosti ligy, vedly Peltu dokonce k tomu, aby je veřejně pokáral (více zde). Na Berbrově síle plynoucí z toho, že na valných hromadách FAČR dlouhodobě kontroluje takové množství hlasů, že žádný předseda nemůže být zvolen, aniž by s tím Berbr souhlasil, se každopádně nic nemění.

Minulý lídr žebříčku, miliardář Daniel Křetínský, se nyní objevuje až na čtvrté příčce. A to navzdory tomu, že v mezidobí Sparta, již spoluvlastní, získala "double" i český superpohár. Jenže podstatné je, že do Ligy mistrů už tradičně nepostoupila. Ekonomika klubu se tak nadále pohybuje v červených číslech (více zde), navíc se přes Bern nepodařilo postoupit ani do jarní části Evropské ligy.

Největším rivalem Sparty na domácí scéně je už několik let Viktoria Plzeň. Její vlastník Tomáš Paclík, v aktuálním žebříčku šestý, se loni sice pohárovým úspěchem jako ve třech uplynulých sezonách pochlubit nemohl, po odchodu trenéra Vrby vypadl západočeský tým už v předkolech Evropské ligy, ale podzimní tabulku tuzemské soutěže vede o bod právě Viktoria.

Tentokrát se sice do kvalifikace Ligy mistrů, soutěže, v níž lze získat 250-300 milionů korun za sezonu, dostanou český mistr i vicemistr, ale první tým tabulky bude mít v tzv. mistrovské větvi kvalifikace teoreticky přeci jen výrazně snazší cestu.

V Top 10 Valenta i agent Kolář

Nejvýše postaveným nováčkem žebříčku je na 8. pozici Ivo Valenta, senátor a především šéf holdingu Synot, jehož sponzorské miliony nyní plynou do pokladen ligových klubů.

Do Top 10 poskočil i Viktor Kolář, šéf agentury Sport Invest, která již léta zastupuje největší portfolio českých fotbalistů. V posledních měsících řeší zejména otázku budoucnosti svého prominentního klienta Petra Čecha, o kterém vyjednává i s Realem Madrid. S pražskou Spartou zase spolupracuje na výběru nového působiště Pavla Kadeřábka.

Ačkoli větší přestupy z české ligy se plánují patrně až na léto (více zde), ve fotbale není výjimkou, že se takové operace někdy i výrazně zrychlí. A protože je právě leden, měsíc otevřeného transferního okna, je nyní v žebříčku více hráčských agentů, kteří teď mají plné ruce práce.

Jejich nestor Pavel Paska si udržuje významný vliv dlouholetým spojenectvím s Miroslavem Peltou. V národním týmu ale hrál například proti Islandu jediný jeho klient Tomáš Rosický, v současném A-týmu Sparty má pak Paskova agentura ISM jen mladého útočníka Patrika Schicka. Pravda, možná se k němu připojí Václav Kadlec, který na podzim vyhořel v bundesligovém Frankfurtu.

Pro Tomáše Necida hledá nyní nové angažmá Jiří Müller, Ondrej Chovanec aktuálně pracuje na zahraničním přestupu sparťana Josefa Hušbauera. A Dalibor Lacina, další z agentů, se může těšit na velmi zajímavou provizi za případný přestup Bonyho Wilfrieda, kterého kdysi přivedl do Sparty. Dnes se o útočníka Swansea perou přední kluby Premier League a vzduchem létají desítky milionů liber.

Mezi osmi nováčky nechybí Horník

Oproti minulému vydání vypadávají nyní ze žebříčku Milan Komárek, kterého v pozici šéfa protikorupční policie (i v tomto rankingu) vystřídal Jaroslav Vild. Dále Dušan Uhrin, trenér propuštěný z Plzně (nyní Minsk), zesnulý teplický ředitel František Hrdlička, obchodník s televizními právy Jaroslav Vacek, vlastník libereckého klubu Ludvík Karl, bývalý šéf Nova Sport Marek Kindernay, někdejší sportovní poradce Slavie Igor Kornějev a sportovní ředitel téhož klubu Karol Kisel.

Nováčky či staronovými nováčky v Top 50 jsou vedle již jmenovaných Ivo Valenty a Jaroslava Vilda také aktuální kouč Plzně Miroslav Koubek, dále jeho kolega z Jablonce Jaroslav Šilhavý, agenti Martin Říha a David Nehoda (zastupují mj. Ladislava Krejčího, resp. Tomáše Vaclíka), dále Milan Baroš jakožto očekávaná velká jarní osobnost ostravského Baníku - a také Ivan Horník.

Ten se navzdory své prokázané korupční minulosti těší nadále velké přízni u předsedy Miroslava Pelty, neztratil kontakty ani na další důležité muže (a ženy) českého fotbalu. Jeho Viktoria Žižkov navíc přezimuje ve druhé lize na dohled postupových vod. Pokud se opět ocitne v nejvyšší soutěži, vrátí se do ní Horník opět v roli silného zákulisního hráče.

Facebooková stránka autora žebříčku: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy