Krejčí a Kadeřábek asi vydrží do léta, Pelta Bakoše neoslnil

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 1. 2015 6:00
Fotbalová Plzeň je na přestupním trhu výrazně aktivnější než Sparta. Ta zatím přiznala zájem pouze o Václava Kadlece, náhradníka Frankfurtu
O Pavla Kadeřábka i Ladislava Krejčího je v Evropě zájem, jejich odchod ze Sparty se plánuje na léto
O Pavla Kadeřábka i Ladislava Krejčího je v Evropě zájem, jejich odchod ze Sparty se plánuje na léto | Foto: CPA Eduard Erben

Glosář - Plzeň versus Sparta. Tahle fotbalová válka se odehrává na hřištích, v soudních síních. A teď i na přestupním trhu.

V průběžné tabulce Synot ligy vede Plzeň přes zimu jen o bod. Zato ve srovnání dosavadní zimní aktivity obou klubů v otázce transferů o parník. Ve Viktorii se totiž i po skončení ligy intenzivně pracovalo, zatímco na Spartě se tou dobou zběsile hledal viník vypadnutí z Evropské ligy. A pak už se šlo koukat na pohádky. 

To Viktoria již před Vánoci angažovala nejlepšího zahraničního střelce v dějinách české ligové soutěže Aidina Mahmutoviče (58 gólů v Teplicích) a do obrany Jana Baránka, až dosud stopera Baníku Ostrava. Od léta si navíc pojistila služby jeho kolegy z české "21" Egona Vůcha. Prodloužila spolupráci s Janem Holendou a  uplatnila také opci na reprezentanta Václava Pilaře.

Na Letné zatím stihli jen prodlužovat kontrakty, konkrétně Pavlu Kadeřábkovi a Marku Matějovskému.

Vyhořel jsi? Vítej doma!

Nicméně  příznivci Sparty se nemusí praničeho obávat. "Nechceme jednat pod tlakem a v panice, ale přivést skutečnou kvalitu," zvěstuje jim totiž člen představenstva Sparty a vrchní letenský personalista Jakub Otava.

Jedince se sklonem ke škodolibosti by možná napadlo interpretovat jeho slova tak, že tentokrát už Otava nemíní přivést do kádru jen další komparzisty, příležitostné náhradníky, potenciální fotbalové invalidy či skoropenzisty typu Keriče, Gila, Pauscheka, Breznaníka, Nešpora, Ujfalušiho či Kováče.

Svou oblíbenou kategorii hráčů "vyhořel jsi v cizině, vítej zpátky ve Spartě" každopádně Otava neopouští. Po Vackovi s Pamičem hodlá v zimě opět přitisknout na svou hruď i Václava Kadlece, a to pouhých 16 měsíců od jeho přestupu do Eintrachtu Frankfurt nad Mohanem.

"Ale není to jednoduché, musíme si uvědomit, že jde o hráče z bundesligy," zdůrazňuje Otava, jak náročný úkol před něj osud postavil.

Dodejme, že mluví o mladém muži, který v bundeslize odehrál na podzim všehovšudy 117 minut a Eintracht už mu veřejně sdělil, že v odchodu na jarní hostování mu tedy rozhodně bránit nebude. Ba právě naopak.

Frankfurtské šéfy Kadlec neoslnil na hřišti a netěšily je dozajista ani jeho neprofesionální výlevy na sociálních sítích, kde dával opakovaně najevo silnou frustraci z toho, že prakticky vůbec nehraje.

Čili jako největší potenciální problém spojený s jeho možným příchodem se prostému pozorovateli jeví otázka Kadlecova platu, který by opět o kapku víc zatížil rozpočet klubu, co jen za loňskou sezonu vykázal ztrátu 144 milionů korun. Tím se sice výrazně zlepšil oproti předchozím ročníkům (minus 240, resp. minus 190 milionů), nicméně minus prostě není plus...

Newcastle odmítli už dvakrát

Neschopnost vydělat si na vlastní provoz účastí v Lize mistrů zužuje Spartě počet možností na dorovnání ekonomické bilance prakticky na dvě: subvence od vlastníků nebo prodej hráčů základní sestavy.

A ten se blíží, což na startu přípravy nahlas připustil i Ladislav Krejčí (více zde). Nicméně jeho agent Martin Říha nepočítá s tím, že by tento transfer proběhl už nyní v lednu. "Láďu sleduje několik klubů velmi systematicky už delší čas, tyhle cílené přestupy se dělají hlavně v letní pauze. Já ty kluby, co jsou ve hře, v danou chvíli opravdu nechci jmenovat, ale věřím tomu, že konkrétní jednání by se měla rozběhnout už na jaře."

Už dvakrát v souvislosti s Ladislavem Krejčím odmítla Sparta nabídku Newcastlu, naposledy letos v létě, když se anglickému klubu nechtělo čekat až na samotný závěr přestupního okna - a Sparta přitom chtěla mít Krejčího k dispozici na předkola  evropských pohárů. Podobně se ostatně postavila i k nabídce Cagliari na Josefa Hušbauera.

Zdroje z Letné naznačují, že nyní už by neměla problém ho uvolnit. A zájem Cagliari neuhasl ani poté, co jeho lavičku opustil Zdeněk Zeman. Prezident italského klubu nechyběl v prosinci v hledišti stadionu v Bernu, kde Sparta ztratila postup ze skupiny Evropské ligy, na Hušbauera myslí pořád. Ale rozhodně se mu nechce vysázet na stůl 4 miliony eur, jak si ještě v létě představoval majitel Sparty Daniel Křetínský.

Stejně jako Krejčí by spíše v létě mohl opustit Spartu i další mladý reprezentant Pavel Kadeřábek. Jeho podzim byl opravdu blyštivý, podle deníku Sport údajně zaujal zejména skauty bundesligového Hoffenheimu.

Jánoš, náhrada za Kadeřábka

O tom, že se na Spartě pomalu začínají připravovat na plánovaný odchod K + K, svědčí i fakt, že si trenér Lavička na začátek zimní přípravy stáhl i dva hráče odložené dosud na hostování.

Adam Jánoš, půjčený dosud do Jihlavy, je zvyklý hrát pravého obránce, tedy na pozici, na kterou Kadeřábek nikoho nepouštěl. Protože ani nebylo koho.

A Jakub Podaný, jenž si z indického dobrodružství přivezl titul získaný s Kalkatou a se Spartou má smlouvu ještě na půl roku, může zvýšit konkurenci na levé straně zálohy. K ní totiž příliš nepřispívá Michal Breznaník, věčně laborující se zdravotními problémy. Sázka na to, že slovenského fotbalistu, co kvůli zraněním předčasně ukončil smlouvu v ruském Permu, zázračně vyléčí pražský vzduch, zatím příliš nevychází.

Pokud by teoreticky nyní v zimě odešel Hušbauer, mohl by se na jeho místě ve středu pole stáhnout Dočkal. A pravé křídlo by se případně uvolnilo pro Václava Kadlece (nebo dravce Konatého či stagnujícího Přikryla).

Kadlec, pokud opravdu přijde, samozřejmě může alternovat i pozici hrotového útočníka, ale na ni David Lafata, je-li zdráv, zpravidla nikoho nepouští.

Sparta jedná s Jabloncem také o příchodu Jana Kopice, který se také nejlépe cítí u pravé lajny, ale umí hrát i "přes nohu" u té druhé. Nicméně jablonecký boss Miroslav Pelta se netají tím, že by ho chtěl na severu udržet ještě alespoň půl roku. Kdyby jej Sparta chtěla hned, přišlo by jí to asi hodně draho.. A navíc ji k tomu podle všeho akutně nic netlačí.

Štědrost otevřené ruky Daniela Křetínského má svoje meze, takže Sparta hledá někoho, kdo by případně využil služeb jejich hráčů s nižší mírou další perspektivy. Kupříkladu o Ondřeji Švejdíkovi jedná s Duklou, kde už tento stoper dříve působil.

Bakoš: Anebo že bych zůstal?

V Plzni už se příliš nepočítá s Markem Bakošem, který se ve Viktorii propadl prakticky na pozici útočníka číslo 5, a to jsou ještě Wágner s Ďurišem na hostování. Bakošovi navíc v červnu končí smlouva.

O angažmá vyjednával se Slovanem Bratislava i s Jabloncem, ale tyto rozhovory zatím příliš úspěšné nebyly a nahlas se mluví o tom, že se Bakoš vážně zabývá i alternativou počkat si v Plzni až do vypršení smlouvy. Důvod je nasnadě: ani jeden z jeho nápadníků mu nenabídl finanční podmínky podobné těm, jimž se těší ve Štruncových sadech.

Po příchodech Mahmutoviče s Baránkem už Viktoria podle všeho svůj zimní nákupní apetit nasytila.

Zejména na pozici stopera potřebovala zvýšit v kádru konkurenci, protože s návratem Mariána Čišovského na trávníky už se příliš nepočítá. K dosavadní informaci, že ho trápí koleno, klub nyní přidal i dovětek, že kromě toho sužuje  slovenského matadora i  vážná nemoc (více zde). Každopádně se počítá s tím, že podmínky smlouvy s Čišovským, platné do léta 2016, klub dodrží.

Plzeň, která do sezony vcházela s tím, že má nejstarší kádr v lize, pozvolna omlazuje. Patrik Hrošovský už na podzim nahradil ve středu pole Pavla Horvátha, který v létě svou hráčskou kariéru, přinejmenším na profi úrovni, uzavře a zintenzivní svou přípravu na trenérskou kariéru.

A jak už jsme zmínili, po Janu Baránkovi přijde v létě i Egon Vůch. To naznačuje, že by ve hře mohl být plán na případný letní přestup reprezentanta Daniela Koláře.

Zatímco ve Spartě vyvolal fakt, že se nepodařilo postoupit ze skupiny Evropské ligy hodně zlé krve v prosinci, v Plzni si podobné trauma "užili" už v srpnu, kdy po kolapsu v předkole vystřídal Dušana Uhrina na pozici kouče Miroslav Koubek. Teď je atmosféra stabilizovanější, nicméně není nebe bez mráčku: Několik zdrojů se shoduje na tom, že do jarní části sezony by měl klub vstoupit bez Pavla Kuky, který se s kolegy z managementu, kulantně řečeno, ne na všem názorově shodne...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 31 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy