Do sportu jde od loterií 430 milionů. Babiš na ně nesáhne

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 11. 2014 6:00
Provozovatelé loterií a kurzových sázek mohou část své daňové zátěže věnovat sportu. Ten díky tomu získá 430,5 milionu korun
Fotbalová asociace už z loterijních peněz zinkasovala 54 milionů. Všechno by mělo jít na mládež
Fotbalová asociace už z loterijních peněz zinkasovala 54 milionů. Všechno by mělo jít na mládež | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Loterijní firmy a sázkové kanceláře dostaly od státu možnost nasměrovat část své daňové zátěže do českého sportu. Využily toho všechny, takže v souvislosti s účetním rokem 2014 by na konto Českého olympijského výboru  mělo z tohoto zdroje přistát celkem 430 500 000 korun.

Odsud se rozdělují na účty dalších sportovních svazů a organizací.

"Víme, že se blíží další změna zákona o hazardu. Podle našich informací by český sport v souvislosti s tím o tyto peníze snad přijít neměl, ale hrozbu, že se na peníze pro sportovce zase sáhne, musíme obecně vnímat stále. Proto je důležité ukázat, jak transparentně a dobře s těmi penězi hospodaříme," říká Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Starý zákon o hazardu umožňoval firmám z tohoto sektoru posílat tzv. peníze na dobro. Poté, co byl hazard plně zdaněn, mluvili sportovci o tom, že přišli až o dvě miliardy korun.

Loňská novela zákona jim opět pootevřela vrátka k tomuto zdroji příjmů. Provozovatelé loterií a kurzových sázek odvádějí dvacetiprocentní daň státu. Podle novely mohou ovšem tuto zátěž snížit na patnáctiprocentní, když rozdíl pošlou jako dar na konto ČOV.

Například Sazka takto zašle 200 milionů korun za rok 2014, Tipsport 115 milionů, Fortuna 70 milionů. "Nedávno jsme podepsali i smlouvy s MAXI-TIP, a.s. a SLOT Group, takže dohoda proběhla se všemi firmami, které na trhu působí," říká Kejval.

Závodský: Nic neměníme. Zatím

Na Babišově ministerstvu financí už se sice připravuje nový zákon o hazardu, ale se změnou právě popsaného mechanismu, který část daňové zátěže z tzv. měkkého hazardu přesouvá do sportu, v tuto chvíli nepočítá. "Tato záležitost se  zatím nijak nemění," řekl deníku Aktuálně.cz náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který má tuto agendu ve své gesci.

Sport takto čerpá peníze jen od loterijních firem a také od společností, které provozují kurzové sázky. Platná novela se netýká tzv. tvrdého hazardu, tedy např. výherních či videoloterijních automatů.

Český olympijský výbor prezentuje rozpis finančních darů i způsob jejich rozdělení na této webové stránce.

ČOV přislíbil, že všechny peníze z tohoto zdroje zamíří výhradně do mládežnického sportu. Jak zajistí, že peníze,  které pošle basketbalistům, házenkářům nebo třeba svazu psích spřežení, skutečně budou použity v mládežnických programech?

"Každý svaz či sportovní subjekt s ČOV podepisuje smlouvu, kde se zavazuje použít všechny prostředky důsledně na sport mládeže. ČOV si může kdykoli vyžádat dokumenty o využití peněz. A to také uděláme," zdůrazňuje Kejval.

"Pokud by peníze byly použity v rozporu se smlouvou, musel by takový svaz peníze vrátit. Nedopustíme žádné odklánění, kontroly budou striktní. A všichni to vědí. Užití peněz je transparentní, klíč k rozdělování projednala i Národní rada pro sport," dodává Kejval.

Klíč vypadá následovně:

10 % si na financování svých programů typu Česko sportuje nechává Český olympijský výbor

31 % získává Fotbalová asociace ČR

8 % Český svaz ledního hokeje

1 % Český paralympijský výbor

2 % Česká obec sokolská

45 % si rozdělí sportovní svazy (vyjma fotbalu a hokeje), které jsou zařazeny do programu MŠMT Top 80 sportovních svazů

3 % všechny ostatní sportovní svazy splňující další pravidla tohoto klíče

Fotbal slupne 133 milionů

Z toho vyplývá, že například Fotbalová asociace ČR, řízená Miroslavem Peltou, by ve výsledku za rok 2014 měla na loterijních penězích participovat částkou 133,5 milionu korun. V prvních splátkách zatím zinkasovala 53,6 milionu korun. "S penězi z loterií se počítá na financování projektu fotbalových akademií," vysvětluje Pelta.

Jsou ovšem sportovní spolky a organizace, které nad rozdělovníkem peněz z ČOV zdaleka tolik nejásají. Ani koruna například nezamířila na konto Sdružení sportovních svazů ČR, bývalého Svazarmu.

"Střešní organizace, jako je tato nebo Česká unie sportu, samy o sobě peníze nepotřebují, svazům, které jsou sdruženy pod nimi, jsme peníze podle pravidel poslali," říká Kejval.

Například na olympijských hrách mimořádně úspěšný biatlon, který patří pod Sdružení sportovních svazů, ale zatím dostal jen 613 000 korun, což je suma srovnatelná s tím, co obdržel svaz aerobiku, víc dostali i kuželkáři.

"Svoji roli hraje velikost členské základny. Kdybychom to brali jen podle úspěchů, tak třeba fotbal nedostane skoro nic," argumentuje Kejval.

Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR, ale nesouhlasí. "Jsou tady používány různé klíče, bohužel ani jedno hledisko - velikost členské základny, hodnota majetku, sportovní úspěšnost - nebylo u našich členských svazů zohledněno. Lze se jistě domluvit, že střešní organizace budou z rozdělování vyjmuty, ale pak je velmi podivné, když se ČOV nechová tímto způsobem ke všem stejně," pokračuje Ertl.

"ČUS a naše Sdružení peníze nedostanou, Sokol a Autoklub ano. Velmi to připomíná systém rozdělování dotací, který velmi kritizoval pan ministr Chládek: Když zná Pepa Frantu, tak dotaci dostane...," zlobí se Ertl a nabízí alternativu.

Ertl: Ať rozděluje vládní agentura

"Velmi bych se přikláněl k modelu Velké Británie, kde jsou výtěžky rozdělovány vládní agenturou transparentně, podle projektů a v případě, že projekt není naplňován, dochází ke krácení investovaných peněz. To, že ČOV zvýhodňuje určité skupiny, ukazuje, že peníze rozdělovat nemůže."

Kejval se brání: "Nějakým  způsobem jsme to rozdělit museli, s jakýmkoli klíčem vždycky někdo bude spokojen víc a jiný míň."

Kejval vnímá disproporci mezi tím, že peníze dostal Sokol, a nikoli Orel. "Nastavili jsme pravidla, která nám neumožňovala Orlu peníze dát, ale s místopředsedkyní Orla paní Mackovou o tom intenzivně jednáme a já věřím, že do konce roku najdeme nějaké vhodné řešení."

Miroslav Jansta, předseda České  unie sportu, k tomu podotýká: "Letos to byl první rok a víme, že to rozdělování peněz mělo mnoho nedostatků, právě proto nyní všechno analyzujeme, vychytáváme chyby, aby se systém nastavil lépe a v příštích obdobích se dostalo na všechny sportovní spolky. Zatím se nám nejlépe jeví možnost, že by peníze, které nyní jdou do ČOV a Sokola, dostávaly spolky přímo na konkrétní masové sportovní projekty zaměřené především na mládež."

Zdeněk Ertl by byl raději, kdyby peníze rozděloval někdo jiný nežli ČOV. "Peníze z odvodů loterijních společností by měly jít na podporu amatérského sportu, a to zcela transparentně. Nejlépe prostřednictvím státního rozpočtu, který bude sportovcům garantovat konkrétní částku."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 22 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 28 minutami

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy