Jubilant Pelta jásá nad body, kárá Berbra a prodává Jablonec

Luděk Mádl Luděk Mádl
19. 11. 2014 13:09
Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta přiznává, že tolik kvalifikačních bodů po podzimu nečekal. Chystá velké změny v jabloneckém klubu
Všechno teď Miroslavu Peltovi dělá radost, jen jeho rozhádaní místopředsedové ne. Na Fed Cupu se potkal s jedním z nich, s Romanem Berbrem
Všechno teď Miroslavu Peltovi dělá radost, jen jeho rozhádaní místopředsedové ne. Na Fed Cupu se potkal s jedním z nich, s Romanem Berbrem | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Za týden ve čtvrtek mu bude padesát. Fotbalové dárky už přitom na Miroslava Peltu létají ze všech stran a s předstihem. V první řadě v podobě dvanácti bodů z prvních čtyř kvalifikačních zápasů o Euro 2016.

Vedle toho dělá předsedovi fotbalové asociace radost i jeho jablonecký klub. V průběžné tabulce Synot ligy drží třetí příčku, jen dva body za vedoucí Plzní, bod za Spartou. Pelta chystá útok na Evropu, ale financovat ho nehodlá sám. "Jednám se dvěma významnými českými byznysmeny, aby do klubu akcionářsky vstoupili. Je to na spadnutí," prozrazuje Pelta.

Jediné, co mu dělá starost, jsou mediální půtky místopředsedů asociace Romana Berbra a Dušana Svobody.

Pelta teď nosí v hlavě spoustu témat. Co o nich říká?

O úspěších reprezentace

"Přiznám se, že před rozehráním kvalifikace jsem počítal tak se sedmi podzimními body. Říkal jsem si: ze zápasů s Nizozemskem a v Turecku by byl dobrý bod a že v Kazachstánu musíme vyhrát. A tehdy jsem ještě nedoceňoval sílu Islandu, tak jsem s výhrou nad ním taky počítal. Místo sedmi bodů jich máme dvanáct, to je samozřejmě sen. Kdyby někdo před pár měsíci říkal, že my a Slováci budeme mít teď plný počet bodů, měli by ho všichni za blázny. Pamatuju se, jak si při losu nizozemský kouč Van Gaal pochvaloval, že dostali slabé Čechy, dělal z nás normální matěje. A vidíte, jaké on teď má starosti v Manchesteru United - a kde jsme my."

O Pavlu Vrbovi a Plzni

"Trenér už v Plzni ukázal, že umí dělat výsledky. A u reprezentace v tom pokračuje, což je skvělé. Probouzí to zájem fanoušků, zápas s Islandem měl velkou televizní sledovanost (podle ČTK až 1,7 milionu diváků - pozn. red.). A to je samozřejmě číslo, které zajímá sponzory. Takže všichni jsou teď spokojeni. V Plzni tým podporovalo skvělé publikum. Po úspěšném návratu z Kazachstánu padaly hlasy, že by se mohl zápas s Islandem přesunout na nějaký větší stadion. Ale udělal jsem správně, když jsem jasně rozhodl, že se nic měnit nebude, to nikdy nedělá dobrotu. S Lotyši na jaře, myslím, budeme hrát na některém z pražských stadionů, ale do Plzně se tým určitě vrátí. Asociace podpoří i dostavbu plzeňského stadionu."

O Michalu Bílkovi

"Jestli jsme ho v předchozí kvalifikaci neměli odvolat dřív? Váhalo se po olomoucké porážce 0:3 s Dánskem... Ale byli jsme v časovém presu, hned se přelétalo do Arménie, tam nebylo moc prostoru na nějaká velká řešení. A když uděláte A, musíte mít po ruce i to B. Tedy kým případně trenéra nahradit. A dostat tehdy k týmu třeba Pavla Vrbu bylo absolutně nemožné. On není žádný hej nebo počkej, do rozehrané kvalifikace by nevstupoval, tenkrát ještě opravdu nebylo možné ho získat."

O přestřelkách Berbr vs. Svoboda

"Mrzí mě chování některých kolegů, konkrétně jmenovaných místopředsedů, kteří si bohužel lidsky nesedli a teď si posílají vzkazy přes média. Působí to dojmem, že ve vedení asociace nejsme jednotní a nemáme společný názor. A my ho přitom máme. Chci se s oběma setkat a promluvit si s nimi o tom. Takové věci se mají řešit na pracovní úrovni, a ne takhle."

O Damkové a zápasu Slovan-Sparta

Místopředseda Berbr mluví o tom, že Dagmar Damková při přerušení zápasu Evropské ligy Slovan-Sparta zařídila, aby duel kvůli chování fanoušků nebyl kontumován pro domácí. "Podle mě je to úplná blbost, UEFA se vždycky snaží, aby se zápasy dohrály. Když Roman Berbr něco vypustí z pusy, tak to, ehm, bohužel většinou stojí za to... Naštěstí už to není tak často jako dřív."

O kariéře na UEFA

"Důležité je, že český fotbal teď má dobré zastoupení v komisích UEFA, je třeba to udržet. Já jsem v komisi soutěžní, Dáša Damková u rozhodčích, Ruda Řepka v disciplinární, máme tam i další zástupce. Já jsem navíc v komisi plážového fotbalu FIFA a už se těším na další šampionát v Portugalsku. (usmívá se) Jestli nebudu kandidovat do exekutivy UEFA? Já sice mluvím plynně německy, ale tam je opravdu potřeba angličtina. No ale už jsem na ni začal chodit... Každý pátek a dostávám i domácí úkoly! Řeknu vám, to jsou teda nervy..."

O Jablonci

"Už jsem si myslel, že se toho nikdy nedožiju, abychom jednou vyhráli i derby v Liberci. A povedlo se! A teď mám další sen, dožít se toho, že budeme hrát skupinu nějakého evropského poháru. Nebudu vám lhát, že by mě nenapadla ani Liga mistrů, ale na tu Evropskou myslíme určitě. Prozradím jednu věc: Jednám se dvěma významnými českými byznysmeny, z nichž jeden už se ve fotbale dřív angažoval, aby vstoupili akcionářsky do klubu. Nebylo by to ani tak, že já bych jim svoje akcie prodal, jako spíš že by oni vložili do jabloneckého klubu další peníze na jeho provoz. Za týden mám ty padesátiny, tak počítám, že je na té oslavě už definitivně zlomím."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy