Fotbalová asociace ČR (FAČR)

V kauze "dezinfekce" je zřejmě obviněn Berbr, ale nikdo ze současné FAČR

V kauze podezřelé zakázky na dezinfekci stadionů není obviněn žádný ze současných zaměstnanců Fotbalové asociace ČR. FAČR na svém webu naznačila, že jedním z obviněných je trestně stíhaný bývalý místopředseda asociace Roman Berbr.

Policisté v případu obvinili šest lidí a čtyři právnické osoby z podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti. Fyzickým osobám hrozí v případě prokázání viny vězení od dvou do osmi let.

Kauza se rozběhla před dvěma lety ještě za bývalého vedení FAČR. Na nesrovnalosti kolem zakázky na dezinfekci upozornila v prosinci 2020 kontrolní a revizní komise fotbalové asociace. FAČR díky tomu, že jí policie přiznala status poškozené právnické osoby, požádala o možnost přístupu do trestního spisu.

"K vyvrácení pochybností si FAČR zároveň k případu dovoluje potvrdit, že obvinění se v této kauze kromě již medializovaného bývalého druhého místopředsedy FAČR netýká žádného ze současných ani bývalých zaměstnanců či funkcionářů FAČR," uvedla asociace.

Kriminalisté v souvislosti se zakázkou, kterou získala firma bývalého ligového fotbalisty Jiřího Tymicha, zasahovali v sídle FAČR loni v únoru. Půl roku předtím vypukla jiná aféra kolem Berbra týkající se korupce a ovlivňování výsledků zápasů.

Tymichova společnost dostala od FAČR 9,89 milionu korun na dezinfekci 90 stadionů. Podle únorového zjištění Radiožurnálu ale z dokumentů o převodu peněz vyplývá, že si je přerozdělilo více osob. Většinu částky asociace dostala zpět, neboť s dodavatelem uzavřela dohodu o narovnání. Za odvedené práce firmě zbylo téměř 700 tisíc korun.

Zdroj: ČTK

Předseda FAČR bude jednat s koučem reprezentace Šilhavým o prodloužení smlouvy

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR chce, aby u reprezentace nadále pokračoval kouč Jaroslav Šilhavý. Předseda FAČR Petr Fousek byl pověřen jednáním s trenérem národního týmu o prodloužení smlouvy, která mu vyprší na konci července.

Po dohodě u reprezentace naopak k 30. dubnu skončí manažer Libor Sionko, jeho nástupce zatím není znám. Výbor o tom informoval na tiskové konferenci po dnešním zasedání.

Šilhavého budoucnost u národního týmu byla nejistá poté, co reprezentanti v březnu v semifinále play off o mistrovství světa prohráli ve Švédsku 0:1 po prodloužení a nepostoupili do šampionát do Kataru. Šedesátiletý trenér přesto nakonec dostal od výkonného výboru dál důvěru, byť se spekulovalo o jménech jeho možných nástupců.

Fousek věří, že jednání s Šilhavým bude dotaženo do konce dubna. Jeho představou je, aby kouč dostal smlouvu na příští kvalifikační cyklus o mistrovství Evropy 2024 s případnou opcí pro závěrečný turnaj v Německu.

"Dnešní rozhodnutí bylo opřeno o vyhodnocení celého období, o nějaké posouzení, které už trenér Šilhavý dvakrát prezentoval. Rozhodnutí se opírá i o výsledky mých dosavadních jednání s trenérem Šilhavým," řekl novinářům Fousek.

"Myslím, že trenér si důvěru zasloužil svou prací a tím, že výkonný výbor nějakým způsobem vnímal určitý rozměr stability. Pochopitelně jsou tu i faktory, že jsme neuspěli v baráži a kvalifikační skupině o MS. Výkonný výbor to vyhodnotil takto v součtu všech těch parametrů, těch kladů i záporů," doplnil Fousek.

Šilhavý věří, že se s Fouskem na novém kontraktu dohodnou. Rád by dvouletou smlouvu, což zhruba odpovídá příštímu kvalifikačnímu cyklu.

"Jsem pyšný, že zastávám takový post a nechci z toho utíkat. Pokud se nic nestane a domluvíme se na smlouvě, budu rád, že pokračuju v trénování národního týmu," řekl novinářům Šilhavý, který bezprostředně po březnovém vyřazení v play off uvedl, že o jeho budoucnosti u mužstva rozhodnou jednání s FAČR.

Zdroj: ČTK
Pokračovat