Česká fotbalová reprezentace

Česká fotbalová reprezentace

Česká fotbalová reprezentace je tým, který reprezentuje český fotbal na mezinárodních akcích typu mistrovství světa ve fotbale či Euro.

V nedávné době se Čechům podařilo postoupit do čtvrtfinále Eura 2012, naopak v kvalifikaci o MS 2014 v Brazílii vypadli a od týmu se poroučel trenér Michal Bílek.

Od Nového roku 2014 vedl reprezentaci někdejší lodivod Plzně Pavel Vrba, který po Euro 2016 odešel do ruské Machačkaly. Nahradil ho Karel Jarolím. Kapitánem zůstal Tomáš Rosický

Nejlepším střelcem historie českého národního týmu je s 55 brankami Jan Koller, nejvíce startů má z aktivních hráčů na kontě Petr Čech, který ale jako řada dalších ukončil po ME 2016 reprezentační kariéru.

Největším týmovým úspěchem samostatné české reprezentace jsou stříbrné medaile z Eura 1996 v Anglii a bronz z ME v Portugalsku 2004. Na Euru 2016 zklamala, když skončila poslední v základní skupině.

České fotbalistky v únoru vyzvou mistryně světa

České fotbalové reprezentantky se představí v druhé polovině února v USA na turnaji SheBelieves Cup, kde se hned v úvodu střetnou s domácím výběrem úřadujících mistryň světa. Po utkání s aktuálně nejlepším týmem žebříčku FIFA (18. února) vyzvou o tři dny později Island a program zakončí 24. února duelem s Novým Zélandem. Informovali o tom dnes v tiskové zprávě zástupci Fotbalové asociace ČR.

"Takováto pozvánka od týmu USA se neodmítá. Američanky patří v posledních letech k nejlepším týmům na světě a pozvání na SheBelieves Cup 2022 je pro nás čest. Je to také pro nás obrovská příležitost a výzva, při které se můžeme učit a růst," řekl trenér Karel Rada. "Byli jsme s nimi v kontaktu už dříve, ale doposud se nám to nedařilo domluvit. I proto jsme rádi, že to nakonec teď vyšlo," doplnil kouč.

Turnaj se uskuteční posedmé. Americký výběr, který vyhrál poslední dva světové šampionáty v letech 2015 a 2019, v něm bude jasným favoritem. Češky, kterým patří v žebříčku FIFA 24. místo, konfrontaci s absolutní špičkou vítají.

"V minulém roce jsme si v duelech s Kanadou a Nizozemskem dokázali, že tato těžká utkání musíme hrát stále dokola, abychom z nich mohli čerpat co nejvíce zkušeností," řekl Rada.

S Islandem se české fotbalistky potkaly naposledy v kvalifikaci MS 2023, kdy prohrály v Reykjavíku 0:4. "Je to tým, který známe nejvíce. Je to velmi kvalitní soupeř. Bude to pro nás další dobrý přípravný zápas, kde se můžeme zdokonalovat a zlepšovat," uvedl Rada.

Nový Zéland má jako spolupořadatel s Austrálií účast na příštím MS zajištěnou, v jeho týmu působí česká trenérka Jitka Klimková. "Nový Zéland je pro nás vzdáleným týmem a nemáme takové možnosti se potkávat. Bude dobré poznat jeho herní styl a konfrontovat se s ním. Jeho výsledky dokazují, že patří k lepším týmům a v Evropě by patřil ke špičce," míní Rada.

Úvodní dva duely odehrají Češky na předměstí Los Angeles v Carsonu, s Novým Zélandem se střetnou v texaském Friscu. "Turnaj pro nás bude obrovským zážitkem a zkušeností. Nejenže všechny zápasy budou s kvalitními soupeři a na stadionech plných diváků se strhující atmosférou, ale zahrát si proti národnímu týmu USA, kde je ženský fotbal skoro národním sportem, bude pro hodně z nás splněným snem," uvedla kapitánka Petra Bertholdová.

Pokračovat