Zlata Sáblíkové a Nagano č. 2. České sny v ruském Kocourkově

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 2. 2014 5:00
V Soči dnes startují nejmegalomanštější olympijské hry všech dob. Stály 51 miliard dolarů. Češi touží po medailovém pokladu.
Rychlobruslařská královna Martina Sáblíková obhajuje dvě zlata a bronz z Vancouveru
Rychlobruslařská královna Martina Sáblíková obhajuje dvě zlata a bronz z Vancouveru | Foto: Reuters

Soči - V roce 1980 hořel olympijský oheň nad brežněvovskou Moskvou. Dnes večer vzplane v Soči. A zimní hry zahájí prezident Vladimir Putin.

Jejich detailní program i výsledkovou část naleznete zde.

Příprava her stála astronomických 51 miliard dolarů (o korupci s tím spojené více zde), což je číslo jak z šílené pohádky o městě Kocourkově, které se tamní mocipáni rozhodli přestavět z přímořského letoviska na středisko zimních sportů. Jak to nyní ve městě vypadá, si prohlédněte zde.

Češi ale mají rádi jiné pohádky. Třeba ty o Martině Sáblíkové či Jaromíru Jágrovi. Stačí opravdu jen trocha nadsázky, abychom uznali, že ti dva jsou ve skutečnosti sami pohádkovými bytostmi.

Ona se stala královnou rychlobruslařských oválů v zemi, kde nenajdete jedinou umělou dráhu.

On zase nestárne. Jen podle kalendáře, který mu v průběhu olympijských her vyměří už 42. křížek. Všechny Jágrovy olympiády si můžete připomenout zde.

A na kouzla Jágra a Sáblíkové bude česká olympijská výprava opět hodně sázet. Ale nejen na ně.

Sarajevo a Vancouver = 6 kovů. Přibudou?

"Hodně samozřejmě věřím Martině Sáblíkové, doufám, že se zadaří biatlonistům. Uvidíme, v jaké formě přijedou lyžaři, a velké šance vidím u snowboardistek. Nejdůležitější ale bude hokej, národní sport. Když uspějí hokejisté, tak bude všechno dobré," usmívá se Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Nejvíc prý ale bude fandit slalomářce Šárce Strachové-Záhrobské. Bronzové medailistce z Vancouveru předloni vyoperovali z hlavy nezhoubný nádor. "Kdyby se jí povedla medaile, bylo by to na olympijský scénář," míní Kejval.

České olympioniky pro Soči si můžete prohlédnout zde.

Průběh olympijských her bude vysílat Česká televize na kanálech ČT Sport a ČT2, divákům se satelitním či kabelovým příjmem rozšíří nabídku Nova Sport. Více o ZOH v televizích zde.

Z Vancouveru vezli Češi dvě zlata Sáblíkové a čtyři bronzy. Dorovnali tak rekordní šestimedailovou sbírku Československa ze Sarajeva 1984 (tehdy však bez zlatého lesku s bilancí 0-2-4).

Samostatná Česká republika získala na ZOH zatím 16 medailí, připomeňte si je zde.

Od Sáblíkové se dvě zlata očekávají i nyní, byť se i na jejích oblíbených vytrvalostních tratích na 3000 a 5000 metrů konkurence zvýšila. "Trojku" jede Sáblíková už v neděli po poledni.

Obrovský vzestup zaznamenal v posledních sezonách český biatlon. Zejména Gabriela Soukalová se často dostává na stupně vítězů, v sezoně mj. vyhrála oba vytrvalostní závody Světového poháru. Šťastná muška může medaili klidně přihrát i jejím kolegům z týmu, například Ondřeji Moravcovi, velké ambice si může dělat i smíšená štafeta.

Zazářit by mohly i divoké dívky, jež ovládly sport, který v televizi zase až tak často nevidíte. Eva Samková, Šárka Pančochová či Ester Ledecká mají ambice sáhnout si na medaile ve snowboardingu.

Ovečkin a spol. jdou po zlatu

Dominik Hašek už tentokrát v bráně týmu stát nebude, ale k ambicím hokejistů ve velkém rozhovoru pro Aktuálně.cz říká: "Jako favoriti do Soči určitě nejedou, ale to my do Nagana také ne. A víte, jak to dopadlo." Zlatý olympijský triumf v roce 1998 je dodnes nejblyštivějším skvostem ve sbírce českého sportu. A Jaromír Jágr by si pražskou oslavu olympijského zlata po 16 letech jistě rád zopakoval.

Hokejisté vstoupí do turnaje až ve středu, zápasem základní skupiny proti Švédsku (program turnaje naleznete zde).

Jedním z favoritů turnaje bude bezesporu domácí Rusko, v čele s kapitánem Alexandrem Ovečkinem. Prezident Putin od něj čeká zlato. A nejen od  něj. Rusové chtějí v domácím prostředí dramaticky vylepšit bilanci z Vancouveru, kde v medailové tabulce národů skončili až jedenáctí (3-5-7).

Slavnostní zahájení her budou podle odhadů sledovat až tři miliardy diváků, tedy necelá polovina lidstva. Na plochu stadionu napochoduje 88 výprav, což je na ZOH rekord. Přijelo o 6 výprav více než do Vancouveru, prvně mimo jiné Zimbabwe, Togo či Východní Timor.

Výdaje státního rozpočtu Východního Timoru činí zhruba 300 milionů dolarů ročně. Olympiáda v Soči stála 170x víc, uvádí se číslo 51 miliard dolarů. Což je víc, než stály dosud všechny zimní olympiády dohromady.

I na megalomanskou letní olympiádu 2008 v Pekingu "stačilo" Číně o 10 miliard dolarů méně. A to v minulosti standardně platila úměra, že na zimní hry postačí zhruba třetina nákladů potřebných na ty letní.

Soči je ovšem ještě děsivě předražené. A podle opozice děsivě vytunelované. „Je to obří tunel, rozkradlo se 25-30 miliard dolarů, za které by se dalo postavit 3000 kilometrů dálnic nebo obstarat bydlení pro 800 000 Rusů,“ říká bývalý místopředseda vlády Boris Němcov.

Bloomberg: Ať hry přestanou cestovat!

Agentura Bloomberg přinesla analýzu, podle níž stále častěji zaznívají hlasy, aby olympiády přestaly putovat světem a vynucovaly si tak další a další astronomické projekty. "Výběrový proces místa konání OH se zvrhl v dražbu, kde se jednotliví zájemci přebíjejí v nabídkách největší a nejnápaditější podívané," píše Bloomberg.

Přesně tak to vypadalo na zasedání MOV v Guatemale, kam v roce 2007 osobně dorazil Vladimir Putin, aby kandidaturu Soči protlačil. Záplava ruských investic členy MOV oslnila.

Ostatně podobně jako členy vedení Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Joseph Blatter a spol. totiž pro změnu přiklepli Rusku fotbalové MS v roce 2018.

Bloomberg navrhuje, aby se hry vrátily na místo svého zrození a konaly se pravidelně v řecké Olympii. Pro zimní hry navrhuje stabilní dějiště ve Švýcarsku či Japonsku.

Zabránilo by se tak i mnoha kontroverzím s politickým podtextem. S Ruskem jsou spojeny dvě hlavní.

Na protest proti ruským zákonům stíhajícím propagaci homosexuality (více zde)  nepřicestují do Soči americký prezident Barack Obama, Francouz Francois Hollande, britský premiér David Cameron či německá kancléřka Angela Merkelová.

Naopak český prezident Miloš Zeman by mezi 44 hlavami států na tribuně při slavnostním zahájení her dnes večer scházet neměl.

A ruský problém číslo dvě? Nebezpečí terorismu. "Vzhledem k oblasti, v níž se hry konají, jde patrně o nejohroženější olympiádu posledních let," říká expert Tomáš Šmíd z Masarykovy univerzity Brno (více zde).

Soči totiž najdete v těsném sousedství Kavkazu, kde by se v Krásné Poljaně měly konat lyžařské soutěže. A severokavkazští islamističtí separatisté v čele s Doku Umarovem hlasitě vzkazují světu, že mají v úmyslu olympiádu napadnout. V prosinci už dvě exploze zabily 34 lidí ve Volgogradu, který se podobně jako Soči nachází na jihu Ruska (více o terorismu zde).

Atmosféra je kvůli tomu natolik vystresovaná, že například včera v Praze v sídle Českého olympijského výboru zasahovali pyrotechnici a zkoumali podezřelý balíček z Turecka. Ukázalo se, že šlo o planý poplach, ale sérii e-mailových výhrůžek, které v posledních týdnech obdržely mnohé evropské NOV, nikdo nepodceňuje.

Podle průzkumu CNN považuje teroristický útok na olympiádu za pravděpodobný 57 procent Američanů. Jejich zpravodajské služby varují před možností, že teroristé propašují výbušninu do některého z letadel mířících do Soči, a to uvnitř zubní pasty.

Ti čeští sportovci, kteří už se připravují v Soči, teď ale nemají v hlavě teroristy, ale přípravu na závody - a také místní podivnosti a nedodělky (více zde). Tak třeba společné záchody, kde může na mísách vedle sebe zasednout i celá štafeta...

Olympiáda v ruském Kocourkově začíná. Právě dnes.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy