FIFA

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Zdroj: ČTK

Bývalý finanční šéf FIFA má na 10 let zákaz působení ve fotbale

Etická komise mezinárodní federace FIFA zakázala svému bývalému finančnímu řediteli Markusi Kattnerovi působit deset let ve fotbale. Za konflikt zájmů a zneužívání své pozice dostal devětačtyřicetiletý Němec také pokutu milion franků (25 milionů korun), kterou má zaplatit do třiceti dnů.

Kattner dohlížel na finance FIFA třináct let v době předsednictví Seppa Blattera. Když byl novým vedením federace v roce 2016 propuštěn, ukázalo se, že Blatter, bývalý generální sekretář Jérome Valcke i sám Kattner měli ve smlouvě bonusy za mistrovství světa, věrnostní odměny a zlaté padáky, dohromady ve výši desítek milionů dolarů.

Před čtyřmi lety to právníci FIFA označili za "koordinovanou snahu těchto tří bývalých vrcholných funkcionářů obohatit se". Kattnerův mluvčí v té době uvedl, že smlouvy byly schváleny tehdejší kompenzační komisí FIFA.

Kattner byl potrestán několik týdnů poté, co ho švýcarské úřady nově obvinily v případu zpronevěry jeho bývalého šéfa Blattera. Nejnovější obvinění dlouholetého prezidenta FIFA se týká podezřelé půjčky ve výši milion dolarů z roku 2010 tehdejšímu šéfovi trinidadského fotbalu a viceprezidentovi FIFA Jacku Warnerovi. Ten později v rámci vyšetřování rozsáhlé korupční kauzy dostal doživotní zákaz působení ve fotbale.

Zdroj: ČTK

FIFA a Juventus posílají na boj s koronavirem stamiliony

Světová fotbalová federace FIFA věnuje deset milionů dolarů (246 milionů korun) na boj s pandemií koronaviru. K podobnému kroku se odhodlal i majitel Juventus rodina Agnelliů, která úřadům a nemocnicím v severozápadní italské oblasti Piemont darovala deset milionů eur (271 milionů korun).

Nákaza novým typem koronaviru paralyzovala Evropu a zastavila většinu sportovních soutěží. Kvůli nákaze, která si celosvětově vyžádala 180 tisíc nakažených a přes sedm tisíc mrtvých, bylo na příští rok odloženo fotbalové mistrovství Evropy.

"Díky velmi dobré finanční situaci je FIFA v pozici, kdy může nabídnout konkrétní pomoc v boji s koronavirem," řekl šéf FIFA Gianni Infantino. "Proto navrhnu, abychom fondu Světové zdravotnické organizace pro boj s COVID-19 věnovali deset milionů dolarů," uvedl.

Podle deníku La Stampa se rozhodla pomoci i rodina Agnelliů, která kromě Juventusu vlastní například automobilky Fiat a Ferrari. Úřady a nemocnice v Itálii, která je nyní s 31 tisíci nakaženými a třemi tisícovkami mrtvých epicentrem nákazy, od ní dostanou deset milionů eur. Rovněž zařídila nákup 150 dýchacích přístrojů.

FIFA žaluje Platiniho s Blatterem

Světová fotbalová federace FIFA podle očekávání podala u švýcarského soudu žalobu na svého bývalého prezidenta Seppa Blattera a viceprezidenta Michela Platiniho. FIFA chce získat zpět dva miliony franků (téměř 47 milionů korun), které Blatter poslal Platinimu v roce 2011 údajně za poradenskou činnost.

Bývalý hvězdný francouzský fotbalista Platini byl mezi lety 2007 až 2015 šéfem evropské unie UEFA a očekávalo se, že Blattera nahradí v čele světové federace. Podezřelá platba od Blattera mu ale místo toho v roce 2015 vynesla původně osmiletý distanc od etické komise, jenž byl později zkrácen na polovinu a vypršel letos v říjnu.

Podle obou funkcionářů šlo o část platby za Platiniho práci pro FIFA z let 1999 až 2002, kdy byl Francouz Blatterovým poradcem. Neexistuje o tom ale žádný doklad. Funkcionáři uvedli, že mezi sebou měli ústní dohodu, FIFA však považuje platbu za nelegální.

FIFA kvůli obtěžování fotbalistek potrestala dalšího afghánského činovníka

Bývalý generální sekretář afghánského svazu a člen výkonného výboru asijské konfederace Sajid Aghazada dostal od FIFA pětiletý zákaz působení ve fotbale. Za to, že v letech 2013 až 2018 nenahlásil a nezakročil proti zneužívání hráček, navíc od etické komise světové federace dostal pokutu deset tisíc švýcarských franků (235 tisíc korun).

Už v létě byl za opakované sexuální zneužívání fotbalistek doživotním zákazem potrestán někdejší předseda afghánského svazu Kiramuudin Karim. "Etická komise došla k závěru, že pan Aghazada o všem věděl a podle etického kodexu FIFA bylo jeho povinností proti tomu zakročit a nahlásit to," uvedla FIFA v prohlášení.

Bývalý viceprezident FIFA Figueredo dostal doživotní distanc

Mezinárodní federace FIFA udělila doživotní zákaz působení ve fotbale svému bývalému viceprezidentovi Eugeniu Figueredovi z Uruguaye. Sedmaosmdesátiletý někdejší prezident jihoamerické konfederace CONMEBOL je jedním z funkcionářů vyšetřovaných americkými úřady z braní úplatků a praní špinavých peněz.

Etická komise FIFA dnes uvedla, že shledala Figuereda vinným z braní úplatků v letech 2004 až 2015 v souvislosti s prodejem mediálních a marketingových práv na jihoamerické fotbalové soutěže. Bývalý šéf uruguayského fotbalu navíc dostal pokutu milion franků (23,6 milionu korun).

Figueredo, tehdy člen výkonného výboru FIFA, byl společně s dalšími vysokými funkcionáři zatčen v květnu roku 2015 v luxusním curyšském hotelu. Po několika měsících ve vazbě byl ze Švýcarska vydán do Uruguaye, kde je od té doby v domácím vězení. K dlouholeté korupci se přiznal.

Před necelým měsícem dostal od FIFA doživotní trest Figueredův nástupce ve funkci šéfa CONMEBOL Juan Ángel Napout z Paraguaye.

Pokračovat