Sáblíková, Valenta i Neumannová. 16 českých medailí ze ZOH

Sáblíková, Neumannová, Valenta, hokejisté atd. Podívejte se na přehled všech českých medailistů ze zimních olympijských her
Samostatné Česko pojede na šestou zimní olympiádu. Z těch předchozích pěti přivezli sportovci celkem 16 medailí, přičemž bilance kovů je takřka vyrovnaná: 5 zlatých, 5 stříbrných a 6 bronzových.
Připomeňme ještě československé předchůdce, kteří vybojovali 25 medailí, ovšem jen dvě zlaté. Jednu z nich ukořistil skokan na lyžích Jiří Raška v Grenoblu v roce 1968.
Na OH startovala už za federální éry, ale v Albertville ani Lillehammeru na stupně vítězů nedosáhla.
Její medailová sklizeň začala až v Naganu 1998, kde byla druhá na 5 km klasicky a třetí na 10 km volně.
Foto: CPA - Eduard Erben
Sport Reuters Sport, Eduard Erben, Reuters
5. 2. 2014 6:00
Projděte si obrazem všech patnáct českých medailových úspěchů ze ZOH.

Čeští sportovci v samostatné éře získali na zimních olympijských hrách už šestnáct cenných kovů včetně pěti zlatých tirumfů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy