Hadamczik: Nekritizujte mě už teď. Raději podpořte náš tým

Alois Hadamczik moc dobře ví, že jeho nominace vzbudila velký poprask. A má směrem k fanouškům jedno přání: Kritizujte až po turnaji, teď tenhle tým podpořte!
Ondřej Pavelec - Původně se zdálo, že je jednou z mála jistot v české nominaci a jasnou jedničkou pro olympijský turnaj. Jenže jeho Winnipegu se nedaří a také zkušený gólman už nepůsobí tak suverénně, a tak Alois Hadamczik teprve uvidí, koho nasadí jako prvního brankáře.
Alexander Salák - Hvězda Petrohradu zazářila kromě KHL také na prosincovém Channel One Cupu, kde Hadamczika definitivně přesvědčil.
Jakub Kovář - Daří se mu v KHL a v letošní sezoně odchytal za reprezentaci nejvíc utkání. Své výkony korunoval vychytanou nulou zkraje Channel One Cupu, což mu deifinitivně přihrálo letenku do Soči.
Radko Gudas - Urostlý rabiát bude tvrdit muziku českého týmu. Bek Tampy umí rozdat ránu, a proto bude jiným čekým hvězdám dělat ochranku. Jenže pozor na zbytečná vyloučení a rvačky, to by se nemuselo vyplatit.
Foto: Reuters
Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 1. 2014 0:00
Rozhovor s trenérem Aloisem Hadamczikem o konečné nominaci českých hokejistů na olympiádu v Soči.

Praha - Je hotovo. Trenér Alois Hadamczik v Praze oznámil nominaci hokejistů na olympiádu v Soči. A vzbudil jí nečekaně velký rozruch. Fanouškům v ní nepochopitelně chybí některá jména, nelíbí se jim, že na olympiádu nejede třeba Jiří Hudler a šanci v obraně dostane Hadamczikův zeť Michal Barinka.

Přesto kouč v rozhovoru s novináři ujišťuje: "Snažili jsme se sestavit ten nejlepší tým, kde bude odhodlaná parta, která se pokusí docílit toho nejlepšího výsledku. Vím, že bude řada hráčů zklamaná, na to mají všichni právo."

Více o nominaci českého týmu, ve které se na úkor hvězd z NHL překvapivě objevil třeba dvaačtyřicetiletý Petr Nedvěd, si přečtěte ZDE.

Že z toho bude docela velké haló, kouč tušil už na začátku tiskové konference. Ještě než jména hráčů nahlas přečetl, poprosil přítomné novináře i fanoušky u televize o shovívavost. "Jsem přesvědčený, že jsem poskládal správný tým," řekl.

Na kterém postu jste se rozhodoval nejdéle, co byl v nominaci největší oříšek?
Těch oříšků bylo víc. Třeba jestli vzít mladého Paláta s Gudasem, nebo ne, kteří na takhle velkém turnaji a vůbec v dospělém reprezentačním týmu nehráli. Pak jestli vzít Jirku Hudlera nebo Aleše Hemského, to bylo nejtěžší. Řešil to celý trenérský tým a nakonec jsme došli k takovému závěru.

Co teda nakonec rozhodlo o tom, že Hudler do Soči nepojede?
Dlouho jsme se rozhodovali právě mezi Hudlerem a Hemským. V Soči je velké hřiště, a tak jsme brali v potaz také typologii hráčů. Oba jsou trošku jiní a přednost dostal Hemský, protože je to vynikající bruslař, který umí víc podržet puk a nečekaně vybruslit i z těžkých soubojů jeden na jednoho. Když byl s námi navíc dva roky zpátky na mistrovství světa, patřil vedle Davida Krejčího k našim nejlepším hráčům.

Bylo to těžké nevzít Hudlera nebo Vrbatu? Muselo vám být přece jasné, že se hned po nominaci objeví kritika.
Já jsem tady od vás neslyšel ještě třeba jméno Martina Erata, který je také výborný a komplexní hráč. A co Martin Havlát? Ten by za normálních okolností taky jel, ale byl půl sezony zraněný a nehrál. Je to všechno moc těžké rozhodování. A víte, já ani nevím, jestli byste mě měli kritizovat už teď. Ale nechám to na vás.

Musel jste být připravený na to, že se budeme na Hudlera, Vrbatu nebo třeba Hejdu ptát.
Proto jsem vás taky hned na začátku oficiální části tiskové konference žádal, abyste ten tým zkusili podpořit. A ne psát hned od začátku články ve stylu "Ty jsi tam měl být a tamten v Soči nemá co dělat." Kde máte záruku, že zrovna tenhle tým nezahraje dobře? Kritiku si prosím nechte až po turnaji. Až nám to nevyjde, klidně se do nás obujte a řekněte: vidíte, měl tam být tenhle hráč. Pokud jsme ale Češi, pojďme, spojme a podpořme tenhle tým.

Nebojíte se reakce ze strany těch hráčů, se kterými se tak nějak počítalo, a nakonec se v nominaci jejich jména neobjevila?
Když vás nebudu nominovat, budete taky prostořeký a nablijete to, co byste normálně neřekl. Já to chápu, že budou někteří zklamaní. Ale my jsme prostě vybrali jiných dvacet pět lidí, tak je pojďme podpořit. Když bych si s vámi sedl a řekl vám všechny atributy, na které jsme se dívali, ani byste nevěřili, nebo by vás nenapadlo, podle čeho jsme se rozhodovali. V tu chvíli sledujete vše: kdy jste s jakým hráčem co vyhráli, jak se chová v kabině, jak dobře bruslí, jaké dává góly.

Vidím, že za tímhle týmem opravdu stojíte.
Nesu za nominaci hlavní zodpovědnost. Umím naslouchat kolegům, ale když jsem přesvědčený o svém názoru, tak si za ním stojím. A já jsem v tuhle chvíli opravdu přesvědčený, že jsem vybral dobře. A trošku mě mrzí, že asi napíšete články, které se asi u vás více čtou, a napadnete v nich ty kluky, kteří mají do týmu přivést energii. Proto vás žádám o shovívavost vůči všem těm hráčům. Ať si raději přečtou: To je dobrá nominace, musím jim tu důvěru vrátit. A ne že si už měsíc před turnajem přečtou, že je všechno špatně. Na kritiku máte právo až po turnaji, protože teď nemáte na základě čeho posuzovat, že jsme vybrali špatně.

Všechny fanoušky, i nás, ale v nominaci zarazilo ještě jméno Michala Barinky. Nebojíte se, že vám teď lidé omlátí o hlavu, že do Soči jede jenom proto, že je to váš zeť?
Trénuju od roku 1984 a nikdy jsem neposlechl agenty, kteří mi říkali, abych postavil svého syna nebo nějaké jiné konkrétní hráče. Umím naslouchat druhým, kdyby mi mí kolegové říkali, že je to nesmysl, tak bych to neudělal. Oni mě v tom ale podpořili. Barinka má u nominace trochu smůlu, že patří ke mně do rodiny. Veřejnost se do něj může trefovat a on bude hrát nejen za tým, ale taky za mě a za sebe. Já nejsem alibista, a pokud jsem přesvědčený o tom, že to tak má být, tak to tak udělám. Kdybych nedával na své názory, netrénuju dnes nároďák.

Místo Barinky ale nejede do Soči Jan Hejda, obránce, který má v NHL životní sezonu. Proč?
My jsme zápasy Jana Hejdy sledovali. Na malém kanadském hřišti je to velice dobrý hráč, opravdu jsme o něm hodně přemýšleli, ale nakonec jsme se rozhodli jinak. Na širokém ledě měl Hejda problémy už ve Švédsku na mistrovství světa, nemyslíme si, že by byl tak platný jako jiní, které jsme vybrali.

Další překvapení je nominace Petra Nedvěda. Rozhodoval jste se dlouho?
Ne. Kamkoliv jsme Petra nominovali, tak nikdy nezklamal. Měl příkladný přístup, bojoval a všem okolo ukazoval svou radost z hokeje. Na Euro Hockey Tour v Soči nás ujistil, že na mezinárodní scénu pořád patří, stíhá bruslit a dávat důležité góly. Navíc je naprosto nezastupitelná jeho role v kabině. Po telefonu to uznal i Jaromír Jágr.

Potkají se tihle dva velcí kamarádi v jedné formaci?
Ověřoval jsem si vztah jednoho k druhému a je velmi dobrý. Už od dob, co spolu kdysi váleli v Pittsburghu. Oba prostě v Soči potřebujeme.

Ve které formaci Petr Nedvěd nastoupí?
Vím, kam Nedvěda zařadím. Ale novináři by neměli vědět všechno najednou (směje se). Bude hrát ale určitě na křídle.

Dobře, tak jinak. Budou Nedvěd s Jágrem hráči, na kterých budete stavět?
Nevzal jsem je proto, abych jim plnil individuální rekordy. To ne. Chci od nich hlavně vůdčí roli ve finální nahrávce ale taky v podpoře v kabině.

I s nimi na soupisce se teď ale zdá, že budou mít Češi nejstarší tým na turnaji. Není to problém?
Ještě to není tak strašné. Kdyby byli k mání Šustr nebo Hertl, snížili bychom ten průměr klidně o dva roky. Ti starší hrají ale taky dobře.

Z mladých jste do nominace zařadil Ondřeje Paláta a Radka Gudase. Oba ještě nikdy za seniorskou reprezentaci nehráli. A už vůbec ne na takovém turnaji. Co od nich můžeme čekat?
Jsou to talentovaní hráči, kteří si udržují vysokou výkonnost. O tom svědčí i to, že se prosazují v tak silném klubu, jako je Tampa Bay. Viděl jsem je na vlastní oči hrát a především Palát byl vynikající. V šoku je z něj i vedení Tampy. Generální manažer Yzerman mně řekl, že mají s Palátem velký problém: počítali s ním do čtvrté pětky, jenže on hraje tak dobře, že musí být rovnou v té první. A Gudas hraje také pravidelně 23 minut za zápas, v mužstvu je uznávaný a to nás opravňovalo k tomu, je nominovat.

Radko Gudas se zároveň nebojí rozdávat rány, i proto jste ho vzal?
Víme, že je to odvážný a obětavý hokejista, ale tady se bude muset trošku umravnit. Pravidla IIHF a NHL jsou v tomhle hodně rozdílná.

Poslední otázka: Jak to bude s gólmany? Platí pořád, že je Ondřej Pavelec jasnou jedničkou, nebo výkony Alexandra Saláka a Jakuba Kováře z posledních dnů něco změnily?
Tady budu upřímný. Dnes jsem mluvil s Ondrou Pavelcem a jeho Winnipeg teď nehraje dobře. Na to mají vliv hráči, ale také on sám. Výkony, které na turnaji EHT předvedli Salák s Kovářem, mě o tom donutily hodně přemýšlet. V tuhle chvíli říkám, že jedeme na turnaj s vyrovnanou trojicí brankářů a rozhodneme se o jejich nasazení až na místě.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy