Ledecká v obýváku řádí na opičí dráze. A přemýšlí, jak dožene Rakušanky

Sport ČTK Sport, ČTK
23. 4. 2020 14:50
Omezené cestování kvůli epidemii koronaviru v Evropě komplikuje Ester Ledecké testování lyží na příští sezonu. Zejména těch pro rychlostní disciplíny, pro které v Česku podmínky nejsou.
Přímý přenos: Videokonference s Ester Ledeckou | Video: SPORT INVEST Marketing

Pravidelné jarní testování materiálu má letos ještě větší význam než jindy, protože by se od příští sezony měla měnit pravidla.

"Je to rozhodně velká komplikace, co se týče testování dlouhých lyží na rychlost. Pokud se nám podaří sehnat tady v Česku sníh, tak to nebude určitě na sjezd, ani na super G," řekla dvojnásobná olympijská šampionka při dnešní videokonferenci.

Všichni potřebují vyzkoušet lyže s novými parametry, protože ve skluznicích a voscích bude zakázán fluor. "Pokud by k této změně nedošlo, tak bychom měli dobré lyže z loňska. Nikdo zatím netestuje," řekl trenér Tomáš Bank.

Doufá, že by Mezinárodní lyžařská federace (FIS) mohla vzhledem k mimořádné situaci zavedení tohoto pravidla o rok odložit.

Pokud by se to nestalo, získaly by brzy výhodu závodnice například z Rakouska, které zřejmě budou moci v dohledné době na ledovce.

"Myslím, že příští týden už půjdou na sníh. Potřebovali bychom hodně kilometrů, ve velké rychlosti. Pokud se do Rakouska nedostaneme, tak od 15. května budeme mít oproti nim velkou ztrátu," přemítal Bank.

Otazník se také vznáší nad letní přípravou Ledecké, která je zvyklá ji trávit hlavně v Řecku. Umí si představit alternativní kondiční trénink v Česku, ale třeba s často zařazovaným windsurfingem by to měla komplikovanější. Mimo jiné kvůli tomu, že výbavu má uskladněnou v Řecku.

Karanténu, v níž musela po návratu domů být, snášela celkem dobře. "Nejsem moc sociální typ, takže pro mě to zas tak hrozné nebylo jako pro většinu mých vrstevníků. Nebyla jsem bez pohybu. Mám doma rotoped, mám doma boxovací pytel, takže se vyřádím. Udělám si opičí dráhy v obýváku. Vždycky se nějak zabavím," řekla pětadvacetiletá lyžařka a snowboardistka.

Na život svázaný regulemi je zvyklá z Pchjongčchangu. "Jsme všichni tak trochu jako na olympiádě, tam je taky spousta pravidel," poznamenala.

Kvůli předčasnému ukončení sezony po rozšíření koronaviru v Itálii přišla o finále Světového poháru. Medaile za druhé místo v hodnocení sjezdu a třetí příčku v pořadí kombinace dostala až dnes.

"Líbí se mi hrozně moc. Jsou to moje první křišťálové medaile z lyžování. Pár už jich doma mám, ale ze snowboardu. Mám obrovskou radost. Myslím, že si to jako tým zasloužíme. I když jsem pak já sama vidět na tom kopci, tak za tím je spousta lidí," radovala se.

Zjistila, že se jí na lyžích vyplácejí zkušenosti z odjetých závodů. Projevilo se to hned při vítězném sjezdu v kanadském Lake Louise, který zná z tratí Světového poháru společně s německým Garmisch-Partenkirchenem nejlépe.

"Jsem ráda, že se mi konečně povedlo na tom kopci udělat, co mi kluci říkali. Cítím se líp na těch sjezdech, víc si věřím, dovolím si agresivnější stopu. Zároveň je vidět, že výsledky přicházejí. Jsem ráda, že to takhle funguje," pochvalovala si.

I když si posunula laťku o kus výš, pořád vidí prostor pro zlepšení. Bank pro ni má připravené smělé cíle. "Nerad bych Ester dostával nějak pod tlak. Vidím minimálně velký glóbus, minimálně dva malé, do toho dvě tři medaile na mistrovství světa. Pak si to teprve užijeme," poznamenal.

Není ještě úplně jasné, jaký tým kolem sebe bude Ledecká na prahu příští sezony mít. "Zatím zůstává všechno při starém. Uvidíme, jak se vyvine situace. Teď je období, kdy se budou trenéři a celý tým vyjadřovat k sezoně. Jarní přípravu absolvujeme takhle a pak se uvidí," řekla Ledecká.

Podle zákulisních informací je jisté pokračování Tomáše Banka jako lyžařského trenéra, ale jedná se o jeho bratru Ondřejovi.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy