sjezdové lyžování

Světový pohár sjezdařů v Söldenu začne bez diváků

Úvodní díl Světového poháru ve sjezdovém lyžování se v říjnu na ledovci v Söldenu uskuteční kvůli opatřením proti šíření koronaviru bez diváků. Informoval o tom list Tiroler Tageszeitung s odkazem na vyjádření šéfa organizačního výboru Jakoba Falknera. Všechny závodníky i další účastníky seriálu navíc v této sezoně čekají pravidelné testy na covid-19, Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes zveřejnila protokol, podle nějž se budou kontroly řídit.

"Nebudou tam žádní diváci, protože prevence je velice důležitá, navíc to bylo přání FIS i rakouského svazu," citoval rakouský list Falknera. Všechny obvyklé doprovodné akce se tak tentokrát ruší.

Tradiční úvodní obří slalomy se letos v Söldenu uskuteční o týden dřív, než bylo původně plánováno. Ženy pojedou 17. října, muži o den později. Díky posunu bude ledovec k dispozici výhradně závodníkům. Zároveň bude možné oddělit účastníky a pořadatele od turistů.

Podle organizátorů budou v Söldenu účastníci rozděleni do čtyř skupin, které se navzájem nebudou mísit. Jednou z nich budou závodníci a jejich týmy, v dalších budou pořadatelé, zástupci médií a minimální počet pozvaných hostů.

Všichni účastníci budou muset po příjezdu předložit podle manuálu FIS negativní PCR testy staré maximálně 72 nebo 96 hodin. V dějišti se pak budou podrobovat kontrolám každé tři nebo čtyři dny. Upřesněný kalendář sezony SP by měla FIS zveřejnit koncem září.

Zdroj: ČTK

Kvůli koronaviru začne SP v sjezdovém lyžování o týden dřív

Světový pohár ve sjezdovém lyžování začne tradičními obřími slalomy v Söldenu o týden dřív, než bylo původně plánováno. Ženy pojedou na ledovci v Rakousku 17. října, muži o den později. Změnu už schválila Mezinárodní lyžařská federace.

"Díky posunu bude ledovec k dispozici výhradně závodníkům. Zároveň bude možné oddělit účastníky a pořadatele od turistů a zajistit ubytování tak, aby to odpovídalo regulím," zdůvodnili změnu termínu rakouští pořadatelé.

Je pravděpodobné, že kvůli koronaviru bude výrazně omezen počet diváků. Po závodech v Söldenu by měl seriál pokračovat až koncem listopadu ve finském Levi, poté by se měl přesunout na severoamerický kontinent.

Zdroj: ČTK

Zemřel sjezdař Hennrich, sedmý z olympijských her v Cortině

Ve věku 88 let zemřel bývalý československý reprezentant v alpském lyžování Kurt Hennrich. Na olympijských hrách v roce 1956 v Cortině d'Ampezzo obsadil sedmé místo ve sjezdu, což je dodnes nejlepší mužský výsledek v této disciplíně. O jeho úmrtí dnes ČTK informoval vnuk Pavel Hennrich.

O medaile tehdy sjezdaři v Itálii bojovali v extrémních podmínkách, nejrychlejší byl slavný Rakušan Toni Sailer. "Bylo patnáct pod nulou, pětačtyřicet lidí nedojelo. Já jsem jel z Čechoslováků poslední, dojížděl jsem nějakého Angličana, který startoval přede mnou. Ale nějak mi drhla pravá lyže, tak jsem zbytek závodu dojel na jedné lyži. Až v cíli jsem zjistil, že se mi vytrhla hrana," řekl Hennrich před lety Českému rozhlasu.

Italský svaz rezervoval pro sjezdaře na trénink Stelvio

Italský lyžařský svaz se dohodl s provozovatelem střediska v průsmyku Stelvio na exkluzivním využití, aby tam mohli reprezentanti po uvolnění opatření proti šíření koronaviru začít bezpečně trénovat. Svaz si rezervoval celý hotel od 1. do 30. června a dojednal si, že lanovky budou přístupné jen pro členy národního týmu.

K dispozici budou mít italští sjezdaři 90 lůžek, čímž vyhoví vládnímu nařízení. Při obsazování míst budou mít přednost členové elitní reprezentace pro Světový pohár, další místa připadnou závodníkům z juniorských týmů.

Průsmyk Stelvio se nachází ve výšce 2757 metrů nad mořem a nabízí možnost lyžování i v létě. Sjezdovka Stelvio patří k nejnáročnějším tratím v mužském Světovém poháru.

Pokračovat