Rabobank končí v cyklistice. Tenhle sport nikdy čistý nebude

FOTO Pád mýtu se blíží. Armstrong ztrácí přátele i sponzory
Zatímco Lance Armstrong se rozhodl proti obvinění Americké antidopingové agentury (USADA) nebojovat, jeho bývalý šéf a mentor Johan Bruyneel se hodlá u arbitráže hájit. "Budu chtít být i nadále zahrnut v soudním řízení, které se týká návrhů na obvinění ze strany USADA. A to až do té doby, dokud se nedočkám spravedlivého vyšetřování, kde má obhajoba nebude permanentně předpojatá počínáním USADA," napsal ve středu ve svém prohlášení již bývalý šéf lucemburské stáje RadioShack Nissan.
Přestože USADA zatím neprozradila žádné přímé důkazy na legendárního Texasana, s tajením svým zdrojů si před předáním spisu Mezinárodní cyklistické unii (UCI) si velkou hlavu nedělala. A seznam je to skutečně výživný - vedle fanouškům méně známých Frankieho Andreua, Michaela Barryho, Stephena Swarta a již neaktivního Jonathana Vaughterse se na seznamu objevila šestice amerických cyklistických es poslední dekády. Na snímku Levi Leipheimer, osmatřicetiletý vítěz několika velkých závodů Grand Tour se před komisí k užívání zakázaných látek přiznal, dostal šestiměsíční distanc a byl propuštěn ze stáje Omega Pharma - QuickStep.
Proti Armstrongovi svědčili i v současnosti parťáci z Garminu Christian Vande Velde (na snímku) a Tom Danielson. Oba vynikající vrchaři a časovkáři přišli o výsledky z let 2005 a 2006, závodit ale mohou dále.
Na seznamu se objevilo i jméno Davida Zabriskieho. Excelentní časovkář a toho času taktéž jezdec Garminu, sice žádný trest nyní nedostal, stejně jako jeho kolegové ale přišel o výsledky z minulosti, v jeho případě z let 2003 až 2006. Jezdec s přezdívkou "Captain America" holt na rozdíl od komiksové postavy neposkrvněným hrdinou není.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
19. 10. 2012 12:00
Nizozemská banka podporovala profesionální cyklistiku 17 let.

Amsterodam - Nizozemská banka Rabobank nebude od příštího roku sponzorovat profesionální cyklistiku. Finanční ústav, jenž patří k dlouholetým sponzorům tohoto sportu, se rozhodl stáhnout v reakci na stále se rozrůstající dopingový skandál Lance Armstronga a jeho bývalé stáje US Postal.

Rabobank podporovala mužskou i ženskou profesionální cyklistiku 17 let, podle aktuální sponzorské smlouvy ročně do sportu investovala 15 milionů eur. Stáj Rabobank startovala od roku 1984 na každém ročníku prestižní Tour de France.

Cyklistika není schopna nabídnout čistý sport

Podle představitelů banky se rozplynula důvěryhodnost cyklistického světa a nejsou přesvědčeni, že je mezinárodní profesionální cyklistika schopna nabídnout čistý a čestný sport. "Nevěříme, že se to v dohledné budoucnosti dokáže změnit k lepšímu," uvedl v člen představenstva Rabobank Bert Bruggink.

Dres mužské stáje Rabobank oblékají například Nizozemec Robert Gesink, Španěl Luis León Sánchez či Carlos Barredo, s nímž shodou okolností zahájila mezinárodní unie UCI ve čtvrtek disciplinární řízení kvůli podezření z dopingu. Ženskému týmu vévodí světová a olympijská šampionka Marianne Vosová. Obě družstva čeká s největší pravděpodobností konec.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Čtyři největší banky v Česku loni kvůli pandemii vydělaly o polovinu méně než v roce 2019

Čtveřice největších bank v Česku loni vydělala 31,7 miliardy Kč, což je proti předloňskému roku propad o 30,5 miliardy korun, tedy zhruba na polovinu. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním faktorem propadu je výrazný nárůst nákladů rizika v souvislosti s pandemií koronaviru. Komerční bance klesl čistý zisk o 45,3 procenta na 8,2 miliardy korun, ČSOB o 57 procent na 8,5 miliardy korun, České spořitelně o 43,6 procenta na deset miliard korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 50,5 procenta na pět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové hoří v průmyslové zóně.

"Na základě prvotního šetření bylo zjištěno, že v plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati Liberec - Chrastava.

Na místě je 13 jednotek hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému. "Jsme na místě, zatím je to bez zranění," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Uživatelům nejnovějších Windows hrozí útoky hackerů, varuje NÚKIB

Uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy. Na svém webu to uvedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útočníci mohou podle expertů poradenské firmy BDO využít zranitelnosti systému například prostřednictvím phishingového útoku nebo odkazu ke stáhnutí externího obsahu zprávy, který bude obsahovat vyděračský ransomware.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy